kadınlar çalışmalı mı ,çalışmamalı mı?

Kadın çalışmalı mı diye bir soru?Cümleye bak hizaya gel.Kadın okumalı mı,yemeli mi,içmeli mi?Zıkkımın kökü.Sanki kadın başka bir varlık?Artık kadınlar da çalışıyor??

Bence çalışmalı...
Evde oturup erkeğin minnetini çekmektense sabahtan akşama sürünürüm daha iyi...

Bence çalışmalı...
Evde oturup erkeğin minnetini çekmektense sabahtan akşama sürünürüm daha iyi...

Yok hayatım sabahtan akşama yatıp koca parası yemek dururken ne gerek var sabahtan akşama sürünmeye....

Allah herkesin rızkını verir, çocuklarıon da rızkını verir bizim rızkımızı da verir, ne gerek var çalışmaYA...
Yüce rabbim herkesin rızkını veriyorsa bu kocaların hepsi enayi sabahtan akşama kadar çalışıyolar... kadınlarda çalışmasın erkeklerde çalışmasın, nasıl olsa rabbim kimseyi, aç açıkta komaz.. değil mi ama :))

bence çalışanlar çalışmayanları, çalışmayanlar da çalışanları vursun. kalan sağlar bizimdir...

neden birbirimzin fikirleri bu kadar çok batıyor bize? çalışanlara "ilgisiz", çalışmayanlara da "yan gelip yatarak, koca parası yiyen" etiketini yapıştırıyoruz. ne yani bu şekilde hakaret ederek fikirlerimizi mi kabul ettireceğiz?
düz mantık; işinden memnun olan çalışmak ister, memnun olmayan "keşke çalışmasam" der. neyin tartışmasını yapıyoruz ki? :umursamaz:

Ben ikisini de yaptım.ÖSS'de %1lik dilime girip en iyi üniversitenin en yüksek puanla alan bölümünü bitirdim. Accayip itibarlı, kallavi maaşlı bi işim vardı. Evlendim istifa ettim. Çünkü çok sorgulamaya başlamıştım, aldığım parayı harcayacak ne vakit ne heves kalmıştı.Sabah 7de uyanan ,arada yaşadığını unutan, kaprisli menopozlu karıların kahrını çeken, oradan oraya koşturan, "üreten" ve her ay sonunda 4 kişilik maaş alan bi insandım. Ama özgür hissetmiyordum kendimi, kimsenin olmadığı saatlerde yapamıyordum alışverişimi, ayaklarımı uzatıp kahvemi yapıp derya baykal izleyemiyordum. istediğim saatte atlayıp anneme gidemiyordum. ısitfa ettim, hepsini yaptım. Temizliği de prensipli bi şekilde yapınca öyle saatleeer sürmedi, yarım günde bitti, öğleden sonralarım oh mis.Akşam da yavaş yavaş tadına baka baka miskin miskin yemeğimi yaptım. Havuza da gittim, spora da . Valla fıstık gibi yaşadım. Amaaaa, çalışmayınca bi sorunum vardı, yalnızdım. Çalışırken de yalnızdım ama çalışmayınca tüm arkadaşlarım çalışıyor olduğu için bütün bu anlattıklarımı hep tek başıma yaptım. Ha çalışırken de hiç yapamıyorsun zaten, yalnız bile yapamıyorsun. Ama çalışırken de boş vakit daha kıymetli, daha tatlı oluyor. Şimdi yine iş aradım, neden aradım? Yine biraz değişiklik olsun diye, ama vicdan azabı duyuyorum, çünkü maddi olarak ihtiyacım olmadığı için, sürü psikolojisi, paranın tatlı gelmesi vs. sebeplerle namaz kılma imkanımı kendi ellerimle yok ediyorum. Paraya ihtiyacım olmadığı halde çalışma kararı alıp almayacagım da benim dünya sınavımdı belki ve ben bu sınavı kaybediyorum....

bence çalışanlar çalışmayanları, çalışmayanlar da çalışanları vursun. kalan sağlar bizimdir...

