Kafam Yandı Artık

Allah razı olsun ama ben benden yaşça büyük bir kadının varlığına ihtiyaç duyuyorum.

Bu kısmı o kadar iyi anlıyorum ki bir kutup yıldızına ihtiyaç duyuyor insan.
Bu kadar "yetişkinlik" zor geliyor, biliyorum.

Benim annem de kayınvalidem de hayattalar şükür ama o dönem ikisi de benden daha çok "lohusa" oldukları için bildiğiniz psikolojik şiddet yedim uzun süre.
İkisi de delirmiş gibiydiler.
Bir kadını özlemek nedir bilirim.

Ya sadece birinin, bir kadın bireyin şefkatli bir dokunuşu, "bugünler geçecek" demesi bile nasıl yeterdi.
Yani bazen var olmaları da başka bir dert getiriyor insana, herkesin hayat sınavı farklı yerlerden geliyor işte herhalde.

Şimdi yavrularım büyüdü, o kadar rahatım ki.
Merak etmeyin geçiyor.
Bir bakmışsınız el kadar bebeğiniz kucağa sığmıyor, büyümüş bile.

Bir de belki vitamin eksikliğiniz vardır, baktırdınız mı?
D vit. eksikliği depresyon belirtisi gibi belirti verir.
İhmal etmeyin.

Merhaba herkese.
5.5 ay önce anne oldum. Yaşım 31. 5 yıllık evlilyim. İsteyerek anne oldum. Annemi 2011 yılında kaybettim. Sonrasında anne tarafım hayatlarına devam etti ve pek bana sahip çıkan olmadı. Yaşım 18’di. Üni bittikten sonra kısa bir evlilik yapıp şiddet sebebiyle boşandım. Ardından şimdiki eşimle evlendik ve evliliğimiz güzel gidiyor ama ben oldukça yalnız bir insanım. 2 arkadaşım kaldı çevremde ve onlarda yakın zamanda anne oldular. Haliyle kendi hayatlarına odaklılar. Onların destek olacak anne, kardeş vs oldukça fazla. Benim kayınvalidem başka şehirde yaşıyor lakin benimle aynı yerde olsa da etliye sütlüye karışmaz, anaçlık semtine uğramaz bir kadın. Doğum sonrası 3. gün evine döndü. Sonra bir kez daha geldi 2 gün kaldı ama ben ona hizmet ettim 3 aylıkken bebeğim. Girizgahı böyle yaptım ki ruh halimi biraz anlayabilesiniz diye.
Derdim şu; ben postpartum depresyonundayım. Atlatamadım. Oğlum 6 aylık olacak ama hala haftanın en az 3-4 günü aşırı depresif, mutsuz ve öfkeliyim. Eşime çok yansıtıyorum öfkemi. Kendisi beni tolere etmeye çalışıyor ama dayanamayacak diye korkuyorum. Psikolojik yardım almaya başladım iki haftadır bir gün birer saat. Ama henüz başındayız ve ben şuan çok kötüyüm. Dün dişimi çektirdim dayanılmaz bir ağrım var dünden beri. Eşim işe gitti mecburen yalnız kaldım oğlumla. Ek gıda tadımı yaptırıyorum o sebeple biraz düzeni değişti uyku süreleri kısaldı. Huzursuz sürekli. Dayanamayacak hale geliyorum. Yatağa kapanıp bağıra çağıra ağlıyorum. Çok yalnız hissediyorum. Annemi çok özlüyorum. Hiç böyle hayal etmemiştim. Anne olmak benim eksik yanımı tamamlayacaktı ama sanki daha büyük bir yara açtı bende. Dışarı çıkmaktan, ev işinden (ki temizliği çok severim), hiçbir şeyden keyif alamıyorum. Anne olmadan önce örgü örerdim, resim çizerdim artık zamanım olsa da yapasım gelmiyor. Eşim işten gelince emzirmek dışında hiçbir şey yapmıyorum o ilgileniyor bebeğimizle. Allah razı olsun ama ben benden yaşça büyük bir kadının varlığına ihtiyaç duyuyorum. Haftanın 3-4 günü iyi 3-4 günü kötü geçiyor. İyi olduğum günler evi toplayıp temizliyorum geri kalan günler bomba patlamış gibi. Bazen bipolar gibi hissediyorum kendimi. Bebeğim uykudan uyanıyor ağlıyor mesela hemen gidesim gelmiyor yanına. Gözlerimin içine bakıyor öyle büyük suçluluk hissediyorum ki ona karşı mutsuzum diye anlatamam. Gelişimi güzel sağlıklı bir bebek. İhtiyaçlarını gideriyorum, sevgi de gösteriyorum ama içim ölü gibi. Numara yapıyorum sanki. Ne olur bana deneyimli anneler bir akıl versin. Nasıl iyi hissedeceğim ben? Dışarı çıkıyorum mesela bebeğim uyumak istemiyor zehir oluyor bana dışarısı. Aşırı stresleniyorum.streslenine sağ kolumun altı ağrıyor şişiyor daha önce zona olmuştum aynı şekilde ağrı olmuştu. Sağlığım elden gidecek diye korkuyorum.

