Kararsız ve umutsuz

ne mutlu size
yaşınızı bilmiyorum ama ben gençken 40 yaşındaki insanlar bana çok yaşlı gelirdi
şimdi de size benim 20 yıllık evliliğim ve yaşım çok gibi gelebilir
ama innın öyle olmuyor
insan her yaşta duygu sahibi
yani 20. evlilik yıldönümünüzde dünyadan el etek çekmiyorsunuz
bunu hiç unutmayın lütfen
benim yaşıma geldiğinizde hak vereceksiniz bana
inş hep mutlu olun

yoo yaşınız çok gelmiyor. evlilik yılınız uzun ama :) ben 27 yaşındayım. eşimde sanırım 36. 34 den sonra yaşını tutmadım ben onun. hep 34 sanıorum ama artık 36 oldu galiba.2 yılllık evliyiz, çocuğum yok. ve beklentilerimi en aza indirmeyi öğrendim. beklenti ne kadar çok olursa o kadar mutsuz oluyor insan.

yoo yaşınız çok gelmiyor. evlilik yılınız uzun ama :) ben 27 yaşındayım. eşimde sanırım 36. 34 den sonra yaşını tutmadım ben onun. hep 34 sanıorum ama artık 36 oldu galiba.2 yılllık evliyiz, çocuğum yok. ve beklentilerimi en aza indirmeyi öğrendim. beklenti ne kadar çok olursa o kadar mutsuz oluyor insan.

peki tek beklentisi yerine gelmiyorsa ne kadar mutsuz olunacağını düşünebiliyor musunuz

Tamam o zaman, zeki kadinsin, o zaman acik ve net esinle konusmani tavsiye ederim, eger bazi seyler degismez ise sonu ayrilik dersin.
Bakalim ne diyor ama buna bile gerek duymuyorsan ve hic bir seyin degisecegini düsünmüyorsan, inan bana o zaman bosanman en dogrusu.
Cünkü hayat aslinda cok güzel ve bunu baskalari icin kötü harcamaya degmez.
Yasin daha cok genc

peki tek beklentisi yerine gelmiyorsa ne kadar mutsuz olunacağını düşünebiliyor musunuz

Ne mutlu size ki esiniz beklentinizi teke kadar indirebilmis diyecegim kizacaksiniz. Esinizin yazdiklarinizdan anladigim kadari ile ickisi yok, kumari yok, hovardaligi capkinligi yok, aldatmasi, dovmesi, hakareti , kufuru yok. Hayatinda ne varsa, evi, parasi, herseyini sizinle paylasmis. Kazandikca ustunuz basiniz siklasmis, altiniza araba, cebinize para konmus. Tek basina seyahat ozgurlugunuz var, tatile cikma, kafa dinleme ozgurlugunuz var. Ailenizi, arkadaslarinizi gormenize karismaz etmez. Tek bir beklentiniz kalmis geriye. Tabi yaran nerdeyse canin ordadir, ne denir ki.. Ama bence aslinda kocanizin tek bir kusuru var, o da eski kafali, aile reisinin son sozu soyledigine inanan ve hayatinda da uygulayan biri olmasi. Size niyetini bildiriyor, soruyor, bu onun gozunde yeteri kadar deger verme anlaminda, ama son sozu her zaman kendisi soyluyor, siz fikrine katilsaniz da, katilmasaniz da.. Adamin koca olarak kendine bictigi rol bu.. zihniyet bu.. Gerceklesmeyen, buyuk ihtimalle de bu gidisle hic bir zaman gerceklesemeyecek olan beklentiniz. Belki biraz yontulabilirdi zamaninda, ancak siz de konusmaktan baska hic bir etkili yol dusunmemissiniz bu durumla basetmek icin. Yazdiklarinizdan anladigim kadari ile zaten bu konuda baska fikirlere de kapalisiniz. Her neyse.. Ote yandan adam sizden hic bir seyini sakinmamis, o kalkindikca siz de kalkinmissiniz, gidip de kazandigini disarda kari ile kizla yememis, ki boylesini de cok gordum. Yani paranin simarttigi ne oldum delisi adamlari. Herseyini sizle, ailesiyle paylasan bir insanin size deger vermedigini, saygi duymadigini iddia etmek bence biraz haksizlik.. Her guzelin bir kusuru vardir, hayatinizi onunla 20 sene paylasmakla hata yapmamissiniz.. Insallah bundan sonra da donusu olmayan hatalar yapmazsiniz ne diyeyim..

