iş bulamıyorum sevgilimin yanına gitmeli miyim?

Nasil bir memleketteyiz ya..23 yaşında üniversite mezununun iş bulma mücadelesi ne kadar yorucu.sevgilin orda ne iş yapıyor,o da mı sonradan gitti,onun orda kalma hakkı nasıl olacak,yerleşim durumu daimi mi,güvenilir bir adam mı?gittin diyelim ilişkin yürümedi, orda kalmaya devam edebilecek misin?ailen ne diyecek,oranın şartları nasıl, kolay iş bulabilecek misin? Bi sürü soru..
Sevgilim diş hekimi yeni gitti ekim ayında. Onun kalmasında sıkıntı yok zaten temelli gitmiyorum Mayıs ayında birlikte dönüp nişan yapacağız sonra da nikah yapıp aile birleşimi için uğraşacağız. Ailem annem bazen karşı bazen değil ama evlenmeden önce gidip gör yapabilecek misin dedi. Babam da iş sorunun yok istersen iş bulursun simdiden kendini ona bağladın diyor. Ama gidiyorum dediğimde ne kadar karşı olsa da giderim bunu da biliyor. Kolay iş bulamam muhtemelen

Ehliyet kursunda psikolog mu çalıştırıyorlar
Psikoloji ruh sağlığından ibaret değildir hatta ruh sağlığı psikoloji biliminin çoook küçük bir kısmını kapsar. Tüm düşünce ve davranışlar, zihinsel süreçler psikolojinin alanına girer ve araç kullanmak da hem fiziksel beceri hem de aynı anda birden çok uyaranı algılayıp tepki vermeyi içerdiğinden özellikle psikoteknik merkezlerinde psikolog çalışması zorunludur. Bu insanlar iyi hissetsin mutlu olsun diye çalışan bir psikolog değildir, el göz koordinasyonu, durum yönetimi gibi alanlar ve trafik psikolojisi ile ilgilenebilir.

Anlayamadım ablacım niye plan yapamıyorsun?? Master yapmalısın, klinik psikologluk yapmak için gerekli zaten mutlaka yapmalısın. Bu noktada master yapmama şansın zaten yok bence .Sadece lisans diplomasıyla işini yapamazsın, hele ki Türk diploması pek bir yerde tanınmıyor zaten. Elinde çok iyi bir şans var, Arap ülkelerinde Amerikan ün kampüsleri var mesela, kaydol bir programa elindeki diploma tüm dünyada tanınır işini mis gibi yaparsın. Yaşın genç dediğim gibi tam masterlık yaştasın başka türlü planlar yapmak aptallık olur, önce eğitimini tamamlamaya odaklan. Lisans diploması hiçbir işe yaramıyor artık. hele ki adam yurtdışında çalışacaksa sen de onunla olacaksan adam gibi tanınan bir diplomaya zaten ihtiyacın avr, hayatboyu kasiyerlik yapamazsın. Şu noktada tek akıllıca seçenek senin için YL programı bulmak. Diğerleri seçenek bile değil, CVne kasiyerlik mi yazacaksın??
klinik psikoloji çalışmak istediğim bir alan değil. Ama yazılıma ilgi duymaya da başladım belki bu alanda eğitim alırım bilmiyorum. Sevgilimin ailesinden çekiniyorum o konuda da oğlumun parasını yer vs derler diye panik oluyorum. Yoksa sevgilim zaten teklif ediyor benim için okul araştırıyor ama ben orda çalışmıyorum diye kendimi kötü hissedip zulüm edip huzursuzluk çıkarır mıyım bilmiyorum. He Türkiyede sanki çok iş bulabiliyorum o ayrı

klinik psikoloji çalışmak istediğim bir alan değil. Ama yazılıma ilgi duymaya da başladım belki bu alanda eğitim alırım bilmiyorum. Sevgilimin ailesinden çekiniyorum o konuda da oğlumun parasını yer vs derler diye panik oluyorum. Yoksa sevgilim zaten teklif ediyor benim için okul araştırıyor ama ben orda çalışmıyorum diye kendimi kötü hissedip zulüm edip huzursuzluk çıkarır mıyım bilmiyorum. He Türkiyede sanki çok iş bulabiliyorum o ayrı

O zaman şöyle bir şey tavsiye edeyim, UX designa ne dersin? hem insan davranış biçimlerini değerlendiriyor, hem de işin teknik tarafında. Onun dışında yöneylem araştırması/endüstri müh bölümüne kabul olan psikolojiden gelen birini tanıyorum, şimdi daha çok veri odaklı insan davranışı araştırması işleri yapıyor sanırsam. Ne olursa olsun mutlaka bir master diploması al, gidince bölümdekilerle görüş bak software odaklı bir programa kaydolabiliyor musun ... yabancıysan çalışma izni için mutlaka denk bir diplomaya ihtiyacın oluyor, ben bu işi yapıcam diyip yapamıyorsun yani. Umarım ne istediğini tez elden bulursun. Aileyi maleyi de boşver, zaten uzakta yaşayacaksınız ne düşünürlerse düşünsünler.

