kansızlık ve mide bulantısı

efsane7

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2023
131
28
Merhaba arkadaşlar,
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. 10 yıldır demir esksikliğine bağlı kansızlığım var ilaçlar veriliyor düzelince tekrar doktora gitmiyordum. Herkes de olan belirtiler var. Halsizlik ,mutsuzluk, iştahsızlık, kilo kaybı, saç dökülmesi, üşüme, unutkanlık falan. Ama son 4 aydır kuru bir mide bulantısı yaşıyorum hafif ve gözlerim yine hafif bulanık görüyor bazen karartılı tüm diğer belirtilerimin yanında. Dahaliye doktoruna gittim kansızlık var dedi. Ferrittin 11 ,demir bağlama 397 , demir 53 folatım da 4.5 çıktı. Demir ve folik asit vitaminleri verdi. 3 kutu kan ilacı ve folik asit verdi. 3 ay sonra kontrol. Benim sorum şu: mide bulantısını hatırlamıyorum belirti olarak utunkanlığım olduğu için geçmiş yıllardaki belirtilerimi . Acaba mide bulantısı ve gözünde böyle sorun yaşayan arkadaşlar var mı kansızlık belirtisi olarak. Yoksa başka bir sıkıntıdan dolayı mı böyleyim. Birde ilaç alındıktan ne kadar süre sıkıntılarımız hafiflliyor ya da geçiyor. Sizin belirtileriniz nelerdi ? Paylaşabilir misiniz., cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu konuyla ilgili bir sürü form açılmış ama kimsenin mide bulantı belirtisi olmamış galiba demir eksikliği kansızlığında cevap vermediğine göre kimse. Doktorum tedaviye başladı ama 4 gündür kullanıyorum belirtilerim hiç geçmedi. :KK43: sanki daha önceleri çabuk toparlamıştım .Saç dökülmemi biraz azalttı

Yani olabilir belki bilmiyorum kan testi yaptırmışsınız sonuçta. Strese sıcaklığa bağlı olarakta mide bulantısı olabilir. Düzenli olarak pekmez için günde bir kaşık içince kısa zamanda toparlarsınız

Bende de kansızlık var ,senin ferritin bana göre kat kat iyi benim 2,5 ben damardan alıyorum, dediğiniz gibi sürekli midemde sıkıntı var ,bıktım bu kansizliktan hayatımı çalıyor gibi ,sürekli halsiz yorgunum ,bu aralar yine sanırım değerlerim düştü ,sürekli düşecek gibi oluyorum en kısa zamanda kontrole gitmem lazim ama yine ilac yine ilac düzeliyor sonra yine düşüyor Allah tüm hasta olanlara şifa versin

Benım 3 tü .hgb 9. Birden ayağa kalkınca veya yataktan kalkarken cok fena gözlerım kararıyordu kendımı dırek yere atıyordum. Ikı ay ılac kullandım dahada gıtmedım doktora.unutkanlık ve sac dokulmesı cok acayıp .kel gıbı bıseyım 15 yıldor duzelmedı. Ama dedıgınız mıde bulantısı ve göz bulanıklığı olmadı . Olabılırmı ınan bılmıyorum bı norolojıye gorun

Merhaba arkadaşlar,
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. 10 yıldır demir esksikliğine bağlı kansızlığım var ilaçlar veriliyor düzelince tekrar doktora gitmiyordum. Herkes de olan belirtiler var. Halsizlik ,mutsuzluk, iştahsızlık, kilo kaybı, saç dökülmesi, üşüme, unutkanlık falan. Ama son 4 aydır kuru bir mide bulantısı yaşıyorum hafif ve gözlerim yine hafif bulanık görüyor bazen karartılı tüm diğer belirtilerimin yanında. Dahaliye doktoruna gittim kansızlık var dedi. Ferrittin 11 ,demir bağlama 397 , demir 53 folatım da 4.5 çıktı. Demir ve folik asit vitaminleri verdi. 3 kutu kan ilacı ve folik asit verdi. 3 ay sonra kontrol. Benim sorum şu: mide bulantısını hatırlamıyorum belirti olarak utunkanlığım olduğu için geçmiş yıllardaki belirtilerimi . Acaba mide bulantısı ve gözünde böyle sorun yaşayan arkadaşlar var mı kansızlık belirtisi olarak. Yoksa başka bir sıkıntıdan dolayı mı böyleyim. Birde ilaç alındıktan ne kadar süre sıkıntılarımız hafiflliyor ya da geçiyor. Sizin belirtileriniz nelerdi ? Paylaşabilir misiniz., cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Benimde 2 gündür midemde ekşime gibi birşey var.İshal gibi oluyorum.

Yani olabilir belki bilmiyorum kan testi yaptırmışsınız sonuçta. Strese sıcaklığa bağlı olarakta mide bulantısı olabilir. Düzenli olarak pekmez için günde bir kaşık içince kısa zamanda toparlarsınız
teşekkür ederim. inşallah toparlarım sanki biraz daha değişik hissediyorum gibi belirtilerini. Hiç bu kadar kötü olmamıştım :KK43: umarım herkes atlatır kısa sürede.