Ne mutlu size ki esiniz beklentinizi teke kadar indirebilmis diyecegim kizacaksiniz. Esinizin yazdiklarinizdan anladigim kadari ile ickisi yok, kumari yok, hovardaligi capkinligi yok, aldatmasi, dovmesi, hakareti , kufuru yok. Hayatinda ne varsa, evi, parasi, herseyini sizinle paylasmis. Kazandikca ustunuz basiniz siklasmis, altiniza araba, cebinize para konmus. Tek basina seyahat ozgurlugunuz var, tatile cikma, kafa dinleme ozgurlugunuz var. Ailenizi, arkadaslarinizi gormenize karismaz etmez. Tek bir beklentiniz kalmis geriye. Tabi yaran nerdeyse canin ordadir, ne denir ki.. Ama bence aslinda kocanizin tek bir kusuru var, o da eski kafali, aile reisinin son sozu soyledigine inanan ve hayatinda da uygulayan biri olmasi. Size niyetini bildiriyor, soruyor, bu onun gozunde yeteri kadar deger verme anlaminda, ama son sozu her zaman kendisi soyluyor, siz fikrine katilsaniz da, katilmasaniz da.. Adamin koca olarak kendine bictigi rol bu.. zihniyet bu.. Gerceklesmeyen, buyuk ihtimalle de bu gidisle hic bir zaman gerceklesemeyecek olan beklentiniz. Belki biraz yontulabilirdi zamaninda, ancak siz de konusmaktan baska hic bir etkili yol dusunmemissiniz bu durumla basetmek icin. Yazdiklarinizdan anladigim kadari ile zaten bu konuda baska fikirlere de kapalisiniz. Her neyse.. Ote yandan adam sizden hic bir seyini sakinmamis, o kalkindikca siz de kalkinmissiniz, gidip de kazandigini disarda kari ile kizla yememis, ki boylesini de cok gordum. Yani paranin simarttigi ne oldum delisi adamlari. Herseyini sizle, ailesiyle paylasan bir insanin size deger vermedigini, saygi duymadigini iddia etmek bence biraz haksizlik.. Her guzelin bir kusuru vardir, hayatinizi onunla 20 sene paylasmakla hata yapmamissiniz.. Insallah bundan sonra da donusu olmayan hatalar yapmazsiniz ne diyeyim..

konuşmaktan başka fikirlere kapalı değilim ama şartlar öyle gerektirdi
ailem eşimden daha baskıcı olduğu için
arkamda hiç kimse olmadığı için radikal kararlar alamadım
babam bana geçen sene
neden salonuna yatak olan oturma grubundan değil de koltuk aldın diye sitem etti
sebebi de kayınlarım gelince rahat edemezlermiş
onların konforunu düşünmeliymişim
bvöyle düşünen bir babam varken eşime beni anlaması destek çıkması için sadece konuşmalar yapabildim
elimden bu geldi
ailem ya da ailesi ne düşünürse ya da ne yaparsa yapsın o beni desteklemeliydi
sonuçta hayat arkadaşım olan oydu değil mi
sözleriniz bana moral verdi aslında
20 senemin boşa gitmediğini birilerinden duymak güzel
teşekkür ederim

:KK1:eşim beklentimi teke indirmedi
ben 20 yıl boyunca tek şey istedim
ilk zamanlar ayın sonunu getiremiyorduk
yıllarca sadece 3 eteğim oldu benim asla gık demedim
evlenirken biliyordum durumunu
ama diğer yaşayacaklarımı bilmiyordum ne yazık ki
parayı dert etmedim oldu
ben ondan ne ev ne araba vs istemedim
umurumda bile olmadı
haaa bu arada hangi arabaya bineceğime de o karar veriyor
her şey kişinin beklentisiyle ilgili
kimi insan vardır arabam var ya varsın eşim karar versin der mutlu olur
bense lutfedilip bana sorulmasını isterim
lüks olmasa da olur
ben beğenmiş olurum
yani bana sormadan x5 almasını değil de
sorarak şahin almasını tercih ederim
çok şey mi istiyorum acaba

