Kayınvalideye Bayram Ziyareti Kavgası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence kv'nın yaptığı ayıp olmuş ama sen de uzatıyorsun gibi. Biraz da üstüne düşmüşler hatta fazlasıyla bu seni tamamen haklı olduğun düşüncesine sokmuş( ki haklısın) ama bu kadar abartmamalısın.mesafeni koruyabilecek yapıda görünüyorsun zaten.

Hanımlar merhaba, iyi bayramlar.

Nasıl anlatacağım bilmiyorum. Okuyunca şok geçirmeniz muhtemel. Kemerlerinizi sıkı baģlamanızı öneririm.

Ben 2 yıllık evliyim. Eşim üniversiteden sınıf arkadaşımdı. Ben o zamanlar eşimle bir birliktelik istemiyordum. Ama o okuduğumuz 4 sene boyunca ve mezun olduktan sonra da çok ısrar etti. Zamanla ben de sevdim . Ve niz tanışmamizdan 10 sene sonra evlendik.

Esimin ailesi benim üniversiteyi okuduğum sehirde oturuyor. Biz nişanlıyken eşim benim olduğum sehire gelmişti. Ailem; nisanlının ailesini ziyaret et ,diyordu sık sık. Zaten nisandan önce 1 kere ziyaret etmiştim. Bi kere de onlar gelmişti(isteme ve söz merasimi için) bunun haricinde ailemle ve benimle telefon ile iletişim icindeydiler.

Ziyarete gittim. (Evlerinde kalmak zorunda kaldım. Şu an sebeplerini uzub uzadıya anlatamıyorum ama)

Eve gittik. Sonrasında üst bas indirim. Evde giyeceklerimi giydim. O esnada kv odaya geldi. Benim bir doğum lekem var hanımlar. Bir kısmı saçımın altında kalırken bir kısmi da özellikle kapatmadiğım zaman görünüyor. Özellikle kapatırsam anlaşılmaz görülmez( o ana kadar özellikle kapatmaya pek gayret etmiyordum çünkü aklıma bile gelmiyordu ). Üzeri saç ile kapli ama alnıma doğru bir parça uzanmış vaziyette.

Saçlarımı arkada topladım. Kv birden bana bakakaldi. Ve sorulara başladı.

O nedir
Ne değişik bi şey dedi.

Açıkçası anormal karşılamadım. Çünkü hic görmemiş olabilir diye düşündüm.

Gece oldu artık. Yatma zamanı yaklaşmıştı. Esim baska bir odada namaz kılıyordu. Ben de salonda oturuyordum. Eşimin yegenleri var yanımda. (Erkek olanı 20 yaşında;kız olanı 16 yaşında)

Kv geldi. Yanıma oturdu. Sorularına başladı yine;

Çok büyükmüş
Doktora gittin mi
Doktor ne dedi
Annen bi sey mi sürdü
Biz onu neden daha önce görmedik
Özellikle sakladın çünkü görürsek seni almayız diye korktun
Baban ananı çok mu yaladı da sen böyle oldun ??? Dedi.
Evet hanimlar son cümleye inanmadiniz ama maalesef .. burda eksik anlatıyorum. Fazlası var eksiği yok..

Aslında o kadar şiveli bir konuşması var ki. Ben "anlamadım" dedim?

Ayni soruyu tekrar etti. Ben yine tam olarak anlamamıştım. Ama bana yetecek kadarını da anladım.
Sadece sonradan eşimin ortamda bulunan yeğenine sordum. Çünkü çok şiveli konuşuyordu ve belki de ben yanliş anlamışımdır diye düşündüm. Ama maalesef o da beni dogruladı.

Çok zoruma gitti hanımlar.. nasıl ifade edeyim. Benim sevgili ailem ,ögretmenlerim ve arkadaşlarım doğum lekemin çok orijinal durduğuna , bana cok yakıştığına, beni cok tamamladıgına o kadar ikna etmişti ki. Aksi o ana kadar aklıma bile gelmemişti. Eşimle de uzun bi gecmisimiz var. Hic söz konusu da olmadı aramızda.

Sonrasını atlayarak geçiyorum.

