iştahsız bebekler için neler yapıyoruz.. :(

benim kızım 5,5 aylık yaklaşık 3,5 aydır yemiyordu kilosu da azdı.sonun da 4.ayında başladık ek gıdalara ama bir ayda çok az yol katettik ben de besleyici ne varsa onu yedirmeye çalışıyorum.
ben hem çorbasına hem meyvesine bir kaşık da tahıl koyuyorum hem iştahla yiyor hem de besleyici oluyor.yoğurda da yeni başladık onu sade veriyorum bakalım severse

bilgecim sorması ayıp kilosu kaç bizimki de çok iştahsız 3 çeşit yemek yaptım 3 ünü de yemedi sinir oldum

benimkide işthı iyi fakat porsiyonları çok az birde sadece sevdiği şeylere iştahlı biraz zorladımmı kusuyo malesef :KK43:

bende zorla yedirir oldum mesela elma püresini güzel yiyo suyuda çok güzel içiyo ama diğer çorbasını falan zorla yediriyorum kilosu 7900 dü 1 haziranda gelen giden zayıf ayına göre diyo beni dahada deli ediyolar

bende zorla yedirir oldum mesela elma püresini güzel yiyo suyuda çok güzel içiyo ama diğer çorbasını falan zorla yediriyorum kilosu 7900 dü 1 haziranda gelen giden zayıf ayına göre diyo beni dahada deli ediyolar

Aynı sen gibiyiz.Şu gününde kızım anca 6.5 kg ve 70 cm.maşallah.Herkes bu kız küçük,bunun için mi bu kadar hastalık çektin diyorlar. :kızgın: delikafadulden Elimde kalacaklar bir gün ya neyse.Oyy bu çocuk ne zaman büyüyecek?

Aaaaa size ne ayoll ne zaman büyürse büyür yahu!:kızgın: ALLAH(CC)bana bu kızı bu ebatlarıyla nasip etmiş napim yaa.ELimden geleni yapıyorum,ister uykusu isterse de emmesi ve öteki beslenmeleri için.
Zaten canım çok yanıyo , 6 ay da olsa kendi sütümle emziremediğim ve mama verdiğim için.Bi de alemin lakırdısı. :1closedeyes:

Ama geçen gün eşim de yanımdayken doktora sordum,çok iyi dedi.hihoyyyt Ohhh canıma değsin.zemuszemus

Artık boş veriyorum.Hem buradaki arkadaşlar hem de doktorumuz moralimi yerine getirdi.

Haa bi de bu lakırdıları köye gidince de duyacağım. delikafadulden Ama her iki sülalede minyon akrabalarımız var.Bir nevi de genetik yani. :jeyyar:

Benim kızım benim için selvi boylum al yazmalım,annesinin mankeni,zaten dünyalar güzeli. turkbayragi sositososito

Aynı sen gibiyiz.Şu gününde kızım anca 6.5 kg ve 70 cm.maşallah.Herkes bu kız küçük,bunun için mi bu kadar hastalık çektin diyorlar. :kızgın: delikafadulden Elimde kalacaklar bir gün ya neyse.Oyy bu çocuk ne zaman büyüyecek?

Aaaaa size ne ayoll ne zaman büyürse büyür yahu!:kızgın: ALLAH(CC)bana bu kızı bu ebatlarıyla nasip etmiş napim yaa.ELimden geleni yapıyorum,ister uykusu isterse de emmesi ve öteki beslenmeleri için.
Zaten canım çok yanıyo , 6 ay da olsa kendi sütümle emziremediğim ve mama verdiğim için.Bi de alemin lakırdısı. :1closedeyes:

Ama geçen gün eşim de yanımdayken doktora sordum,çok iyi dedi.hihoyyyt Ohhh canıma değsin.zemuszemus

Artık boş veriyorum.Hem buradaki arkadaşlar hem de doktorumuz moralimi yerine getirdi.

Haa bi de bu lakırdıları köye gidince de duyacağım. delikafadulden Ama her iki sülalede minyon akrabalarımız var.Bir nevi de genetik yani. :jeyyar:

Benim kızım benim için selvi boylum al yazmalım,annesinin mankeni,zaten dünyalar güzeli. turkbayragi sositososito

sizin boyunuz uzunmuş maşallah sübhannallah bizim 65 cm boy 7900 kilo aslında gayet iyi duruyo kiloyu iyi bişey sanıyolar 1 gram yağın bile kalbe nekadar zararı olduğunu bilmiyolar heralde bende boşveriyorum bazen ama gıcık olduğum insanlar söyledimi sinirim bozuluyo özellikle kaynanam kuru diyo çocuğuma yaa

alininannesi kilonuz çok iyi maşşallh benim şuan kaç bilmiyorum ama geçen ay 6850 idi bizim doktorumuzda ghayet güzel gelişiyo dedi napalım biz elimizden geleni yapıyoruz..takmıyorum artık kafama sağlıklı olsunlarda

