Kaynanayla iyi geçinmenin yolları

amin sizlerede
ama benim gibi yolunu çizenlerde mecburiyetten sevgiden kabul etti bende şimdi o dönemydim ve sakın diyemiyorum kendime diyenleride duyamıyorum yapamıyorum herkez fikrini sölesin tabi de bana fikir sölenecekse istediğim öğütler verilsin çünkü ben kararımı verdim ama doğru ama yanlış bilmiyorum hayat ne gösterecek...teşekkürler

Yani bu saatten sonra yapacak bişey yok..Umarım herşey gönlünce olur ama buradaki arkadaşlar da emin ol senin iyiliğin için paylaşıyorlar tecrübelerini..Ben eşimle severek evlendim..Eşime de söyledim sana da söyleyim ; seninle evlendiğim için bir parça bir zerre bile bir kere pişman olmadım senden yana..Ama annen yüzünden binlerce defa pişmanlığım oldu..Keşke 2 yıl matem tutsaydım da evlenmeseyim hayatımızı zehir etti keşkelerim çok oldu ama senden yana değil annen yüzünden dedim..Eşimin de canı yandı onu kırmak üzmek bana ölüm ama bizim bütüüüüün sorunlarımızın tek temeli annesi idi..

Yani zor bir yoldasın..Bende eşim için bir çok şeyden feragat ettim abim beni tebrik etti aferim dedi eşini gerçekten çok seviyorsun dedi..Ben bu kadarını beklemiyordum senden dedi..Saygı göster ne olursa olsun eşin için..Er ya da geç anlaşılıyor..Önemli olan eşinin herşeyi görmesi bilmesi..

Bu ne şiddet, bu ne celâl ???

Bir konu açmışsınız, yorum yapıyoruz burda...

Sen zaten yolunu çizmişsin, madem öyle niye konu açtın...

Bana onu demeyin, bunu demeyin... :KK36:

"Kafasına vur, ekmeğini al misali olacaksın, susacaksın, susacaksın, susacaksın....hep susacaksın, kaynanaya cevap vermiyeceksin, temizlik yapacaksın, yemek yapacaksın, ütü yapacaksın, herkesin kirli çamaşırını makineye atıp asacaksın...

Banyo olayına özen göstereceksin, cicim ayıda neymiş??? su faturası çok geliyor gelin....

Yemeklerin kâh beğenilecek, kâh beğenilmeyecek, daha iyisini yapmaya çalışırım diyeceksin...

Bahar temizliği, kış temizliği ellerinden öper, temizlikçiye ne hacet....!!!

Hamilesin diye, yat aşağıya olayı yok... eskiden hamileler her şeyi yapar, evi çekip çevirirdi... kalk gelin ev kirlenmiş...

Aşermede nedir, naz ediyorsun gelin.... ne buluyosan ye işte.....!!!!!

Eşinle kavga etmeyeceksin, annesinin bir tanesini kızdırmayacaksın, sesini yükseltmeyeceksin... sen haksızsın, senin adın gelin....!!!

Ailenle görüşmelerine çeki düzen vereceksin, nereye gittiğini bir bir haber vereceksin, burası dingonun ahırı değil....

Bla....Bla...."

konu sahibi bunları kesin yaşayacak bilerek lades demek bu olsa gerek, aşkım ömrü geçici işkencenin ömre zamansız .......sonra bunun gibi gelinler kaynanamı sevmemiyorum konusu açanlara "ben neler yaşadım nasıl ezildim senin yaşadıkların ne ki? Gibi
Alın kırmızıyla yazılanlar istediğiniz yorumlar, yolunuz açık olsun....

sın, susacaksın, susacaksın....hep susacaksın, kaynanaya cevap vermiyeceksin, temizlik yapacaksın, yemek yapacaksın, ütü yapacaksın, herkesin kirli çamaşırını makineye atıp asacaksın...

Banyo olayına özen göstereceksin, cicim ayıda neymiş??? su faturası çok geliyor gelin....

Yemeklerin kâh beğenilecek, kâh beğenilmeyecek, daha iyisini yapmaya çalışırım diyeceksin...