bu arada benim de içkim kumarım yok eşimi hiç aldatmadım
o da istediği yere istediği zaman gider
eve gece yarıları gelir
nerdeydin diye surat asmam dır dır etmem
parayı çar çur etmem
evin her sorumluluğu bendedir
marketin yolunu bilmez
gayet becerikliyimdir
temiz pakımdır
bakanın bir daha bakacağı kadar güzelimdir
allahtan korkar kuldan utanırım
edepsiz çirkef değilim
onu daima onore ederim

eeeee o zaman onun da haline şükredip beni mutlu etmeye çalışması gerekmez mi

eve gece yarıları gelir
parayı çar çur etmem
marketin yolunu bilmez
gayet becerikliyimdir
temiz pakımdır
edepsiz çirkef değilim
onu daima onore ederim

cok haklısın be ablacım cok cok haklısın ıcımden geldıgınce yazıyorum kusuruma bakma:KK34:ıcımden bır ses senın enısteyı bır sekılde yola getırecegını soluyor,esının senı kaybetmek ıstemedıgını soluyor ya nebılım acık acık konussan bole surerse ayrılmak ıstedıgını mutsuz oldugunu solesen gerekırse blof yapsan degerını anlar bence bır sure uzaklassan hatalarını anlama fırsatı olur degerını anlar

cok haklısın be ablacım cok cok haklısın ıcımden geldıgınce yazıyorum kusuruma bakma:KK34:ıcımden bır ses senın enısteyı bır sekılde yola getırecegını soluyor,esının senı kaybetmek ıstemedıgını soluyor ya nebılım acık acık konussan bole surerse ayrılmak ıstedıgını mutsuz oldugunu solesen gerekırse blof yapsan degerını anlar bence bır sure uzaklassan hatalarını anlama fırsatı olur degerını anlar

inşaallah canım anlarsa herkes için iyi olacak zaten

Canim bak, bilmiyorum, belki de ben ne demek istedigimi anlatamiyorum. Benim de ickim, kumarim yok, bewn de aldatmadim filan diyerek kendini onla kiyasliyorsun. Toplumun bir erkege ve bir kadina bictigi rol farklidir. Bu tip seyleri zaten kadinlar yapmaz, yapmaz derken istisnalar haric.. Erkek saydigin seyleri yaptiginda ayiplanir, hor gorulur, falan filan. Kadin icin farkli, direkt toplum disina itilir. Bunlar kistas degil yani..
Bir diger seye gelince, konusmak disinda hic bir yol denememissin dedigimde aileni, ailesini one surdun. Ben sana kucucuk bir ornek vereyim, esin sana kendi zevkine hitap eden arabayi aldiginda o arabayi kabul edip surmeye basladiginda da mi ailen ve ailesinin baskisi vardi? Kullanmayi reddetmek hic aklina gelmedi mi? Eger etseydin bunun konusmaktan cok daha etkili oldugunu gorebilirdin.

Son düzenleme:
eve gece yarıları gelir
parayı çar çur etmem
marketin yolunu bilmez
gayet becerikliyimdir
temiz pakımdır
edepsiz çirkef değilim
onu daima onore ederim

burda aslında yanlısların var evın her sorumlulugunu basta almıcaktın:KK20:esın marketın yolunu bılmelıydı:KK31:bu hale gelmen bırazda senden kaynaklanıyor,bak ablacım ablacım dıyorum ıcımden ole gelıyor 28yasındayım benım annemle babam bundan 20yıl once bosandılar,babam cok sorumsuz bırısıydı,evın tum yuku annemdeydı,babam senın esın gıbı marketın pazarın yolunu bılmezdı,ben 9yaslarındaydım ve kendıme dedımkı bır gun evlenırsem herseyı kendım sırtlamıcam:KK19:dedım 3yıldır evlıyım esımı carsıya pazara gonderırım su lazım bu lazım dıye msj atarım :KK1:rahat bırakmamak lazım erkek mılletını:KK47:annemle babam ayrılırken babamda anneme rest cekıyordu bosanalım gıt ev tut kendıne felan dıye kavga cıkarıyodu annem ayrıldı gıttı babam 2sene sonra pısman oldu neler neler yaptı barısmak ıcın haladaha ole 18 senedır yapmadıgı kalmadı ıkna etmek ıcın ama annem gerı adım atmadı ıyıkıde atmamıs,babam cok gecımsız hıcbırseyden memnun olmayan asabı kavga cıkaran bır ınsandı oyuzden annem barısmadı bızde ıstemedık barısmalarını zaten

