Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Sevgili Karataycılar, akşam rahatsızlandığım için yorumda bulunamadım.
Arkadaşlar, biz bu kg ları bir günde almadık. O Yüzden acele etmek yok. Bizim bu forumda dikkat etmemiz gereken unsur, sağlıcakla, mutlulukla 'sağlıklı ve dengeli beslenme ve yaşama' alışkanlığı edinebilmek olmalı. Bu nedenle 100 kg nun Üzerinde olanlar ayda en fazla 4 kg, 100 kg nun altındakiler ise en fazla ayda 3 kg vermeyi hedef edinebilmeli ki kalıcı olsun, bir daha bu kilolar gelmesin. Yoksa ,3 ay,6 ay veya 1 yıl yapacağız sonra bitecek, diye bir şey söz konusu değil. Ömür boyu sürecek olan bir 'yaşam tarzı' edinebilmeliyiz. Yapılan tüm bilimsel araştırmalar göstermiş ki (kendi deneyimlerim de buna dahil) ayda 3 kg dan fazla verilen kg lolar en geç iki yıl içinde bir de iki kat olarak geri geliyormuş. Bunu gözardı etmeyelim.
İlk aydan sonra dememin sebebi ise diyete ilk başladığımızda hızla kg veririz, hele bir de ödem sorununuz varsa... İlk giden kg lar su, toksin kaybı, mide boşluğu vs... dir. Ne kadar çok ödeminiz veya kg ( Çünkü vücutta yağ yakımı kilonun yüzdesine göre değişiyor. 150 kg daki birisi ile 70 kg daki birisiniz yağ yakım yüzdesi aynı olmaz.) nuz varsa ilk ay o kadar çok kg veririz. Aman bu ödemdir, yağ değil vs diye de üzülmememiz gerekir. İlk ayda tartıda gördüğümüz bu rakamlar bizi motive edecektir.

Bir de arkadaşlar, doktorumun sık sık kullandığı bir cümle vardır, ' Türk milleti hızlı koşar, çabuk yorulur. Onun için sizden istediğim bir ömür boyu haftanın 4-5 günü yürüyüş yapmanız veya yüzmeniz. Herkesin yüzebilme imkanı olamaz ama yürüyebilirsiniz. Bakın her gün demiyorum. Hr gün spor yaptığınızda belli bir süre sonra vücut buna alışır ve tepki vermez. Aynı günlük ev işleriniz veya yoğun bir şekildeki iş yaşamınız gibi. Hiç bir şekilde spor yerine geçmez. Vücut için bu rutindir. Onun için yürüyüş yapınız. Bir spora başlarken de iyice düşünüp karar verin. Ben bu fitnese ömürboyu hastalıkta, sağlıkta, evlendiğimde, çoluğa çocuğa karıştığımda, işe girdiğimde yaşlandığımda devam edebilecek miyim diye. Bıraktığınız an daha kötü olursunuz. O yüzden ben ısrarla yürüyüş veya yüzme diyorum. Bu iki sporu bırakınca vüct, kaslar sarkmaz, bir de sadece bu iki sporda mutluluk hormonu seratonin salgılanır diye. Size bedava spor, yürüyün, mutlu olun, incelin ama günde 1 saatten fazla abartmayınız. 3 gün yürüyün bir gün ara verin veya beş gün yürüyün iki gün ara verin. Bunu daima ölene kadar devam ediniz.) diye...
Daha yazacaktım ama ........:KK71:
Sevgiyle kalalımmm...........

