Kayınvalideme kızımı emanet etmeliyim sizce??

O saate bu kadar para için çocuğunu rezil etmene değmez. Kadın ne kadar ilgilenebilir sağlık sorunları var çocuk 12 saat onda olacak. Bence bir yıl daha sabret kreşe verirsin.

Normalde aile büyüklerinin bakmasına karşıyım ama siz zorda kalmışsınız o yüzden sizi çok iyi anladım.soyle bir durum var ki kayın velideniz gerçekten hasta bugün baksa yarın hastalığı agirlasabilir ki çocuğunuz bakımı zor bir cocukmus .normal bakımlı çocuk bile o yaşta baya zorlar insanı.bence siz kayinvalidenize bırakmayın Baska iş bulun yapacak bişey yok zaten alacağınız yine asgari ücret ve sigarta olacak .ama bugün baksa bile hasta olup yarın bakamayacak birde onun vicdanını ve hasta yaptın lafını çekmeyin

Merhaba hanımlar başlıktan da belli olduğu sürece çalışmak istiyorum ve bakıcıya güvenemiyorum 15aylik kızım var hiperaktif özel ilgi eğitim durumumuz var sürekli çalışma isteğim 7yillik sigortam havaya gitmesin yaşım geçmeden prim doldurayim derdindeyim ve eşim Mart ayında 1yil olacak izinli işyerinden ve işin durumu hiç belli değil ev kredisi ödüyoruz kenar da bı sure idare edicek paramız var ama en fazla 5 ay gider hazıra dağ dayanmaz işe başlamadan çıkış verilir diye 1 yıldır korkumuz var eşim şuan ablasına yardım ediyor boşta durmak yerine sabah 8 akşam 8 çalışıyor artı kısa çalışma ödeneği yatıyor başka gelirimiz yok fakat dediğim gibi kızımın özel ilgi eğitim durumu var mesela hala mama ağırlıklı besleniyoruz erken doğum olduğu için bağırsak gelişimi biraz geride ev kredisi bezi derken gelen gidiyor her ay dahada içeri girmeye başladık elimizdeki ni de harcayıp zor günde kimseye muhtaç olmak istemiyorum çünkü eşimle evlenirken de kimseden beklentimiz olmadı herşeyi ikimiz yaptık çocuğumuz oldu yine aynı ikimizin ailesininde ne maddi ne manavı yardımı hiç olmadı

Eşimi işten cagirirlarsa bile kenara birikim olur araba alırız diye dusunuyoruz günümüzde malum arabada ihtiyaç sayılıyor artık asıl konuya geleyim

Benim gebeliğim çok.zor geçmişti kv en başında dönüp hastanede yatarken " kalp pilin var şeker kontrolüm tansiyon kontrolüm var hergun hastanede kaldığında refakatçi kalamam hamile kalirken banami sordun " dedi
Doğumdan sonra da ben kendi kızımın cocuguna bakmadım bakamam kimsenin çocuğuna dedi çünkü ben çalışmak istedigimi sürekli dile getiyordum heryerde hamile kaldığım biraz bize sürpriz olmuştu o sıra iş bakıyordum evlendikten sonra tekrardan hamile kalınca hiç biyer almadı doğumdan beride eşim gondermedi çocuğun dan önemli değil diye 15 aylık olunca durumda böyle olunca şuan gonulsuzde olsa sen bilirsin diyor çünkü bazen ay sonu zor geliyor onada hak veriyorum

Geçen eşimle konuşurken çalışmak istiyorum diyordun hala istiyormuş diye kendi konu açtı hatta bende evet dedim
Annemle konuş bakalim ne diyecek dedi
Kv aradım anlattım durumu kv kp ayrilmis gorumcemde eşiyle ayrı ve kv gorumcemle yaşıyor
Görümcem yeni iş kurdu durumu pek iç açıcı değil aslında kv babasından maaşı var onunla idare ediyorlar bide günlük ne kazanilirsa görümcem ortaklı açmıştı dükkanı ne pay kalırsa o geliyor
Dükkanda eşim dahil 5 kişi çalışıyor oyuzden evden yemek gönderiyor kv haftanın 2 3 günü kv yapıyorsa 2 3 günü dönüşümlü ortağının annesi yapıyor