burda aslında yanlısların var evın her sorumlulugunu basta almıcaktın:KK20:esın marketın yolunu bılmelıydı:KK31:bu hale gelmen bırazda senden kaynaklanıyor,bak ablacım ablacım dıyorum ıcımden ole gelıyor 28yasındayım benım annemle babam bundan 20yıl once bosandılar,babam cok sorumsuz bırısıydı,evın tum yuku annemdeydı,babam senın esın gıbı marketın pazarın yolunu bılmezdı,ben 9yaslarındaydım ve kendıme dedımkı bır gun evlenırsem herseyı kendım sırtlamıcam:KK19:dedım 3yıldır evlıyım esımı carsıya pazara gonderırım su lazım bu lazım dıye msj atarım :KK1:rahat bırakmamak lazım erkek mılletını:KK47:annemle babam ayrılırken babamda anneme rest cekıyordu bosanalım gıt ev tut kendıne felan dıye kavga cıkarıyodu annem ayrıldı gıttı babam 2sene sonra pısman oldu neler neler yaptı barısmak ıcın haladaha ole 18 senedır yapmadıgı kalmadı ıkna etmek ıcın ama annem gerı adım atmadı ıyıkıde atmamıs,babam cok gecımsız hıcbırseyden memnun olmayan asabı kavga cıkaran bır ınsandı oyuzden annem barısmadı bızde ıstemedık barısmalarını zaten

canım benim eşim sorumsuz olduğu için değil
sürekli il dışında ya da ülke dışında çalıştı
takdir edersin ki o gelsin de alışveriş yapsın artık 1 ay yemesek içmesek te olur denmiyor
gurbette yaşıyorum
benim ya da eşimin hiç akrabası yok burda
görüldüğü gibi ben birçok şeyi mecburen yaptım
şartlar gereği yani
tabi düzen böyle oturunca adam da haliyle evle alaka kuramadı

Canim bak, bilmiyorum, belki de ben ne demek istedigimi anlatamiyorum. Benim de ickim, kumarim yok, bewn de aldatmadim filan diyerek kendini onla kiyasliyorsun. Toplumun bir erkege ve bir kadina bictigi rol farklidir. Bu tip seyleri zaten kadinlar yapmaz, yapmaz derken istisnalar haric.. Erkek saydigin seyleri yaptiginda ayiplanir, hor gorulur, falan filan. Kadin icin farkli, direkt toplum disina itilir. Bunlar kistas degil yani..
Bir diger seye gelince, konusmak disinda hic bir yol denememissin dedigimde aileni, ailesini one surdun. Ben sana kucucuk bir ornek vereyim, esin sana kendi zevkine hitap eden arabayi aldiginda o arabayi kabul edip surmeye basladiginda da mi ailen ve ailesinin baskisi vardi? Kullanmayi reddetmek hic aklina gelmedi mi? Eger etseydin bunun konusmaktan cok daha etkili oldugunu gorebilirdin.

bu devirde kadının da bunları yapmaması bir erdem halıne geldi bence
ayrıca ben diyorum ki fikirlerime değer verilmiyor isteklerime saygı duyulmuyor
siz bana arabayı kullanmayı reddet diyorsunuz
o kadar lüksüm olmadı ki benim
adam takar mı
karım istemedi dur değiştireyim der mi
kullanmazsan kullanma der
en az 2 hafta da surat asar
ben o arabayı kullanmayınca o ne kaybedecek ki

canım benim eşim sorumsuz olduğu için değil
sürekli il dışında ya da ülke dışında çalıştı
takdir edersin ki o gelsin de alışveriş yapsın artık 1 ay yemesek içmesek te olur denmiyor
gurbette yaşıyorum
benim ya da eşimin hiç akrabası yok burda
görüldüğü gibi ben birçok şeyi mecburen yaptım
şartlar gereği yani
tabi düzen böyle oturunca adam da haliyle evle alaka kuramadı