neden birbirimzin fikirleri bu kadar çok batıyor bize? çalışanlara "ilgisiz", çalışmayanlara da "yan gelip yatarak, koca parası yiyen" etiketini yapıştırıyoruz. ne yani bu şekilde hakaret ederek fikirlerimizi mi kabul ettireceğiz?
düz mantık; işinden memnun olan çalışmak ister, memnun olmayan "keşke çalışmasam" der. neyin tartışmasını yapıyoruz ki? :umursamaz:

alkisalkisalkis alkisalkisalkis
yaaa herkes baksın keyfineee Allah Allahhh
herkes diğer tarafı kıskanıyormu neee...
hamd olsunn ikisinide yapabilcek olanlardanımmmda orta karardayımm ne bu böyle yaa:)))))))
koca parasııına gelinceeeee inşşş herkesin kocasında para olurdaa rahattt rahattt yerrr hem çalıştığını hemm kocasınınkiniiii.....

Son düzenleme:
Ben ikisini de yaptım.ÖSS'de %1lik dilime girip en iyi üniversitenin en yüksek puanla alan bölümünü bitirdim. Accayip itibarlı, kallavi maaşlı bi işim vardı. Evlendim istifa ettim. Çünkü çok sorgulamaya başlamıştım, aldığım parayı harcayacak ne vakit ne heves kalmıştı.Sabah 7de uyanan ,arada yaşadığını unutan, kaprisli menopozlu karıların kahrını çeken, oradan oraya koşturan, "üreten" ve her ay sonunda 4 kişilik maaş alan bi insandım. Ama özgür hissetmiyordum kendimi, kimsenin olmadığı saatlerde yapamıyordum alışverişimi, ayaklarımı uzatıp kahvemi yapıp derya baykal izleyemiyordum. istediğim saatte atlayıp anneme gidemiyordum. İsitfa ettim, hepsini yaptım. Temizliği de prensipli bi şekilde yapınca öyle saatleeer sürmedi, yarım günde bitti, öğleden sonralarım oh mis.Akşam da yavaş yavaş tadına baka baka miskin miskin yemeğimi yaptım. Havuza da gittim, spora da . Valla fıstık gibi yaşadım. Amaaaa, çalışmayınca bi sorunum vardı, yalnızdım. Çalışırken de yalnızdım ama çalışmayınca tüm arkadaşlarım çalışıyor olduğu için bütün bu anlattıklarımı hep tek başıma yaptım. Ha çalışırken de hiç yapamıyorsun zaten, yalnız bile yapamıyorsun. Ama çalışırken de boş vakit daha kıymetli, daha tatlı oluyor. Şimdi yine iş aradım, neden aradım? Yine biraz değişiklik olsun diye, ama vicdan azabı duyuyorum, çünkü maddi olarak ihtiyacım olmadığı için, sürü psikolojisi, paranın tatlı gelmesi vs. sebeplerle namaz kılma imkanımı kendi ellerimle yok ediyorum. Paraya ihtiyacım olmadığı halde çalışma kararı alıp almayacagım da benim dünya sınavımdı belki ve ben bu sınavı kaybediyorum....

Ama sizin çalışmak için de zorunuluğunuz yokmuş.Maddi durmunuzun iyiliğinden bahsetmişsiniz ama ne bileyim ne kadar da iyi olsa durumunuz insan çalışmak ister.Ki zaten siz de iş arama durumuna girmişsiniz.vereliniortak

Ama sizin çalışmak için de zorunuluğunuz yokmuş.Maddi durmunuzun iyiliğinden bahsetmişsiniz ama ne bileyim ne kadar da iyi olsa durumunuz insan çalışmak ister.Ki zaten siz de iş arama durumuna girmişsiniz.vereliniortak

Yoo ben bu yazdıklarımı zaten maddi durumu gerektirmediği halde çalışan kadınlar için yazdım. Zaten kadın çalışmalı mı sorusu , maddi durumu gerektiren bi kadın için lüks kaçan bi sorudur. Ama hani maddi durum iyi olsa da çalışmalı kadın diyenler var ya, onlara başka bi bakış açısı göstermek için yazdım. Evet insan çalışmak ister, yarım gün de olsa düzenli meşgalesi olsun ister, o yüzdne keşke her bayanın ğretmenlik gibi çalışma saatleri olabilse. Ama düşünün bir bankacıyı, 5te şube kapanır ama onlar 8e kadar çalışır içerde, 9da ancak evde olur, 12de yatar.Hani hayat?

