Kardeşimin Ailem Konusunda Gözünü Nasıl Açabilirim

Dadansınlar kardeşin için değmez mi ? Savasirsin yine gerekirse. Ha sen söyledin diye yapacaklarindan vaz gecmezler diyorsan ben olsam çekinecegini bildiğim kişiye konuyu açardım mesela benim annem kardeşlerinin ekestirilerinden acayip çekinir ben de çözümü teyzemlere çıtlatmakta buluyorum. Teyzem annemle konuşuyor o zaman ikna oluyor yanlış yaptığına
Allah aşkına şaka mısınız? Kız kardeşi kocaman evli kadın. Konu sahibi zaten kız kardeşinin üniversite eğitimini üstlenmiş yeterince ablalık yapmış. Eline ekmeğini o vermiş. Buna rağmen kendi salaklığına bakmadan bir de konu sahibine laf söylüyormuş anne baba hakkı diye, o kız kardeşi birazcık kardeş olsa o anne baba eline ekmeğini veren ablasını kocasının ve ailesinin gözünün önünde rezil ettiğinde anne babaya ablası için tavrını koymalıydı. Konu sahibi zaten ailesi yüzünden hem eşine hem ailesine iyice rezil olmuş. Şimdi kendini akıllı sanan üstelik üniversite eğitimini karşılayan ablasına bile yok anne baba hakkı diye birde eleştiren o kız kardeşi için kocası ile arasına dinamiti neden konu sahibi koyup huzurunu bozsun. Ailesi bilmiyor mu eşinin kızacağını bile bile istiyorlarsa demek ki umusamıyorlar. O kız kardeşi kimse kurtaramaz zira kurtulmak gibi bir derdi yok. Eminim evde kocasına da laf söyleyip delirtiyor dur anne baba hakkı diye. Bulaşmayın konu sahibi kız kardeşiniz gibi insanlar için emin olun değmez. Kendi huzurunuza yuvanıza bakın.

Allah aşkına şaka mısınız? Kız kardeşi kocaman evli kadın. Konu sahibi zaten kız kardeşinin üniversite eğitimini üstlenmiş yeterince ablalık yapmış. Eline ekmeğini o vermiş. Buna rağmen kendi salaklığına bakmadan bir de konu sahibine laf söylüyormuş anne baba hakkı diye, o kız kardeşi birazcık kardeş olsa o anne baba eline ekmeğini veren ablasını kocasının ve ailesinin gözünün önünde rezil ettiğinde anne babaya ablası için tavrını koymalıydı. Konu sahibi zaten ailesi yüzünden hem eşine hem ailesine iyice rezil olmuş. Şimdi kendini akıllı sanan üstelik üniversite eğitimini karşılayan ablasına bile yok anne baba hakkı diye birde eleştiren o kız kardeşi için kocası ile arasına dinamiti neden konu sahibi koyup huzurunu bozsun. Ailesi bilmiyor mu eşinin kızacağını bile bile istiyorlarsa demek ki umusamıyorlar. O kız kardeşi kimse kurtaramaz zira kurtulmak gibi bir derdi yok. Eminim evde kocasına da laf söyleyip delirtiyor dur anne baba hakkı diye. Bulaşmayın konu sahibi kız kardeşiniz gibi insanlar için emin olun değmez. Kendi huzurunuza yuvanıza bakın.
Ne bileyim ben be kocasının arasına bu konunun dinamit olacağını ?! Aile meselesidir kocasına ne oluyor bu da saçma ayrıca ! Kız kardeşimle veya ailemle yaşayacağım kavgadan eşim rahatsız olup da bir de onunla kavga yaşayacaksın başlarım ona da ha ! Bı dursun yerinde. Şaka falan değil gerçek söyledim. Size ne oluyor ?

Ayrıca madem bu kadar kardeşini umursamiyordu niye üzülüp konu açıyor biz de kendimizce çözüm önerisi veriyoruz hayret bişey. Madem hicbirsey yapmayacak niye ne yapayım diye soruyor o zaman

Ne bileyim ben be kocasının arasına bu konunun dinamit olacağını ?! Aile meselesidir kocasına ne oluyor bu da saçma ayrıca ! Kız kardeşimle veya ailemle yaşayacağım kavgadan eşim rahatsız olup da bir de onunla kavga yaşayacaksın başlarım ona da ha ! Bı dursun yerinde. Şaka falan değil gerçek söyledim. Size ne oluyor ?
Ailem kavgayı bizde çıkardı.Eşime ve ailesine falanda laf ettiler.
Kardeşimi umursuyorum sadece nasıl anlatabilirim onu bilmiyorum.