Bahar temizliği, kış temizliği ellerinden öper, temizlikçiye ne hacet....!!!

Hamilesin diye, yat aşağıya olayı yok... eskiden hamileler her şeyi yapar, evi çekip çevirirdi... kalk gelin ev kirlenmiş...

Aşermede nedir, naz ediyorsun gelin.... ne buluyosan ye işte.....!!!!!

Eşinle kavga etmeyeceksin, annesinin bir tanesini kızdırmayacaksın, sesini yükseltmeyeceksin... sen haksızsın, senin adın gelin....!!!

Ailenle görüşmelerine çeki düzen vereceksin, nereye gittiğini bir bir haber vereceksin, burası dingonun ahırı değil....

Bla....Bla...."[/COLOR]
konu sahibi bunları kesin yaşayacak bilerek lades demek bu olsa gerek, aşkım ömrü geçici işkencenin ömre zamansız .......sonra bunun gibi gelinler kaynanamı sevmemiyorum konusu açanlara "ben neler yaşadım nasıl ezildim senin yaşadıkların ne ki? Gibi
Alın kırmızıyla yazılanlar istediğiniz yorumlar, yolunuz açık olsun....[/QUOTE]

ben çalışıodum işten ayrıldım şuan boşum
evlendikten sonrada şuan da da çalışabilirim çalışmam demiom şimdilik boşum sadece
beraber otucam kim ne derse desin artık oturma demenize gerek yok kızlar benim kafam almıyor
yazacaksanız kaynanan yanında oturunca yapılması gereknleri yazın başka bişe yazmayın olurmu sadece davranış kuralları başka bişe değil lütfennnnnnn

hata yaptık madem, geri alalım söylediklerimizi
o zaman şunları yap;
-canın bişey istese de söyleme veya sakın mutfağa girip yapmaya kalkışma
-sakın eşinle haftasonu başbaşa biryere gitmek isteme
-kışın giyecek montun olmasa bile sakın bişey alma, gelinin attığı adım bile batar kaynanaya,
-evde her zaman hazır ol duruşunda bekle, yoksa saygısız gelin olursun
-bütün işleri yap, evde iş varken hasta olsan doktora bile gidemezsin
-bişeyin tadını beğenirsin falan sakın çok yeme, kaynanandan muhtemelen ''babanın evinde de bu kadar yiyo muydun sen'' lafını duyacaksın (olmaz deme ben bu lafı kk'da çok okudum)
-markete gitmek için bile kaynanandan izin al

o zaman iyi gelin olursun kaynananın gözünde
yani bu işler böyle, ne kadar ezik olursan o kadar sever seni
istisnası vardır elbet, ben çok çaçaronum kaynanamla da gayet iyiyiz ama, günlük hayatta olsun, kadınlar kulübünde olsun sürekli gördüklerimizden çıkanlar bunlar
allah kolaylık versin, sabır da versin tabi

Ya Allah aşkına yapmayın bayanlar sonuçta karşısındakide bir insan zaten baktı bu insan gibi davrandığı halde anlaşamıyorlar... ya evlerini ayırırlar yada kendi yollarını....
eskide kaldı o asker gibi bekle,kendine bir şey alma yapmıyın artık kaynanlar öyle değil ve arkadaşın anlattığı kadarıyla kendi kaynanasıda öyle biri değil öyle biri olsaydı daha ortda folyok yumurta yok ken evlerine gittiğinde sayardı azına geleni söylerdi gördüğüm kadarıyla kaynansıda gayet anlayışlı bir insan....

Ya Allah aşkına yapmayın bayanlar sonuçta karşısındakide bir insan zaten baktı bu insan gibi davrandığı halde anlaşamıyorlar... ya evlerini ayırırlar yada kendi yollarını....
eskide kaldı o asker gibi bekle,kendine bir şey alma yapmıyın artık kaynanlar öyle değil ve arkadaşın anlattığı kadarıyla kendi kaynanasıda öyle biri değil öyle biri olsaydı daha ortda folyok yumurta yok ken evlerine gittiğinde sayardı azına geleni söylerdi gördüğüm kadarıyla kaynansıda gayet anlayışlı bir insan....

bende sana katılıyorum mum diktirme eskidenmiş ama şu da bir gerçek zor oluyor herşeyine dahil olmuş oluyorlar otomatikmen bence arkadaşa destek olup moral vermek lazım ne olsa insan etkileniyor yorumlardan..