Arkadaşlar, biz bu kg ları bir günde almadık. O Yüzden acele etmek yok. Bizim bu forumda dikkat etmemiz gereken unsur, sağlıcakla, mutlulukla 'sağlıklı ve dengeli beslenme ve yaşama' alışkanlığı edinebilmek olmalı. Bu nedenle 100 kg nun Üzerinde olanlar ayda en fazla 4 kg, 100 kg nun altındakiler ise en fazla ayda 3 kg vermeyi hedef edinebilmeli ki kalıcı olsun, bir daha bu kilolar gelmesin. Yoksa ,3 ay,6 ay veya 1 yıl yapacağız sonra bitecek, diye bir şey söz konusu değil. Ömür boyu sürecek olan bir 'yaşam tarzı' edinebilmeliyiz. Yapılan tüm bilimsel araştırmalar göstermiş ki (kendi deneyimlerim de buna dahil) ayda 3 kg dan fazla verilen kg lolar en geç iki yıl içinde bir de iki kat olarak geri geliyormuş. Bunu gözardı etmeyelim.
İlk aydan sonra dememin sebebi ise diyete ilk başladığımızda hızla kg veririz, hele bir de ödem sorununuz varsa... İlk giden kg lar su, toksin kaybı, mide boşluğu vs... dir. Ne kadar çok ödeminiz veya kg ( Çünkü vücutta yağ yakımı kilonun yüzdesine göre değişiyor. 150 kg daki birisi ile 70 kg daki birisiniz yağ yakım yüzdesi aynı olmaz.) nuz varsa ilk ay o kadar çok kg veririz. Aman bu ödemdir, yağ değil vs diye de üzülmememiz gerekir. İlk ayda tartıda gördüğümüz bu rakamlar bizi motive edecektir.

Bir de arkadaşlar, doktorumun sık sık kullandığı bir cümle vardır, ' Türk milleti hızlı koşar, çabuk yorulur. Onun için sizden istediğim bir ömür boyu haftanın 4-5 günü yürüyüş yapmanız veya yüzmeniz. Herkesin yüzebilme imkanı olamaz ama yürüyebilirsiniz. Bakın her gün demiyorum. Hr gün spor yaptığınızda belli bir süre sonra vücut buna alışır ve tepki vermez. Aynı günlük ev işleriniz veya yoğun bir şekildeki iş yaşamınız gibi. Hiç bir şekilde spor yerine geçmez. Vücut için bu rutindir. Onun için yürüyüş yapınız. Bir spora başlarken de iyice düşünüp karar verin. Ben bu fitnese ömürboyu hastalıkta, sağlıkta, evlendiğimde, çoluğa çocuğa karıştığımda, işe girdiğimde yaşlandığımda devam edebilecek miyim diye. Bıraktığınız an daha kötü olursunuz. O yüzden ben ısrarla yürüyüş veya yüzme diyorum. Bu iki sporu bırakınca vüct, kaslar sarkmaz, bir de sadece bu iki sporda mutluluk hormonu seratonin salgılanır diye. Size bedava spor, yürüyün, mutlu olun, incelin ama günde 1 saatten fazla abartmayınız. 3 gün yürüyün bir gün ara verin veya beş gün yürüyün iki gün ara verin. Bunu daima ölene kadar devam ediniz.) diye...

verdiğim kilo burdakilere göre çok fazla değil belki ama kendim için baya büyük adımlar attım :KK70:
ergenlik sonrası hep 70li kilolardaydım bu seneye kadar.
haftada 4-5 gün yürüyüşle, herşeyden yiyerek, aç kalmadan toplam 10 kilo verdim.
ilk ay 4 kilo verdikten sonra hamile kaldım ama düşük yaptım, 3 ay ara verdim diyete spora, ama hiç kilo almadım.
sağlıklı kilo verdiğim kanaatine vardım geri almayınca..

başka topiclerde okuyorum, 3 haftalık tatilde 3-4 kilo alıp geliyo insanlar.
ben tatilde canımın istediğini yesem de almadım, çünkü hiç kas kaybım olmadı.

haftada en azından 2-3 gün yürümezsem kötü oluyorum şimdi. ömür boyu devam ederim buna, zor bişey de değil zaten

keşke karataya en başından başlasaydım, inş bundan sonrası güzel olur..

Son düzenleme:
Çok teşekkürler zelisce çok haklısın.Ben bu ay toplamda 5 kilo filan verdim ve neden daha hızlı gitmedi ilk ayım diye sinir oldum.Ama aylık hedefim benim de 3 ila 4 kg normalde.Ayrıca diyette değilim ben cidden sağlıklı beslenmeyi öğreniyorum.Dün kendimde bir şey fark ettim paylaşmadan geçemiycem sizinle cildimde pütür pütür minik kabarcıklar vardı onlar kaybolmuş.

