Kayınpederin vefatı ve kayınvalidenin durumu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Redpanda11

Bal böceğim 🍯 🧜‍♀️
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Mart 2023
3.421
6.044
Merhaba arkadaşlar, aslında konum tam olarak dert de sayılmaz ama ben çok tecrübesizim. Sizlerden akıl almak istiyorum.

Yakın zamanda kayınpederim vefat etti. gebelik durumundan dolayı cenazesine gidemedim. Eşim hala memleketinde, evin en büyüğü olarak yapılması gerekenleri yapıyor. Ailesini bir şekilde tekrar ayağa kaldırmaya çalışıyor. 3 erkek 1 kız kardeşler. Sadece en küçük erkek bekar ve tüm çocuklar farklı şehirlerde yaşıyorlar.

Eşim ailesine düşkün bir erkektir ama aramızdaki dengeyi de her zaman korumuştur. Ailesi de zaten uzakta olduğu için 1 yıllık evlilikte en fazla kurbanda gördüm onları 2 hafta kadar, öncesinde sadece nişanım ve düğünümde gördüm. Eşimin hem acısını hem de annesine düşkünlüğünü bildiğim için istersen gelirken anneni de getir dedim. Çünkü kv asla tek başına kendi şehrinde bile hayatını sürdürebilecek bir kadın değil. Okuma yazması da yok ve her şeyi kp ile yapardı, gerçekten birbirlerine hayat arkadaşıydılar. Zaten çocuklar da asla annesinin yalnız kalmasına izin vermezler, çünkü kp ani ölümle kaybettik.

Ben büyük aile ile büyümüş biri değilim, e yıllarca da okul, iş derken tek başına yaşamaya alışmış biriyim aslında. Ama anne baba söz konusu olduğunda eşime anneni getir dedim, çünkü Allah korusun benzer bir durum olsa ben de aynı desteği eşimden beklerdim ve yapardı da. Ancak arkadaşlarım emin misin, kv ile yaşayabilecek misin gibi olumsuz konuşunca acaba yanlış mı yaptım diye de istemsiz düşündüm. Kv dediğim dedik bir kadın aslında karakter olarak farkındayım ama oğulları ne derse onu da yapar. Kafam çok karıştı. Çünkü farkındayım ev ev üstüne her zaman çok zor olur ama diğer türlü de vicdanım el vermiyor.

Annem ise eğer eşim isterse almam taraftarı. Kadın tek başına yapamaz, eşin evin en büyüğü; alınması gerekiyorsa almalısın diyor. Bir de çocuk doğduğunda bakıcı ile uğraşacağına (Büyükşehir olduğu için güvenilir birini bulmak maddi manevi zorlayıcı olacak farkındayım, o yüzden erkenden bakımevine vermeyi düşünüyordum) kv destek olur. Biz gelsek gelsek kışın 2-3 ay gelebiliriz ama kv hep destek olur uzun vadede diyor.

Eltim de benden sonra nerde isterse kalsın falan dedi ama öncesinde o senle ben de yapamaz, kızının yanında rahat eder onlara alışkın falan dedi. Çünkü öncesinde kv 2-3 aylığına kızının yanına kalmaya gidermiş. Zaten şu anki ilk aşamada da kızı ben götüreceğim diyormuş ama son karar ne olur bilmiyorum. Bir de eltimle öncesinde ufak bir kırgınlık oluşmuş, o yüzden eltimin çok gönlü yok farkındayım.

Bekar olan ise şimdilik hiç kalma konusunda hesaba katılmıyor. Onu da bizim yaşadığımız şehire getirme derdindeler, sadece onu biliyorum. Eşim tüm aile birbirine yakın olsun istiyor. O gelince evleninceye kadar onda mı kalır diye düşüyorlar ya da dönüşümlü hepimizde kalır diye mi düşünüyorlar bilmiyorum. Acıları çok taze, ben de uzaktayım. Telefondan bu konuları da pek konuşmak istemiyorum, yanlış anlaşılma ihtimalim olabilir. Zaten yoğun oldukları için sadece birbirimizin iyi olduğunu duymak için kısa süreli konuşup kapatıyoruz telefonu.

