İşin İçinden Çıkamadım (Konu Annem)

rasbag rasbag , ayrıca zorlama ile çocuğu birine baktırmaya çalışmak, çocuğun psikolojisi için de iyi olmayabilir.
Evden çalışmalı veya ufak part-time işler bulmayı deneyin. En azından büyüyene kadar.
Annenize gücenmeyin.
Eşiniz de biraz fazla çalışıp, çocuğun ihtiyaçlarını karşılasın. Nafaka vs. Beklentiniz babadan olsun.

Yani tüm mesajlarınıza şaştım kaldım. Dünyada sadece sizin çocuğunuz değerli, kalan herkes ona hizmet etmeli gibi davranıyorsunuz.
Siz bile o kadar erken saatte para kazanacağiniz işe gitmeye zor kalkarken kadın niye daha erken kalksın da sizin evinize gelsin?
Bu nasil bencillik?
Çocuğu uyandırmak istemezsiniz ama elli atmış yaşında kadın karga kahvaltısını etmeden uyansin, giyinsin, eski gelinine gelsin, çocuğu hazırlasın, okula götürsün, eve gelsin, birkaç saat sonra tekrar okula gitsin, çocuğu alsın , eve gelsin, saatlerde de oyalasin istersiniz
Tabii babaannesidir, elini taşın altına soksun ama çocuk bir saat fazla uyusun diye eski KV'yi sabahın kör saatinde evine çağırmak büyük bencillik.
Bence bu meseleyi babasıyla çözmeye calis.
O kaçta gidiyor mesela işe? Eğer saatleri uygunsa sabah o bıraksın, öğlen işten babaannesi alsın.
Çoğu kreste nöbetçi öğretmen olur ailesi sabah erken/öğlen geç gelen çocuklara bakmak için. 8.30 olmaz 8de bırakır mesela çocuğu.
Ona verin bu sorumluluğu. Baktınız yapmıyor, mirin kırın ediyor, onun çözüm üretmesini talep edin.
Neden çocukla ilgili tüm iş anne/anneanne/babaanne arasında çözülmeye çalışılıyor ki? Babalar bostan korkuluğu mu?

Ne güzel anlatmışsınız. :KK48:
Eşiyle konuşarak 'annelerimize de gerekmedikçe fazla yüklenmeyelim' demeleri, ve empati yapmaları gerekiyor.

Anneniz haklı maalesef.
Siz genç yaşta evinizi değiştirmeye yanaşmıyorsunuz, ama ileri yaşta düzen oturtmuş kadın, babanız ve erkek kardeşiniz de varmış, onların da insana ihtiyacı var ayrıca. Biraz empati yaparsanız daha doğru olur. Boşanırken tüm bunları konuşmalıydınız.
evet bakarım demek kolay ama çocuk büyük sorumluluk bu zamanda. Annenizin işini kolaylaştırın bence olmadı 2-3 saat oyun ablası veya daha uzun saatli bir okul bulamaz mısınız.
Belki biraz para daha teşvik edici olabilir.
Yarım gün okulda oluyor 8.30 okul 12.30 ev. 18.15 gibi de ben evde oluyorum.

Çocuğun babası ile konuştum durumu akşam. Annemle konuşurum annem kolay dedi.

Yeniden başlayalım diyor. Konuyu kendine çevireceğinden adım gibi eminimdim

Çocuğun babası ile konuştum durumu akşam. Annemle konuşurum annem kolay dedi.

Yeniden başlayalım diyor. Konuyu kendine çevireceğinden adım gibi eminimdim
Sizin baştan planınız yanlış olmuş, düzeni anneninizin yanında kurucaktınız daha makul saatleri olan iş bulacaktınız en azından 8de başlayan. Baba evinde bir süre idare edip para biriktirir hemde farklı iş seçenekleri bakabilirsiniz çocukta büyümüş olur. Böyle çocuğada yazık bakan anneyede

Çok üzüldüm durumunuza. Zaten o kadar çaba sarfetmişsiniz boşanıp sıfırdan başlamışsınız hayata. Çocuğun velayetini alıp işe başlamışsınız hemen tebrik ederim. Şurada sizi linçleyenlerin bir çoğu hiçbirine cesaret edemezdi. Boşandığınız adamla sağlıklı bir iletişim kurabilseydiniz zaten boşanmazdınız. Yani çocuğun bakımı konusundaki sorunları eşinizin hiç umursayacağını düşünmüyorum. Çocuğunu düşünen biri olsaydı kumardan kurtulurdu zamanında. Anne ya da kayınvalideye çocuk baktırma konusunda bende kızıyorum bazen ama bu boşanmış ve toparlanmaya çalışan kadınlar için geçerli değil de eve iki maaş girsin diye zorla çocuklara baktırıldığı durumlarda bana bencillik ve açgözlülük gibi geliyor. Ama sizin durumunuz çok farklı siz zaten birçok şeyi başarıp hayatınızı düzene sokmaya çalışıyorsunuz. En azından işleri yoluna koyana kadar ve psikolojik olarak boşanmanın yaralarını sarana kadar annenizin destek olmaması çok üzücü. Sağlığım yerinde olduğu müddetçe ben evladım için yapardım. Anneniz birde derdinize dert katmış gibi olmuş. Boşandıktan sonra sürekli çocuğun bakımı için eski kayınvalide ile muhatap olmak insanın psikolojisini bozar. Umarım her şey gönlünüzce olur.

