Kendimi güvende hissetmiyorum

Ben Almanca entegrasyon kursunu buldum yarın görüşmeye gideceğim. 6 Haziranda başlayacakmış internetten araştırdım. İş bulmak konusunda da jobcenter’a Fransız kültür merkezinden aldığım belgelerimi ve diplomalarımı sundum. Kurs 8 ay sürecek sonunda da dil sertifikası veriliyor. Sabahtan öğlene kadarmış 3 buçuk saat çocuğu emanet edeceğim yapacak bir şey yok konuştum bakarım dedi. Sonrasında da Dijital pazarlamada çalışmayı düşünüyorum. Türkiye’de en son bir ajansta çalışmıştım. Özgün içerik yazabiliyorum. Hem de evden sürdürürüm diye düşündüm. Eşim de b.k yesin bıktım artık. 😤 Tırnağın varsa başını kaşı demişler. Boşanmayı düşünmüyorum çalışmak zorunda kalınca çalışır zaten 🤷🏻‍♀️ Ona da dil kursu buldum yarın termin alacakmış giderse gider gitmezse Almanca için işten çıktım bahanesinin yalan olduğunu anlarım.

Merhaba,

Eşimle 4 senelik evliyiz ve 1 yaşında kızımız var. Eşim Türkiye’de çalıştığı işten ben 20 günlük lohusayken sağlık problemlerinden dolayı çıktı. Öyle ki hastaneye gitmesi için ben ısrar ettim uyku problemleri vardı. Sonrasında yazılım sektöründe çakışmak istedi 2 işe girdi 2sinde de birer hafta anca çalıştı kovuldu. Yeni doğmuş bir çocuğumuz olduğundan dayanamadım ve eşime yurtdışında daha refah yaşayabiliriz dedim eşim Bulgaristan vatandaşı. Hollanda’ya gitmesini söyledim beni dinlemedi. Almanya’da akrabaları vardı. Almanya dışında olmaz dedi. İyi dedim iş buldum biletini aldım cebine 1000 Euro para yaptım koydum Almanya’ya gitti. Ardından evimi kapattım kızımla ailemin evine taşındım o arada parmağım kırıktı hala emziriyordum vs. Arabamızı sattım Euro yaptım eşime yolladım ev tutsun vs diye bi yandan da aile birleşimi vizesi için evrak topladım neyse fazla uzatmayım eşim gittikten 4 ay 1 hafta sonra Almanya’ya geldim kızımla. Ve şu an eşim yine işten çıktı. 🤦🏼‍♀️ Bu seferki sebebi de Almanca kursuna gidecekmiş. Tamam gitsin sorun değil tamam sosyal yardımla geçinelim ok ama hep bu böyle mi olacak ben anlamadım. Ailesi desen elini eteğini çekmiş şu zamana kadar gram faydaları dokunmadı. Benim ailem hep kendini öne attı. Ben hala neden uğraşıyorum anlam veremiyorum. Ben çalışmak istiyorum ama çocuğun kreşe başlaması gerekiyor ki Jobcenter(iş ve işçi bulma kurumu gibi bir şey Almanya’da ) bana dil kursuna gitmeden çalışamayacağımı söyledi. Her şeyden öte ben artık katlanamıyorum bu adama. Baya bi gün eve gelsin bizi bulamasın istiyorum. Her gün onunla 2 saat moral konuşması yapıyorum. Hayat planı çiziyorum ona. Ya ben mecbur muyum 29 yaşındaki adama akıl vermeye. Çözüm falan da istemiyorum artık. İnsanlar Yurtdışına çıkınca can hıraş olur ben öyle biliyorum. Ama ben bu adamda çaba falan da göremiyorum. Bana hala yazılımcı olcam diyor. Ulan sen 1 kız babasısın. Mesleğin diploman yazılım üzerine değil diyorum anlamıyor. Aklımı kaçırmak üzereyim.
2 çocuğunuz var. sadece tembel olanı siz doğurmamışsınız. böyle hayat geçmez

Türkiye’de çalıştığı işten ben 20 günlük lohusayken sağlık problemlerinden dolayı çıktı. Öyle ki hastaneye gitmesi için ben ısrar ettim uyku problemleri vardı.

