Kediler Merhametim Ruh Sağlığım

Bir yerde sınırınız olmalı. Herkese ve her şeye yardım edemeyiz. Aile evinde yaşarken, evde bir kediye sahipken diğerlerini eve almak yerine ortak alandan biraz dahs uzak olan besleme noktalarında beslemelisiniz bence.

Bizim evin altında bir tarım ürünleri dükkanı var. Yem, buğday falan satıyor. Eve 50 m ötede güvercinlerin toplandığı bir meydan olmasına rağmen (insanlar meydana yem atıyor kuşlar için) bizim evin önündeki otopark alanına sürekli yem ata ata güvercinleri oraya alıştırdı. Onlar da hazırda yemek beklicez diye elektrik tellerinde duruyorlar ve tam altta sıralanmış arabaların üstüne pisletiyorlar. Apartmanın hemen altında araba yıkamacı var. Adamlar para kazanmak için arabaları yıkıyorlar sahipleri alana kadar güvercinler batırıyor :) apartmanda oturanların da arabalar berbat halde. Apartmandan çıkıyoruz pat kafamıza kuş pisliği denk geliyor. Şimdi bu kişi kuşları besleyerek iyi niyetli bir şey yapıyor evet, ama sonucunda başka insanların da işine gücüne zarar veriyor, malına zarar veriyor ve bu yüzden tartışmalar yaşanıyor.

Sitenizdeki insanların korkusu ya da rahatsızlığını da dikkate almalısınız kedileri beslerken. Çünkü siz onları beslediğiniz için oraya toplanmaları aslında kedileri insan tehlikesine açık hale de getiriyor. Belki komşularınıza da yemek ve sevgi beklentisi ile ysnaşacaklar ve o insanların kötü niyetlilerinin zarar vermesine açık bir hedef haline gelecekler.

Bu mantıkla birçok insanında elenmesi gerekiyor ama bizim vergilerle yardımlarla vs hayata tutunuyorlar🤷🏻‍♀️
insan medeniyetinde yaşıyorsun. farkindaysan insansın. Toplumsal bir sözleşmeye tabisin ve bu bizi birbirimize bağlı kılıyor. Hayvanla insanı aynı kefeye koyman inanılır gibi değil. O zaman sinek de ilaclanmasin. O da hayvan.insanların bazı hayvanları yerken diğerine iltimas göstermesi bile insan koduyla ilgiliyken hayvanla insanı eşitlemek ne Oluyor? 🙄

Baya baya da hayvan düşmanı gibi yazmışsınız kızınıza kedileri sevdirin. Ben kucağimda kedilerle büyüdüm öyle yolda kedi gördüm diye bayılan kuş misali çocuklar yetiştirmeyin vicdanlı güçlü evlatlarınız olsun
Alerjisi var ama hayvan mı sevdirecek? Fare de kucağına alıp sevmiyordur. Kimse hayvan sevmek zorunda değil. Seven de evine alsın. Ben öyle yapıyorum. Maltese cinsi köpeğim var. Hayvanlar dışarda perişan oluyor. Nereye baksam parazitli gözü akan kedi var.
Samimi olan evine alır. Kisirlastirir .

Güzel yüreğinize ne diyebilirim ki
Ama doğanın dengesini bozuyorsunuz, etrafta ne bir sincap kaldı ne de kuş.
Doğada güçlü olan kazanır, hayatta kalır; elenmesi gerekiyordur belki böyle düşünün, kısırlaştırmaya bütçe ayırın daha çok.
Eğer doğa kalmış olsaydı bu dediğinize sonuna kadar hak verirdim.
Sincap ağaçta Yaşar, ağaç mı var da sincap yaşasın? Yani en azından benim gittiğim yerlerde durum böyle.

Hayvanların yaşadığı her yeri insanlar istila etmiş durumda, herşeylerini ellerinden alıp ‘Doğanın dengesini bozuyorsun’ diyip onları kendi haline bırakmak bana çok saçma geliyor :/

Eğer doğa kalmış olsaydı bu dediğinize sonuna kadar hak verirdim.
Sincap ağaçta Yaşar, ağaç mı var da sincap yaşasın? Yani en azından benim gittiğim yerlerde durum böyle.

Hayvanların yaşadığı her yeri insanlar istila etmiş durumda, herşeylerini ellerinden alıp ‘Doğanın dengesini bozuyorsun’ diyip onları kendi haline bırakmak bana çok saçma geliyor :/
Sokakta kedi olması da insan kaynaklı bir sorun zaten. Dolayısıyla insanlar da yaşam alanına giriyor demek mantıklı değil. Zaten kedilerin burada olması ve deli gibi üremesi de insanlar yüzünden.
Her yer ormanlık olacak diye bir kural yok. Almanyada küçücük parkta bile sincap vardı. Türkiyede köpekler kediler yüzünden bu hayvanları ormanda dahi görmemeye başladık. Çünkü ormanda da köpek besleniyor.