Ertesi sabaha kadar sesimi çıkarmadım. Sabah da hiçbir şey olmamış gibi kalktim. Esim beni otogara bırakırken ona dedim.

"Ben nişanı atmaķ istiyorum. Ailemin de haberi var. Evet senin bir suçun yok. Ama ben de böyle bir kadına gelin olmak istemiyorum" dedim.

Ben evime geldim. Aileme durumun tamamını anlatamadım (utandığım için) sadece seni almayız diye mi korktun dedi, şeklinde anlattım.

Ertesi sabah eşim msj yazdı.

: biz ailemle yola çıktık. 1 saate ordayız:

Geldiler. Özür dilemek amacıyla.

Kv başını yerden kaldırmadı. Sadece " özür dilerim ben bir hata yaptım" diyor başka bi şey demiyor.

Kp hicbir suçu olmayan ve bugün halen daha beni kırmamış sessiz sedasız bir adamdır (siz bunu etkisiz eleman olarak da alabilirsiniz. O da "akılsız başın cezasını ayaklar çeker" dedi.

Büyük görümcem beni bi köşeye çekti . Dedi ki
"Çok çok üzgünüz. Özellikle kardeşim çok üzgün. Biz inanamadık. Annemden hic beklemiyorduk. Ama seni tebrik ediyorum. Yine de hic ses etmedin. Kalktın soframiza oturdun. Cayimizi içtin. Çok hanimefendisin. Annemi affet" dedi.

Kadın benim ses etmemis olmami hanımedendi olmamla ilgili zannetti. Aslında ben şok içindeydim. Ve söylenenleri yanlış anlamış olma ihtimalime tutunup kendimi teselli ediyordum o esnada . O yüzden ses edemedim.

Babam bi konusma yaptı ortamda. Ben çok özet geciyorum çünkü uzun;

" benim kızım çok kıymetlidir. Çok güzeldir. Ve bence kusursuzdur. Ama sen illaki kusur görmek istersen kendi ogluna bak . Onun da kafasında saç yok. Bir daha benzer bir durum olursa buraya kadar zahmet etmeyin. Sakın..."dedi.

Kapidan çıkarken kv bana sarılmaya çalıştı . Çok özür dilerim filan dedi. Ben cevap vermedim. Yüzüne bakmadım. Öyle gittiler.

Bu olaydan sonra kendisini telefonla aramayi biraktım. Kendisi 1 2 kez aradı. Açmadım. Kendisinin yaşadığı sehire ablam taşındı. Ablama gittiğim bazı zamanlarda onu kısaca ziyaret ettim. 1 ya da 2 saatliğine..

Yanlış bir hareketi olmadi bi daha. Bana bahcesinden kopardığı meyve sebzelerden verdi. Herhangibir sey sormadi. Konuyu açmadı.

Zaten mizacı itibarıyle soğuk bir kadındır. Bana özel degil yani. Kedileri ve köpeği onun çok kıymetli. Kendine bir hayat kurmuş. Evlatlarına ahtapot misali yapışan bir kadın değil.

Bu bayramda başka sebeplerden gidemedik. Eşim tek başına gidecekti. O da mümkün olamadı. 2 hafta sonra beraber gideriz dedik. O ailesiyle kalirken ben de üniversiteden arkadaşlarımla ve ablamla kalacağım.

Ama annem dün bunu duyunca her zamanki gibi beni sıkmaya başladı

" kadın bir hata yaptı. Hatalar hepimiz için. Cahil bi kadıncagız. Anlamadi dedi. Sen güya okumuşsun ama idare etmeye yanaşmiyorsun. O kadın yaşlı. Senin de evlatların olacak. Onlar da sana gelmesin mi?... kalmasın mı?"

Uzun bir isyan konusmasi yaptı. Annemin tepki verdiği şey kv evinde kalmiyor olmam ve sınırlı bir görüşme düzeni kurmam. Senede 2 kez 1 saatliğine ziyaret etmem ayıpmış....

Biraz tartıştıktan sonra ben aģladım . O konuya halen daha asabim bozuk. Ikidebir canlanmasını istemiyorum.

