Kediler Merhametim Ruh Sağlığım

Siz bebeklere yardım edin, komşunuz Ayşe hanım hayvanlara, başkası kanser hastalarına, diğeri Mehmetçik vakfına, bir diğeri okuyamayan kız çocuklarına …. Bu sizi neden rahatsız ediyor anlamıyorum . Herkes aynı deliğe i$emek zorunda mı ?
Aynı yere işemicez tabii sen az öteye git. Okuduğunu anlasaydın keşke yardım etme mi dedim ben hastalık derecesine getirmeye ne gerek var herkesin her canlının ihtiyacı olablşr her an herşeye yetiş o zaman yapabilirsen aklın alırsa bu durumu banane.

Bu mantigi da anlamak mümkün degil bence. Ona yardim etme buna et, niye? Hayvanların yardima ihtiyacı mi yok, yoksa hayvan onlar ne de olsa, ne gerek var kafasi mi bu? Ay neyse ben gideyim burda sinirlerim bozulucak belli
Bende şaşırdım demek okuduğunuzu anlamıyorsunuz tek bir yere yardım etme diyorum hanfendiye niye bu kadar Battı size size tek canlı kedi mi

Aynı yere işemicez tabii sen az öteye git. Okuduğunu anlasaydın keşke yardım etme mi dedim ben hastalık derecesine getirmeye ne gerek var herkesin her canlının ihtiyacı olablşr her an herşeye yetiş o zaman yapabilirsen aklın alırsa bu durumu banane.
Bu mantıkla sokak cocuklarınıda gormezden gelelim doğal seleksiyon o zaman nasıl oldu peki bu bakış açısı :KK66:

Bebeğine mama alamayan insan neden çovuk yapıyor?smalı ailelerde bile 2.,3. çocuğu sma olan oluyor.kedi köpek kuş kendi zekasını kullanıp üremeyeyip aç kalırım diyemiyor ama insan bu zekaya sahip.bütün canlılara değer vermek lazım sadece insanlara değil.
Saçma sapan konuşmayın yeni anne oldum kimse istemez kötü olsun evladı sma lı doğsun veya insan bilemez aniden başına felaket gelir maddi olarak kötü duruma düşer ona ne bileceksiniz dünyanın bin türlü hali var. İlla insan kafasızlığından yaşamaz bişeyleri

Bu mantıkla sokak cocuklarınıda gormezden gelelim doğal seleksiyon o zaman nasıl oldu peki bu bakış açısı :KK66:
Ben doğal seleksiyondan bahsetmedim yalnız tek bir yere tapınırcasına yardım edilmekten bahsediyorum :KK68:

Her mesaja tek tek cevap vernek isterdim ama firsatim olmafigi icin toplu cevvsp vefmek zorunda kaldım kusura bakmayın lütfen...

Öncelikle hayvanları besleyerek doğanın dengesini bozuldugunu düşünmüyorum şöyle ki benim çocuklugumda aksam yollarda fareler kurbagalar olurdu ben anne kedilerin aksam olunca yavrularını alıp avlanmaya ciktiklarını hatırlıyorum ama ben en son dısarda ne zaman fare kurbaga gördüğümü hatırlamıyorum bile ki
Nerde bulup nerde avlansınlar ki zaman zamsn kuş yakaladıklarini gordugunde avcılıgın dogaladinin bir parcasi oldugunu unutmadiklarini görebiliyorum...

Diger bir kısma gelirsek cidden 15-20 kediye bakmak disardan sempatik görünsede icerden codden yorucu bende bu galden hoşnut ddgilim ama koca mahalle benim didimda kedi beslemeyi birakin atacakları yemegi çöp kenarina hayvanlar yesin diye koyan bir ev bile yok boyle olsa tum hayvankar bizim kapımızda olmazdi komsulari cidden anliyorum bina haklini amliyorum ama onun disinda baska bir apartmanin bahcesine gittikleri bile yok digerlerinin soylenmesini anlayamiyorum

Bir diger konu artik umursamayacagim desemde sirtimi donup gidemiyoru hasta yarali yada zor durumda bir kedi görünce şuan evdeki kediyi disariya biraksam ölecegi garanti gibi cunku kendi jendine beslenemiyor bile ama onu disariya koyacak cesaretide kendkmde bulamiyorum bu beni psikolojik olarak cok yoruyor

Gecen ay 2 kedi buldum durumlsri cok kotuydu veterinere goturdum fakat babamdan dolayi eve alamafim sonra kayboldulsr kesin olduler eve alamadim diye kendimi kotu hissettim icinden cikmiyor