Sabahlari uykusuz uykusuz ise giderken: "Ne isim var benim burada...bas istifayi, otur evinde" diyorum...!

Sonra....Saat ilerleyince ve ben ayalinca: "Cok SÜKÜR calisiyorum ve kendi maasim var" diyorum..!

Bu iki düsünce arasinda her daim ikilem yasarim...kendi psikolojime göre degisir!

Herseyin HAYIRLISI! opuyorumnanaktan

Kızınız var mı kocisime merak ettim... benneyaptımki
Varsa okumamasını meslek sahibi olmamasını mı dilerdiniz?
bilmiyorumkismile
Yoksa okuyup sonra da tahsilini değerlendirip çalışmasını mı?
bilmiyorumkismile
Anne sence çalışayım mı ev hanımı mı olayım dese hangisini önerirdiniz ona?
CADIARZU

senin kendi kararındır yavrum hepsinin avantajlarını ve dezavantajlarını gösterirdim zaten kendisi kararını verme yaşına gelmiştir karışmam

bu arada evet kızım var 1.5 yaşında

Ben ikisini de yaptım.ÖSS'de %1lik dilime girip en iyi üniversitenin en yüksek puanla alan bölümünü bitirdim. Accayip itibarlı, kallavi maaşlı bi işim vardı. Evlendim istifa ettim. Çünkü çok sorgulamaya başlamıştım, aldığım parayı harcayacak ne vakit ne heves kalmıştı.Sabah 7de uyanan ,arada yaşadığını unutan, kaprisli menopozlu karıların kahrını çeken, oradan oraya koşturan, "üreten" ve her ay sonunda 4 kişilik maaş alan bi insandım. Ama özgür hissetmiyordum kendimi, kimsenin olmadığı saatlerde yapamıyordum alışverişimi, ayaklarımı uzatıp kahvemi yapıp derya baykal izleyemiyordum. istediğim saatte atlayıp anneme gidemiyordum. İsitfa ettim, hepsini yaptım. Temizliği de prensipli bi şekilde yapınca öyle saatleeer sürmedi, yarım günde bitti, öğleden sonralarım oh mis.Akşam da yavaş yavaş tadına baka baka miskin miskin yemeğimi yaptım. Havuza da gittim, spora da . Valla fıstık gibi yaşadım. Amaaaa, çalışmayınca bi sorunum vardı, yalnızdım. Çalışırken de yalnızdım ama çalışmayınca tüm arkadaşlarım çalışıyor olduğu için bütün bu anlattıklarımı hep tek başıma yaptım. Ha çalışırken de hiç yapamıyorsun zaten, yalnız bile yapamıyorsun. Ama çalışırken de boş vakit daha kıymetli, daha tatlı oluyor. Şimdi yine iş aradım, neden aradım? Yine biraz değişiklik olsun diye, ama vicdan azabı duyuyorum, çünkü maddi olarak ihtiyacım olmadığı için, sürü psikolojisi, paranın tatlı gelmesi vs. sebeplerle namaz kılma imkanımı kendi ellerimle yok ediyorum. Paraya ihtiyacım olmadığı halde çalışma kararı alıp almayacagım da benim dünya sınavımdı belki ve ben bu sınavı kaybediyorum....

evet arkadaşım düşüncelerin gerçekten heleki namaz konusundaki hassasiyetin ve bu çalışma kararınında bir imtihanın olduğunu görmen beni gerçekten çok etkiledi
herkes bu kadar hassas düşünemez eyer namazmı işmi diye bir ayrım yapıyosan ve parayada gerçekten ihtiyacın yoksa namazı tercih et derim hep sevgiyle kal arkadaşım