Çok teşekkürler zelisce çok haklısın.Ben bu ay toplamda 5 kilo filan verdim ve neden daha hızlı gitmedi ilk ayım diye sinir oldum.Ama aylık hedefim benim de 3 ila 4 kg normalde.Ayrıca diyette değilim ben cidden sağlıklı beslenmeyi öğreniyorum.Dün kendimde bir şey fark ettim paylaşmadan geçemiycem sizinle cildimde pütür pütür minik kabarcıklar vardı onlar kaybolmuş.

Canım kendine niye böyle bir haksızlık ediyorsun ki sinir oluyorum diye... Ben senin yerinde olsan her sabah kalktığımda aynanın karşısına geçip kendime tşk eder, kendimi kutlardım. Ayda 5 kg büyük bir başarı, kendine haksızlık etme... Önemli olan sabır ve istikrar... Aslında dr ların önerdiği ayda 2 kg.., kesinlikle geri gelmiyormuş. Ben bir keresinde, bundan yıllar önce bir diyetle ayda 10 kg vermiştim. Sonuç 3 ay içinde 20 kg aldım... Bu mu başarı... Ben diyorum ki sağlıklı beslenme alışkanlığıyla kalıcı kg lar olsun... Egosuz incelmek çok önemli, sabırlı olmak... Ego hırs yaratıyor daha hızlı daha hızlı diye, sabırsızlanıyor...

Senin üzerinden şöyle bir örnekleme yapalım. Sen karar verip kg lara dur demeseydin eminim ki şu anda beş kg daha almıştın. 100 kg ile başladın, sb ye başlamamış olsaydın 105 kg dun ama şimdi 5 kg verdin 95 kg sun. 10 kg kardasın. Şimdi olayın güzel yanını daha iyi anlıyoruz değil mi...

Ben de 90 kg da dur dedim o kadar hızlı kg alıyordum ki anlatamam. İki hafta oldu. Dur demeseydim şu anda 90 lı kg ları telafuz ediyor olacaktım. İlk hafta 85.5 kg ya düştüm, bayramda 1 kg aldım, 86,5, bu hafta 86 altı. Ben biliyorum ki bir haftada 4,5 kg vermem mümkün değil, bu yazımda da bahsettiğim gibi ödem vs. Ama şimdi 80 li kg ları telafuz ediyorum... Karar vermek, dur demek çok önemli o açıdan, bu sitedeki herkes çok çok başarılı bana göre, başta birinci olan ve diğer arkadaşlarımızın hepsini de kutluyorum. Yola devam canlarım diyorum.
Sevgiyle kalalım......... Başarılarımız daim olsun.............

verdiğim kilo burdakilere göre çok fazla değil belki ama kendim için baya büyük adımlar attım :KK70:
ergenlik sonrası hep 70li kilolardaydım bu seneye kadar.
haftada 4-5 gün yürüyüşle, herşeyden yiyerek, aç kalmadan toplam 10 kilo verdim.
ilk ay 4 kilo verdikten sonra hamile kaldım ama düşük yaptım, 3 ay ara verdim diyete spora, ama hiç kilo almadım.
sağlıklı kilo verdiğim kanaatine vardım geri almayınca..

başka topiclerde okuyorum, 3 haftalık tatilde 3-4 kilo alıp geliyo insanlar.
ben tatilde canımın istediğini yesem de almadım, çünkü hiç kas kaybım olmadı.

haftada en azından 2-3 gün yürümezsem kötü oluyorum şimdi. ömür boyu devam ederim buna, zor bişey de değil zaten

keşke karataya en başından başlasaydım, inş bundan sonrası güzel olur..

Gayet mantıklı ve sağlıklı kararlar verip uygulamışsın canım. Sen zaten başarmışsın, diyecek bir şey yok. Başarın için canı gönülden tebrik ediyorum. Sevgilerimle...