Kv aradığımda başta bakamam dedi sonra aradan 1 hafta geçti konuşurken naptın iş buldunmu dedi
Evet eski isterim çağırıyor sürekli ama 12 saat hatta bazen hafta sonu izni bile olmuyor ve vardiyalı 8 saat buldum sektorumde ama eleman almıyor falan dedim bakıcıya vardiyalı nasıl birakiyim güvenip dedim kendi bu sefer ben bakarım dedi yaz geliyor banada uğraş olur artık bı tasasida kalmadı zaten bebeğinin ama evimde bakarım dükkana yemek yapıyorum dedi (dükkan yürüme mesafesinde 10 dk kv evine)
Bende tamam asgari ücret 2800 lira 800 lirasını sana vereyim madem bide kızımın ihtiyaçlarını alırım mesai paramla 2000 de bana kalır açıklarımi kapatırım yada 1000 lira maddiyata göre vereyim dedim oda tamam olur bizde toplarız kendimizi sıkıştık iyice falan dedi
Muhtemelen para için kabul etti bakmayı
Bu duruma bozulmadim desem yalan olur ama mecburum 8 saat te olsa eşimde bende vardiyalı olucaz bakıcıya nasıl verebilirim ve zaten 1000tl bakıcı zor bulunur hem sigortam da işlemiş olacak ama eşimde hem vardiyalı hem hafta sonu iznin doğru düzgün olmayacak hem 12 saat bebeğini nasıl göçen vakit ayiracaksin diyo haklı olarak

Ev işlerinde herzaman yardımcı olur o konuda sıkıntı yasamam 7 yıl boyunca aynı şartlarda çalıştım alışkınım evlenirken tazminat alıp çıktım doğum vs girince 3 yıldır çalışmıyorum zorlanirmiyim bilmiyorum kv kendi evinde bakmak istiyor orada kalacakmış bebeğim ben görmek istediğimde gider görür yada müsait olduğunda alırsın dedi kafam karıştı

Daha önce işten çıktığımda evlendigimde sağlık sorunlarım olmuştu ağır şartlarda çalıştığım için tekrarlar diye korkuyorum zaten kv kısa kadar bakarım dedi biyandan 8 ay idare et diyorum esimede de kendime de bı yandan evladım paradan önemli değil ki sagligimda öyle ama gittikçe dibe gidiyoruz ne yapacağımı şaşırdım

Benim ailem var ama yok annem vefat etti kız kardeşim yok akraba bağlarımız kopuk bende kv mecbur kaldım bakıcıya 15 aylık kızımı bırakmaya güvenemem

Gorumcemle kirginiz aynı evde yasiyacagi için kızımla oda düşündürüyor ilerde ne olur bilmiyorum 10 yıl evli kalmış kv bakamam dedi diye çocuk yapmamış hep öyle söylerdi işin doğrusu marka düşkünü ve Lux yaşamayı seviyor haliyle çalışması gerekmiş hep çocuk yapsa bakacak biri istemiş kv.si diğer torununa bakıyormuş ozamanlar benim kv bakamam deyince yapmak istememiş yarın öbür gün bunun konusunu yaparsa iyice kötü oluruz eşime bile dedim aramız kopar iyice diye çünkü ben kimsenin boğazına yapışıp bakın demiyorum uyku problemi var gorumcemin akşam 8de de yağsa sabah uyanamiyor ee kızım hiperaktif diğer bebekler gibi değil uyku pek sevmez gece genelde ayaktayız 2 den önce yatmaz kv kalp ritim bozukluğu sebebi ile pil takılı seker ve tansiyon takibi yapıyor gün içinde sürekli oynadığında ilaç içiyor akşam en geç 10 buçukta yatar uykuyu seviyor ilaçlarında etkisi var muhtemelen yaşı 51 merak eden olursa

Siz olsanız ne yapardınız fikirlerinize ihtiyacım var?
A dan Z ye açıkladım durumu Uzun oldu okuyanlar için teşekkür ederim

kv ok demiş yapacak bir şey yok. Başlayın görün bence. Her iki ailenin de sizin alacağınız paraya ihtiyacı var şu an belli ki.

bir kadının da annesi bakmayacak diye çocuk yapmaması çok saçma.
Benim de annem ve kv bakamayız dedi. Bakıcı arayacağım yani. Bulamazsam 2 yaşına kadar evde oturacağım.
Bu sebeple görümceyi takmayın. O bayağı çocuk istememiş. Rahatını bozmak istememiş.

