kedilerle bitmeyen imtihanım

Bir daha lütfen kedilere süt vermeyin. Sür onların bağırsaklarına zararlı. Sindiremezler. Kızınız da yavrulara dokunmasın. Koku onlar için önemli.
dokunmadı uzaktan baktı garibim zaten
ne vermeyelim veterine gidene kadar

Dante Dante google’a yeni doğan kedinin tuvalet ihtiyacı diye yazıp aratırsanız bu konunun kritik olduğunu göreceksiniz. Bahsettiğiniz kedi daha yeni doğan anladığım kadarıyla, kendi beslenemez, ve belli haftayı doldurmadan da çişini kakasını yapamaz :KK43:

Yumurta haşlayabilirsiniz. Çok küçük değilse Et, patates, makarna da verebilirsiniz.
o kadarını yiyemez sanırım
ama sütü içinde ayaklandı kutudan çıktı
kutunun yanına da yine sulandırılmış süt koydum ama içer mi görür mü bilmiyorum
sabah olmayacak bana
keşke geç meç demeden bi veteriner bulsaydım

Sulandırınca içindeki laktoz ölmüyor ki. Laktozu sindirmek problem zaten. Veterinerler nasıl olursa olsun vermeyin diyor.
Cok küçüklügümden beri kedi besleriz halada var kedilerim buldugum yavrularıda oyle besledik baska sekilde besleyemeyiz ki ne yicekki baska kuru mamaya alişana kadar mecbur icicek sutü anne sutu de sulu ve az biraz sekerli oldugundan normal diye biliyorum sorun yasamaz

Dante Dante google’a yeni doğan kedinin tuvalet ihtiyacı diye yazıp aratırsanız bu konunun kritik olduğunu göreceksiniz. Bahsettiğiniz kedi daha yeni doğan anladığım kadarıyla, kendi beslenemez, ve belli haftayı doldurmadan da çişini kakasını yapamaz :KK43:
yeni doğmuş olsa yürüyebilir mi sütü kendi içebilir mi gözleri açık mı olur bu kedi böle iki gün önce bahçede dolanıyodu
bu kedinin kendi küçük ama yeni doğmuş değil bence zayıf ve güçsüz

Cok küçüklügümden beri kedi besleriz halada var kedilerim buldugum yavrularıda oyle besledik baska sekilde besleyemeyiz ki ne yicekki baska kuru mamaya alişana kadar mecbur icicek sutü anne sutu de sulu ve az biraz sekerli oldugundan normal diye biliyorum sorun yasamaz
Anne sütündeki laktozla inek sütündeki laktoz aynı etkiyi yapmaz. Hatta yeni doğan bebeklere o nedenle inek sütü vermeyin bir yaşına kadar denir. Hatta bazı doktorlar iki der. Sizin kedilerinizin sorun yaşamaması başla kedilerin yaşamayacağı anlamına gelmez. Ne yazık ki süt nedeni ile ağır ishal olup ölen bir kediyi anlatmıştı veteriner. Ben yine de yazmak istedim. Bildiklerim bu yönde olduğu için.

Anne sütündeki laktozla inek sütündeki laktoz aynı etkiyi yapmaz. Hatta yeni doğan bebeklere o nedenle inek sütü vermeyin bir yaşına kadar denir. Hatta bazı doktorlar iki der. Sizin kedilerinizin sorun yaşamaması başla kedilerin yaşamayacağı anlamına gelmez. Ne yazık ki süt nedeni ile ağır ishal olup ölen bir kediyi anlatmıştı veteriner. Ben yine de yazmak istedim. Bildiklerim bu yönde olduğu için.
peki katı yiyemeyenlere ne vericez ki