Aynen katılıyorum mesela ben eskıden elımle yer sılerdım,vıledayla bır yırmı kılo geldı hayatıma,aerobık,step yaptım bıraktım bır yırmı de oyle aldım.Vucudumun her ay tukettıgım SD ekmek,wd kılo meyve,90 cıkolata,30 tabak pılavı tolere edecek halı kalmamıstı artık fakat ben bunu bılmıyordum kıtabı alıncaya kadar,bır de aksam sekızden sonra lahana dahı yememenın ne kadar faydalı oldugunu ogrendım,ayak altına yapıstırılan toksın atma bantlarından alıp yapıstırdıgımda sımsıyah cıkıyordu sabahları,toksın vardı azaldı azalıyor gıdıyorlar,aynadakı goruntum degısınce dunyalar benım oldu oluyor olmakta bunu da enazından dıyetın gunlugunu tutarsam daha serı gelısecegını dusunuyorum,acıkmalarım durdu ya tonla tuketıyordum ,ara ogunler arası bırsey yemıyorum,gun gectıkce tatlıya olan baglılıgım azalıyor,kuru meyveler var hayatımda hem tasıması kolay,duzelıyorum farkındalıgım arttı.Degısımdeyım degısım huzur verıyor,ıkı sukran bır sevgı gucune ınAnıyor bunu bednıme dılıyorum,acelem yok platesle fılan desteklersem ıyı olur dıye dusunuyorum,hergun kıyafetlerımı degıstırıp yıkıyorum,ya da havalandırıyorum,bu kendıı ozel hıssetmeme neden oluyor,kucuKken kafamdakı guzel kadın ıdollerım carlının meleklerını hayatımdan sevgıyle ugurladım,kafamdakı noronlardan sıldım boylede guzelım ona gore gıyını yorum koyu renk ınce gosterıyor,koyu renk gıyınıyorum,cıkolata renklı kınayla boyadım ayak tırnaklarımı tırnAklarımı kestıkce cıkolata dusuncesını de beynımdekı noronlardan kesıyorum,takılarımı anlatmıstım,dugun tv yı acıyorum halay cıftetellı oynuyoruz fılan yuruyuslere basladım bende yuruyusun cok sey farkettırecegıne ınanıyorum,ama yatala hastalar bıle bu dıyetle beraber pılatesın yatar haldekı egzersızlerıyle erıyeyebıllırlenınsanoglu sevgıyle beslenıp umutla yasar,sukrettıgım seylerı elıme aldıgım yesıl renklı cuzdanıma ımgeledım,ayda 45 ekmek,90 cıkolata,15 kılo meyve,30 tabak tuketmıyorum cok sukur dıyorum,omegar_ alıyorum korkmuyorum fazla yedıklerımden ama secebıldıgımı secıyorum zamanla organık olurlar,tuzumu degıstırdım denız tuzu,ama krıstal sayda kaya tuzunu alırım elbet,bu yanı dogru tuzlar o kadar onemlı kı lıthıyum elmentı vucudunda azalan o kadar caresız kadınla karsılastım kı,aynı ısme yakIın bır tuz ıceren ılac kullanıyorlar,of ya fırınlara,bılımum yerlere su tuz hadısesını bır anlatsalar keske ıcım cız edıyor valla goruncanekmek yemeyeı odemlerım gıttı yasıkılastım,duzelıyorumNbılmedıgımı ya da suphelendıgımı tuketmemeye calısıyorum gıdalardan,ekmek hıc yemıyorum zaten.Oh ya dunya varmıs ,Karatay dıyetıyle vucudum nefes aldı adeta . :KK66:

Kahvem yanına hurma ıle

Eklentiler

• $IMG01831-20110910-1352.jpg
    $IMG01831-20110910-1352.jpg
    23,4 KB · Görüntüleme: 57
Kızlar aksam seızden sonra lahana bıle yemek yok,hele meyve asla,aksam yemegı 6-7 arası,yarın sabah 2 yumurta tuketın lutfen ,uzerınde free range yazan yumurtalar ozgur tavuk yumurtalarıymıs,jazaam arkadAımız da kullanıyor,marketlerde varmıs haberınız olsun. :KK66: :KK52:

Kristal (saydam) kaya tuzu ile kaya tuzu arasında fark nedir?