Anladığım kadarı ile çocuğunuz hiperaktivite nedeni ile bakımı zor bir çocuk. Ona en iyi sadece siz bakabilirsiniz. Gece 2 de ancak uyuyor demişsiniz bu nedenle kv gün içinde zaten peşinde koşturacağı için gece yorulup erken yatmak isteyebilir, sonuçta kadının hastalıkları varmış. Bu durumda ne babanne ne bakıcı bakamaz, mümkün değil. Para önemli ama çocuğunuz daha önemli, sizden başka kimse gerekli ilgi ve bakımı gösteremez.

Bu şartlar altında çalışmanız çocuğunuz için hiç uygun değil bence.

Hiperaktif çocuğa sağlık sorunları olan kv nasıl yetişecek, bir. Çocuk orada kalacak siz müsait olunca alacaksınız sanırım yani çocuğunuz başka yerde yaşamış olacak bu iki. Yaşayacağı evde insanlar erken uyuyor çocuğunuz uyku sevmiyor ve geç yatıyor bu üç. Aşırı fazla çalışma saatiniz var, bu çocuğu ne zaman göreceksiniz siz bu dört. Bakıcıya bıraksanız ücretleri düşününce maaş olduğu gibi Bakıcıya gidecek, hadi sigorta için çalışsanız çalışma saatleri çok fazla dediğim gibi çocuğunuzu göremeyeceksiniz neredeyse bu beş. Kv nin çocuk bakmaya gönlü yok ve nitelikli olarak bakabileceğini sanmıyorum bu da altı.

Üzgünüm ama ben konuya çocuk açısından bakıyorum ve çocuğun faydasından çok zararına olur şu an işe girmeniz. Eşiniz başka bir iş ayarlamaya çalışsın bence.

Bakıcıya güvenemem demişsiniz ama sorması ayıp güvenseniz bile bakıcı tutamazsınız ki
Asgari ücretle çalışacaksınız, saatleriniz uzun. Kayınvalidenize sadece 800₺ vereceksiniz.
Bu şartlarda “bakıcıya güvenmiyorum” demeniz çok ilginç. Zor bir durum, gülmek istemiyorum, ama biraz mantıklı mı düşünseniz acaba?

tırnağın varsa başını kaşı.. kayınvalidemi bana uzak Allah a yakın olsun.. dilerim Rabbimden yaptıkları yanına kalmasın inş.. kusura bakma benimde solu anıma denk geldi postun.. Allah yardımcın olsun.

Vardiyasiz saatleri duzgun olan bir is bulun zaten asgari ucret aliyorsunuz neden illa vardiyali? Ayrica cocugumu kalmali birakmazdim asla getir gotur yapin normal saatlerde calisabileceginiz bir is bulun. Hem kalmali birakmaniz hem vardiyalı sistem hemde kvdenin gece gunduz cocuga bakma durumu isi cikmaza surukluyor kadin ne zaman dinlenecek? Normal bir is bulabilirsiniz tek is eski isiniz degil sonucta.

Haftada 3 gün öğlene dükkan için yemek yapıp hem de çocuğa nasıl baksın

Bir de üstüne evler de yakındığım anladığım yani sabah bırak akşam al olmayacak

Vardiya demişsiniz de eşiniz işe dönerse ayarlanmaz mı

Yani eşiniz gece siz gündüz bakacaksınız, siz gündüz çalışınca da eşiniz gece çalışacak ya da işte siz gündüzcü olunca kv

O zaman kv de tüm ay bakmayacağı için yorulmaz

İş ile görüşün özellikle daha çok gece olma durumu varsa bence siz gece gifin eşiniz baksın siz gelince de o dükkana çevremde vardiyalı çalışanlar böyle

Yerinizde olsam başka iş bulurdum. Vardiyası olmayan. Zaten asgari ücrete çalışıyormuşsunuz. E ne gerek var vardiyaya.
Kayınvalidenin gece gündüz bebeğime bakmasını istemezdim ben. Sizin kayınvalidenizde de o potansiyel yok. Şimdi kabul etmiş ama sizi yarı yolda bırakabilir.
Çünkü sağlık sorunları varmış. Kolay değil çocuk bakmak. Çocuk bakmak istemeyen büyükleri gayet iyi anlıyorum, bakmak zorunda değiller.
Bakıcıya da vermemelisiniz.
Bakıcıya maaş vermek için çalışmış olacaksınız çünkü. E öyleyse çalışmayın.
Çalışmama seçeneğiniz olacaksa çalışmayıp kendiniz bakın bebeğinize.
Eğer ille de çalışmak lazımsa başka bir iş bulmanız en mantıklısı.
Allah kolaylık versin.