Başlığı beğenmedim, farklı anlaşılıyor ve içerikle örtüşmemiş...
Bi de şu vardır, insanoğlu nankördür . Çalışan , keşke ev hanımı olsam ayağımı uzatıp evimde tv izlesem, konu komşuya gitsem, tembellik etsem diye hayıflanır; çalışmayan, keşke çalışsam kendi ayaklarımın üzerinde dursam, koca eline bakmasam der ... Herkes kendinde olmayana özenir...
Önemli olan her şeyin iyi tarafını görüp mutlu olmak...

Başlığı beğenmedim, farklı anlaşılıyor ve içerikle örtüşmemiş...
Bi de şu vardır, insanoğlu nankördür . Çalışan , keşke ev hanımı olsam ayağımı uzatıp evimde tv izlesem, konu komşuya gitsem, tembellik etsem diye hayıflanır; çalışmayan, keşke çalışsam kendi ayaklarımın üzerinde dursam, koca eline bakmasam der ... Herkes kendinde olmayana özenir...
Önemli olan her şeyin iyi tarafını görüp mutlu olmak...

sonuna kadar katılıyorum...

senin kendi kararındır yavrum hepsinin avantajlarını ve dezavantajlarını gösterirdim zaten kendisi kararını verme yaşına gelmiştir karışmam

bu arada evet kızım var 1.5 yaşında

Haklısınız kararlar kişiye aittir ama hangi yaşam tarzını tasvip ederdiniz merak ediyorum. bilmiyorumkismile
Kızım otur boşver çalışmayı eşin çalışır sen çocuklarına sahip çık diye mi yetiştirirdiniz?
Yoksa kızım çalış ayaklarının üstünde dur diye mi? boshayallersmile
Gerçekten art niyet yok sorumda tamamen merak ettiğimden soruyorum kusura bakmayın. yerimseniben

Size bir örnek vermek istiyorum: Kuzenim...
Kendisi 31 yaşında çok alımlı çok bakımlı zamanında çalışan bir bayandı. Muhasebeciydi. Evlendi çalışmaya devam etti. İşini yemeğini ütüsünü herşeyini 4 4 lük yaptı. Bunu biz değil eşi söylerdi. Herşeyini de yetiştirirdi.

Hamile kalınca işini bıraktı çünkü hamileliği riskliydi.... fisfisfis
Daha sonra tayinleri çıktı eşinin işi sebebiyle Bingöl'e gitti.

Bebek hala küçüktü kuzenimin canı çok sıkılıyordu tamam ev yemek temizlik gün geçiyordu ama ona yeterli gelmiyordu. :1no2:

Kendimi geliştirecek hiçbirşey yok diyordu. Daha sonra Bingöl Üniversitesi açıldı...
yerimseniben
Kuzenim sınavlara girdi. Muhasebe bölümünü kazandı. Kızını da kreşe yazdırdı...

Şimdi çocuk anne ilgisinden eksik kalacak diyeceksiniz... :1closedeyes:
Hayır... sengözlerimebaksanab

Kuzenim sabah 6 da kalkıyor. Her gün sabah temizlik yapıyor. Daha sonra eşine çocuğuna kahvaltısını ettirip çocuğunu kreşe bırakıyor ve kendi de okula gidiyor. sositososito sositososito

Akşam da eşiyle kızıyla vaktini geçiriyor... Yemeğini de yapıyor dersini de çalışıyor...
Kızıyla olan iletişimine baktım kızı ile iletişimi çok güzel... Şeniz

Ve bu çok garip gelecek size ama kuzenim okul 1. si... Ortalaması da 4 üstünden 4.
Şu an tek hayali okulunu bitirince çalışmak... guclubacismile

Bu konuda en büyük destekçisi kuzenimin eşi... Eşlere çok görev düşüyor... Onlar biraz olsun çocuk konusunda destek olsunlar emin olun altından kalkamayacakları iş yok kadınların...