Lütfen bana moral verin. Çok ihtiyacım var.
Canim benim Allah yokluklarini vermesin bendede çocuklar var tabi bir artı var annem akrabalarım yakın ama inan gidemiyorum çocuktan huysuz,yaramaz,sınırlı geçecek diyorum napalim bazen kalkıp yatakta afedersin malak gibi oturuyorum bu evi kim topliycak diye sonra kim yemek yapacak arada banada geliyorlar ama açıyorum bı temizlik videosu nasıl güzel temizliyolar bı enerji geliyo o an yaptım yaptım yoksa kalıyor ,seninde zmanla geçecek Annene Allah rahmet eylesin tek kalmak zordur ama senin eşin ve çocuğun var tek değilsin biraz zaman geçsin yavrunu oyun grubuna yazdirirsin ordan burdan bir sürü arkadaşım olur sen kendine iyi bak ki yavrunda annesiz kalmasın arkadaşım🫶

Sanırım insan anne olunca, kendini annesinin yerine koyuyor. O sırada da annesi yanında olsun istiyor. Annesiyle empati kurabildiğini onun da görmesini istiyor belki. Sizi anlıyorum. Henüz anne değilim ama bir gün annemin ömrüne yetişemeden anne olmaktan korktuğumu hissettim. Ama yaşamda bi noktada da yapacak hiçbir şey yok. Böyle bir durumda bebeğimin masumiyetine sığınırdım sanırım ben olsaydım. Onun her günü bir daha geri dönülemeyecek bir yolculuk gibi. Yolun tadını çıkartmak lazım. Sahip olduğumuz güzellliklere odaklanmak iyi gelebilir.

Dışarda ağladığında çok stresleniyorum eve kapattım resmen kendimi.
o bir bebek aglamasi sizi strese sokmasin. Bu onun konusma bicimi elbette aglayacak. Siz o agladigi zaman sakin kalip aciktimmi diyor, ilgen sev beni mi diyor ne diyor ona odaklanin inanin zamanla anlayacaksiniz. Benim de ilk zamanlar halim sizin gibiydi bebegim aglar ben aglardim. Karsilikli aglasirdik. Esimde pek desteklemedi acikcasi. 2 gun 1 saat bile uyumadan gezip sonra esime 1 saat ilgilen dedigimde belim agriyor diye tersleyerek yatip uyudugunu bilirim. Iyi adam normaldede o ara cozuttu hiyar herif. Neyse. Sonucta bebeginiz konusana kadar aglayacak bu sekilde anlatacak. Dedigim yontemi uygulamaya basladigimda benim bebegim aglamayi aniden kesip hih diyordu hatta bu bende ki umut isigini yakan ilk seydir. Evet anlatiyor yeterki anlayin. Ona siginir gibi sarilin, sarkilar soyleyin, yaylanarak gezdirin sarkilar soylerken, ne kadar guzel oldugunu gprun izleyin koklayin. Bebeginizle ask yasayin ve tadini cikarin. Hayattaki diger herseyi pekte dusunmeyin. Bebeginizi saglikla kucaklamanin keyfini tadin. Aglar bu bebektir. O aglayacak sizde ona istedigini vereceksiniz, memedir, yemektir, sudur belkide sadece ilgidir. Cok az kalmis yakinda pturabilmeye baslayacak, daha tepkili daha farkinda olacak. Her anini kesfedin, onu annesi yonunden sansli bir bebek yapin. Gerisi pekde umurunuzda olmasin. Saglikli mi saglikli, gunler gecer bebek buyur, siz ogrenirsiniz cok seyi, beraber bu yolu yurursunuz. Birde bakmissiniz ki kosup size sariliyor komiklikler yapiyor kahlahalar atiyor. Illa bebek bakimi kurallari falan diye stabilite gelistirmeyin. Mesela benim bebegim hala nerwde aksam orada sabah takiliyor. Napalm yataginda uyumuyor cocuk bi bakiyorum ailecek salonda sarilmis uyumusuz. Bakiyorum gece kalkti huysuzlandi amaaan bosver oglum gel muge anli izleyelim diyip aciyorum tv yi sabah ediyoruz bazen. Keyif yapin ana cocuk. Fazla dusunmeyin.