Benim kızım da çok kilolu değil.Doktor kilosunun iyi olduğunu söylüyor.Ona güvenerek takmıyorum.Kimse bana şimdiye kadar bebeğin cılız falan demedi.Görüntüm korkutuyor sanırım insanları :jeyyar: Laf edemiyorlar.

benim kızımda ihtaşsız herşeyi tadımlık da olsa veriyorum ve sık emziriyorum ayda 400 grdan fazla zor alıyor
ama gelişimi normal takmıyorum

ben zorlamasam emmiyor bilee
demek ki diyorum sütüm yarıyor böyle az yemeğe

kuzenlerden yegenlerden deneyim sahibiyim
bir bebek doğuştan ya iştahlı oluyor
yada çok iştahsız
bu büyüyene kadar da böyle gidiyor
anneler üzülmeyin olurmu
canalrı içinde olsunda yavruların

sizin boyunuz uzunmuş maşallah sübhannallah bizim 65 cm boy 7900 kilo aslında gayet iyi duruyo kiloyu iyi bişey sanıyolar 1 gram yağın bile kalbe nekadar zararı olduğunu bilmiyolar heralde bende boşveriyorum bazen ama gıcık olduğum insanlar söyledimi sinirim bozuluyo özellikle kaynanam kuru diyo çocuğuma yaa

cnm güldürdün beni yaa.. benim kaynanmda ogluma kuru derdi hep nasil sinir olurdum şeytan derdi kalk boynunu sık diye....oglum büyüdü3.5yasinda.simdide zayif ama masalahi var...kiizm oldu.6aylik ve okadar iştahsizki anlatamam ona sinir olupta actim sayfayi senin yorumuda görünce gülmeye başladimm.delii olucamm ya bu kiz hicbişey yemiyor.6ay oldu ama sadec6.5kilo cok zayiff napicam ben yaaaaaaaaaaaaaaaa

iştahsız bebek gerçekten çok zor.her gün aynı hayal kırıklıkları hergün aynı üzüntü ağlamaktan yoruldum artık.kızım 9,5 aylık ve 7760 gr geçen ay kilo almadığı gibi birde kilo vermiş.denemediğim yöntem kalmadı ama nafile şöle dolu dolu ağzını açıp yediği birşey yok emiyor ama sütüm doğumumdan beri yeterli değil zaten doğdunda 11 gün yoğun bakımda kaldı düşük doğum ağırlığı vardı ve biz bu iştahsızlık sebebi ilede o arayı hiç kapatamadık....

ayrıca acıkınca yer,aman canı sağolsun,kafana bu kadar takma,e her ay biraz kilo alıyor ya gibi gıcık laflardan da nefret ediyorum

iştahsız bebek gerçekten çok zor.her gün aynı hayal kırıklıkları hergün aynı üzüntü ağlamaktan yoruldum artık.kızım 9,5 aylık ve 7760 gr geçen ay kilo almadığı gibi birde kilo vermiş.denemediğim yöntem kalmadı ama nafile şöle dolu dolu ağzını açıp yediği birşey yok emiyor ama sütüm doğumumdan beri yeterli değil zaten doğdunda 11 gün yoğun bakımda kaldı düşük doğum ağırlığı vardı ve biz bu iştahsızlık sebebi ilede o arayı hiç kapatamadık....

ayrıca acıkınca yer,aman canı sağolsun,kafana bu kadar takma,e her ay biraz kilo alıyor ya gibi gıcık laflardan da nefret ediyorum

o laflardan bende nefret ediyorum söyleyenin suratına 2 çakasım geliyo :KK47:

Uzmanlara göre 0-2 yaş arasındaki bebeklerdeki iştahsızlığın temel sebebi ebeveynlerin yanlış tutumları...

Psikolog Dilek Kırcaoğlu "Çocuğunuzun beslenme alışkanlıkları ve iştah durumu ile ilgili eğer bir hastalık durumu yoksa sizin tutumlarınız birinci derecede etkilidir. Genelde çocuğunu en iyi şekilde beslemek niyetinde olan ebeveynler, yanlış tutumları nedeniyle aslında iştahsızlık problemine kendileri neden olur'' diyor.

O halde kendi tutumlarınızı gözden geçirmekte; çocuğunuzun açlık ve tokluğunu kendisinin ayarlayabileceğine inanmakta yarar var...

Unutmayın pek çok anne, çocuklarına 'besleyici karışımlar' hazırlayarak, onun yeterince doymadığı inancı ile zorlama yaparak, tabak elde dolaşarak iştahsızlık problemini kendisi oluşturuyor.

Psikolog Kırcaoğlu 0-2 yaş dönemini şöyle anlatıyor:

- Bu dönemde doğru beslenme tavırları sergilemeniz onun gelişiminde bir temel oluşturur. Bebeğiniz doğduğunda, ilk problem meme emmesini sağlamanız ve anne sütü verebilmenizdir. Bu dönemde ısrarcı olmadan bebeğiniz acıktıkça anne sütü almasını sağlamalısınız.