Hım anladım mecburuyetten omuzladım tum yuku dıyosun,anladım
aslında sen cok fazla sey ıstemıyorsun tum kadınlar gıbı kucucuk seylerle mutlu olabılırsın
mutluluk hem bukadar yakın hemde uzak nasıl olabılıyor anlamıyorum aslında azcık senı sevdıgını hıssettırse senden mutlusu olmaz bence

bu devirde kadının da bunları yapmaması bir erdem halıne geldi bence
ayrıca ben diyorum ki fikirlerime değer verilmiyor isteklerime saygı duyulmuyor
siz bana arabayı kullanmayı reddet diyorsunuz
o kadar lüksüm olmadı ki benim
adam takar mı
karım istemedi dur değiştireyim der mi
kullanmazsan kullanma der
en az 2 hafta da surat asar
ben o arabayı kullanmayınca o ne kaybedecek ki

Ne mi kaybedecek? Herseyin "ben yaptim oldu" olmadigini anlayacak. Sinek kucuktur ama mide bulandirir. Ustelik bu kucuk de degil. O arabaya dunyanin parasini veriyor, onunla kizinizi sizin tasvip etmediginiz okula goturup getirmenizi istiyor vb. siz ne kaybedecek diyorsunuz. Neyse, ben daha fazla yorum yapmayayim.

Elbette herkes yaşadıklarından,gördüklerinden çıkarımlar yazarak fikirler veriyor size.
Zaten amacınızın bir nev-i dertleşmek,fotoğrafta sizin gördüğünüz ama
acaba doğru mu görüyorum diye düşündüğünüz noktalar için farklı bakış açıları
Naçizane bir kaç cümle de benden o halde..
En zoru iki kişilik yalnızlıktır zaten. kocalarının ev dışında yaptıklarını umursamayan,
çerçeve benim zaten çıksın geri dönüyor nasılsa diyen de kadın,maddi sıkıntılarına rağmen eşinin ilgisini,sevgisini
saygısını yeterli gördüğü için yuvasına kol kanat geren de kadın,maddi refahı olsa da eşiyle istediği
iletişimi kuramayan ve bunu dert eden de kadın..Sanırım siz sonuncu kadınsınız ve kesinlikle çok haklısınız.
Hayatta herşey aşılıyor bunların haricinde(sağlık sıkıntıları bunun dışında).evmiş,arabaymış,kariyermiş bazen kalpten
bir sen ne istersin cümlesinin yerini tutmuyor işte.O zaman da kadın kendini önemsiz,değersiz hissediyor.Ne için sorularını soruyor.
Bu sorgulama dönemi yıllarını alıyor insanın..En kötüsü de siz yıllarınızı sorgularken karşınızdakinin değişmeyeceğini bilmeniz..

Ne mi kaybedecek? Herseyin "ben yaptim oldu" olmadigini anlayacak. Sinek kucuktur ama mide bulandirir. Ustelik bu kucuk de degil. O arabaya dunyanin parasini veriyor, onunla kizinizi sizin tasvip etmediginiz okula goturup getirmenizi istiyor vb. siz ne kaybedecek diyorsunuz. Neyse, ben daha fazla yorum yapmayayim.

ahh ahh sizinki ekmek bulamazlarsa pasta yesinler olayı
yüzde yüz zarar göreceğim konularda bile beni tınlamayan adam bu konuda hiç tınlamaz
sonuçta ben suçlu olur otururum aşağıya
sizin yorum yapmanızdan rahatsız değilim ki ben
neden öyle dediniz

