Kardeşimin Ailem Konusunda Gözünü Nasıl Açabilirim

Bende yavaş yavaş o konuma geliyorum artık elimi çekicem uyarıyı falan bırakıcam.Anlattığı zaman çözümü söyledim kendin yapıyorsun diyip çekilicem.O duruma geliyorum bende.Ama işte kıyamıyorum mahfedicek hayatını sabrediyorum.
Bakin onun motivasyonu anne babasindan aferin almak. Siz aksini anlatmaya calistikca kotu ve onun hayatina mudahil olmus bir hadsiz olacaksiniz. O oyle gorecek. En fazla bosanir. Belki de bir kocadan cok anne baba onayiyla mutlu oluyordur. Kac yasinda kardesiniz bilmiyorum ama bazi insanlar yasayarak ogrenir.

Aman bırak bosansın adam bosayip kurtulsun kardeşinden akıl yok yuvayı duşunme yok
Eniştene de sen bu kizı boşa ne besliyon bunu
Normalde hiç böyle bişey demem ama böyle saf çekirdek ailesini düşünmeyen kadınları görünce mustehak diyorum.

Bu kadar kötü olmasa da aynısını ben de yaşadım. Bekarken annemler ev alınca ben de evin üçte biri kadar para verdim. Sonra araba aldım kendime nişanlandım annem demediğini bırakmadı. Beni kendim paramla aldığım arabama layık görmedi. Ona kalsa erkek kardeşime bırakacaktım. Şimdi çok şükür ev araba arsa var. Geçen de gittim evine bana diyor ki senin arsana ev yapacaz. Falan da falan. Ki evine gittiğimde asla eli boş gitmem fazla fazla yaparım ama annemin bu erkek çocuklarına kıyamayıp kızlarının başarısını hazmedememesi beni kızdırıyor.
5 kuruşunuzu yedirmeyin lütfen yaşlanınca da oğulları baksın ben olsam bayramda bile aramam

Baba tarafım muğlalıdır. Şok içinde okudum. Hiç
Görmemiş duymamıştım bizim oralarda.
Kardeşinize değil de babaanne amca dayı teyze birilerine söyleyin, aile büyüğünüz kızın yuvası yıkılacak desin. Sanki boşanmak üzereler gibi anlatsınlar.

Babanıza allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.Anneniz babanızın bu huyunu kabullenmiş fakat enişte kabullenmiyor boşanacak muhtemelen.
Sağolun amin🙏büyük kavgalar sonucu bütün birikimler anneme geçti.bütün birikimi annem yönetmeye başladı Allahtan yoksa şuan bu kadar paramız olmazdı.babam yine maaşından veriyordu gerçe ama onada karışmıyorduk.resmen halam ona güvenip erken emekli oldu gül gibi memuriyeti bıraktı daha kendi çocuğu okurken ve kiradayken düşünün yani.eşide boşarsa boşar bu kadarıda fazla ama sizi dinlemiyorsa kendi düşen ağlamaz.

Muhtemelen abime gidiyor.Tek maaş asgari ücretli abim ama çok lüks yaşıyor.
Her ayın 15'inde ararlar önce ana baba hakkı dini boyutu olarak girizgah yaparlar sonra bak şu akrabanın şunu yapıyor örnekleri en sonda istedikleri miktarı söylerler.Her ay budur şaşmaz hiç.
Ayy Allah sabır versin. Bir de böyle insanlar dini kullanır ya en uyuz olduğum şey 😐

Bu kadar kötü olmasa da aynısını ben de yaşadım. Bekarken annemler ev alınca ben de evin üçte biri kadar para verdim. Sonra araba aldım kendime nişanlandım annem demediğini bırakmadı. Beni kendim paramla aldığım arabama layık görmedi. Ona kalsa erkek kardeşime bırakacaktım. Şimdi çok şükür ev araba arsa var. Geçen de gittim evine bana diyor ki senin arsana ev yapacaz. Falan da falan. Ki evine gittiğimde asla eli boş gitmem fazla fazla yaparım ama annemin bu erkek çocuklarına kıyamayıp kızlarının başarısını hazmedememesi beni kızdırıyor.
Arsanıza ev yaptırmayacaksınız demi yapmayın sizde aman diyim.Heleki arsa eşinizle sizinse problem yaratır.
Gerçi tek sizin olsa dahi izin vermeyin.Ben yaşadım evlenmeden önce verdim.Evlenince vermeyi kestim yaranamamışım hakaretler küfürler yedim.İnşallah o arasaya ev yaptırma hatasına düşmezsiniz yapmayın bunu kendinize.Anndir abimdir hakları var falan girmeyin bu işe aman diyim.