Kısırlastirma konusuna gelince kesinlikle karşı değilim ama bakiyorumda sonucta cerrahi bi operasyon vucuduna bicak ddgiyor ondan sonra iyilesme surecini sokakta gecirmesi beni cok uzuyor o yuzden belediyeye hasta diye gonderdiklerimi o esnada kisirlastiriyorlsr tedavi surecinde orda kaliyorlar bu konuda rahatim ama direk kisirlastirilip sokaga salinmasi beni cok üzülüyor

Keske bu konularda vicdanima soz gecirebilsem kafam daha rahat edecek
Kurbağa ve farelerin olduğu doğru ancak işte şu an yoklar. Avlanacak hayvan kalmadı ve bizim beslememize muhtaçlar. Bir arkadaş mükemmel açıklamış. Kediler bir batında birden çok yavru dünyaya getirir bunun nedeni de evrimsel olarak zaten az sayıda yavrunun hayatta kalacağı ilkesidir. Kümülatif artışın sonuçlarını hiçbirimiz kestiremiyoruz.

Ben doğuda dondurucu soğuklarıyla ünlü bir şehirde yaşıyorum burada sokakta kedilerle hiç karşılaşmıyoruz. Kışı atlatmaları mümkün olmuyor. Atlatsalar dahi kendisinden daha küçük köpeklere dahi saldıran (!) köpek çeteleri tarafından avlanıyorlar. Burada minik sevimli köpekler yok mesela. Belinize kadar gelen diri atletik köpekler oluyor. Hem de baya da kalabalıklar. -30 larda yaşamayı başarmış köpekler yani. Yaşayabilmelerinin nedenini anlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

Doğrudan duygusal bağ kurduğunuzda ya da yaralı bir hayvan gördüğünüzde ona yardım etme isteğinizin olması kadar doğal bir durum yok. Ancak hayatınızın merkezine almaya başlarsanız finansal psikolojik ve fiziksel olarak yorulursunuz. Yavruyu sahiplendirmekten ya da babanızdan kışı atlatması için izin almaktan başka çareniz yok gibi görünüyor.

Bende üniversite son sınıftayken bir tane hasta güvercin bulmuştum…Aralık ayıydı deli gibi yağmur yağıyordu akşam olmak üzereydi…Bi baktım kaldırım kenarında öylece duruyor. Üzerine yağmur yağmış ıslanmış…Eve götürsem annemle savaş çıkacak orada bıraksam vicdanımla…Dedim ne olacaksa olsun bırakmayacağım. Aldım şalıma salıp veterinere götürdüm. Adam fazla yaşamaz dedi. Son günlerini bari güzel geçirsin diye eve getirdim annemden gizli. Kaloriferle komodinimin arasındaki boşluğa büyükçe bir karton kutuya yer yaptım zaten ayakları felçliydi pek hareket edemiyordu…Ama okuldayken ya annem bulur da atarsa korkusundan kafayı yiyordum…Ki bir gün geldiğimde halı çırpmak için odama girince görmüştü…Ama Allahtan bir şey yapmamıştı…Zaten 15 gün yaşadı sonrada öldü…
Sizi o yüzden çok iyi anlıyorum…Çevrenizin baskısı galip geliyor ama bu sefer de vicdanınız susmuyor.

Bir insanın hayvanlarla etrafındaki tüm insanlarla kötü olarak kurduğu bu tür ilişkileri sağlıklı bulamıyorum üzgünüm. Yani kendini bu kadar yıpratıp bu kadar bu işlerle kafayı bozmak neden. Üstelik komşularınız rahatsız oluyor aileniz rahatsız. Biraz başka şeylere odaklanın bence vakti gelmiş. Ayrıca yukarda da yazılmış bu işlerin sonu yok.
Sokak hayvanlarına yardım ettiği için sürekli ortalıkta rahatsız olan saçna kesim değil de konu sahibi mi suçlu anlamadım? Yardım etmek için çabalayan bir insana bu şekilde mi konuşulur