Merhaba herkese.
5.5 ay önce anne oldum. Yaşım 31. 5 yıllık evlilyim. İsteyerek anne oldum. Annemi 2011 yılında kaybettim. Sonrasında anne tarafım hayatlarına devam etti ve pek bana sahip çıkan olmadı. Yaşım 18’di. Üni bittikten sonra kısa bir evlilik yapıp şiddet sebebiyle boşandım. Ardından şimdiki eşimle evlendik ve evliliğimiz güzel gidiyor ama ben oldukça yalnız bir insanım. 2 arkadaşım kaldı çevremde ve onlarda yakın zamanda anne oldular. Haliyle kendi hayatlarına odaklılar. Onların destek olacak anne, kardeş vs oldukça fazla. Benim kayınvalidem başka şehirde yaşıyor lakin benimle aynı yerde olsa da etliye sütlüye karışmaz, anaçlık semtine uğramaz bir kadın. Doğum sonrası 3. gün evine döndü. Sonra bir kez daha geldi 2 gün kaldı ama ben ona hizmet ettim 3 aylıkken bebeğim. Girizgahı böyle yaptım ki ruh halimi biraz anlayabilesiniz diye.
Derdim şu; ben postpartum depresyonundayım. Atlatamadım. Oğlum 6 aylık olacak ama hala haftanın en az 3-4 günü aşırı depresif, mutsuz ve öfkeliyim. Eşime çok yansıtıyorum öfkemi. Kendisi beni tolere etmeye çalışıyor ama dayanamayacak diye korkuyorum. Psikolojik yardım almaya başladım iki haftadır bir gün birer saat. Ama henüz başındayız ve ben şuan çok kötüyüm. Dün dişimi çektirdim dayanılmaz bir ağrım var dünden beri. Eşim işe gitti mecburen yalnız kaldım oğlumla. Ek gıda tadımı yaptırıyorum o sebeple biraz düzeni değişti uyku süreleri kısaldı. Huzursuz sürekli. Dayanamayacak hale geliyorum. Yatağa kapanıp bağıra çağıra ağlıyorum. Çok yalnız hissediyorum. Annemi çok özlüyorum. Hiç böyle hayal etmemiştim. Anne olmak benim eksik yanımı tamamlayacaktı ama sanki daha büyük bir yara açtı bende. Dışarı çıkmaktan, ev işinden (ki temizliği çok severim), hiçbir şeyden keyif alamıyorum. Anne olmadan önce örgü örerdim, resim çizerdim artık zamanım olsa da yapasım gelmiyor. Eşim işten gelince emzirmek dışında hiçbir şey yapmıyorum o ilgileniyor bebeğimizle. Allah razı olsun ama ben benden yaşça büyük bir kadının varlığına ihtiyaç duyuyorum. Haftanın 3-4 günü iyi 3-4 günü kötü geçiyor. İyi olduğum günler evi toplayıp temizliyorum geri kalan günler bomba patlamış gibi. Bazen bipolar gibi hissediyorum kendimi. Bebeğim uykudan uyanıyor ağlıyor mesela hemen gidesim gelmiyor yanına. Gözlerimin içine bakıyor öyle büyük suçluluk hissediyorum ki ona karşı mutsuzum diye anlatamam. Gelişimi güzel sağlıklı bir bebek. İhtiyaçlarını gideriyorum, sevgi de gösteriyorum ama içim ölü gibi. Numara yapıyorum sanki. Ne olur bana deneyimli anneler bir akıl versin. Nasıl iyi hissedeceğim ben? Dışarı çıkıyorum mesela bebeğim uyumak istemiyor zehir oluyor bana dışarısı. Aşırı stresleniyorum.streslenine sağ kolumun altı ağrıyor şişiyor daha önce zona olmuştum aynı şekilde ağrı olmuştu. Sağlığım elden gidecek diye korkuyorum.