Ailem kavgayı bizde çıkardı.Eşime ve ailesine falanda laf ettiler.
Kardeşimi umursuyorum sadece nasıl anlatabilirim onu bilmiyorum.
Diyelim ki ailenle yine kavga ettin ve yine eşinin ailesine laf ettiler. Bu durum senin evliliğini sarsiyorsa bence sen de evliliğini gözden gecirmelisin. Ha konuştun diye kizabilirler bu yüzden zaten ailenle konusmasan bile bir akraba ile konuş dedim. Neyse siz bilirsiniz

Ailenin örnek gösterdiği çocuğu sen miydin, kardeşin 2. planda mı kaldı?
Genelde 2. planda kalanlar çok çabalar beni daha çok sevsinler diye.
Napabilirsin? bence hiç bir şey.
Hayat bu, kardeşin bile olsa kendi yolculuğu, kendi tercihleri; uyarını yaparsın kenara çekilirsin.

Ailenin örnek gösterdiği çocuğu sen miydin, kardeşin 2. planda mı kaldı?
Genelde 2. planda kalanlar çok çabalar beni daha çok sevsinler diye.
Napabilirsin? bence hiç bir şey.
Hayat bu, kardeşin bile olsa kendi yolculuğu, kendi tercihleri; uyarını yaparsın kenara çekilirsin.
Akrabalardan diyorlar komşulardan diyorlar.Ben para vermediğimden ana baba hakkı bilmeyen hayırsız evladım 😆😆

Hanım efendi konu sahibinin ailesi konu sahibi para vermeyi kesince evine gelip hem kocasının hem kocasının ailesinin olduğu ortamda hem onlara laf söyleyip bir de kavga etmişler para para diye. Konuyu okumamışsınız bile verdiğiniz önerilere bak. Konu sahibinin eşi neden baldızının saflığı yüzünden tekrar o çirkef vampir aile ile muhattap olsun kendine ailesine laf söyletsin ki? Adam bir defa o ailenin laflarını eşi için yutmuş;neden bir daha kendi ile bir ilgisi olmayan dertler yüzünden huzuru kaçsın?
Bana birşey olduğu yok ama millete konuyu bile okumadan yarım yamalak üstelik hayatını etkileyecek önerdiği bize göre sizin de konu sahibinin kardeşinden pek farkınız yok anladığım kadarı ile . Kardeşiniz için değmez mi falan diye bir de vicdan yaptırmak amaçlı konuya girmek de ironik olmuş.😁😁😁 Eminim o kız kardeş de anne baba için değmez mi diyerek paraları akıtıp evliliğini mahvediyor. Sizde konu sahibine dolaylı yoldan kardeşinin kafasından git önerisi vermeniz baya komik olmuş.😂😂😂😂

Yok şimdi için değil çocukken ünideyken evlenmeden önce falan sen daha başarılı daha çok övgü alan çocuk muydun?
Ayrım genelde abime olurdu.Hep onu önde tutarlardı.Bizim aramızda olmazdı.
Abime yapılan ayrımdan dolayı olabilir.
Naparsa yapsın istediği kadar maddi destek ailem o ayrımı hep yapıcak zaten.Erkek kız ayrımı ne yazık ki bitmiyor.

Babam emekli evleri var müstakil bide 2009 model bir araba.Biz çalışmaya başlayınca para yatırıp annemide emekli ettik.Onunda maaşı var.Ortalama eve 22 bin giriyor şu an için.Kira derdi falan yok.
Abime gelince o erkek yuvası var dağılsın mı derler.

Ben dayanamaz "Anne baba ben banka değilim gelirinizi de biliyorum benden para istemeyin artık bana harcadıklarınızın karşılığı da annemi emekli ettik işte en az 20 sene emekli maaşı alsa analık babalık başka ne hak varsa bence karşılığı ödendi ha bu maaş yeterli gelmiyorsa harcamalarınız fazla biraz kısın" derdim.