Bilmiyorum lisans eğitiminiz nereden ama bir psikologun bilmesi gerektiği kadar istatistik biliyorsanız bunu geliştirip yazılım ilginizle birleştirerek veri bilimine yönelebilirsiniz, iş bulma açısından da psikoloji diplomanızı kullanmak açısından da makul olabilir. Türkiye'de iş bulmaya gelirsek özel eğitimlerde iş bulmak o kadar imkansız değil diye gözlemliyorum arkadaşlarımdan, direkt iyi ik'lardan başlamak kariyer planlaması olarak gerçekçi olmayabilir.

Son düzenleme:
Sevgilim diş hekimi yeni gitti ekim ayında. Onun kalmasında sıkıntı yok zaten temelli gitmiyorum Mayıs ayında birlikte dönüp nişan yapacağız sonra da nikah yapıp aile birleşimi için uğraşacağız. Ailem annem bazen karşı bazen değil ama evlenmeden önce gidip gör yapabilecek misin dedi. Babam da iş sorunun yok istersen iş bulursun simdiden kendini ona bağladın diyor. Ama gidiyorum dediğimde ne kadar karşı olsa da giderim bunu da biliyor. Kolay iş bulamam muhtemelen
Hakkinizda hayırlısı diyeyim..mesleği güzel,karakteri düzgün ise, tam gönlüme göre oldu diyorsan araya fazla zaman girmeden evlen derim..onun yanına gideceksen eş sıfatıyla gitmelisin..o da eş olarak sana destek olur düşüncesindeyim...

E zaten ne iş olsa yapan, taşı sıksa suyunu çıkaracak birisin. İngilizcen de güzel. Bence koş git dubaiye. Orada zamanla insanlarla bağlantı kurarsan pek çok iş kolunda çalışabilirsin.
Psikoloji bence Türkiye'de okuyanın işinin en zor olduğu bolumlerden biri. Benim Boğaziçi psikoloji mezunu arkadaşım asgari ücrete Kadıköy'de sosyete bir yerde psikologluk yapiyordu. Sonra bir günde iş yeirne kazandirdigi parayi bir aylık olarak almak ağrına gitti, işsiz kalırım daha iyi dedi bıraktı. Bir başka psikolog arkadaşım danışmanlık verebilmek için sertifikalar almak gerektiğini ama her kursun çok pahali olduğunu söylemişti. Başka işlerde calisir para biriktirirdi. Ama hiç mesleğini yapamadı, şimdi bir ülkeden oturum aldı, orada iş ariyor, oraya taşınacak.
Bence sen de git. Belki zamanla buradan oraya emzik süsü, amirgumi oyuncak, takı toka falan götürür satarsin, küçük çaplı ticaret yaparsın

Bana çok plansız geldiniz. Daldan dala… ne yapmak istediğinizi pek bilmiyor gibisiniz. Oldukça fazla deneyiminiz olmuş, şimdiye kadar ne istediğinizi biliyor olmalıydınız.

Dubai iyi güzel ama çok pahalı bir yer. Ben olsam yine de gidip denerdim. Ne kaybedeceksiniz?

Hakkinizda hayırlısı diyeyim..mesleği güzel,karakteri düzgün ise, tam gönlüme göre oldu diyorsan araya fazla zaman girmeden evlen derim..onun yanına gideceksen eş sıfatıyla gitmelisin..o da eş olarak sana destek olur düşüncesindeyim...
zaten evlenmeye karar verdik ama şimdi değil. O arada da ben iş bulamıyorum ailemle de aram kötü. Kendi annesiyle de aramızda sürekli bir sıkıntı oluyor. Sevgilim de bunu bildiği için benim de kafamda çok soru işaretleri var. Gel bir gör yaşa deneyimle diyor

Bana çok plansız geldiniz. Daldan dala… ne yapmak istediğinizi pek bilmiyor gibisiniz. Oldukça fazla deneyiminiz olmuş, şimdiye kadar ne istediğinizi biliyor olmalıydınız.