Birde ayrı çıksalar bile eşi bunu kafasına koyduysa evlendikten sonra yine yapar... Bana dediler aynı evde yaşıyca ben hayır olmaz dedim ayrı eve taşındık evlendikten 1.5 sene sonra hiç bir maddi sıkıntımız olmadığı halde evleri birleştirdik bu sefer benim için daha zor oldu kocam kafasına koymuştu çünkü annesiyle babasıyla oturmayı ya yolumuzu ayırcaktır yada oturucaktım başka yapıcak bir şeyim yoktu yani yolları ayırma durumuna kadar geldik...
ben sonra zorla razı oldum gittik yanlarına 10 ay oturduk birlikte ama ne curcuna aynı evde 1 bekar kaynım kaynanam kayın pederim eltim diğre kaynım.eltimin annesi, eltimin çocuğu, ben eşim yani ortalık curcunaydı saberttim.... bekledim ne kimseye saygıda kusur ettim nede onlar bana arada sırada olmadımı tabi oldu kaynım çok fenadır benim ama şimdi kendi evimdeyim Allah bana karşılığını verdi ve şimdi eşim bana okadar iyi davranıyorki kirada otururken böyle iyi davranmıyordu beni şimdi başında gezdiriyor ve bir dediğimi iki etmiyor bu birlikte oturduğumuz sürede benim nasıl bir insan olduğumu gördü kendi ailesininde nasıl bir insan olsuğunu gördü...şimdi paraya sıkışınca diyorum ona istersen evi kiraya verelim gidelim oraya diye oooolllmmmmaaazz diyor kesinlikle gitmmem diyor....:):KK59:

hata yaptık madem, geri alalım söylediklerimizi
o zaman şunları yap;
-canın bişey istese de söyleme veya sakın mutfağa girip yapmaya kalkışma
-sakın eşinle haftasonu başbaşa biryere gitmek isteme
-kışın giyecek montun olmasa bile sakın bişey alma, gelinin attığı adım bile batar kaynanaya,
-evde her zaman hazır ol duruşunda bekle, yoksa saygısız gelin olursun
-bütün işleri yap, evde iş varken hasta olsan doktora bile gidemezsin
-bişeyin tadını beğenirsin falan sakın çok yeme, kaynanandan muhtemelen ''babanın evinde de bu kadar yiyo muydun sen'' lafını duyacaksın (olmaz deme ben bu lafı kk'da çok okudum)
-markete gitmek için bile kaynanandan izin al

o zaman iyi gelin olursun kaynananın gözünde
yani bu işler böyle, ne kadar ezik olursan o kadar sever seni
istisnası vardır elbet, ben çok çaçaronum kaynanamla da gayet iyiyiz ama, günlük hayatta olsun, kadınlar kulübünde olsun sürekli gördüklerimizden çıkanlar bunlar
allah kolaylık versin, sabır da versin tabi

siz bunları mı yapıyosunuz peki

kaynanasının nasıl olduğu anca düğünden sonra belli olur.köprü geçilsin bi ondan sonra ne olduğu anlaşılır.

bende sana katılıyorum mum diktirme eskidenmiş ama şu da bir gerçek zor oluyor herşeyine dahil olmuş oluyorlar otomatikmen bence arkadaşa destek olup moral vermek lazım ne olsa insan etkileniyor yorumlardan..