Hım anladım mecburuyetten omuzladım tum yuku dıyosun,anladım
aslında sen cok fazla sey ıstemıyorsun tum kadınlar gıbı kucucuk seylerle mutlu olabılırsın
mutluluk hem bukadar yakın hemde uzak nasıl olabılıyor anlamıyorum aslında azcık senı sevdıgını hıssettırse senden mutlusu olmaz bence[/QU
evet tam dediğin gibi

Elbette herkes yaşadıklarından,gördüklerinden çıkarımlar yazarak fikirler veriyor size.
Zaten amacınızın bir nev-i dertleşmek,fotoğrafta sizin gördüğünüz ama
acaba doğru mu görüyorum diye düşündüğünüz noktalar için farklı bakış açıları
Naçizane bir kaç cümle de benden o halde..
En zoru iki kişilik yalnızlıktır zaten. kocalarının ev dışında yaptıklarını umursamayan,
çerçeve benim zaten çıksın geri dönüyor nasılsa diyen de kadın,maddi sıkıntılarına rağmen eşinin ilgisini,sevgisini
saygısını yeterli gördüğü için yuvasına kol kanat geren de kadın,maddi refahı olsa da eşiyle istediği
iletişimi kuramayan ve bunu dert eden de kadın..Sanırım siz sonuncu kadınsınız ve kesinlikle çok haklısınız.
Hayatta herşey aşılıyor bunların haricinde(sağlık sıkıntıları bunun dışında).evmiş,arabaymış,kariyermiş bazen kalpten
bir sen ne istersin cümlesinin yerini tutmuyor işte.O zaman da kadın kendini önemsiz,değersiz hissediyor.Ne için sorularını soruyor.
Bu sorgulama dönemi yıllarını alıyor insanın..En kötüsü de siz yıllarınızı sorgularken karşınızdakinin değişmeyeceğini bilmeniz..

evet ne yazık ki
konu başlığı karasız ve umutsuz
ama şunu farkettim ki sanırım benim umudum bitmemiş
aksi takdirde olayın kritiğini yapmaz direkt bitirirdim
ya da yazılanlardan sonra gaza gelmiş te olabilirim
emeği geçen herkese teşekkürler
yarın benim için başka olacak inşaallah

ahh ahh sizinki ekmek bulamazlarsa pasta yesinler olayı
yüzde yüz zarar göreceğim konularda bile beni tınlamayan adam bu konuda hiç tınlamaz
sonuçta ben suçlu olur otururum aşağıya
sizin yorum yapmanızdan rahatsız değilim ki ben
neden öyle dediniz

Siz rahatsiz olmuyorsunuz ama ben sizin bu mucadeleden kacan tarafinizi gordukce cok rahatsiz olmaya basladim. Denemeden hukum yurutuyorsunuz. Oyle yaparsam ne olur, boyle yapsam ne olur.. Evlilik zor zanaat. Hepimiz birseylerin mucadelesini veriyoruz. Kimi kendini saydirmak icin en ufak tartismada gunlerce kocasi ile tek kelime etmiyor, kimi verdigi hediyeyi geri ceviriyor, kimi cazgirlik yapiyor, kimi telefonda buz gibi konusup kisa kesiyor... Ornekler boyle devam eder gider.. Kendini adam yerine koydurmak hele ki bizim gibi ataerkil bir toplumda kolay mi? siz yerinde tavir koymaktansa bosanip mucadeleden kacmayi daha kolay buluyorsunuz. ama inanin bana, tek basina kalinca hayatla mucadele etmek sizin su durumunuzda esinizle mucadele etmekten 10 kat daha zor. Ben yazdiklarinizdan anladigim kadari ile size soyleyeyim, sakin boyle bir hata yapmayin, esinizin bir tek huyu ile mucadele etmekten aman kavga olmasin, surat asilmasin, ailem darilmasin, cocuklar etkilenmesin diye kacan siz hayatta yapayalniz kaldiginizda ne isyerindeki birlikte calistiginiz is arkadaslarinizla, ne de basinizdaki amirle mucadele edebilirsiniz. Her insandan ayri trip goreceksiniz, haksizliklar, is yikmalar, adam kayirmalar, daha neler neler.. Is hayati sadece calis para kazan eve git degil. 3-4 sene size yetecek paraya guvenmeyin, hayat uzun.. Hazira dag dayanmaz.

X