Bir diğer nokta kv 60 yaşında. Yaşlı degil. Ne dediğini biliyor.
Ve eşim ailesi ile görüşmek istemiyor oluşuma saygi duyuyor. Haklı olduğumu söylüyor
. Kendisi sık sık konuşuyor yanlarına gidiyor, annesine yardımcı oluyor.

Şimdi hanımlar. Dün annemle tartıştıktan sonra akşama kadar bunalım yaşadım

Bir yanim; cahil bir kadın. Bir köyden ötekine evlenmiş gün yüzü görmemiş bir insanı idare etmen lazım diyor

Oteki yanim; lafını bilmeyene yaptığın ziyaret çok bile diyor

Şeytanım mı konuşuyor mantığım mi bilmiyorum.

Anne sözü dinleyip görüşmeyi sıklastırmali miyim ?

Bu konuda benim hatalarım neler?

Bana ne ònerirsiniz?

Teker teker cevap veremeyebilirim. Ama kıymetli yorumlarınızı okuyacağım. Telefondan yazdım. Hatam olursa kusuruma bakmaýin.

Fikrini paylaşan arkadaşlarima teşekkür ederim.
Kv abuk subuk konuşma ve hareketlerine devam etseydi kesinlikle siz haklı olurdunuz, ama şuan haklı iken haksız duruma düşürüyorsunuz kendinizi.
yaptığınıza kendi anneniz bile isyan ediyorsa fazla abarttınız anlaşılan, anne sözü dinlemekte geçmişe sünger çekmekte fayda var.

Siz kendinizi kusursuz görmektense bunun varlığı benim değerimi azaltmıyor şeklinde düşünmekte fayda var.

Sizin bu kadar restleştiğinizi görünce, demek ki bir kıvılcım yeter diyesim geldi, bu gibi yara iz vb durumda bende aileniz ve öğretmenleriniz gibi davranmayı doğru biliyordum ama bu da ters bir durumda insanı en uca götürüyor demek ki, bu tutum da doğru değil algısı oluştu bende. Siz izinizin hıncını kvden çıkarmıyorsunuz değil mi, çünkü kadının bir yerin dibine girmediği kalmış

Siz sonuna kadar haklisiniz kirgin olmakta...Fakat özür dilemis sonucta, Unutmasaniz da unutmuş gibi yapmanızı tavsiye ediyorum. Esiniz de bu durumdan çok mutlu olur eminim. Gecmisi akilinizdan silip, gereksiz yere yük taşımayın bence.:kahve:

Çok abartmışsınız. Koca kadın hatasını anlayıp ayağınıza kadar gelmiş, özür dilemiş. Bir daha da tekrarlanmamış. Karşınızdaki eşinizin annesi herhangi biri değil. Ben annenizi haklı buluyorum. Eşinizin sizi haklı görmesini de tuhaf buldum. Evet kayınvalidenizin özür dilememesi ve aynı üsluba devam etmesi durumunda görüşmemek istememenize hak vermesini doğru bulurum. BBenim kayınvalidenin hala devam eden yanlışları var. Sene de 2-3 giderim. Kendisi beni hiç aramaz. Keşke sizin kayınvalide gibi hatalarını farkedip tekrarlamayan biri olsa.

Annenizle açık açık konuşun. Baban anneni çok mu yaladı da böyle leke oldu dedi deyin. O laftan sonra içim ısınmadı kusura bakma bana da lütfen bir daha baskı yapma deyin. Yoksa sürekli bu mevzu önünüze çıkar.

Uzun uzun yazmaya gerek yok. Evet anneniz haklı..
Bu kadar kinci ve benmerkezci olmayın.

Evet kadının yaptığı çok ayıp, çok cahilce. Ama siz de biraz büyüklük gösterebilirsiniz. Bu çok zor değil. Kin ve nefret insanı yorar. Yaşadım biliyorum..

Ben seviyorum böyle büyüklerin yol gösterici tavırlarını dinlemeyi. Bizim gençlik ateşiyle görmediklerimizi gösteriyorlar..