evet etkileniyorum
onları okadar iyi birileri diye görüyodum ama burda yazılanlardan sonra o saygıda kusur etmeyen kaynana ve kayınederimle ilgili kötü şeyler düşünmeye başladım ama bence onlar bu düşündüklerimi haketmiyor ya tabiki görüp yaşamakla en güzel şekilde anlaşılır ama biraz insan anlar daha kim nasıl diye..mesela görümcem nişanlandı geçen sene hemde 1 haftada tanıdığı biriyle hemde kendinden küçük biriyle hiç araştırmadan 1 haftada tanışıp nişanandılar ama müstakbel kaynanam ve kayınbabam çocuklarımız mutlu olsun yeterki diyerek hayır kızım olmaz bile dememişler güzel bi nişan yapmışlar ses çıkarmadan ama noldu nişan atıldı çünkü çocuk çok başka biri çıktı....görümcemle konuştuğumuzda ona dedim ki keşke daha ii tanısaydın keşke bukadar kısa sürede nişanlanmasaydın dedim keşke anneler razı gelmeseydi dedim o da dediki "annemler bize böle şeylerde hiç karışmazlar mutlu olmamamızı isterler hemen kabul ettiler"demişti bu da beni etkiledi çünkü biz evlenince onların içine gelince ben oğlunun üzülmesini de istemez heralde bana çatarsa huzursuzluk olucak oğluda üzülcek ama onlar asla çocuklarının üzülmesini istemeyen insanlar birazda buna güveniyorum

evet etkileniyorum
onları okadar iyi birileri diye görüyodum ama burda yazılanlardan sonra o saygıda kusur etmeyen kaynana ve kayınederimle ilgili kötü şeyler düşünmeye başladım ama bence onlar bu düşündüklerimi haketmiyor ya tabiki görüp yaşamakla en güzel şekilde anlaşılır ama biraz insan anlar daha kim nasıl diye..mesela görümcem nişanlandı geçen sene hemde 1 haftada tanıdığı biriyle hemde kendinden küçük biriyle hiç araştırmadan 1 haftada tanışıp nişanandılar ama müstakbel kaynanam ve kayınbabam çocuklarımız mutlu olsun yeterki diyerek hayır kızım olmaz bile dememişler güzel bi nişan yapmışlar ses çıkarmadan ama noldu nişan atıldı çünkü çocuk çok başka biri çıktı....görümcemle konuştuğumuzda ona dedim ki keşke daha ii tanısaydın keşke bukadar kısa sürede nişanlanmasaydın dedim keşke anneler razı gelmeseydi dedim o da dediki "annemler bize böle şeylerde hiç karışmazlar mutlu olmamamızı isterler hemen kabul ettiler"demişti bu da beni etkiledi çünkü biz evlenince onların içine gelince ben oğlunun üzülmesini de istemez heralde bana çatarsa huzursuzluk olucak oğluda üzülcek ama onlar asla çocuklarının üzülmesini istemeyen insanlar birazda buna güveniyorum

Maaşallah ne kadar güzel insanlarmış..Ama bir gerçek içlerine girmeden yeterince tanıyamazsın..Üzülme herşey iyi olur inş. artık bu saatten sonra sana söylenecek bişey yok herkes iyiyi de kötü yü de yazdı hayat senin ister herşeye iyi yanından bakar mutlu olursun ister cımbızla seçersin herşeyi mutsuz olursun maden bu yola çıktın yürüyeceksin güzellikler seninle olsun arkadaşım iyi düşün iyi olur inş.

Maaşallah ne kadar güzel insanlarmış..Ama bir gerçek içlerine girmeden yeterince tanıyamazsın..Üzülme herşey iyi olur inş. artık bu saatten sonra sana söylenecek bişey yok herkes iyiyi de kötü yü de yazdı hayat senin ister herşeye iyi yanından bakar mutlu olursun ister cımbızla seçersin herşeyi mutsuz olursun maden bu yola çıktın yürüyeceksin güzellikler seninle olsun arkadaşım iyi düşün iyi olur inş.