Yorumlara bak kız kedi besleyerek onları koruyarak doğanın dengesini bozuyormuş 😂 fıldır fıldır gezdiğimiz arabaların egzozları parfümler nice doğa düşmanı atık, ölen balıklar kayan mevsim dengesi, küresel ısınmaya sebep olmamız bitti birkaç kedi kurtulunca yok kurbağa bitmiş fare bitmiş nerde bitmiş ya 🤷🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Hayvanların yaşam hakkına çok saygı duyuyorum. Ama gerek temizlik alışkanlıklarım gerekse kızımın alerjileri nedeniyle evde hayvan beslemem. Buna benzer bir durum bizim sitemizde de mevcut. Site sakinlerimiz kedileri besliyorlar. Bu durumda kediler tabiki durmaksınız ürüyor ve popülasyon sürekli artıyor haliyle. Dışarıda kalan yemeklere fareler ve gelicikler dadanmış vaziyette. Kediler sürekli üstümüze atlamaya çalışıyor. Tabi bu durumda kızım korkuyor bu ani atlayışlardan. Yazın ise kapı cam açık bırakamıyorum sineklikleri tırmalayarak içeri girmeye çalışıyorlar. Şimdi böyle olunca ben site yönetimine şikayet ettiğimde hayvan düşmanı sayılıyorum. İki ucu boklu değnek dediklerinden.
Baya baya da hayvan düşmanı gibi yazmışsınız kızınıza kedileri sevdirin. Ben kucağimda kedilerle büyüdüm öyle yolda kedi gördüm diye bayılan kuş misali çocuklar yetiştirmeyin vicdanlı güçlü evlatlarınız olsun

Bende şaşırdım demek okuduğunuzu anlamıyorsunuz tek bir yere yardım etme diyorum hanfendiye niye bu kadar Battı size size tek canlı kedi mi
Biz tek bir yere yardım etmek istiyoruz belki size ne? Siz de elinizi cebinize atın diğer yerlere yardım edin allah allah. Yaptığımız yardımın hesabını verecektik bir de size... Az had bilin.

Boşuna dememişler herşeyin fazlası zarar. Tabi besleyin büyütün çok güzel ama hangisine yeteceksiniz dünyada sadece hayvan olarak kediler de yok ki kuşlar köpekler vs. Hangisine yetebiliriz çok yardım etmek istiyorsanız bebeğine mama alamayan anneler sma yüzünden kaybettiğimiz meleklerimiz var onlara yardım edin
Dünyada kaç milyar insan var hangisine yeticez? 🙃

Konu sahibi derneklerle iletişime geçin. Güvenirlerse besleme konusunda yardımcı olurlar.

Belediye veterinerlerini kullanın. Geneli kötü ama hiç yoktan iyidir.

Haydi uygulamasını kullanın. Zarar veren olursa şikayet edin. Çok ilgililer. Ben kendi komşularımın sesini onlar sayesinde kestim. Para cezası ödeyince bir daha karışmıyorlar hatta korkularından göstermelik de olsa beslemeye başlayanlar bile var aralarında.

Her hayvanlı konuda ilk yorum yapanlardandır kendisi çok şaapma
Her konuda aynı üç beş isim aynı cümleler; korkuyoruz, alerjimiz var, ben de seviyorum ama (bu ama muhteşem zaten ardından hep saçma bişey gelir), insanlara zarar veriyorlar, çocuğumu kovaladı, yolda yürüyemiyorum, doğanın dengesi... Körler sağırlar birbirini ağırlar moduna girip birbirlerini beğeniyorlar bir de 😂

Her konuda aynı üç beş isim aynı cümleler; korkuyoruz, alerjimiz var, ben de seviyorum ama (bu ama muhteşem zaten ardından hep saçma bişey gelir), insanlara zarar veriyorlar, çocuğumu kovaladı, yolda yürüyemiyorum, doğanın dengesi... Körler sağırlar birbirini ağırlar moduna girip birbirlerini beğeniyorlar bir de 😂
Dimi ya hiç sekmiyor sanki konu başında sıradalar 🤣 bende çocuk sevmiyorum ağlıyorlar zırliyorlar etrafa zarar veriyorlar ama çocuk diyip geciyoruz napalım bide başlarında ana babaları olduğu halde ama sahipsiz hayvanlar oldumu konu vooooo

Herkese iyi aksamlar öyle bir sorunum varki belki biraz akıl almaya birazda benim gibilerden teselli dinleyip rahatlamaya geldim.

Elimden geldigince bireysel olarak sokaktaki canlılar için birşeyler yapmaya calışiyorum besleme sahiplendirme vs ama gerek binadakiler gerek komşular tarafindan belirli periotlarda huzursuzluğa maruz kalıyorum onlari buralara alistirma senin yuzunden etraf doldu gibi laflara maruz kalıyorum bazen annw babama sikayetleniyorlar babam geriliyor birde ordan huzursuzluk yasiyoruz zaten maddi olarak yetememenin yanina birde çevresel faktörler ekleniyor iyice mutsuzlasiyorum.