Baban anneni çok mu yalamış demek cahillik veya hurafelere inanmak değil terbiyesizliktir
Annen hamileyken şunu mu yemiş de kafasına dokunmuş ondan mı böyle oldu gibi bir cümle değil aşırı aşağılayıcı bir cümle söylemiş
Madem annen çok ısrar etti o zaman bu cümleyi zamanında sana söylediğini ama utanıp onlara anlatamadığını annene söyle o zaman ısrarından vazgeçer diye düşünüyorum

Öncelikle kayınvalideniz çok densiz laflar etmiş.
Sizi başkalarının yanında rencide etmiş.
Fakat sonrasında belki kendi belki de ailesi sayesinde hatasını anlamış.
Ayağınıza kadar gelip, maaile özür dilemişler.
Sonrasında da başka bir hadise yaşanmamış.
Ben sizin yerinizde olsam bayramlarda ziyaret ederim. Ve ziyaret edince de onlarda kalırım.
Eşiniz çok olgun bir beyefendi. Sizin hep yanınızda olmuş. Eşiniz için annesinin bir densizliğine karşı bağışlayıcı olabilirsiniz.
Tabi can ciğer kuzu sarması olun demiyorum ama aranızdaki mesafeyi koruyarak en azından bayramda seyranda ziyaret edebilirsiniz.
Her insan hata yapar. Anneler de yapar. Kayınvalideler de yapar.
Bence eşinizi bayramda ve özel günlerde tek göndermeyin. Eşlik edin.
Affeden affedilir diye bir laf vardır.

İyi Bayramlar..

Eşiniz sizin tarafınız da ağzınıza bakıyor diye..
Bir anneyi bu kadar kin husumet etmek saçma.
Meseleyi fazlaca abartıp olayı kaç sene olmuş hala da uzatmanın bir mantığı yok ki !
Siz diyorsunuz zaten o olaydan sonra özür diledi ayağıma kadar geldiler sarılmaya çalıştı başka hata yapmadı.
Ne yapsın cahil cahil konuşmuş bir şey dedim zannetmiş.
Sende fenasın yüzüne birşey diyemeyip alttan Altan kin besleyenleri sevmiyorum... net

Bu kadar kinci olamıyorum keşke olsam :KK66: hayat kısa bana yapilan şeylerden eşim amca ve teyzesiyle konuşmuyordu yıllarca konuşsun barışsın diye elimden geleni yaptım sonunda barışıldı ben çok daha mutlu oldum :dua: ki bana denilenleri tahmin bile edemezsin neyse demem o ki ölüm var hiç birşeyi bu kadar uzatacak zaman yok bence

Anam bir lafa bu kadar takildiysaniz isiniz zor.
bazen insanlara 'heeee heeee' demek gerekiyor huzur icin. 7 kat el olsa neyse,densiz de sil hayatindan ama o kadin esinin annesi. Yarin bir gun doğurduğun cocuk "babaaaanneeee" diyecek , tepesinden inmeyecek. Istemesen de o kadin senin cok yakinin. Bence bunca uzatmaya gerek yok. Normale dön. Iki sohbet et. Etrafta gerilim olmadan nese icinde bir bayram yemegi yiyin.
Esegin yoksa da sahibinin hatri var sonucta...
hem bunca kin,gecmisteki basit seyleri bunca sicak tutmak size zarar

Bence bunun cahillikle ilgisi yok.
Annenizle ilgili sorduğu çok düşünmeden 'ayıp' diye sınıflandıracağımız bir şey.
Ayrıca işte görürsek seni almayız mı sandın gibi bir soru da kötü bir zihniyetten çıkabilir diye düşünüyorum.
Etrafımızda okumamış, etmemiş büyüklerimiz var. Hiç birinin böyle absürd şeyler soracağını sanmam.
Bir ton soru sorması da rahatsız edici. Belki siz o lekeden mutsuzluk duyuyorsunuz? Inadına sorarak sizi üzmüş, daha çok kafaya takmaniza neden olmuş olmaz mıydı?

Son olarak, kadının kendi isteğiyle, 'aa ben yanlış yapmışım' diye dank ederek gelip özür dilediğini sanmıyorum. %90 küsür ihtimalle eşinizin baskısı sonucu gelip özür diledi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X