Dubai iyi güzel ama çok pahalı bir yer. Ben olsam yine de gidip denerdim. Ne kaybedeceksiniz?
evet çok kararsız biriyim daldan dala atladım çünkü bir türlü aradığımı bulamadım iş konusunda. zaten doğru düzgün ailemin yanında çalışmayı saymazsam emlakçılık ve danışmanlık var çok farkı yok bence. Çünkü bilmiyorum kaç yaşındasınız ama artık yeni mezunlar bu şekilde ilerliyor kimse plan kuramıyor:KK43: Evet böyle düşünüyorum ne kaybederim ki ama sonra diyorum ya her şeyden vazgeçmiş olursam ya hiçbir şey yapamazsam. sonra diyorum 30 yaşında her şeye sıfırdan başlasam ne kaybetmiş olacağım en kötü tekrar kpssye hazırlanır atanırım

evet çok kararsız biriyim daldan dala atladım çünkü bir türlü aradığımı bulamadım iş konusunda. zaten doğru düzgün ailemin yanında çalışmayı saymazsam emlakçılık ve danışmanlık var çok farkı yok bence. Çünkü bilmiyorum kaç yaşındasınız ama artık yeni mezunlar bu şekilde ilerliyor kimse plan kuramıyor:KK43: Evet böyle düşünüyorum ne kaybederim ki ama sonra diyorum ya her şeyden vazgeçmiş olursam ya hiçbir şey yapamazsam. sonra diyorum 30 yaşında her şeye sıfırdan başlasam ne kaybetmiş olacağım en kötü tekrar kpssye hazırlanır atanırım
Ben 35 yaşındayım. Sizin yerinizde olsam giderim. Dünyayı görürüm, farklı kültürler görürüm. Belki orda aradığınızı bulursunuz.

E zaten ne iş olsa yapan, taşı sıksa suyunu çıkaracak birisin. İngilizcen de güzel. Bence koş git dubaiye. Orada zamanla insanlarla bağlantı kurarsan pek çok iş kolunda çalışabilirsin.
Psikoloji bence Türkiye'de okuyanın işinin en zor olduğu bolumlerden biri. Benim Boğaziçi psikoloji mezunu arkadaşım asgari ücrete Kadıköy'de sosyete bir yerde psikologluk yapiyordu. Sonra bir günde iş yeirne kazandirdigi parayi bir aylık olarak almak ağrına gitti, işsiz kalırım daha iyi dedi bıraktı. Bir başka psikolog arkadaşım danışmanlık verebilmek için sertifikalar almak gerektiğini ama her kursun çok pahali olduğunu söylemişti. Başka işlerde calisir para biriktirirdi. Ama hiç mesleğini yapamadı, şimdi bir ülkeden oturum aldı, orada iş ariyor, oraya taşınacak.
Bence sen de git. Belki zamanla buradan oraya emzik süsü, amirgumi oyuncak, takı toka falan götürür satarsin, küçük çaplı ticaret yaparsın
Evet bizde öyle bir sıkıntı var. Geçen arkadaşımla oturup hesapladık yüksek lisans vs dahil şuan eğitim almak 300-400 bin. o da bu sene için. İşe gir asgari ücret. Saçma sapan insanlar senin alanını alsın. Ben zaten klinikle ilgilenmiyorum ama endüstri için de bu şekilde maalesef. arkadaşım da Almanca öğrenmeye çalışıyor Avusturyada eğitim ücretsizmiş sanırım. Orda tekrardan eğitime başlamayı düşünüyor o 27 yaşında 28 olacak ben 24 olacağım ve aaaa bu yaştan sonra ne yaparım diye triplere girdim :KK43: ailemden destek almak istemiyorum artık diyorum ama sonra da bu konuyu ailemden sevgilime yüklüyorum. Evleniyoruz ama yine sonuçta ilerisi belli olmaz suratıma vurur mu bilmiyorum. ailesi arkamdan konuşur mu bilmiyorum

Bilmiyorum lisans eğitiminiz nereden ama bir psikologun bilmesi gerektiği kadar istatistik biliyorsanız bunu geliştirip yazılım ilginizle birleştirerek veri bilimine yönelebilirsiniz, iş bulma açısından da psikoloji diplomanızı kullanmak açısından da makul olabilir. Türkiye'de iş bulmaya gelirsek özel eğitimlerde iş bulmak o kadar imkansız değil diye gözlemliyorum arkadaşlarımdan, direkt iyi ik'lardan başlamak kariyer planlaması olarak gerçekçi olmayabilir.
evet biliyorum hatta istatistik sap muhasebe gibi çeşitli programlarda iibf mezunu arkadaşlarımdan daha iyiyim. Hatta sap danışmanlığı için bir iş görüşmesine girdim sql veri soruları da vardı. geçtim sınavı mülakata girdik online. Bana İstanbul'a taşınıp taşınmayacağımı sordular. Yazılım eğitimini yapabilir miyim bilmiyorum ama denemeyi düşünüyorum. kafamda veri bilimi var türkiyede kalsam bile. Sevgilim de düzeni bozan benim desteklerim seni daha küçüksün bunu biliyorum diyor. ama gidip orda ev hanımı olmak gözümü korkutuyor. Aileminden kaçıp kendi ayaklarım üstünde durmak istiyorum derken gidip koca parası sevgilisi parasıyla geçinmek zorunda olmak canımı sıkıyor ama başka çare yok burda da bulamıyorum belki 1 yıl işsiz kalacağım bulsam uzamam kısalmam. Daha çok sanırım sevgilimin ailesinden çekiniyorum