Sokakta kedi olması da insan kaynaklı bir sorun zaten. Dolayısıyla insanlar da yaşam alanına giriyor demek mantıklı değil. Zaten kedilerin burada olması ve deli gibi üremesi de insanlar yüzünden.
Her yer ormanlık olacak diye bir kural yok. Almanyada küçücük parkta bile sincap vardı. Türkiyede köpekler kediler yüzünden bu hayvanları ormanda dahi görmemeye başladık. Çünkü ormanda da köpek besleniyor.
Ormana gidip ölsün diye köpekleri attıkları iÇin orda besleniyor olabilir mi acaba 🤔
Yoksa evet ben de ormanlarda köpek olmasının çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum.
Ne yiyecekler orda ? Amaç ne oraya atılmasının?

Neyse .. bu konu çok su götürür.
Herkesin kendi açısından haklı olduğu yer elbette vardır.
Bence her alanda olduğu gibi bu alanda da devlet müdahelesi yetersiz, millet birbirine giriyor, olan ise, zavallı, bizlere muhtaç hayvanlara oluyor.

Tabii ormanları da köpekler kediler yakıyor hatta üstüne bir de inşaat falan yapıyor bu gaddar hayvanlar.

Almanya demişsiniz de burda sadece parkta değil sokaktaki ağaçlarda bile sincaplar yasar, bizim sokaktakiler mesela iki senedir devam edem bina renövasyonu yüzünden gittiler mesela , kuşlar bile taşındı sokaktan. Köpekler kediler ne alaka yani

Tabii ormanları da köpekler kediler yakıyor hatta üstüne bir de inşaat falan yapıyor bu gaddar hayvanlar.

Almanya demişsiniz de burda sadece parkta değil sokaktaki ağaçlarda bile sincaplar yasar, bizim sokaktakiler mesela iki senedir devam edem bina renövasyonu yüzünden gittiler mesela , kuşlar bile taşındı sokaktan. Köpekler kediler ne alaka yani
Ben Berlin’deyim şu an köpeğimle çıktım. Önümden tilki geçti 😅 sincap zaten ..

Türkiye’de hayvan olmakta suç ..

Aileniz yavruyu görünce kayıtsız kalamaz. Kıyamazlar belki de, bir deneyin isterseniz.
Sitedeki kedilerin annesi olduğum için sizi çok iyi anlıyorum. Büyük bir misyon üstlenmişsiniz, size destek olunması şart.

Kediler aynı zamanda ruhsal koruyuculardır. Çok önemli varlıklardır. Kolaylıklar diliyorum.

Kedilere yapacağınız en büyük iyilik onları kısırlaştırmak
Aslında belediyeler keşke köpekleri ve kedileri kısırlaştırsa , o zaman en büyük iyilik yapılmış olur sokak hayvanlarına
Bende sitenin etrafındaki köpekleri besliyorum, arkamı donuyorum araba çarpıyor ölüyorlar, kaç kere belediyeye söyledik, alıp götürüp aşılarını yapıp aldıkları yere geri bırakıyorlar, o kadar veterinerler var halbuki kisirlastirsalar hayvan populasyonu azalacak

Bende bir kedi sahibiyim, iş yerinde de ara ara yemek getirdiğim bir kedimiz var ama sokakta yaşayan hayvanların cinsi ayırt edilmeksizin belediyeler aracılığıyla kısırlaştırılıp sayılarının azaltılmasından yanayım çünkü dışarda türlü eziyete maruz kalıyorlar, aç kalıyorlar, türlü hastalıklara açıklar çünkü bakım diye birşey yok ve şu varki herkes hayvan sevecek,besleyecek diye birşey yok bu konuda yaşanmışlıklarından kalma travması olupta korkanlarda çok ki bende çocukken köprek gördü mü sandalye masa tepesine tırpanan biri idim, şu an korkmam ama her gördüğüm hayvana da dokunmam ya da besleyeceğim diye ayrı bir çabaya girmem ben evdeki evcilimden mesulum sadece...
Avrupa da sokakta ne kedi ne köpek göremezsiniz ama herkesin sahiplendiği ve her yerde yanında taşıdığı bir hayvanı var olması gerekende bu bence.
Böylelikle hayvanların yarattığı negatif etkilerden de kurtulmuş oluruz toplum olarak çünkü dışarda beslenenler beslendiği yerleri kirletebiliyor bu da koku sorunu yapıyor, pire vs varsa hayvanda bulunduğu çevreye yayabiliyor, kısır değillerse sürekli çoğalıyorlar, köpekler özellikle geceleri birbirine yada gelen geçene özellikle araçlara havlama ve saldırma eğiliminde oluyor. Heleki açsa yada şiddete maruz kaldı iseler daha da saldırgan oluyorlar ...
Sizde imkan varsa bulduklarınızı kısırlaştırın ve sahiplendirin.