Aslında en güzeli yaşadığımız şehire getirip bizlere yakın ev tutmak ama hepimiz kiracıyız zaten. Kira durumları da malum. Öyle maddi bir külfeti kaldırabilecek durumda değiliz. Hele ki şu an bebek gelmek üzereyken.

Yanlış mı yaptım kv bize gelebilir demekle? Ben olumlu düşünüp olumlu olması taraftarıyım her zaman ama bilmiyorum. Haklarını yiyemem, bayramda oradayken hamileyim diye tek bir iş bile yaptırtmadı bana kv. Sofrayı kaldırırken bile sen otur modundaydı hep. Ama tabi ilk kez beraberdik onun etkisi mi , yoksa oğluna olan düşkünlüğünden dolayı hep mi böyle olur bilmiyorum. Eşim kv’in favori oğlu. Tüm kardeşler de bunu kabullenmiş durumda, diğerlerinin söylediği laf bir tarafa eşimin söylediği laf bir tarafadır.

Tabiki de hata etmişsiniz, şehrinize gelirse illaki bir süre sonra iş 2 ay sizde 2 ay eltinizde 2 ay görümcenize döner. Kibar bir dille alıştıra alıştıra eşinize kvnin kendi evinde ve şehrinde kalmasını, yanına bir yardımcı abla tutmanız gerektiğini, görümcenizin ekseriyetle daha cok ilgilenmesi gerektiğini salık verin. Eltinizin bizde kalsın lafına da güvenmeyin ihale aniden bir bakmışsınız size kalmış. Görümce ben götürmek istiyorum diyorsa yorum dahi yapmayın. Bırakın götürsün.

iyi niyetinizi tebrik ederim gerçekten.
evet beraber yaşamak zor olabilir
ama deneyip size zor gelirse bunu eşinizle paylaşsanız bir başka çözüm yolu bulamaz mısınız?
yani o durumda dönem dönem birinizde gelip kalsa mesela olmaz mı?
3 ay birinde,3 ay birinde gibi.
kvnizin durumu tam olarak ne?
eli ayağı tutuyor mu,zorluğu var mı bunlar da önemli.
hem okuma yazma yok demişsiniz,böyle birini evde çocukla yalnız bırakmak da da sakınccalı olabilir
eve gelen giden,komşu vs durumunda mazallah teyze okuma yazma bilmediği için sakıncalı durumlar oluşabilir

Başınız sağolsun, acısı yeni bi kaç ay gelsin ama tamamen sizde kalması cok saçma eli ayağı tutan birinin.
Şuan en mantıklısı, sizlere yakin bi ev kiralayıp (isterse kızının yanına aslında o daha makbul) bekar çocukla anne oğul birlikte yaşasınlar.
Birlikte yaşayıp mutlu olan hiç görmedim bu yaşıma kadar

Eşimin hem acısını hem de annesine düşkünlüğünü bildiğim için istersen gelirken anneni de getir dedim

Ancak arkadaşlarım emin misin, kv ile yaşayabilecek misin gibi olumsuz konuşunca acaba yanlış mı yaptım diye de istemsiz düşündüm.
Önce düşünüp sonra böyle bir teklif yapsaymışsınız eşinize.Şimdi R vites yapamazsınız artık.Ev üstüne ev olmaz.
Evet ayrıca bu okuduğum ikinci konu dünden beri daha eşler cenaze evindeyken gelinlerin telaşa girmesi.Bir durun. Acılarını yaşasınlar,ölenlerin toprakları soğusun.
Kararlar sonra verilir nasılsa.Eşiniz en büyük oğlu ve annesine düşkünse getirmek istese zaten size sormaz getirir bin bir türlü bahaneyle.