Aslında her yeni annenin yaşadığı şeyleri yaşıyorsun ama sen sebebini annesizliğe bağlıyorsun bu da seni daha çok düşürüyor. Emin ol anne olan herkes sürekli kendi içimde yıkım yaşıyor. Sosyal medya anneliğinden mi etkileniyoruz nedir herkesin bebeği,anneliği,evi mükemmel de sorun bizde gibi geliyor. Ama bil herkesin evi dağınık,herkes zorlanıyor ☺️ ama bu günler geçecek emin ol. O kadar çok gurbette çocuk büyüten ya da senin gibi annesini kaybetmiş var ki. Kv konusunda da köstek olmuyor ya ona şükret bırak destek olmasın 😅

arkadaşım seni o kadar iyi anlıyorum ki. ben de nişanlıyken annemi kaybetmiştim evlendim belki farklı bir ev farklı heyecanlar iyi gelir dedim yine olmadı. annesiz kalmak kaç yaşında olursan ol insanın içinde hep bir şeyler eksik oluyor. çocuğum oldu loğusayken sürekli ağladım hep bir anne desteği aradım yanımda. annem olsaydı dedim hep. çok ağresif çok mutsuzdum. aynı senin anlattığın gibi çocuğum ağladığında bile bakmak gelmiyordu içimden. bazen kafamı yastığa bastırıp ağlardım ve bu mutsuzluğumu eşime de yansıtırdım. çok şükür ki benim eşim anlayışlıydı ve seninki de öyleymiş. inan bana hepsi geçiyor. çocuğunn biraz daha büyüyüp canım annem diye boynuna atladığında gelip seni öptüğünde inan bana dünyanın en mutlu insanı oluyorsun. şimdi geçmişe dönüp baktığımda neler yaşamışım diyorum. sen de atlatacaksın. tedavine devam et umarım en kısa zamanda atlatırsın.

arkadaşım seni o kadar iyi anlıyorum ki. ben de nişanlıyken annemi kaybetmiştim evlendim belki farklı bir ev farklı heyecanlar iyi gelir dedim yine olmadı. annesiz kalmak kaç yaşında olursan ol insanın içinde hep bir şeyler eksik oluyor. çocuğum oldu loğusayken sürekli ağladım hep bir anne desteği aradım yanımda. annem olsaydı dedim hep. çok ağresif çok mutsuzdum. aynı senin anlattığın gibi çocuğum ağladığında bile bakmak gelmiyordu içimden. bazen kafamı yastığa bastırıp ağlardım ve bu mutsuzluğumu eşime de yansıtırdım. çok şükür ki benim eşim anlayışlıydı ve seninki de öyleymiş. inan bana hepsi geçiyor. çocuğunn biraz daha büyüyüp canım annem diye boynuna atladığında gelip seni öptüğünde inan bana dünyanın en mutlu insanı oluyorsun. şimdi geçmişe dönüp baktığımda neler yaşamışım diyorum. sen de atlatacaksın. tedavine devam et umarım en kısa zamanda atlatırsın.
O Günleri sabırsızlıkla bekliyorum. Sizin de başınız sağ olsun. İnşallah ben de o mutluluğu yaşayabilirim.

Merhaba herkese.

Kendine hastalık bulma bence en azından adını koyma. Yalnız kalmışsın belli ama yalnız kalmak isteyen bir ton insan da var aileleri ile yaşayan. O nedenle içinde bulunduğun durumun iyi yönlerini keşfetmelisin. Sen iyi bir anne ol stressiz yaşa ki evladının yanında olabilesin

Bulunduğum semte hiç istemeden mecburen taşındık iş dolayısıyla ve kafa dengi kimseyi bulamadım. Dışarı çıkıyoruz araç kullanıyorum genelde yakın yerlere yürüyüşe gidiyoruz ama yazımda da bahsettiğim gibi dışarıda huysuzlandığı zaman çok stres oluyorum. Bunu aşamıyorum.
Stres olduğunuz zamanlarda kendi çocukluğunuzu yaşıyor olabilirsiniz.Eğer size dış mekanda veya başkalarının yanında baskılayıcı sözler veya imalarda bulunan ebeveynler ile büyüdü iseniz. Bebeğiniz dışarıda uyulmadığında veya anladığında yaşadığınız o anlar sizi tetikliyor olabilir.Ben de sizin gibi büyüttüm bebeğimi eşimin işi nedeni ile bilemediğim bir şehirde yapayalnızdım. Ama benim avantajım oğlum sakin ve uyku seven bir bebekti bu yüzden hiç zorlanmadım. Tavsiyem terapi saatlerinizi arttırın gerekiyor ise psikiyatri uzmanı ile görüşüp ilaç kullanın. İlaçlar beyinde ki negatif düşünme sistemini dengeliyor. Başta biraz zorlanırsınız ama sonrasında çok iyi gelecektir.Bu arada artık her il de bebekli anneler grubu diye gruplar var sosyal medya üzerinden iletişime geçip bebeğinizle birlikte organizasyonlarına katılabilirsiniz.Böylece sizi anlayan ve sizinle birlikte aynı yoldan geçen insanların varlığını gördükçe daha iyi hissedebilirsiniz. Sevgiler 🌱

X