Son düzenleme:
Sabah 6.30 çocuğu uyandırmak istemem o yüzden eve gelmesi gerekiyor dedim.

O kadar karışıkki kafam bende sağlıklı düşünemiyorum
Çocuğunuza kiyamiyorsunuz anlıyorum ama annenizinde düzeni var. Biz 8 aylıktan itibaren kar kış kıyamet demedik sabah 6 da kaldırdık çocuğu götürdük annemlere. Akşamda eve getirdik bir ton trafikte. Çünkü fedakarlık karşılıklı olmalı diye düşünüyorum

En guzeli babasiyla anlasin tam gun bir krese verin yari parasinida o karsilasin.annenizede yazik evde bekar kardesleriniz varmis.

Yorumlarınızı okudum, annenizin sizin düzenine uyması ve sizin onun düzenine uymak istemediğinizi gördüm. İyi de siz annenize mecbursunuz anneniz size mecbur değil. Haliyle onu hoş tutmak gerekirse bazı eleştiri ve çıkışlarını görmezden gelmek ya da tolere etmek durumundasınız. Çocuğunuzu bakıcıya veremiyorsanız mecburen tam gün olan bir kuruma göndereceksiniz. Başka çareniz kalmıyor gibi görünüyor.not: İnsanlar size mecbur değil siz insanlara mecbursunuz.

Babaniz ve kardesiniz orada kendi evinde yasarken annenizin onlari ve evini birakip gelip cocugunuza bakmasini istemeniz, hatta bunu basbaya goreviymiş de kadin yan ciziyormus gibi anlatmaniz cok bencilce. Ya siz yanlarina veya yakinlarina tasinacaksiniz, ya bakici veya kreş alternatiflerini dusuneceksiniz. Bu şekilde bir yardim talep etmeye hakkiniz yok bence malesef

Annenizin de düzeni var. Eve gidince yola koymak.icin size gelesiye oturmuyordur bile Allah bilir. Kendi annemize gitsek bile aksamina evimize gelince rahat ediyoruz. Bencillik yapmayın çocuğunuzu tam günlü okula yazidirn. Kızım 4 yaşında sabah 8 akşam 5e kadar okulda. İş çıkışına bır iki saat kala biter siz alamazsaniz eski esinz, babaannesi bikacsaat bakar .

Annenize haksızlık ediyorsunuz. Kadın 1 yıl bakmış işte daha ne istiyorsunuz? Bu sitede 1 hafta bile torununa bakmayan anneanneler var. Siz nasıl kendi çocuğunuzu düşünüyorsanız anneniz de bekar erkek kardeşinizi düşünür. Kadının kendi evi varken evde 2 erkek varken tamamiyle sizin çocuğunuza odaklanamaz. Bu çok bencilce bir istek. Eski eşinizle konuşup bir çözüm yolu bulmaya çalışın. Annenizi de artık bir salın da kadın rahatlasın yahu.

Herkesin ağzında bir evde iki erkek varken lafı. Pardon da evdeki iki erkek koca iki adam. Bakıma muhtaç değiller yani. Şu an yardıma ihtiyaç duyan soru sahibi. Tabiki ailesi annesi ona destek olmalı bugünler geçene dek. Buradakiler kocalarını koca erkek çocukları bakıma muhtaç görüyor ama küçücük çocuğu görmüyor şaşırıyorum. Bence bir anne olarak size destek olmalı. En azından zorlanıyorsa bile kızım ben şu konuda zorlanıyorum diyip bir orta yol bulmak amacıyla sizinle konuşabilirdi. Bizim büyüklerimiz orta yolu bulmaya çalışmaktan çözüm bulmaktan acizler. Kendi kendilerini doldurup sonra aniden pat diyip işin içinden kaçmaya çalışıyorlar. Her neyse çözüm arayacak olursak bence de çocuğunuz dört buçuk yaşındaymış gayet güzel bir yaş. Bu yaş grubu için özel anaokulları çok yüksek ödenemeyecak miktarlar istemiyor. İçinize sinen bir tanesi ile anlaşıp eşinizle ortak ödemeyi teklif edin. Evde anneniz de baksa kayınvalideniz de baksa bu yaşta bir çocuğa yeterli gelmeyecektir zaten. Ekstra hastalık vs durumlarında da yine onlardan destek istersiniz.