Asgari ücret alıp vardiyada çalışmak ne kadar mantıklı bilemiyorum. Hiperaktif çocuğunuz var zaten erken doğmuş gelişimi için faydalı mamalar yapılması lazım peşinden koşmak lazım. Kv rahatsız ve sonuçta 25 yaşında kadın değil bebeğin peşinden ne kadar koşturabilir ki? Bence kv güvenerek işe başlamayın. Bugün bakar 3 gün sonra yapamıyorum der olan size olur. Normal mesai saatleri olan iş bulun keşke çalışmaya mecbur olmasanız ama illa mecburum dersen de iyi bir bakıcı tutmak lazım belki elinde çok para kalmaz ama sigortanı doldurursun

Ben hep kadının çalışması taraftarıyım ama işin şartları aşırı kötü, sırf sigorta için değmez. Bu kadar çalışmaya düzgün para da vermiyorlar. 15 aylık hele de hiperaktif çocuğa bakmak da kolay değil. Kayınvalide de haklı bu durumda.

Özel egitim, hiperaktif gibi terimler kullaniyorsunuz. Bu yasta (15 aylik) bu teshisler konulamaz. Lütfen hemen cocugunuza bir damga yapistirmayin. Kizim 4 yasinda ve çok aktif bir cocuktur ve ona ragmen psikologa halen çok temkinli davranir terimler konusunda.

Cocugunuzun anladigim kadari bir profesyonel (uzman psikolog/doktor) tarafindan teshis konulmus bir hastaligi yok. Bir bakici gayette bakabilir kiziniza. Ve bunu kiziniz dogmadan önce düsünmeliydiniz. Ne kv'de, ne görümce bakmak zorunda degiller çocugunuza. Birçok kadin 4 aylik bebegi birakiyor bakiciya, 15 aylik bebegi gayet birakabilirsiniz.

Ve doktor yada psikolog destegi alin. Cocuk yemek yemesi lazim, halen mama ile besliyorsunuz. Erken dogdu diye çok üzerine düsüyorsunuz gibi geldi. Uyku egitimi vermeniz lazim. Gerekirse doktora gidip, kan degerlerine, melatonin degerlerine baktirin. Bu yastaki cocuk gece 2de uyumamali. Bu cocuga önce siz bir düzen oturtmaniz lazim. Görümcenin lüks hayatin ayrica siz ilgilendirmez. Konu ile alakasini çözemedim.

Merhaba hanımlar başlıktan da belli olduğu sürece çalışmak istiyorum ve bakıcıya güvenemiyorum 15aylik kızım var hiperaktif özel ilgi eğitim durumumuz var sürekli çalışma isteğim 7yillik sigortam havaya gitmesin yaşım geçmeden prim doldurayim derdindeyim ve eşim Mart ayında 1yil olacak izinli işyerinden ve işin durumu hiç belli değil ev kredisi ödüyoruz kenar da bı sure idare edicek paramız var ama en fazla 5 ay gider hazıra dağ dayanmaz işe başlamadan çıkış verilir diye 1 yıldır korkumuz var eşim şuan ablasına yardım ediyor boşta durmak yerine sabah 8 akşam 8 çalışıyor artı kısa çalışma ödeneği yatıyor başka gelirimiz yok fakat dediğim gibi kızımın özel ilgi eğitim durumu var mesela hala mama ağırlıklı besleniyoruz erken doğum olduğu için bağırsak gelişimi biraz geride ev kredisi bezi derken gelen gidiyor her ay dahada içeri girmeye başladık elimizdeki ni de harcayıp zor günde kimseye muhtaç olmak istemiyorum çünkü eşimle evlenirken de kimseden beklentimiz olmadı herşeyi ikimiz yaptık çocuğumuz oldu yine aynı ikimizin ailesininde ne maddi ne manavı yardımı hiç olmadı