Son düzenleme:
Aman bırak bosansın adam bosayip kurtulsun kardeşinden akıl yok yuvayı duşunme yok
Eniştene de sen bu kizı boşa ne besliyon bunu
Normalde hiç böyle bişey demem ama böyle saf çekirdek ailesini düşünmeyen kadınları görünce mustehak diyorum.
Artık yavaş yavaş o duruma geliyorum.Artık son çare bu forumlardan fikir almak geldi aklıma.Buradaki yorumları okutacam.Psikoloğa götürme fikri verdiler götürmeye çalışıcam.Bunlarda etkili olmazsa gelip bana anlatma eşinle derdini çözüm belli diyip mesafe koyucam.Elimden gelen son şey bu artık.

Baba tarafım muğlalıdır. Şok içinde okudum. Hiç
Görmemiş duymamıştım bizim oralarda.
Kardeşinize değil de babaanne amca dayı teyze birilerine söyleyin, aile büyüğünüz kızın yuvası yıkılacak desin. Sanki boşanmak üzereler gibi anlatsınlar.
Memleket değil zihniyet meselesi bu.Her memeleketin her sepetin illaki çürüğü oluyor.Bizim memleketinde çürüğü ne yazık ki benim ailem.Büyük dayım belki etkili olur onunla konuşucam yani hiç umudum yok gerçi onudq dinlemez muhtemelen.Büyülenmiş gibi.Çok saçma biliyorum ama aklıma başka bir şey gelmiyo artık.Benimle kavgalarını biliyo bana eşime eş ailesine ettikleri küfürleri hakaretleri biliyo ama hala akıllanmıyor.Fethiyenin köyünden ailem.
Zaten enişte boşanacak galiba.Normalde erkekler çocuğu biz kadınlardan daha çok isterler a enişte istemiyormuş.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba.4 yılık evli bir kadınım.3 kardeşiz 1 abim var birde kız kardeşim.Sorun klasik aslında.Ailelerin erkekleri ayrı tutup maddi olarak kızlardan sürekli beslenmek istemesi. .Babam ve annem çalışmaya başladığımızdan beri kız kardeşimle ve benden hep bir beklenti içindeler.Ancak aynı beklenti abimden yok.İlk çalışmaya başladığımızda bekarken zaten yapacağımızı yaptık.Ben evin bütün a'dan z'ye eşyalarını yeniledim.Kız kardeşim çalışmaya başladığında evin tadilatını yaptırdı parkeler fayanslar mutfak lavabo banyo evin baştan sona herşeyini yeniledi.Ancak yetemedik bir türlü hep daha fazlasını istediler.Bir kaç defa abimden istemiyorsunuz diyince o erkek yuvası olacak cevabını aldık kavga gürültü oldu.

Evlendikten sonra vermeyi kesince en kötü ben oldum gene kavga çıkardılar.Eşime, bana, eşimin ailesine hakaretler beddualar.Bu konunun hala mahcubiyetini yaşarım eşime ve ailesine karşı.Allahtan bişey demiyorlar konusunu açmıyorlar ama genede ailem konusunda boynum bükük.
O zamandan beri görüşmüyoruz.Görüşmeyide düşünmüyorum kurtuldum dünya varmış.

Kardeşim evleneli 2 buçuk yıl oldu hala gönderiyor eşiyle bu yüzden araları çok kötü.Kaç defa konuştum, uyardım; fayda etmiyor.Ailem ana baba hakkından dem vurup psikolojik baskı altına alıyorlar galiba kızı.Kardeşimin dediği şey onlar bizim ailemiz vermeliyiz hakları var sen yanlışsın diyip dinlemiyor.Uyandıramıyorum bir türlü.Konuştum olmuyor.Kızıyorum fayda etmiyor.Yuvasını dağıtacak farkında değil.Enişteyle tartışıyolar gelip bana ağlıyor.Ama bir türlü anlamıyor.Napacağımı şaşırdım.Bazen diyorum sen üstüne düşeni yaptın bundan sonrası kendi kararı artık.Ama kıyamıyorumda kardeşime.Nasıl açacam gözünü bir yol gösterin.Fikir verin.
Size gelip ağladığında destek olmayın
aynısını eşi kendi ailesine yapsa boşanır kız kardeşiniz
Eşi çok haklı
Ne olursa olsun evlendikten sonra insanın çekirdek ailesi önceliği olmalı. İhtiyaç olur hasta olurlar bakılmaları gerekir sağlık problemi vs o ayrı bir de her ay banka gibi düzenli para göndermek ayrı
Lütfen bırakın kendisi bu tünelin sonundaki kötü manzarayı görsün
Başka türlü akıllanmaz