amin canım amin inşallah
evet ben şaşıyom hatta benim ablam 1 haftada tanıyıp nişanlanmaya evlenmeye kalksa benim annemle babam kıyameti kopraırdı cıngar çıkarırlardı heralde bayağa bi saygızlıklar bile yaşanabilirdi ama onun anne ve babası saygı duyarız demişler buyursunlar gelsinler sen mutlu ol yeterki demişler karışmak istemeyiz senin seçimine demişler valla ben şaştım da kaldım ...hatta bende onlarla ilk tanıştığımda cahillikten biraz saygısızlık yapmıştım ama tamamen cahillikten eşimden halası şöle yaptı böle yaptı demiş anneside saolsun hemen savunmaya geçmiş olsun olsun heyecandan demiş ....
mesela gece yatarken biz telle konuşuoz aşkımla annesi yada babası gelio bazen "iyi geceler oğlum yatıyorum ben" diyolar buna da şaşıyorum haran kalıyorum o saygılarına valla bizim evde hiç böle şeyler yok bilmiyorum ...doğum günlerine çok değer verirler ..bi yakın akrabalarının doğum günleri olsa pasta alıp giderler ya bunların hepsi iyilikten ve saygıdan bence..allah bana bunları hissettiriyor ...

amin canım amin inşallah
evet ben şaşıyom hatta benim ablam 1 haftada tanıyıp nişanlanmaya evlenmeye kalksa benim annemle babam kıyameti kopraırdı cıngar çıkarırlardı heralde bayağa bi saygızlıklar bile yaşanabilirdi ama onun anne ve babası saygı duyarız demişler buyursunlar gelsinler sen mutlu ol yeterki demişler karışmak istemeyiz senin seçimine demişler valla ben şaştım da kaldım ...hatta bende onlarla ilk tanıştığımda cahillikten biraz saygısızlık yapmıştım ama tamamen cahillikten eşimden halası şöle yaptı böle yaptı demiş anneside saolsun hemen savunmaya geçmiş olsun olsun heyecandan demiş ....
mesela gece yatarken biz telle konuşuoz aşkımla annesi yada babası gelio bazen "iyi geceler oğlum yatıyorum ben" diyolar buna da şaşıyorum haran kalıyorum o saygılarına valla bizim evde hiç böle şeyler yok bilmiyorum ...doğum günlerine çok değer verirler ..bi yakın akrabalarının doğum günleri olsa pasta alıp giderler ya bunların hepsi iyilikten ve saygıdan bence..allah bana bunları hissettiriyor ...

Ne güzel ince insanlarmış..Umarım evlendiğinde de böyle olurlar aynı evde zor elbette ki ama imkasız mı değil..artık sıkma canını ama tavsiyem yine de aklını karıştırmak istemem ama sevdiğinle konuş..İstemediğin şeyleri belirt ve ona da sor senin istediğin ya da istemediğin bişey var mı ailen ile birlikte oturacağız zor zamanlarımız da olacaktır die kendi aranızda konuşun ilerde sıkıntı olmasın..Ama bunu pazarlık yapar gibi sorma gönlünü hoş tutmaya çalış :KK1:

Ne güzel ince insanlarmış..Umarım evlendiğinde de böyle olurlar aynı evde zor elbette ki ama imkasız mı değil..artık sıkma canını ama tavsiyem yine de aklını karıştırmak istemem ama sevdiğinle konuş..İstemediğin şeyleri belirt ve ona da sor senin istediğin ya da istemediğin bişey var mı ailen ile birlikte oturacağız zor zamanlarımız da olacaktır die kendi aranızda konuşun ilerde sıkıntı olmasın..Ama bunu pazarlık yapar gibi sorma gönlünü hoş tutmaya çalış :KK1:

canım henüz oturup ciddi cidii şöle davranalım die konuşmadık pek arada annemlerin yanında çok cıvık olamayız falan diyoz ama iş dahada çok ciddiye binince konuşurum tabi inşalah pzarlık yapar gibi sormam :KK1:becerebilirsem
o bana ben aileme güveniom sen korma dedi anlaşamıcaklarını bilsem seni getirmem bunların içine dedi bende kendime güveniom dedim ozaman sorun yok dedi:nazar::KK1:

yok sen sakin burada yazilanlara bakip onlara karsi onyargili yaklasma..
herkesin yasadigi olaylar ve gordugu karakterler cok farkli..
fakat beklentilerini de dusuk tut ki ailesi sana en kucuk birsey yapsa ya da dese o zaman mutlu olursun..yani hani hep olur ya birseye cok hevesleniriz umdugumuz gibi olmaz o zaman daha da cok uzuluruz.o yuzden diyorum..
gordugum kadariyla ince,iyi insanlar gibi..sen de onlara herzaman iyi ve saygli ol..
birde gozlem yapmani tavsiye ederim boylelikle neyden hoslanip,hoslanmadiklarini cozmen kolay olur..
insallah cok gmutlu olursunuz..