Bende de kansızlık var ,senin ferritin bana göre kat kat iyi benim 2,5 ben damardan alıyorum, dediğiniz gibi sürekli midemde sıkıntı var ,bıktım bu kansizliktan hayatımı çalıyor gibi ,sürekli halsiz yorgunum ,bu aralar yine sanırım değerlerim düştü ,sürekli düşecek gibi oluyorum en kısa zamanda kontrole gitmem lazim ama yine ilac yine ilac düzeliyor sonra yine düşüyor Allah tüm hasta olanlara şifa versin
Amin İnşallah... Valla ihmal etmeyin sizde bir an önce doktora gidin tekrar baktırın. Maalesef ilaç alıp düzelince doktor kontrollerini bırakıyoruz sonra tekrar daha kötü bir şekilde bize geri dönüyor. Mide bukantıısı ve halsizlik mahvediyor tüm diğer belirtilerin yanın da. ve maalesef bu hastalık hep kendini tekrar ediyor tamamen geçmiyor :KK43: Sizin değeriniz benden daha düşükmüş. Ben 5'i gördüm daha önceki yıllar da ama bana hiç serum vermediler ya da iğne . Hep oral çözelti ya da hap verdiler. Bide bunların da mide bulantısı yan etkisi var. Daha çok başındayım 5 gündeyim . Rabbim herkese acil şifa nasip etsin inşallah ne hastalığı ne derdi varsa.

Benım 3 tü .hgb 9. Birden ayağa kalkınca veya yataktan kalkarken cok fena gözlerım kararıyordu kendımı dırek yere atıyordum. Ikı ay ılac kullandım dahada gıtmedım doktora.unutkanlık ve sac dokulmesı cok acayıp .kel gıbı bıseyım 15 yıldor duzelmedı. Ama dedıgınız mıde bulantısı ve göz bulanıklığı olmadı . Olabılırmı ınan bılmıyorum bı norolojıye gorun
Sizin değerleriniz de düşükmüş. İhmal etmeyin, sonra daha kötü sonuçları olur.
Büyeden bünyeye değişiyor demek ki .nörolojiye gittim canım mr çekildi temiz çıktı. Göz dr gidicem yarın bakalım o ne diyecek gözümde 1 tane sinek uçuyor gibi görüyorum ara ara günde. zaten ordan da temiz çıkarsam ya psikolojiktir ya da kansızlıktır.

Yaklaşık 14 yıldır bendede kansızlık var değerlerim ilça kullanmama rağmen normal seviyelerde çok kalmıyor ilaç bırakınca düşmeye başlıyor doktor doğuştan olabileceğini söyledi anneden geçen bir şey dedi. Mide bulantınızın sebebi farklı bir sorunda olabilir onun için doktora danışabilirsiniz kansızlıktan dolayı mide bulantısı yaşamadım bu yaşıma kadar tabi herkesin bünyesi farklı , farklı tepkilerde verebilir. Son mesajınızda sinek uçuyor demişsiniz bir yakınımda tansiyon sorunu çıktı genel bir kontrole gidin siz değer düşüklükleri ve yükseklikleri başka hastalıklarıda tetikleyebiliyor. En azından içiniz rahat olur

merhaba teşekkür ederim cevabınız için öncelikle.
Dahaliye doktoruna gittim. Direk midemin bulandığını söyledim tabi yanında iştahsızlık kilo kaybı uykusuzluk yorgunluk ve gözlerimde ki durumda vardı. tabi daha belirtilerimi saymama kalmadan tam kan tahlili yapalım dedi. sonuç sadece folik asit ve demirlerinde sorun var şikayetlerin bundan dedi. Diğer her şeyin temiz çıkmış dedi. Olmadı ben tek tek doktorlara gideceğim. Sizin bu tansiyon dediğiniz. Göz tansiyonu mu ? Normal tansiyon mu. ?

merhaba teşekkür ederim cevabınız için öncelikle.
Dahaliye doktoruna gittim. Direk midemin bulandığını söyledim tabi yanında iştahsızlık kilo kaybı uykusuzluk yorgunluk ve gözlerimde ki durumda vardı. tabi daha belirtilerimi saymama kalmadan tam kan tahlili yapalım dedi. sonuç sadece folik asit ve demirlerinde sorun var şikayetlerin bundan dedi. Diğer her şeyin temiz çıkmış dedi. Olmadı ben tek tek doktorlara gideceğim. Sizin bu tansiyon dediğiniz. Göz tansiyonu mu ? Normal tansiyon mu. ?
yakınımda normal tansiyopn çıkmıştı ama dediğim gibi kişiden kişiye değişir sizde aynısı olmayabilir

tabi tabi bünyeden bünyeye değişebilir. Deniz24 adlı arkadaşımızda da varmış mesela mide sorunu kansızlık yaşarken.
Zaten tek tek bölümlere kontrole gideceğim. yarın göz doktorum bakalım ne diyecek. Umarum herkes sağlıklı olur ve sağlıklı kalır. Tekrar teşekkürler.

Birde bi rşey soracaktım size. İlaçlarınızı alınca mide bulantınız geçiyor muydu.

Açıkçası hatirlamiyorum en son Kasım ayında bakmıştım değerlerime serumu da o zaman almıştım, olmazsa bir midenize de baktirin reflu gastrit olabilir ya da glutene alerjiniz olabilir

Devam ederse ve dizi rahatsız ederse sizde bir doktora görünün bence. Reflü olabilir ya da gastrit onlar mide ekşimesi yapıyor

X