kariyer planı yapamıyorum onu yapsam olmaz bunu yapsam olmaz ben de saldım artık. Master yapmayı düşünüyorum hatta sevgilim zaten kendi söylüyor canın isterse çalışırsın yüksek yapmak istiyorsan ben destek olacağım diye. Doktor olsaydım belki ama psikoloğum. Şuan kafamızda kurduğumuz şey min 3 sene. sevgilim de 3 sene bir şey değil döndüğün zaman yine yüksek yapabilirsin diyor iş bulursun diyor ama bilmiyorum. Zaten burda da iş bulamıyorum bulsam max 15 bin alırım orda saatlik 20 dolar alanlarla konuştum. 2-3 sene işsiz bekleyenler de çok Türkiyede kalıp. Ben huzursuz oluyorum cv boşluğu düşündükçe:KK43:

Alanınla ilgili detaylı bilgim yok
Ancak sevgili peşine takılıp ülke değiştirmem 2-3 seneye kim öle kim kala, hele gidip onun eline bakacaksam asla gitmem

Dubaide iş imkanları nasıl? Psikolog olarak veya vasıfsız eleman olarak iş bulabilecek misiniz? Sırf sevgilinize güvenerek gitmeyin dünyanın bin türlü hali var. Bazen akışına bırakmak güzeldir ama bence yurt dışında yaşama noktasında kişinin ayaklarının yere basması gerekiyor. Ciddi bir karar çünkü.

Avrupa ülkeleri olsaydı çok Türk var, İngilizce ile rahatça halledilir, koşulları herkesin malumu derdim ama orta doğu, uzak doğu, güney amerika gibi çevrede herkesin gitmediği ülkeleri/bölgeleri iyi araştırmak lazım bence.

O zaman şöyle bir şey tavsiye edeyim, UX designa ne dersin? hem insan davranış biçimlerini değerlendiriyor, hem de işin teknik tarafında. Onun dışında yöneylem araştırması/endüstri müh bölümüne kabul olan psikolojiden gelen birini tanıyorum, şimdi daha çok veri odaklı insan davranışı araştırması işleri yapıyor sanırsam. Ne olursa olsun mutlaka bir master diploması al, gidince bölümdekilerle görüş bak software odaklı bir programa kaydolabiliyor musun ... yabancıysan çalışma izni için mutlaka denk bir diplomaya ihtiyacın oluyor, ben bu işi yapıcam diyip yapamıyorsun yani. Umarım ne istediğini tez elden bulursun. Aileyi maleyi de boşver, zaten uzakta yaşayacaksınız ne düşünürlerse düşünsünler.
Her şey olabilir açıkçası bu işler plana bağlı olmuyor. Ben AÖF yönetim bilişim sistemleri okuyup almanyada yüksek lisans kabul alan tanıyorum yazılım alanında iş buldu çalışıyor. Ama ben yapabilir miyim emin olamıyorum biraz huzursuzum. Sevgilim de gel görüş konuş diyor o zaten farkında benden maddi bir destek olmayacak uzun süre. burda da bana hiçbir yol yok gibi geliyor geleceğim yok gibi. Arkadaşlarım 30-35 yaşına kadar hiçbir şey yapamazsan dönersin burda yapmak istediğini yaparsın diyor kpssye hazırlanırsın yüksek yaparsın vs. Ailemde gitmemi fazla istemiyor. Abim de dubaide yaşamış biri risk alma yaşındasın zaten trde olmuş emeklilik yaşı 65 diyor. O kadar kararsız oluyor ki insan. daha çok sanırım maddi olarak başkasına yük olmaktan korkuyorum

siz şu anda evli olmadan Dubai'ye gidebiliyor musunuz?

Konu sahibesi önce kafanı netleştirmelisin, sonra peşindne gitmelisin. 3 sayfaya tonlarca şey yazdın, emlakçılık, development, psikoloji ... bu şekilde daldan dala düşünürsen 10 yıl geçer ama elinde hiçle kalırsın. Önce otur ne yapmak istediğini bul o mu bu mu derken alakasız bölümler okuma.

Alanınla ilgili detaylı bilgim yok
Ancak sevgili peşine takılıp ülke değiştirmem 2-3 seneye kim öle kim kala, hele gidip onun eline bakacaksam asla gitmem
ben de bu konuda düşünceliyim. Sevgilime güveniyorum. Ama burda da iş bulamıyorum ki. Burda da aile evine takıldım kaldım

X