Tabiki de hata etmişsiniz, şehrinize gelirse illaki bir süre sonra iş 2 ay sizde 2 ay eltinizde 2 ay görümcenize döner. Kibar bir dille alıştıra alıştıra eşinize kvnin kendi evinde ve şehrinde kalmasını, yanına bir yardımcı abla tutmanız gerektiğini, görümcenizin ekseriyetle daha cok ilgilenmesi gerektiğini salık verin. Eltinizin bizde kalsın lafına da güvenmeyin ihale aniden bir bakmışsınız size kalmış. Görümce ben götürmek istiyorum diyorsa yorum dahi yapmayın. Bırakın götürsün.
Eltimin lafına güvenmiyorum çünkü istemediğini zaten biliyorum. Ben şu an hiç bir konuya yorum yapmıyorum. Eşim uzakta olduğu için yanlış da anlaşılabilirim. Görümcem mi almak istiyor ok, evinde mi kalmak istiyor ok modundayım. KB’nin yaşadığı şehir çok küçük bir şehir, yardımcı kadın bulabileceklerini zannetmem. Zaten kv de istemez. Zaten kadın evinden ayrılmak da istemiyor

Kayınvaliden kaç yaşında çanm.
Seni tebrik ederim.
Bugün onlara yarın bize.
Bizde evlat sahibiyiz.
Yarın ne olur bilemeyiz.
Ayrıca okuduğuma göre büyük ihtimalle kızında kalır gibi.
Ama sende de kalsa en azından o süreci deneyimlersn .
Zor olursa karşılıklı zor olur zaten o da sende rahat edemezse yer değiştirir.
Aklı başında biriyse

iyi niyetinizi tebrik ederim gerçekten.
evet beraber yaşamak zor olabilir
ama deneyip size zor gelirse bunu eşinizle paylaşsanız bir başka çözüm yolu bulamaz mısınız?
yani o durumda dönem dönem birinizde gelip kalsa mesela olmaz mı?
3 ay birinde,3 ay birinde gibi.
kvnizin durumu tam olarak ne?
eli ayağı tutuyor mu,zorluğu var mı bunlar da önemli.
hem okuma yazma yok demişsiniz,böyle birini evde çocukla yalnız bırakmak da da sakınccalı olabilir
eve gelen giden,komşu vs durumunda mazallah teyze okuma yazma bilmediği için sakıncalı durumlar oluşabilir
Açıkcası eşime güvendiğim için böyle bir teklifte hemen bulunabildim. Zorlandığımı gördüğü an annesiyle de konuşur, kardeşleriyle de konuşur. Tepkisini gösterebilecek biri.
Kv çok şükür yaşından kaynaklı ufak tefek rahatsızlıkları dışında herhangi bir rahatsızlığı yok. Okuma yazması yok ama öyle evimize yabancıları alacak bir kadın değil aklı başında biri.komşuluk ilişkilerinin olmadığı bir yerde yaşadığım için rahatım biraz. Sadece bu zamana kadar her şeyi kp ile yaptığı için kendisi gidip bir fatura bile yatıramaz. Ben yarım gün çalıştığım için kv max 5 saat yalnız kalır çocukla. Zaten çocuk konusunda takıntılı biri olduğum için istediğim gibi olmazsa o olsa bile yine bakımevine veririm çocuğu.

Aslında şu an kv nin tam olarak ne olacağı belli değil ama tüm kv ile yaşayanlar hep mi bir problem yaşadılar, hiç mi iyi tarafı yok

Açıkcası eşime güvendiğim için böyle bir teklifte hemen bulunabildim. Zorlandığımı gördüğü an annesiyle de konuşur, kardeşleriyle de konuşur. Tepkisini gösterebilecek biri.
Kv çok şükür yaşından kaynaklı ufak tefek rahatsızlıkları dışında herhangi bir rahatsızlığı yok. Okuma yazması yok ama öyle evimize yabancıları alacak bir kadın değil aklı başında biri.komşuluk ilişkilerinin olmadığı bir yerde yaşadığım için rahatım biraz. Sadece bu zamana kadar her şeyi kp ile yaptığı için kendisi gidip bir fatura bile yatıramaz. Ben yarım gün çalıştığım için kv max 5 saat yalnız kalır çocukla. Zaten çocuk konusunda takıntılı biri olduğum için istediğim gibi olmazsa o olsa bile yine bakımevine veririm çocuğu.