Ben bu konuda hep şöyle düşünüyorum 3 kız kardeşiz hepimiz 2 şer çocuk yapıp al anne bak desek nolurdu?Bence anneniz yorulmuş onunda bir düzeni var.Elinden gelen bu kadarsa teşekkür eder kendime ayrı bir düzen kurmaya çalışırdım.

Anne olmak demekde tüm hayatını çocuklara sonrada torunlara adamak değildir.Bunu isteyen yapsın.Bu doğrudur diyemem.Kime göre doğru neye göre doğru.Anne kötü anne demem.Belki elinden gelen bu.Belki yıprandı evlat büyütürken belki dışardan iyi görünüyor içi kötü belki başı kaldırmıyor ya olamazmi anne diye tüm dünya yükünü taşıyacak evladın her sorununda sonsuz fedakarlık edecek robotmu bu.Belki kocası ile sakın yaşlılık planları var.Annemin son yıllarında ben genç dinç bir kadın olarak zor duruma sokmazdim.Benimkinede bir süre baktı sağolsun sonra kendi başıma baktım benimkide küçüktü bende bosanmistim.Aslinda hepimiz ayrılık durumunda kendi bakabilecegimiz kadar çocuk yapsak sorun kalmaz.Anne benim için başka birşey işte.Anneme kiyamayanlardanim zamanında yaptı yapacağını

Bı üniversite öğrencisi ile anlaşsaniz ben bir süre öyle yapmıştım.Hem o para kazandı hem ben işime gidip geldim kreşe verene kadar mesela.Yani o benden daha az para istemişti bakıcıya göre bende durumumu açık açık anlatmıştım Allah bin kere razı olsun ondan kızım da onu çok sevmisti benden ayrıca ben evde çamaşır makinemi herşeyimi kullanmasına izin vermiştim iyi bir kızdı geceden yemeği vs yapıyordum yani sağolsun bana okul açık olduğu sürece gece okula giden bir öğrenci bakarak çok yardımcı oldu.

Yazın boşandım bir tane çocuğum var anaokuluna gidiyor. Eski evden de taşındım yine yakın yerlerde ev tuttum hem okula yakın hem babasına yakın olsun haftasonları git gel yorulmasın çocuk diye düşündüm çünkü babasının arabası yok.
Çocuğa da annem bakıyor Allah razı olsun ben çalışıyorum. Ailemin evi başka ilçede ben başka ilçede annem bende kalıyor babam çalışıyor bekar kardeşim var onlarda evlerinde kalıyor. Ailemle beraber yaşama isteği yok ailemin oraya taşınırsam kiralar çol uçuk iş bulma şansı az hem bu iş yerime uzak.
Sorun şu; annem bende kaldığı için sıkılıp sorun yaratmaya başladı sürekli ben mi bakacağım biraz onlar baksın yoruldum diyor. Geçen ay kendi kendine karar vermiş eve gideceğim dedi hazırlandı gitti 1 haftalığına gitti 2 haftaya uzattı babannesine gönderdim baktılar haliyle. Sonra geldi 2 hafta sonra yine aynı sorun ben eve gideceğim dedi gitti kaldı 1 hafta, çocuk yine babanne baktı. Geleli 1 hafta oldu bu sabahta diyor haftaya ben gideceğim onlarında çocuğu onlarda baksın vs vs sonrası tartışma.
Beni düşünmüyorsan çocuğu düşün dedim düzen kalmaz sabah okula gidiyor babası eve geç geliyor o gelsin diye bekliyor haliyle babannede. Yeni geldin daha 2-3 ay olmadı hemen kaçma dersindesin dedim. Nasıl çözeceğim bu durumu bilmiyorum.