Ne kadar güzel bir yüreğin var canım. Emeklerine sağlık. Kendini çok yıpratmadan böyle devam et bence. Elimden geldiğince hem evimdeki kedime (benim için evlat) hem de etraftakilere yardım etmeye çalışırım. Arabamızın bagajında devamlı mama bulundururum. Ama hepsine yetmen mümkün değil.

Herkese iyi aksamlar öyle bir sorunum varki belki biraz akıl almaya birazda benim gibilerden teselli dinleyip rahatlamaya geldim.

Elimden geldigince bireysel olarak sokaktaki canlılar için birşeyler yapmaya calışiyorum besleme sahiplendirme vs ama gerek binadakiler gerek komşular tarafindan belirli periotlarda huzursuzluğa maruz kalıyorum onlari buralara alistirma senin yuzunden etraf doldu gibi laflara maruz kalıyorum bazen annw babama sikayetleniyorlar babam geriliyor birde ordan huzursuzluk yasiyoruz zaten maddi olarak yetememenin yanina birde çevresel faktörler ekleniyor iyice mutsuzlasiyorum.

2 gün once civardan cocuklar bi yavru kedi getirdiler çöpte posetin icinde bulduk cok küçük dısarda bakılabilecek gibi degil enjektörle besliyorum babamdan gizli balkonda besliyorum iki gundur ama çok yaramaz bagirip cagiriyor surekli babama yakalanicaz olay çıkacak diye ödüm kopuyor zaten ise gidincede ya gorurse yakalinirsak diye aklım evde bir yandanda sahiplendiremezsem evde bakamam kesinlikle sokaga nasil birakirim diye kaygilanmaya basladim daha şimdiden evde besledigim bi kedim var oda evde yabanci kedi gorunce resmen deliriyor özellikle küçük kedilerden nefret ediyor görünce sahiplenme ic güdüsünden midir pisliklik olsun diye mi bilmiyorum eve yapma teşebbüsleri oluyor eve misafir gelse ev kokuyormu diye evhamlaniyorum

Inanın 6-7 cocuklu anne gibi bir yorgunluk bitkinlik var üstümde disardakileri gormezden gelemiyorum aans gibi ben görmesemde bi sekilde gelip buluyorlar beni ilgilenincede ihtiyaclari vs bitmiyor hastasi maması ilacı veteriner hek. masrafları tükenmişlik sendromunda gidip geliyorum

Evde şuan hali hazırda 2 kedim var. Bugüne kadar pekçok kediye de geçici yuva oldum. Apartmandan atılmakla falan tehdit edildim, gece yarıları kapıma dayanıp huzurumu kaçıranlar oldu.
Benzer bir durum benim de başıma geldi. Mahalledeki çocuklar bir gece küçük bir yavru getirdi hatta aradan 1 saat geçti ve aynı yerde 2.yavruyu bulmuşlar. Uzun uzun annelerini aradık, hatta bir süt anne bulduk ama kabul etmedi falan derken o 2 kedi maalesef başıma kaldı. Yaklaşık 3 ay geceleri alarm kurarak 2 saatte bir biberon ile besleme, tuvaletlerini yaptırma sonrasında kuma alıştırma derken bir türlü sahiplendiremedim. Tanıdığım birinin güvenli olduğunu düşündüğüm bahçesine bırakmak zorunda kaldım çünkü o dönemde de kendi kedilerim vardı. En azından hem benim gözümün önünde olacaklar hem de bahçede benim dışımda da ilgilenenler olacak diye düşündüm. Bir süre güzel idare ettik fakat sonra yavrulardan biri ortadan kayboldu, ölüsünü bile bulamadık ki sokak sokak gezip her cm kareyi aradık. Sonra diğer yavru kaza geçirdi ameliyat oldu tek bacağı kesildi falan.. Ameliyat sürecinde de evde bakmak zorunda kaldım tabi ki ve mucizevi bir şekilde o haliyle çok güzel bir yuva bulduk.
Ancak tüm bunları yaşarken hem ruhen hem bedenen aşırı yıprandım. Eşimin desteği olmasa bu kadar uğrayabilir miydim bilmiyorum. Bu tarz konularda evdeki herkesin durumu kabul etmesi ve destek olması çok önemli.
Umarım ailenle sorun yaşamadan içinin rahat edebileceği şekilde yardım edebilirsin. Kesinlikle onlara yardım etmenin huzuru hiçbir şeyde yok 🥰