Dediklerinizi deneyeceğim mutlaka.Etkili olur umarım.
Kardeşinizin, öz anne babası tarafından böyle kullanılmadı çok can sıkıcı bir durum.

Bir de, sizin aile dinamiğine benzer film ve dizileri beraber izlemek de yardımcı olur mu acaba? Belki dışarıdan bir gözle bakınca durumun garipliğini kavrar.

Muğlalıyız.Üniversiteyi ben kendi çabamla okudum.Çalışarak ve bursla.Para göndermezlerdi.Ben işe başladıktan sonra kız kardeşim iki yıllık myo okudu onun eğitimini ben üstlendim.
Vay be.Tebrik ederim her kardeş de yapmaz yani bunu..çok özel olmayacaksa ailenizin sizde nasıl kavga çikardigini merak ettim doğrusu.Neye dayanarak,ne dediler mesela.Çok üzüldüm sizin adınıza da.çevrelerine ne diyorlar?Bizim kız evlenip gitti bize para vermiyorlar ondan mı konuşmuyoruz diyorlar? Muğla'nın neresi?

Ayy bizim oranın bakış açısına ne kadar da benziyor bu iğrençlik 🤢🤦 Egeli misiniz?
Aslında şu zihniyet bile temelinde "sizi istesek okutmazdik gençten evlendirir başımızdan atardık okuttuk ve bize bunu geri ödemeye mecbursunuz. Oğlumuzu ise zaten okutmak zorundaydık" var
Anam Egeli bakış açısı bu mu😳 ben doğuşuyum bi tek bizim oralarda kız çocuklarına değer verilmiyor sanıyordum. Ege ve Trakya’yı farklı hayal ediyordum

Konu sahibinin durumuna cok benzer bir durumu kiz kardesimle yasamistim, babamla ve onun davranislariyla ilgili gozlerini kapattigi, inanmak istemedigi durumlar vardi. Aylarca beni babamin karsinda onu yalniz birakmakla, babamin bazi gercekleri gormesini saglamamakla sucladi.

Ben yillar oluyor babamla gorusmuyorum. Cok cok hakli sebeplerim var. Kardesim bir turlu dediklerimi anlamazken, gercekten babamin gercek yapisini karakterini goremedi, gormek istemedi.

En sonunda gordu ama. Cok da aci bir yolla ogrendi. Konu sahibine nacizane tavsiyem, anlamak istemeyene kimse bisey anlatamiyor. Yasayacak gorecek,boyle boyle ogrenecek.

Konu sahibinin durumuna cok benzer bir durumu kiz kardesimle yasamistim, babamla ve onun davranislariyla ilgili gozlerini kapattigi, inanmak istemedigi durumlar vardi. Aylarca beni babamin karsinda onu yalniz birakmakla, babamin bazi gercekleri gormesini saglamamakla sucladi.

Ben yillar oluyor babamla gorusmuyorum. Cok cok hakli sebeplerim var. Kardesim bir turlu dediklerimi anlamazken, gercekten babamin gercek yapisini karakterini goremedi, gormek istemedi.

En sonunda gordu ama. Cok da aci bir yolla ogrendi. Konu sahibine nacizane tavsiyem, anlamak istemeyene kimse bisey anlatamiyor. Yasayacak gorecek,boyle boyle ogrenecek.
Kardeşimde o acı olay yolunda ilerliyor.Evliliği bitme noktasında.
Normalde erkekler kadınlardan daha çok çocuk ister enişte çocuk istemiyor.Boşanma hazırlığında muhtemelen.

Ayrım genelde abime olurdu.Hep onu önde tutarlardı.Bizim aramızda olmazdı.
Abime yapılan ayrımdan dolayı olabilir.
Naparsa yapsın istediği kadar maddi destek ailem o ayrımı hep yapıcak zaten.Erkek kız ayrımı ne yazık ki bitmiyor.

Kardeşin para vererek anne ve babasının ilgisini sevgisini onayını ve takdirini alabileceğini düşünüyor
İsterse kocası boşasın o anne babaya yaranmaya çalışıyor
Bu da muhtemelen çocuklukta kabul edilmediği hissiyle büyüdüğü ve bunu atamadığı için

Kısacası bişey yapamazsın, terapist seansı hediye et belki gider de gözü açılır

X