Aslında şu an kv nin tam olarak ne olacağı belli değil ama tüm kv ile yaşayanlar hep mi bir problem yaşadılar, hiç mi iyi tarafı yok
o zaman çok iyiymiş şartlar
bu tamamen kv karakteri ile ilgili bir durum
karakteri iyi ise sorun olmaz tabiki
ama ne kadar iyi de olsa evde en basiti rahat hareket edemeyeceksiniz
eşinize bi sarılıp öpemezsiniz bile yeri geldimi yapamazsınız
dengeyi kurup ben rahat ederim diyorsanız sorun olmaz

bence yapmışsın. Herkes kalbinin ekmeğini yer. Ayrıca bir ömür getir demedin ki şimdilik demişsin. Ev üzerine ev olmaz o da istemez. Bekar da varmış hiç olmaz zaten. Olay daha taze. Zamanla düzen kurulur. Belki kadın memleketinde kalmak ister. İstemezse de birkaç çocuk ev kiralayabilirler yani annelerine. Kibarlık yapmışsın hiç geri adım atma. Dediğin gibi o durumda sen de olabilirdin.

Acısına destek olma isteğiniz güzel ama diğer oğul ne olacak? Kayınvalideye destek olurken onu dışarda mı bırakacaksınız? Yarın gelip o da yanınıza yerleşebilir ki bu da korkunç bir durum.
Kimsenin sorumluluğunu üstlenmeyin. Daha yeni evliymişsiniz ne gerek var düzeninizi bozmaya? Bekar oğul ve anne birlikte yaşamaya devam etsin, diğer kardeşler de destek olsunlar.

Önce düşünüp sonra böyle bir teklif yapsaymışsınız eşinize.Şimdi R vites yapamazsınız artık.Ev üstüne ev olmaz.
Evet ayrıca bu okuduğum ikinci konu dünden beri daha eşler cenaze evindeyken gelinlerin telaşa girmesi.Bir durun. Acılarını yaşasınlar,ölenlerin toprakları soğusun.
Kararlar sonra verilir nasılsa.Eşiniz en büyük oğlu ve annesine düşkünse getirmek istese zaten size sormaz getirir bin bir türlü bahaneyle.
Düşünerek bu teklifi yaptım zaten. Teklifim hala da geçerli. Herhangi bir şey için telaşa girmedim. Bizler devlet memuruyuz, acımızı yaşayacak uzun sürelerimiz yok, 7 gün içinde hem acınızı yaşayın hem de işlerinizi halledin diyor devlet.

Tecrübesiz olduğum için yaptığım şey çok mu yanlış, beni beler bekliyor onu bilmek için buraya yazdım. Yaşadığımız ev ikimizin evi olduğu için beraber karar almayı biliyoruz, kafamıza göre hareket etmiyoruz. Ben eşim karar alırken acaba karım bu konuda ne düşünür diye düşünmesin, baştan içi rahat karar verebilsin diye benim olurum olduğunu kendisine belirttim.

Niyet okumacılığı yapmayın lütfen. Ben kv istemiyorum şimdi ne yapacağım diye bir konu açmadım. Gelmesini istedim, bu kadar mı kötü bir karar verdim diye tecrübeli kişilerden bilgi istedim.

Konumda da belirttiğim gibi iyi düşünüp iyi olunması gerektiğine inanan bir insanım.

Bekar oğlu ile evinde kalması en mantıklı olan. O olmazsa her çocuğunda eşit miktarda kalabilir. Herkes hem yükü paylaşmış olur. Büyüklerle yaşamak o kadar kolay değil.

Burada iyi niyetinizden dolayı tebrik ederim. Ben bu kadar iyi niyetli değilim. Eşim babama bir şey olursa ne olur diye sormuştu " yazın kendi evinde kalır, kışın çocuklarını gezer. Ben tek başıma böyle bir sorumluluk alamam demişim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X