- Sütünüzü sağarak bazı zamanlarda bebeğinizi biberonla da beslerseniz her ikisine de alıştırmış olursunuz ve bu da size biraz kolaylık sağlar.

- Bebeğiniz yeterli miktarda süt aldıktan sonra memeden uzaklaşır. Aslında doğuştan itibaren açlık tokluk duygumuzu kontrol edebildiğimiz halde, annelerin en büyük kaygısı, bebeklerinin bu dönemde yeteri kadar süt alıp alamadıklarını anlayamadıklarını düşünmektir.

DOKUNMASINA, AĞZINA GÖTÜRMESİNE İZİN VERİN!

- İkinci 6 ayda en önemli problem, katı gıdalara geçiş aşamasında yaşanır. Bebeğiniz dış dünyaya ilgisini arttırdıkça, besin maddelerine karşı da ilgi gösterir. Sizin yediklerinize de bakmaya başlar. Onun için tehlike oluşturmayacak besin maddelerine dokunmasına, tatlarını almasına, ağzına götürmesine, damak zevkinin oluşmasına izin verin.

BULAMAÇ GİBİ MAMA HAZIRLAMAYIN, PÜTÜRLÜ OLSUN

• Yiyecekleri bulamaç (bir sürü yiyecek karıştırılıp robottan geçirme) haline getirmeyin ve hafif pütürlü olarak verin. Tek tek verin. Bu onun pütürlü yiyeceklere kolay alışmasını ve değişik yiyecekleri keşfederek bundan keyif almasını sağlar.

• Özelikle katı yiyeceklere geçerken yapılan zorlamalar ve tüm yiyecekler karıştırılarak hazırlanan bulamaçlar, iştah problemlerinin temelini oluşturur. Bebeğiniz ilk başta yiyecekleri bir çay kaşığı kadar dener ve bazen de reddeder. Sabırlı olun. Siz stresli olursanız bebeğiniz de olacaktır.

• Kirlenmeye hazırlıklı olun.

• Ona zaman tanıyın.

• Asla ısrar etmeyin.

• Her zaman aynı miktarda yemeyebilir bundan dolayı endişelenmeyin.

• Sorun olarak gördüğünüz çoğu şey aslında sorun değil bu geçişin doğal parçasıdır. Bu şekilde görmezseniz problemler büyüyerek devam eder. Bebeğiniz sizdeki tüm kaygıları hisseder ve alır, bunu unutmayın.

• Bebeğinizin kendi kendisini beslemesi için cesaretlendirici olun ve bu şekilde daha az besleneceği konusundaki yanlış inancınızı bırakın.

• Çeşitli gıdaları sunmaya devam edin. O an yemek istemezse ısrar etmeyin daha sonra değişik tatları denemeyi sürdürün. Ona sürekli yemek seçenekleri sunmayın acıkmasına ve kendisinin talep etmesine izin verin.

1 YAŞINDA SİZİNLE YİYEBİLİR

- Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, artık ailenin bir üyesi haline gelir. Evde pişen her yemeği yiyebilir. Sofraya birlikte oturabilirsiniz. Yemek zamanı aile fertlerinin bir arada olabileceği anlar yaratma açısından da önemlidir. Bebeğiniz artık kendi kendine yeme konusunda daha fazla beceri sahibidir. Onun bu isteğine izin verin.

evet bu yazı gerçekten çok doğru. kızım da iştahsız diyebilirim ama ben üstüne gitmiyorum yediği kadar ne yiyosak biz ona da tattırıyorum. severse birkaç çay kaşığı yiyo sevmezse asla ısrar etmiyorum, bir de ben hiç bulamaç yapmadım hep tek tek verdim kahvaltıyı bile. ha çoğu zaman yemiyo vermeye çalıştığım şeyleri ama ben ısrar etmiyorum, bazen oyun oynar tarzda bir iki kaşık daha yemesini sağlıyorum o kadar. bir de yemediği zaman mama veriyorum.emziriyorum sütüm yettiği kadar. kızım hiç tombiş olmadı ama çok şükür sağlıklı. damak tadı gelişecek ve yemek istediği şeyleri kendi seçecek buna inanıyorum. arada eline ekmek ya da bebe bisküvisi tutuşturuyorum döke saça da olsa bir iki ısırık alıyo kendi yiyince daha mutlu oluyo.eskilerin dediği ve yaptığı da bu aslında. kendi haline bırakmak.
iştahsız çocukla mücadele etmek hem bizi hem de bebişlerimizi çok yoruyo o yüzden çok da endişe etmeden kendi haline bırakmak en doğrusu bence de. ne zaman ki kaşıkla peşinden koşmayı bıraktım kızım da rahatladı ben de...

Acı iştah açıyor aslında biraz biber mi yedirsek ne yapsak :)

Benim bebegim 6, 5 aylik.oda cok istahsiz.zaten emmiyor..ek gidauoda yemiyor.sabah uyanmak istemiyorum ayni maroton basliycak diye.agzini kesinlikle acmiyor agliyorum sinirimden.cok zor coook

X