Ay bizim sitede oturuyor olabilir misin ? İzmir'de misin?😂 Neyse ben kedileri besleyip kurtarmaya calisan taraf olarak o kediler olmasa asil o zaman görürsünüz fare popülasyonunu der giderim😐
Bizim sitede de oturuyor olabilir. Bizim sitede öyle çok besliyorlar ki kedileri önünden fare geçse dönüp bakmıyor. :olamaz:

Alerjisi var ama hayvan mı sevdirecek? Fare de kucağına alıp sevmiyordur. Kimse hayvan sevmek zorunda değil. Seven de evine alsın. Ben öyle yapıyorum. Maltese cinsi köpeğim var. Hayvanlar dışarda perişan oluyor. Nereye baksam parazitli gözü akan kedi var.
Samimi olan evine alır. Kisirlastirir .
Para ve miras için çocuk yapmaya çalışan birinden vicdan anlayış gibi şeyler beklememiştik zaten siz boşverin

Doğada güçlü olan kazanır, hayatta kalır; elenmesi gerekiyordur belki böyle düşünün, kısırlaştırmaya bütçe ayırın daha çok.
minicik yavru kediyi çöpten kurtardığı içinmi doğanın dengesi bozuluyor? Ya da onları beslediği için mi?Sokak hayvanlarına merhamet etmek bizim görevimiz,onlar sessiz kullar.
Göz göre göre ölmelerime mûsade etmek merhametsizlik.Güçlü olan kazanır nedir?
O zaman bir aslan veya sirtlanla karşılaştığınızda size saldırdığı da kimse kurtarmasın mı diyorsunuz? Sizin elenmeniz mi gerekiyor yani? Nerde kaldı kar zarar?merhamet? İyi kul olmak? Yardım duygusu?

Herkese iyi aksamlar öyle bir sorunum varki belki biraz akıl almaya birazda benim gibilerden teselli dinleyip rahatlamaya geldim.

Elimden geldigince bireysel olarak sokaktaki canlılar için birşeyler yapmaya calışiyorum besleme sahiplendirme vs ama gerek binadakiler gerek komşular tarafindan belirli periotlarda huzursuzluğa maruz kalıyorum onlari buralara alistirma senin yuzunden etraf doldu gibi laflara maruz kalıyorum bazen annw babama sikayetleniyorlar babam geriliyor birde ordan huzursuzluk yasiyoruz zaten maddi olarak yetememenin yanina birde çevresel faktörler ekleniyor iyice mutsuzlasiyorum.

2 gün once civardan cocuklar bi yavru kedi getirdiler çöpte posetin icinde bulduk cok küçük dısarda bakılabilecek gibi degil enjektörle besliyorum babamdan gizli balkonda besliyorum iki gundur ama çok yaramaz bagirip cagiriyor surekli babama yakalanicaz olay çıkacak diye ödüm kopuyor zaten ise gidincede ya gorurse yakalinirsak diye aklım evde bir yandanda sahiplendiremezsem evde bakamam kesinlikle sokaga nasil birakirim diye kaygilanmaya basladim daha şimdiden evde besledigim bi kedim var oda evde yabanci kedi gorunce resmen deliriyor özellikle küçük kedilerden nefret ediyor görünce sahiplenme ic güdüsünden midir pisliklik olsun diye mi bilmiyorum eve yapma teşebbüsleri oluyor eve misafir gelse ev kokuyormu diye evhamlaniyorum

Inanın 6-7 cocuklu anne gibi bir yorgunluk bitkinlik var üstümde disardakileri gormezden gelemiyorum aans gibi ben görmesemde bi sekilde gelip buluyorlar beni ilgilenincede ihtiyaclari vs bitmiyor hastasi maması ilacı veteriner hek. masrafları tükenmişlik sendromunda gidip geliyorum
Ben padifood ve orman mamadan ücretsiz üyelik açtım.Ordan mama yardımı alıyorum gönüllü sokak hayvanlarını besliyorum gelen yardımlarla.
Sizde bu şekilde yapabilirsiniz

Susayım diyorum susamıyorum. Her yorumunuz ayrı fecaat. Bundan iki bin yıl önce mağarada, ağaç kabuğunda yaşıyorduk insanlık olarak. Çıkın sıcak evinizden, doğaya karışın. Bu fikirlerle elenmeniz gerekiyor bir an önce.

Bu konunun sizi sıkıp üzmesine çok üzüldüm. Cimere vesaire yazsaniz belediyeler belki bu konuda yardımcı olur yani hepimiz yazarsak dikkat çekebiliriz.ailemin evindeyim şu an beş kedileri var. Bahçeli evde oldukları için çok rahatlar tüm kediler böyle bir imkan içinde olsa elbette çok rahat ederlerdi. Ama insanlar doğaya acımıyor. Yapabildiğiniz kadarını yapın gerisi için vicdan azabı çekmeyin biraz da yapmayan insanlar vicdan azabı çeksin.

X