iki günde bir sulamaya gittiğim annemin bahçesinde 3-4 gündür 3 yavru kedi vardı
önünde çalılık arkasında odun olan bi barakanın çok küçük bi açıklığından girip çıkıyolardı çok küçüklerdi ama hareketlenmişlerdi zor da olsa yürüyolardı
önceki gün kızım gördü üç saat uzaktan sevdi anneleri gelmiyo anne alıp bakalım dedi günlerdir dolandıklarına ayaklanacak kadar yaşadıklarına göre anneleri vardır diye düşündüm kızımı yaklaştırmadım
bugün sulama için gittim üçü yere yığılmış ölmüş gibi görünüyolardı bakmak için yaklaştım biri miyavlamaya başladı sadece başını kaldırabiliyor diğerleri gerçekten ölmüş
ne yapacağımı şaşırdım elim ayağıma dolaştı ölenleri nası alıp atıcam yaşayanı nası yaşatıcam kızım gelip görse altı ay bunalıma girecek ömrümden yirmi yıl gitti sırtımdan ter aktı
ölenleri komşunun oğluna aldırdım dayanamadığım için bakmadım ama sanki kurtlanmış gibi geldi
yaşayanı küçük bi kutuya sıcak koyacak şeyler koyup ona yerleştirdim sulandırılmış süt verdim sütü içince bi kaç adım attı kutudan tekrar çıktı tekrar kutuya koydum başında bekledim biraz bir daha çıkmadı
şimdi aklımda deli sorular dün bahçeye gitseydim ölmeden yakalar mıydım
o küçük aralığın içini görmem imkansız orda annesi veya başka kardeşi var mı
kızım çok mu yaklaştı anneleri koku sindi diye gelmedi(kedilerde böyle bi şey var mı bilmiyorum)
ölenlerden kurt murt geçti mi ona da bi gözü de kapalı gibiydi
o içtiği süt kediye yetti mi sabaha kadar bi daha gidemicem
gece üşür mü acıkır mı başka kedi gelip bi şey yapar mı
belediye bakmaz ücretsiz bakan yerlere götürsem bi köşeye atıp ölüme terkederler mi
yaşarsa ben nası bakıcam daha önce baktıklarım hiç bi günden fazla yaşamadıkları için ne yapacağımı bilmiyorum
o kadar küçük ki avucum kadar sadece allahım bu gece uykular haram bana başım çatlıyor ağrıdan vicdan azabından nefes alamıyorum göğsüm daralıyor
inşallah bu gece ölür de kurtulur elimde de heba olacak gibime geliyor kızıma da anneleri alıp gitmiş derim

bi kere bir gözü çıkmış suratının yarısı olmayan topallayan bi kedi bulup getirmişti yine çok geç saatte bulmuştuk dağ başındaydık ertesi gün veterine götüremeden kedi öldü
yine kutu falan yapıp süt vermiştik kedi ölse de kızım anne öldü ama mutlu öldü dimi güvende öldü dimi köpekler saldırmadan aç kalmadan öldü allah senden razı olsun diye bana dua etmişti kulaklarımda çınlıyor şu anda
buna bi şey olduğunu görürse altı ay bunalıma girer kediye mi acıyayım kızıma mı acıyayım kendime mi acıyayım bilemiyorum
Bir tarif vereceğim bu şekilde çok annesiz kedi besledim ,bir bardak süt yarım çay bardağı su bir yumurtanın sarısı bir çay kaşığı şeker bir çay kaşığı tereyağı bunları bir çatalla iyice çırp sadece tereyağı eriyinceye kadar ateşe koy kesinlikle çok ısınmasın enjektöre koyup verebilirsin bu tarif anne sütüne çok yakın.

Dogrudur size verilen bilgi o yonde ise bisey diyemem ama direk sut verilirse evet dediginiz gibi ishale yol açıyor yari yarıya verilirse gercekten sorun olmaz cunku baska birsey yiyemez ki

Bir tarif vereceğim bu şekilde çok annesiz kedi besledim ,bir bardak süt yarım çay bardağı su bir yumurtanın sarısı bir çay kaşığı şeker bir çay kaşığı tereyağı bunları bir çatalla iyice çırp sadece tereyağı eriyinceye kadar ateşe koy kesinlikle çok ısınmasın enjektöre koyup verebilirsin bu tarif anne sütüne çok yakın.
yayvan tabaktan içebiliyor tabağa koysam olur mu