Ben de aynen kardeşiniz gibi düşünüyorum. Anne baba hakkı ödenmez. Para vermek isteyen verir, istemeyen vermez. Siz vermiyorsunuz diye kardeşinizin vermesine engel olmayın, o kızkardeşinizin sorunu.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla anne babanızı da, abinizi de sevmiyorsunuz. Eşiniz neyse de eşinizin ailesini hiç ilgilendirmez sizin ailenizle olan ilişkiniz. Eşimin ailesi ağızlarıyla kuş tutsalar kendi ailem kadar kıymetli olamazlar benim için.

Artı aileme para verdiğim için beni boşayacak kocaya buyur kapı orda derim. Demekki kardeşinizin eşi de aileniz gibi kızı yolma derdinde. Çok da farkları yok yani.
Aile herzaman lazım olabilir unutmayın. Eşiniz ve eşinizin ailesi kadar kendi ailenize de değer verin.
Son olarak abim asgari ücret alıyor olsa ona da yardım ederim. Düşmanım değil neticede, canım o. Hayat kısa bu kadar kin tutmaya gerek yok.

Ben de aynen kardeşiniz gibi düşünüyorum. Anne baba hakkı ödenmez. Para vermek isteyen verir, istemeyen vermez. Siz vermiyorsunuz diye kardeşinizin vermesine engel olmayın, o kızkardeşinizin sorunu.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla anne babanızı da, abinizi de sevmiyorsunuz. Eşiniz neyse de eşinizin ailesini hiç ilgilendirmez sizin ailenizle olan ilişkiniz. Eşimin ailesi ağızlarıyla kuş tutsalar kendi ailem kadar kıymetli olamazlar benim için.

Artı aileme para verdiğim için beni boşayacak kocaya buyur kapı orda derim. Demekki kardeşinizin eşi de aileniz gibi kızı yolma derdinde. Çok da farkları yok yani.
Aile herzaman lazım olabilir unutmayın. Eşiniz ve eşinizin ailesi kadar kendi ailenize de değer verin.
Son olarak abim asgari ücret alıyor olsa ona da yardım ederim. Düşmanım değil neticede, canım o. Hayat kısa bu kadar kin tutmaya gerek yok.
Ben para vermek istemeyince bizim evimizde eşimin ve ailesinin önünde kavga çıkardılar.Onlar hiç bir şey dememesine rağmen hepimize bana eşime ailesine küfürler hakaretler yağdırdılar.Anlatamıyorum galiba kızları evlat olarak değil onlara ve abime para kaynağı olarak görüyorlar.Muhtemelen bu körlük sizdede var.Ben o kavgada ağzımı açıp tek kelime etmedim ama parada vermedim diye 4 yıldır arayıp sormazlar.
Yarın kardeşimin boşandığını düşünelim para vermek istemese sahip mi çıkacaklar evden atarlar onu.
Eşinizin ailesi size ve ailenize küfürler hakaretler yağdırsa naparsınız.Eşim ve ailesi bunu yaşadı.

Para meselesine gelince burada görüyoruz erkekler verse yediriyo olur.Kadınlar verince yardım iki taraflılık değil mi bu.Eşiniz maaşının yarısını ailesine gönderse naparsınız.Kardeşim bunu yapıyor.

Arsanıza ev yaptırmayacaksınız demi yapmayın sizde aman diyim.Heleki arsa eşinizle sizinse problem yaratır.
Gerçi tek sizin olsa dahi izin vermeyin.Ben yaşadım evlenmeden önce verdim.Evlenince vermeyi kestim yaranamamışım hakaretler küfürler yedim.İnşallah o arasaya ev yaptırma hatasına düşmezsiniz yapmayın bunu kendinize.Anndir abimdir hakları var falan girmeyin bu işe aman diyim.
Ne onlardan bir şey isterim ne de böyle büyük şeyler veririm. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin yeter.