Kaya Tuzu; doğadaki temel 84 minerali de içerir.

Kaya Tuzu sağlık için "kararınca" yararlıdır.

Kaya Tuzu eğer mümkünse saydam kaya tuzu yani kristal kaya tuzu olacak. Piyasada Çankırı vd illerdeki kaya tuzu üreticilerini arayıp nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kaya tuzu rafine olmayacak, katkılı olmayacak.

Kristal (saydam) kaya tuzu ile kaya tuzu mineraller açısından aynıdır. 3 farkı vardır; görünüm açısından, ilave bir etki açısından ve fiyatı açısından!

Kristal kaya tuzu ve diğer kristal tuz çeşitleri (Himalaya tuzu gibi) yüksek bir basınç altında kristalleşmiştir, saydamlaşmıştır.

Türkiye kristal kaya tuzu bol olan ülkedir, Himalaya tuzuna para vermeyin, paramız ülkemizde kalsın. Tuz lambaları Çankırı başta olmak üzere Türkiye'de yapılıyor!

Kristal (Saydam) kaya tuzu kristal eşya gibi, cam gibi saydam görünür, normal kaya tuzundan görünüm açısından farkı budur.

Yüksek basınçla kristalleşen tuzlar yoğunlaşarak ince bir yapıya dönüştüğü için; hücre içerisine rahatça girmektedir.

Bu açıdan saydam kaya tuzu saydam olmayan kaya tuzuna göre daha yararlıdır. Etki açısında farkı da budur.

Fiyatı açısından farkı biraz daha pahalıdır, ama değer!

bugünkü menümü yazayım
1.öğün:kaşarlı omlet,dometes,salatalık,10 kadar zeytin,peynir,şekersiz çay
2.öğün:1 tabak sebze yemeği,yoğurt
3.öğün:1 porsiyon kebap,salata
spor:1 saat yürüyüş twister,masaj
ne zamandır kot pantolonlarımı giymemiştim.bugün dışarı çıkarken giydiğimde dar gelen pantolonlarımın ne kadar bol geldiğini görünce sevinçten havalara uçtum:KK66::KK66::KK66:

Son düzenleme:
bugünkü menümü yazayım
1.öğün:kaşarlı omlet,dometes,salatalık,10 kadar zeytin,peynir,şekersiz çay
2.öğün:1 tabak sebze yemeği,yoğurt
3.öğün:1 porsiyon kebap,salata
spor:1 saat yürüyüş twister,masaj
ne zamandır kot pantolonlarımı giymemiştim.bugün dışarı çıkarken giydiğimde dar gelen pantolonlarımın ne kadar bol geldiğini görünce sevinçten havalara uçtum:KK66::KK66::KK66:
Tebrıkler,benımde oyle oluyor ya :KK66:

Menü:

Kalkınca:Su,omega3
1.öğün:2yumurta kaysı kıvamında,15 zeytın,4hurma(adet donemım dıye yoksa yemem,hoca da cok sekerlı dıyormus hurmaya,kahverengı kuru kaysım bıttıydı),bır avuc beyaz peynır,2yesıl bıber,1cay bardagını dolduracak kadar cevız.

2. Öğün:3tane kabak dolma(ıcınde pırınc ya da bulgur yoK)
,1 bardak ayran,sogan,2tane bıber,1 kase cacık,3hurma,3zeytın,2cevız
3. Öğün:kabak zeytınyagında kavrulmus,yogurt,bıber,bır avuc fıstık

Sıvı:Bol su,2 fıncan kahve,cay

Spor:1saat ev ısı,bugun cok yazdım oda bır cesıt zıhın sporu. :KK66:

Gayet mantıklı ve sağlıklı kararlar verip uygulamışsın canım. Sen zaten başarmışsın, diyecek bir şey yok. Başarın için canı gönülden tebrik ediyorum. Sevgilerimle...

tşk ederim canım :KK16:
hiç başaramam sanmıştım yıllarca :KK70: çok şükür.
inş hedefime ulaşıp sabitliycem orda, yine hamile kalırsam çıtır bi anne olcam:KK34:

bu site çok işe yarıyo bu konuda, hep beraber başarmak ayrı bişey..