Eşimi işten cagirirlarsa bile kenara birikim olur araba alırız diye dusunuyoruz günümüzde malum arabada ihtiyaç sayılıyor artık asıl konuya geleyim

Benim gebeliğim çok.zor geçmişti kv en başında dönüp hastanede yatarken " kalp pilin var şeker kontrolüm tansiyon kontrolüm var hergun hastanede kaldığında refakatçi kalamam hamile kalirken banami sordun " dedi
Doğumdan sonra da ben kendi kızımın cocuguna bakmadım bakamam kimsenin çocuğuna dedi çünkü ben çalışmak istedigimi sürekli dile getiyordum heryerde hamile kaldığım biraz bize sürpriz olmuştu o sıra iş bakıyordum evlendikten sonra tekrardan hamile kalınca hiç biyer almadı doğumdan beride eşim gondermedi çocuğun dan önemli değil diye 15 aylık olunca durumda böyle olunca şuan gonulsuzde olsa sen bilirsin diyor çünkü bazen ay sonu zor geliyor onada hak veriyorum

Geçen eşimle konuşurken çalışmak istiyorum diyordun hala istiyormuş diye kendi konu açtı hatta bende evet dedim
Annemle konuş bakalim ne diyecek dedi
Kv aradım anlattım durumu kv kp ayrilmis gorumcemde eşiyle ayrı ve kv gorumcemle yaşıyor
Görümcem yeni iş kurdu durumu pek iç açıcı değil aslında kv babasından maaşı var onunla idare ediyorlar bide günlük ne kazanilirsa görümcem ortaklı açmıştı dükkanı ne pay kalırsa o geliyor
Dükkanda eşim dahil 5 kişi çalışıyor oyuzden evden yemek gönderiyor kv haftanın 2 3 günü kv yapıyorsa 2 3 günü dönüşümlü ortağının annesi yapıyor

Kv aradığımda başta bakamam dedi sonra aradan 1 hafta geçti konuşurken naptın iş buldunmu dedi
Evet eski isterim çağırıyor sürekli ama 12 saat hatta bazen hafta sonu izni bile olmuyor ve vardiyalı 8 saat buldum sektorumde ama eleman almıyor falan dedim bakıcıya vardiyalı nasıl birakiyim güvenip dedim kendi bu sefer ben bakarım dedi yaz geliyor banada uğraş olur artık bı tasasida kalmadı zaten bebeğinin ama evimde bakarım dükkana yemek yapıyorum dedi (dükkan yürüme mesafesinde 10 dk kv evine)
Bende tamam asgari ücret 2800 lira 800 lirasını sana vereyim madem bide kızımın ihtiyaçlarını alırım mesai paramla 2000 de bana kalır açıklarımi kapatırım yada 1000 lira maddiyata göre vereyim dedim oda tamam olur bizde toplarız kendimizi sıkıştık iyice falan dedi
Muhtemelen para için kabul etti bakmayı
Bu duruma bozulmadim desem yalan olur ama mecburum 8 saat te olsa eşimde bende vardiyalı olucaz bakıcıya nasıl verebilirim ve zaten 1000tl bakıcı zor bulunur hem sigortam da işlemiş olacak ama eşimde hem vardiyalı hem hafta sonu iznin doğru düzgün olmayacak hem 12 saat bebeğini nasıl göçen vakit ayiracaksin diyo haklı olarak

Ev işlerinde herzaman yardımcı olur o konuda sıkıntı yasamam 7 yıl boyunca aynı şartlarda çalıştım alışkınım evlenirken tazminat alıp çıktım doğum vs girince 3 yıldır çalışmıyorum zorlanirmiyim bilmiyorum kv kendi evinde bakmak istiyor orada kalacakmış bebeğim ben görmek istediğimde gider görür yada müsait olduğunda alırsın dedi kafam karıştı

Daha önce işten çıktığımda evlendigimde sağlık sorunlarım olmuştu ağır şartlarda çalıştığım için tekrarlar diye korkuyorum zaten kv kısa kadar bakarım dedi biyandan 8 ay idare et diyorum esimede de kendime de bı yandan evladım paradan önemli değil ki sagligimda öyle ama gittikçe dibe gidiyoruz ne yapacağımı şaşırdım