Biz de bayramda bir yavru kedi sahiplendik,kardeşim bahçede bulmuş annesi ölmüş ,vucudunda yaraları varmış annesinin,Yavru çok küçüktü ve sırtında iki yarası vardı,çocuklarım yumurtayla sütü karıştırarak mama hazırladılar,şırıngayla beslediler,yaralarına pansuman yaptık.Bayram bitiminde bir veteriner bulduk götürdük,iki hafyalık demiş,mama aldık,bir de biberon omunla besliyoruz.çişini ve kakasını karnına masaj yaparak yaptırıyoruz,12 saatlik yolculuk yaptı bizimle,biraz toparladı ama gözleri sıkıntılı gibi,damla mı damlatmak gerekiyor,veteriner o konuda bilgilendirmedi.yaraları kabuk bağladı.Aşı için çok küçük dedi veteriner.Ama sırtında bit pire gibi bir şeyler var onun için ne yapmalı?
Siz de kedi maması verebilirsiniz.sizin ki kendi içebiliyormuş,bizimki hareket edemiuordu aldığımızda,şimdi jafiften yürüyor,kedi biberonuyla besleniyor.Yaralı ve çok küçük olduğu haldr toparladı

Anlayamadigim hisler içindesin. Ama olabilir hepimiz farkliyiz sonuçta. Ama o yavruyu bir başına bırakmak olmamış. Yakındaysa gidip şimdi bile alabilirsin eve. Al bence.

Kendiniz bakımını yapamıyorsanız veteriner hekime götürün, süt tozu verin, yavru kedi bakımı zordur, karnına poposuna doğru inen hareketlerle masaj yapıp çişini kakasını yaptıracaksınız. Süt tozu ile süt hazırlyaıp içireceksiniz, kedi 2. ayını doldurduysa tavuk suyu ve haşladığınız tavuğu minik parçalara ayırıp havanda dövüp verebilirsiniz.
Biberon yerine bir kaptan süt içebiliyorsa tahminim 1. ayını doldurmuştur. Eve alıp bakılabilir biraz kum koyup kendisi yapabiliyor mu bakın yapamıyorsa dediğim gibi tuvaletini yaptırmanız gerek.

Kendiniz bakımını yapamıyorsanız veteriner hekime götürün, süt tozu verin, yavru kedi bakımı zordur, karnına poposuna doğru inen hareketlerle masaj yapıp çişini kakasını yaptıracaksınız. Süt tozu ile süt hazırlyaıp içireceksiniz, kedi 2. ayını doldurduysa tavuk suyu ve haşladığınız tavuğu minik parçalara ayırıp havanda dövüp verebilirsiniz.
Biberon yerine bir kaptan süt içebiliyorsa tahminim 1. ayını doldurmuştur. Eve alıp bakılabilir biraz kum koyup kendisi yapabiliyor mu bakın yapamıyorsa dediğim gibi tuvaletini yaptırmanız gerek.
bunları hangi aralıkla yapmak lazım
kaç saatte bir masaj yemek mesela
o kadar küçük ki elimi sürsem kırılacak sanıyorum

bunları hangi aralıkla yapmak lazım
kaç saatte bir masaj yemek mesela
o kadar küçük ki elimi sürsem kırılacak sanıyorum

2 saatte bir yoklayın, ayrıca sizi üzmek istemiyorum ama anneler genelde yavrularını sağlıksız oldukları için bırakırlar. Ya da kedinin de psikolojisi normal olmayanları daha az aklı çalışanları oluyor. Benim iki kedimden biri saftı mesela yavrusu olduğunu unuturdu terk ederdi, sonra bakardı aklına gelince... Kedilerle ilgili tecrübeliyim bayağı, bir sorunuz olursa mutlaka özelden de yazabilirsiniz. Yani en iyi ihtimalle annesi böyle bir kedidir de sağlıklı yavruyu bırakmıştır. Yoksa muhtemelen yavru ölecektir...

Yukarıda saf kedimle ilgili tespitimde ciddiyim, dönüp gelip diğer kedinin yavrusunu kaçırıp gitmişti kendi yavrusu sanıp. Kendi yavrusunu terk edip diğer kedinin yavrusunu kendi yavrusu sanması... Kediler çok alem. Her neyse bunu eklemek istedim.

X