yok sen sakin burada yazilanlara bakip onlara karsi onyargili yaklasma..
herkesin yasadigi olaylar ve gordugu karakterler cok farkli..
fakat beklentilerini de dusuk tut ki ailesi sana en kucuk birsey yapsa ya da dese o zaman mutlu olursun..yani hani hep olur ya birseye cok hevesleniriz umdugumuz gibi olmaz o zaman daha da cok uzuluruz.o yuzden diyorum..
gordugum kadariyla ince,iyi insanlar gibi..sen de onlara herzaman iyi ve saygli ol..
birde gozlem yapmani tavsiye ederim boylelikle neyden hoslanip,hoslanmadiklarini cozmen kolay olur..
insallah cok gmutlu olursunuz..

biara burda yazılanları okuyunca bende öle önyargılı yaklaşmayı düşündüm ama sonra yanlış düşündüğümü anladım önce bi gözlemlerim sonra nabza göre şerbet veririm artık
saol canım amin

o bana ben aileme güveniom sen korma dedi anlaşamıcaklarını bilsem seni getirmem bunların içine dedi
Bu yazdığın bana çok tanıdık geldi nereden duymuştum bunu??? Mmmmm... Heh buldum!!! Eşimde bana aynen bunları söylemişti :KK43:

Allah karşına iyi temiz insanlar çıkarırda sonun benimkine benzemez inşallah canım :KK43:

Bu yazdığın bana çok tanıdık geldi nereden duymuştum bunu??? Mmmmm... Heh buldum!!! Eşimde bana aynen bunları söylemişti :KK43:

Allah karşına iyi temiz insanlar çıkarırda sonun benimkine benzemez inşallah canım :KK43:

inşallah canım..............................................

çok moralim bozuk azönce konuştuk bizim evin karşısında ev var kira dedi orada olabilir bizim için dedi annemle anlaşamassan dedi beraber oturmayı istemiyo gibi gelio bana dedimki beraber oturmak istemiyomusun dedim sen ikimizin ayrı evi olsun istemiyonmu dedi istiyorum da dedim bizim kavuşmamız yine gecikmezmi dedim öle kapandı konu ve şuan büyük bi belirsizlik içindeyim hala daha aramadı beraber oturma fikirne alışmışken birden kirada ayrı bi ev fikir çok gari geldi artık geleceğimi bilmek istiyorum:KK5:

çok moralim bozuk azönce konuştuk bizim evin karşısında ev var kira dedi orada olabilir bizim için dedi annemle anlaşamassan dedi beraber oturmayı istemiyo gibi gelio bana dedimki beraber oturmak istemiyomusun dedim sen ikimizin ayrı evi olsun istemiyonmu dedi istiyorum da dedim bizim kavuşmamız yine gecikmezmi dedim öle kapandı konu ve şuan büyük bi belirsizlik içindeyim hala daha aramadı beraber oturma fikirne alışmışken birden kirada ayrı bi ev fikir çok gari geldi artık geleceğimi bilmek istiyorum:KK5:

cnm bak sabırlı ol kavuşursun merak etme.kaçmıyo bi yere koca.:KK4:
nişanlın bıle ayrı ev diyor sen halaa gidecem de gidecem diyosun yaa.
bak yarın öbürgün gidersin bişey olur geçinemessin.
eşine dır dır yapamassın.
bu sefer ben sana geçinemessin ayrı eve cıkalım baştan demedimmi der.
işte o zaman görürsün anyayı konyayı. aaaaaa :KK24:

biraz olgun ol yaa olgun düşün...
gözün bişeyi görmüyo bi silkin kendine gel yaa.:KK45:
gözünü koca bürümüş senın kusura bakma..

X