2 gün once civardan cocuklar bi yavru kedi getirdiler çöpte posetin icinde bulduk cok küçük dısarda bakılabilecek gibi degil enjektörle besliyorum babamdan gizli balkonda besliyorum iki gundur ama çok yaramaz bagirip cagiriyor surekli babama yakalanicaz olay çıkacak diye ödüm kopuyor zaten ise gidincede ya gorurse yakalinirsak diye aklım evde bir yandanda sahiplendiremezsem evde bakamam kesinlikle sokaga nasil birakirim diye kaygilanmaya basladim daha şimdiden evde besledigim bi kedim var oda evde yabanci kedi gorunce resmen deliriyor özellikle küçük kedilerden nefret ediyor görünce sahiplenme ic güdüsünden midir pisliklik olsun diye mi bilmiyorum eve yapma teşebbüsleri oluyor eve misafir gelse ev kokuyormu diye evhamlaniyorum

Inanın 6-7 cocuklu anne gibi bir yorgunluk bitkinlik var üstümde disardakileri gormezden gelemiyorum aans gibi ben görmesemde bi sekilde gelip buluyorlar beni ilgilenincede ihtiyaclari vs bitmiyor hastasi maması ilacı veteriner hek. masrafları tükenmişlik sendromunda gidip geliyorum

Öncelikle tüm insanların bölüşerek yapması gerektiği yardımın payınıza düşmesi gerekenden fazlasını yaptığınız için sizin kadar üzgünüm ve sizi çok iyi anlıyorum.Beslemeler için elimizden geldiğince ben ve ailemde sizler gibi yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belediyeden kısırlaştırma desteği isteyin ısrarla. İnsanların elini cebine atmaya korkan kısmı bu dünyayı sadece kendisi için yaratılmış gibi yan gel yat Osman kafası ile yaşadıkları için ne hayvanın ne bitkilerin kıymetini biliyor ne de yardım ediyorlar. Aman yanlışlıkla bir faydaları olur. Doğal seleksiyon bozulalı çok oldu özellikle büyük şehirlerde doğaya salmak vs hayal artık.

Yapabildiğinizin farkında olun buna göre bütçe ayırın yaş mama kuru mama uçtu artık. Bazı Instagram sayfaları çok güzel mama tarihleri paylaşıyor evcil hayvanım da var ona da yapıyorum sokaktaki canlara da. Besleyiciler gayet buradan paylaşmak yasak mı bilmiyorum olabilir o nedenle isterseniz mesajdan atarım maliyeti ciddi ölçüde düşürüyor hemde verdiğimiz kuru mamadan bin kat iyi içeriği (çok araştırdım).
Yavru kedi içinde aydınlık bir odada bir koltuk üzerinde yada bir yatak üzerinde fotoğraflarını çekip yine Instagram sahiplendirme sayfalarına atmalısınız en acilinden.

Son düzenleme:
Öncelikle tüm insanların bölüşerek yapması gerektiği yardımın payınıza düşmesi gerekenden fazlasını yaptığınız için sizin kadar üzgünüm ve sizi çok iyi anlıyorum.Beslemeler için elimizden geldiğince ben ve ailemde sizler gibi yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belediyeden kısırlaştırma desteği isteyin ısrarla. İnsanların elini cebine atmaya korkan kısmı bu dünyayı sadece kendisi için yaratılmış gibi yan gel yat Osman kafası ile yaşadıkları için ne hayvanın ne bitkilerin kıymetini biliyor ne de yardım ediyorlar. Aman yanlışlıkla bir faydaları olur. Doğal seleksiyon bozulalı çok oldu özellikle büyük şehirlerde doğaya salmak vs hayal artık.

Yapabildiğinizin farkında olun buna göre bütçe ayırın yaş mama kuru mama uçtu artık. Bazı Instagram sayfaları çok güzel mama tarihleri paylaşıyor evcil hayvanım da var ona da yapıyorum sokaktaki canlara da. Besleyiciler gayet buradan paylaşmak yasak mı bilmiyorum olabilir o nedenle isterseniz mesajdan atarım maliyeti ciddi ölçüde düşürüyor hemde verdiğimiz kuru mamadan bin kat iyi içeriği (çok araştırdım).
Yavru kedi içinde aydınlık bir odada bir koltuk üzerinde yada bir yatak üzerinde fotoğraflarını çekip yine Instagram sahiplendirme sayfalarına atmalısınız en acilinden.
Bana atar misiniz?😻

X