Emin olun azmin elinden HİÇBİRŞEY kurtulamaz yeter ki istemesini bilelim...

ufffffffffffffff...baydınız valla millet uzaya gidiyor biz hala neyin tartışmasını yapıyoruz yanii....bu arada dün nette haberde okudum..Türkiye dünyadaki en tembel 4. ülkeymişş..bilginize..

Haklısınız kararlar kişiye aittir ama hangi yaşam tarzını tasvip ederdiniz merak ediyorum. bilmiyorumkismile
Kızım otur boşver çalışmayı eşin çalışır sen çocuklarına sahip çık diye mi yetiştirirdiniz?
Yoksa kızım çalış ayaklarının üstünde dur diye mi? boshayallersmile
Gerçekten art niyet yok sorumda tamamen merak ettiğimden soruyorum kusura bakmayın. yerimseniben

Size bir örnek vermek istiyorum: Kuzenim...
Kendisi 31 yaşında çok alımlı çok bakımlı zamanında çalışan bir bayandı. Muhasebeciydi. Evlendi çalışmaya devam etti. İşini yemeğini ütüsünü herşeyini 4 4 lük yaptı. Bunu biz değil eşi söylerdi. Herşeyini de yetiştirirdi.

Hamile kalınca işini bıraktı çünkü hamileliği riskliydi.... fisfisfis
Daha sonra tayinleri çıktı eşinin işi sebebiyle Bingöl'e gitti.

Bebek hala küçüktü kuzenimin canı çok sıkılıyordu tamam ev yemek temizlik gün geçiyordu ama ona yeterli gelmiyordu. :1no2:

Kendimi geliştirecek hiçbirşey yok diyordu. Daha sonra Bingöl Üniversitesi açıldı...
yerimseniben
Kuzenim sınavlara girdi. Muhasebe bölümünü kazandı. Kızını da kreşe yazdırdı...

Şimdi çocuk anne ilgisinden eksik kalacak diyeceksiniz... :1closedeyes:
Hayır... sengözlerimebaksanab

Kuzenim sabah 6 da kalkıyor. Her gün sabah temizlik yapıyor. Daha sonra eşine çocuğuna kahvaltısını ettirip çocuğunu kreşe bırakıyor ve kendi de okula gidiyor. sositososito sositososito

Akşam da eşiyle kızıyla vaktini geçiriyor... Yemeğini de yapıyor dersini de çalışıyor...
Kızıyla olan iletişimine baktım kızı ile iletişimi çok güzel... Şeniz

Ve bu çok garip gelecek size ama kuzenim okul 1. si... Ortalaması da 4 üstünden 4.
Şu an tek hayali okulunu bitirince çalışmak... guclubacismile

Bu konuda en büyük destekçisi kuzenimin eşi... Eşlere çok görev düşüyor... Onlar biraz olsun çocuk konusunda destek olsunlar emin olun altından kalkamayacakları iş yok kadınların...

Emin olun azmin elinden HİÇBİRŞEY kurtulamaz yeter ki istemesini bilelim...

Bu yazacaklarımı üstteki yorumu yapan arkadaşın şahsına söylemiyorum, lütfen üstüne alınmasın.
Dalmışsınız dünya derdine.Tamam o zaman, hem parasını kazansın, hem ütüsünü yapsın, hem şunu hem bunu hem ötekini hem berikini. sÜPERsonik ultra kadınlar olun.Sonra da hep o 60 yaşına geldiğinde kurduğunuz emekliliğe varamadan 30unuzda kalp krizinden ölün.Amaaa, size birşey olmaz değil mi, sizin sülalede kalp kanser yok değil mi? Noldu peki, geçti gitti bu dünya, siz iki kata kadar dayanan ultra karbon kadınlar noldu? Şu an sadece bir mezar taşınız var, hayırlı olsun !

ufffffffffffffff...baydınız valla millet uzaya gidiyor biz hala neyin tartışmasını yapıyoruz yanii....bu arada dün nette haberde okudum..Türkiye dünyadaki en tembel 4. ülkeymişş..bilginize..