Abiniz evli mi? Gelin kardesinizden rahat yaşayıp bir de yetmiyor deyip anne babanızdan para isterse o zaman anlar ancak.

Ama bence siz karışmayın kendisinin anne babamla arası bozuldu benimkini de bozmak istiyor diye düşünebilir.

Ne onlardan bir şey isterim ne de böyle büyük şeyler veririm. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin yeter.
Amin.Aynen kimseyi muhtaç etmesin.Gerçekten ailelerin bizden beklentilerini anlayamıyorum.Biz evlatları değilmiyiz onların diye düşünüyorum.Yarın yaşlandıklarında bana hangi yüzle gelebilicekler.Asla affetmicem onları.Affetsem dahi hakkımı helal etsem dahi asla görüşmek istemem.

Abiniz evli mi? Gelin kardesinizden rahat yaşayıp bir de yetmiyor deyip anne babanızdan para isterse o zaman anlar ancak.

Ama bence siz karışmayın kendisinin anne babamla arası bozuldu benimkini de bozmak istiyor diye düşünebilir.
Abim evli eşi çalışmıyor.Asgari ücretle lüks yaşıyorlar.Zaten muhtemelen o paralar hep abime gidiyor.
Artık bende kardeşime karşı sonundayım.Mesafe koyucam bu gidişle

Ailenin durumuna göre tutumuna göre değişir bence. Bizde babam vefat etti o zamana kadar hep babamdan birşeyler gördük şimdi annem yalnız. Deprem bölgesinde gayri menkuller ve babamın emeklisinden kalan vardı ama şimdi garı menkuller yok. Kız kardeşim ve ben her ay birşeyler mutlaka yollarız. Eşime de laf etmek düşmez laf etmezde zaten. Erkek kardeşim aylık birşey vermez ama büyük ihtiyaçlarını giderir. Tabiki de ailelerimize yardımcı olacağız. Annenin eline biraz harçlık vermek kimseyi zora sokmaz. Ama ver de ver diyen bir aileye de 5 kusur vermek zor gelebilir

Ailenin durumuna göre tutumuna göre değişir bence. Bizde babam vefat etti o zamana kadar hep babamdan birşeyler gördük şimdi annem yalnız. Deprem bölgesinde gayri menkuller ve babamın emeklisinden kalan vardı ama şimdi garı menkuller yok. Kız kardeşim ve ben her ay birşeyler mutlaka yollarız. Eşime de laf etmek düşmez laf etmezde zaten. Erkek kardeşim aylık birşey vermez ama büyük ihtiyaçlarını giderir. Tabiki de ailelerimize yardımcı olacağız. Annenin eline biraz harçlık vermek kimseyi zora sokmaz. Ama ver de ver diyen bir aileye de 5 kusur vermek zor gelebilir
Ailemin evi ve arabası var.Babam emekli biz çalışmaya başlayınca kardeşimle ben para yatırıp annemide emekli ettik.İki kişiler 23 24 bin civarı gelirleri var.Kira gideri yok.Biz bekarken gene kız kardeşimle evin tadilatını yaptırdık baştan aşağı yeniledik.Eşyaların tamamını yeniledik.Ama hiç yetemedik.O dönemlerde bir ay para vermek istemesek veya abimden neden istenmiyo desek kavga çıkardı evde o erkek yuva kurucak diye.Ben evlendikten sonra para vermek istemeyince evime geldiler kaynanamlar bizdeyken.Bana eşime eşimin ailesine hakaretler küfürler ettiler.Kız kardeşim maaşının yarısını gönderiyo.Düşünsenize eşiniz maaşının yarısını ailesine gönderse siz bunu kabullenirmisiniz.

Eşime laf etmek düşmez mantığını anlayamıyorum.O zaman bu forumda ailesine para gönderen erkeklere ailesine para yediriyo lafını diyoruz.Onlara dememeliyiz.Erkeklerde gönderince bize laf etmek düşmez o zaman.

Yanlış anlaşılmak istemem.Ailem kızları para kaynağı olarak görüyor.Erkeğe gelince onun yuvası var.Bizim yuvamız yok mu.Kardeşim yarın boşansa ve para vermek istemese arkasında durmazlar atarlar evden.Ben vermiyorum 4 yıldır arayıp sormuyorlar.Akrabalara küçük miktar borç istedik diye kocasının ailesiyle bir olup bizi evden kovdular diye anlatmışlar.

Son düzenleme:
X