Sabah 6.30 da evden çıkıyorum akşam 6’da evdeyim. Babamla aynı evde yaşamayı sürdürmek istemiyorum tartışma oluyor. Hem babam hiçbir zaman yardım lazım mı diye sormadı? Maaşımın geç yattığı ay oldu söyledim bende maaş almadım dedi. Bunaltıyorlar. Yazıp rahatlamak istedim. Sizler nasıl yol izlediniz acaba?
Benimde 2 yıla yaklaştı boşanalı. Benim annemde ilk zamanlar kaldı. Hatta bende bununla ilgili konu açmayı düşünüyordum. Benim çocuklarım büyük şükür. Oğlum 2. Sınıf kızım 7.sınıf. bizimde şimdi gitti 1 ay oldu. 15 tatilde gittik saçma sapan bir nedenden benimke tartıştı geldiğimden beri de konuşmuyoruz. O kadar kinci bi insandır ki hatalı kendi olmasına rağmen 2 sefer aradım babam açtı telefonu. Bende babama içimde olanları söyledim bir daha da aramayı düşünmüyorum. Şöyle de bir durum var maddi olarak sürekli destek oluyorum. Özel hastanede ameliyat oldu tamamını ben ödedim. Onun harici de ne zaman ihtiyaçları olsa para yollarım. Ama yok ben aileme yaranamıyorum. Annem her konuda haklı olduğunu düşünen aşırı kinci kendinde hiç suç bulmayan bir insan. Her şeye alınır. 33 yaşındayım hala ondan izinsiz bir şey yapamam. Normalde bayramda ben gidecektim ama vazgeçtim benim burnumdan getirdiler 1 hafta. Bayram sonu da o gelecekti çünkü babanneleri gidecek. Ama çağırmayacağım. Ben çünkü onlara güvenip boşanmadım. Artık çocuklarımla başımızın çaresine bakacağız. Olmazsa yarım gün bi kadın tutacağım. Size de tavsiyem yarım gün bi kadın tutun. Hiç kimseye minnet etmeyin.

Yazın boşandım bir tane çocuğum var anaokuluna gidiyor. Eski evden de taşındım yine yakın yerlerde ev tuttum hem okula yakın hem babasına yakın olsun haftasonları git gel yorulmasın çocuk diye düşündüm çünkü babasının arabası yok.
Çocuğa da annem bakıyor Allah razı olsun ben çalışıyorum. Ailemin evi başka ilçede ben başka ilçede annem bende kalıyor babam çalışıyor bekar kardeşim var onlarda evlerinde kalıyor. Ailemle beraber yaşama isteği yok ailemin oraya taşınırsam kiralar çol uçuk iş bulma şansı az hem bu iş yerime uzak.
Sorun şu; annem bende kaldığı için sıkılıp sorun yaratmaya başladı sürekli ben mi bakacağım biraz onlar baksın yoruldum diyor. Geçen ay kendi kendine karar vermiş eve gideceğim dedi hazırlandı gitti 1 haftalığına gitti 2 haftaya uzattı babannesine gönderdim baktılar haliyle. Sonra geldi 2 hafta sonra yine aynı sorun ben eve gideceğim dedi gitti kaldı 1 hafta, çocuk yine babanne baktı. Geleli 1 hafta oldu bu sabahta diyor haftaya ben gideceğim onlarında çocuğu onlarda baksın vs vs sonrası tartışma.
Beni düşünmüyorsan çocuğu düşün dedim düzen kalmaz sabah okula gidiyor babası eve geç geliyor o gelsin diye bekliyor haliyle babannede. Yeni geldin daha 2-3 ay olmadı hemen kaçma dersindesin dedim. Nasıl çözeceğim bu durumu bilmiyorum.

Sabah 6.30 da evden çıkıyorum akşam 6’da evdeyim. Babamla aynı evde yaşamayı sürdürmek istemiyorum tartışma oluyor. Hem babam hiçbir zaman yardım lazım mı diye sormadı? Maaşımın geç yattığı ay oldu söyledim bende maaş almadım dedi. Bunaltıyorlar. Yazıp rahatlamak istedim. Sizler nasıl yol izlediniz acaba?
Anneniz kendi açısından haklı çocuk sizin çocuğunuz, bazıları bakıyor bazıları bakmıyor bunu sevgi açısından sorgulamıyorum. Gençliklerinde bizi büyütüp üstüne çocuklarımıza bakma zorunlulukları olduğu anlamına gelmiyor. Bunalmış belli ki siz boşanınca onun da aile hayatı bozulmuş farkında iseniz kendi evinde değil sizin evinizde, ve çevresi konu komşusu veya kocası yanında değil. Baba ile görüşüp bir bakıcı ayarlayarak çözüme ulaşırsınız, tekrar ücreti bilinen bir şey üzerine avukatla protokol imzalanır yarı yarıya ücretini karşılar. Çocuğun düzeni bozulmasın çok doğru da annenizin düzeni de var .. Benim açımdan da baksa olabilir ama zorlayamazsınız maalesef ..
Parasal konularda aileniz destek olabilir lakin dediğim gibi her ailenin düşünce yapısı farklı bir şey diyemiyorum geçmiş hukukunuza veya yaşananlara.. Zorlu bir süreç sizin için umarım her şey güzel olur🌸

X