Bugün yediklerim
1.öğün:1 bardak ceviz,2 yumurta,peynir,7 zeytin
2.öğün:KK70:omatesli bulgur,yoğurt
3.öğün:Barbunya,salata,yoğurt
Arada türk kahvesi ve bir avuç kuru üzüm
Sıvı:1 litre Artık gece içmeye çalışacağım
Spor;Bugün spor yapmayacağım malesef

1.öğün: 12:00
1,75 kayısı yumurta
1 avuçiçi peynir
5 zeytin
Domates, salatalık
4-5 gün kurusu

Ara: 4-5 fıstık, 3 gün kurusu

2.öğün: 19:30
2 kepçe sütlü bulgur çorbası(1 yemek kaşığı ince bulgur vardı içinde)
1 tabak patlıcan
2 kase cacık

sıvı: 2 lt su, 1 sade maden suyu

spor: dışarda alışverişteydim ama spor yok
kitaptaki bir haftalık menüyü inceledim, çorba yok menülerde. ben çorbayı çok severim, hem midemi rahatlatıyo.
içmesem mi acaba

Son düzenleme:
1.öğün: 12:00
1,75 kayısı yumurta
1 avuçiçi peynir
5 zeytin
Domates, salatalık
4-5 gün kurusu

Ara: 4-5 fıstık, 3 gün kurusu

2.öğün: 19:30
2 kepçe sütlü bulgur çorbası(1 yemek kaşığı ince bulgur vardı içinde)
1 tabak patlıcan
2 kase cacık

sıvı: 2 lt su, 1 sade maden suyu

spor: dışarda alışverişteydim ama spor yok
kitaptaki bir haftalık menüyü inceledim, çorba yok menülerde. ben çorbayı çok severim, hem midemi rahatlatıyo.
içmesem mi acaba
Canım, Hocamızın yasakladığı kötü glisemik endeksli yiyeceklerdir. Bunlar; tahıllar (arpa, buğday, yulaf vs.), mısır, patates, pirinç ve şekerdir. İyi glisemik endeksli yiyecekler ise aynı zamanda bitkisel protein açısından da çok zengin olan baklagillerdir. Nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi...bunlara gore corbanın ıcerıgını hazırlarsan daha hızlı sonuc alırsın.:KK66:

Canım, Hocamızın yasakladığı kötü glisemik endeksli yiyeceklerdir. Bunlar; tahıllar (arpa, buğday, yulaf vs.), mısır, patates, pirinç ve şekerdir. İyi glisemik endeksli yiyecekler ise aynı zamanda bitkisel protein açısından da çok zengin olan baklagillerdir. Nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi...bunlara gore corbanın ıcerıgını hazırlarsan daha hızlı sonuc alırsın.:KK66:

biliyorum canım, bir yemek kaşığı bulgur da olsun artık dedim. kendimi çok sıkarsam bıkıveriyorum
ama benim asıl merak ettiğim neden hiç bir öğünde çorba yok??
mercimek çorbası mesela..

biliyorum canım, bir yemek kaşığı bulgur da olsun artık dedim. kendimi çok sıkarsam bıkıveriyorum
ama benim asıl merak ettiğim neden hiç bir öğünde çorba yok??
mercimek çorbası mesela..

ben carsamba gunu oglen mercimekli bulgurlu corba içtim 2 kase,ertesi gun 1 kg fazla cıktım tartıda.dikkatli olmak lazım galiba,en azından benim gibi 2 kase içmeyin:KK9:

iyi akşamlar arkadşlar benim size bir sorum olcak ama diyetle ilgili değil sipariş verdiğim himalaya tuzu ,cam değirmen, sirke,bambu bıçaklar nihayet dün geldi ama ben bu cam değirmende tuzu nasıl öğütecem tohaf bir alet yanlış bişeyde yapmak istemedim sizlere soruyum dedişm kullanan banada tarif ederse çok sevinirim...:KK59: alışmışız marketten paket tuz alıp kullanmaya bu garip geldi bana :KK66:

X