nette hangi çöplükte okudunuz bu çöplük bilgiyi bilmiyorum ama hiç öyle birşey yok.Haftasonu sadece pazar günü tatil yapan, hatta onu da yapmayan, 5 kuruş msai ücreti almadan sabah 9 akşam yine 9 çalışan hangi millet var dünyada? Azcık yukarıya uzanın Rusya'ya çocuklar daha bebek yaşından başlayıp dersaneye gidiyor mu, insanlar 5ten sonra çalışıyor mu bi bakın.Türkiye malesef tembeliz masalıyla insan emeğinin feci sömürüldüğü bi yer. ınternette orada burada yer alan her çöpü bilgi diye kazımayın beyninize.

nette hangi çöplükte okudunuz bu çöplük bilgiyi bilmiyorum ama hiç öyle birşey yok.Haftasonu sadece pazar günü tatil yapan, hatta onu da yapmayan, 5 kuruş msai ücreti almadan sabah 9 akşam yine 9 çalışan hangi millet var dünyada? Azcık yukarıya uzanın Rusya'ya çocuklar daha bebek yaşından başlayıp dersaneye gidiyor mu, insanlar 5ten sonra çalışıyor mu bi bakın.Türkiye malesef tembeliz masalıyla insan emeğinin feci sömürüldüğü bi yer. İnternette orada burada yer alan her çöpü bilgi diye kazımayın beyninize.

Aynen öyle.Sürekli mesaiye kalıp paralarını alamayan insanlar var bu ülkede.Benim babam yıllardır haftasonları dahi işe gidiyor.Hiç de tembel insanlar değiliz biz.Ha belki kitap okumayan,sinemaya vb.ne gidemeyen insanlarımız var ama neden?İşte bu yoğunluktan hiçbirşeye fırsat bulamıyorlar da ondan.Geçim,boğaz derdinden..:nazar:

Bu yazacaklarımı üstteki yorumu yapan arkadaşın şahsına söylemiyorum, lütfen üstüne alınmasın.
Dalmışsınız dünya derdine.Tamam o zaman, hem parasını kazansın, hem ütüsünü yapsın, hem şunu hem bunu hem ötekini hem berikini. sÜPERsonik ultra kadınlar olun.Sonra da hep o 60 yaşına geldiğinde kurduğunuz emekliliğe varamadan 30unuzda kalp krizinden ölün.Amaaa, size birşey olmaz değil mi, sizin sülalede kalp kanser yok değil mi? Noldu peki, geçti gitti bu dünya, siz iki kata kadar dayanan ultra karbon kadınlar noldu? Şu an sadece bir mezar taşınız var, hayırlı olsun !

Valla burada kimse hem para kazanırımhem yemek yaparım hem temizlik yaparım hem şunu hem bunu yaparım ultrasoniik kadınım ben demiyor....
Çalışıyoruz kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz... Kocalarımız yada başka birileri de bizim yapmadığımız, yapamadığğımız yerlerde bizlere yardımcı oluyor....

Çalışan kadın 60a varamadan 30unda kalpkrizinden ölür gibi bir genellemeyi siz hangi çöplükten çıkardınız ben de bunu merak ediyorum.... ÇAlışmayan kadın yaşıyor da çalışmayan kadın ölüyor öylemi çok ilginç bir araştırma sonucuymuş kim yapmış nasıl yapmış çok merak ettim...
Oysa benim bildiğim ölümün yaşı saati kadını erkeği çalışanı çalışmayanı çocuğu yaşlısı olmaz...

Yeşil kısımla renklendirdiğim cümlenize ise ancak şöyle cevap verebiliyorum.. Henüz mezar taşım yok, malum yaş 30u da geçti, mezar taşı yaptırmadım daha, ama ne de olsa çalışan kadınım parasını verir onu da alırım bari aşıyan mezarlığında mezar yeri ayırtayım da , belediye mezarlığına gömülmeyeyim mezarım bile manzatralı olsun hahahayt.........

X