Benim ailem var ama yok annem vefat etti kız kardeşim yok akraba bağlarımız kopuk bende kv mecbur kaldım bakıcıya 15 aylık kızımı bırakmaya güvenemem

Gorumcemle kirginiz aynı evde yasiyacagi için kızımla oda düşündürüyor ilerde ne olur bilmiyorum 10 yıl evli kalmış kv bakamam dedi diye çocuk yapmamış hep öyle söylerdi işin doğrusu marka düşkünü ve Lux yaşamayı seviyor haliyle çalışması gerekmiş hep çocuk yapsa bakacak biri istemiş kv.si diğer torununa bakıyormuş ozamanlar benim kv bakamam deyince yapmak istememiş yarın öbür gün bunun konusunu yaparsa iyice kötü oluruz eşime bile dedim aramız kopar iyice diye çünkü ben kimsenin boğazına yapışıp bakın demiyorum uyku problemi var gorumcemin akşam 8de de yağsa sabah uyanamiyor ee kızım hiperaktif diğer bebekler gibi değil uyku pek sevmez gece genelde ayaktayız 2 den önce yatmaz kv kalp ritim bozukluğu sebebi ile pil takılı seker ve tansiyon takibi yapıyor gün içinde sürekli oynadığında ilaç içiyor akşam en geç 10 buçukta yatar uykuyu seviyor ilaçlarında etkisi var muhtemelen yaşı 51 merak eden olursa

Siz olsanız ne yapardınız fikirlerinize ihtiyacım var?
A dan Z ye açıkladım durumu Uzun oldu okuyanlar için teşekkür ederim
Bu şartlarda calismaniz mantıklı ama yine bu şartlar altonda kayinvalide pek mantıklı bir seçenek degil. Buyuksehirde degilseniz 1500 civari kreş bakmanizi tavsiye ederim. Elinize daha az kalir ama olsun

Emanet edemem diye bi şey yok kadının türlü hastalığı var ve çocuğunuz ekstra özen isteyen bi çocuk. Ayrıca 1,5 yaşındaki çocuk anneden uzakta bakılmaz siz nasıl tamam diyorsunuz buna onu da anlamadım. Kendiniz bakın 2000 lira için çocuğun psikolojisiyle oynamaya değmez.

18 aylik bir coocugun zorlugu nasil bitmis onu anlamadim?
Tamam artik daha az mama hazirliyor daha az bez degistiryor olabilirsiniz ama en aktif olduklari donem basliyor
Surekli bir ogrenme halindeler
Etrafi keşfedip sizin rehberliginizde oyun oynamaya baslamasi lazim
Yasli bir kadin 18 aylik bir bebegi ancak tv karsisinda hipnoz ederek zaptedebilir
Siz buna razi misiniz gercekten?
Bakici bulsaniz alacaginiz para dirket ona gidecek
Krese verseniz de hakeza
Bir oneride bulunamayacagim ama yarim gonullu yasli bir kadina 18aylik bebegimi emanet etmezdim, allah mecbur bırakmasın tabii..

Teşekkür ederim düşünceniz için bende baktirma taraftarı değilim ama şuan çalıştığım bakıcıya gidecek bide 8 aylık bı sure kendi teklif edince ben tamam dedim aslında kv sağlığı işin gerçeği benden iyi kalbindeki pil ritim bozukluğu için şeker tansiyon ilaçları da psikolojik hastalık hastası olduğu için takip ediyor en son psikoloji bölümü en düşük dozda vermiş takip et oynarsa kullan diye ölüm korkusu var yoksa gerçekten ağır hasta değil
Ben kimseye güvenip çocuk yapmadım tabiki ama malum hayat şartları da ortada bu şekilde olacağını kimse bilemezdi dünyada şuan çok sayıda korona yüzünden maddi durumda mağdurlar var bizde biri olduk
Siz de zor durumdasiniz haklisiniz.. kendi annemden dusunuyorum benim cocuklarim 7 ve 12 yasinda yani kendi islerini goruyorlar ona ragmen annem istemiyor bir gun kalmak isteseler.yani tansiyon bel fitigi rahatsizligi da yok oyle pek.o yuzden dedim baktirmayin diye ama.olmadi bi denersiniz kayinvalide ile.zaten istemezse sonunda yine bakici yolu gorunuyor.
korona maddi manevi herkesi vurdu maalesef.

X