2 işe girdi 2sinde de birer hafta anca çalıştı kovuldu.

Hollanda’ya gitmesini söyledim beni dinlemedi.

Almanya dışında olmaz dedi. İyi dedim iş buldum biletini aldım cebine 1000 Euro para yaptım koydum Almanya’ya gitti.

Arabamızı sattım Euro yaptım eşime yolladım ev tutsun vs diye bi yandan da aile birleşimi vizesi için evrak topladım

4 ay 1 hafta sonra Almanya’ya geldim kızımla. Ve şu an eşim yine işten çıktı.

Her gün onunla 2 saat moral konuşması yapıyorum.

Ama ben bu adamda çaba falan da göremiyorum.

Ona da dil kursu buldum yarın termin alacakmış giderse gider
NEDEN yapıyorsunuz bunu kendinize

Yani olmamış, Türkiyede 2 işten kovulmuş demek ki yeterli değil. Olmuyorsa olmuyor, adam aptalca hayallerde gezeceğine kendi işini yapıp eve para getirsin. Evde 2 çocuk olan bir insanın hayallarde gezme lüksü yok ki. Adamın hayal ettiği mesleği yapan biri olarak söyleyeyim ki bu iş herkese uygun değil, analitik zekası olan insanlar için, herkes yapamaz. Bu adam da uygun değil demek ki.
wooow yazılımcı kadın çok çekici:cool:
cidden zeki insanlar olduğunuzu düşünüyorum. üstelik öyle bir sektörde kadın olarak tutunmak fevkalade tebrik ederim :KK36:
zengin oldunuz mu az biraz bari😁

Bir insan yedisinde neyse yetmişinde de o.
Kocanızdan adam olmaz. Kendi hayatınıza bakın

kursu ayarlarsam hemen başlamayı düşünüyorum. Hatta onu da sabah ya da akşam kursuna yazdırmayı düşünüyorum. Ama ona güvenemiyorum.
Kocanizdan bahsederken hep yazdirdim, gonderdim, ben cebine para yaptim koydum diye bahsediyorsunuz, farkinda misiniz? Siz onun annesi degilsiniz. Koca adami bu sekilde yonlendiremezsiniz. En basta boyle ne istedigini bilmeyen bir adamla evlenmemeliydiniz, ya da cocuk icin biraz daha beklemeliydiniz.

Çok üzüldüm gerçekten. Yazılım hadi öğrenirsin bir şekilde ama ancak dilini öğrenirsin. Geliştirici olmak için bambaşka bir kafa yapısı gerekiyor. Ki zaten sıkılıp kapatıyor diyorsunuz sabırlı da değil demek ki.
Bence de kendi ayaklarınız üzerinde durana kadar bekleyin sonra da ültimatom verin. Yine de olmazsa çok üzgünüm ama boşanmak tek çare gibi.

Sürekli yönlendirdiğiniz, arkasını topladiginiz, açıklarını kapatmaya ugraştiginiz bir adamla evlisiniz.Adamda suç yok böyle bir karakteri tercih etmiş , evlenmiş bir de çocuk yapmişsiniz .
Değişmeyeceğini aklının bir karış havada olduğunu ,çok zorlarsaniz bırakıp gideceğini siz de biliyorsunuz.Adama bağımlılığınız yüzünden,gitmesin başımda dursun ben bir yolunu bulurum diye debelenip duruyorsunuz bol şans....

Sorması ayıp neden bu kadar vericisiniz. Para ayarladım evrak ayarladım plan yaptım motivasyon konuşması yaptım… ayh bana daral geldi. O paşam da alışmış kadın onun yerine her şeyi üstleniyor o da napsın yapacak bir şey kalmamış hayallerimin peşinden koşayım bari demiş.

Sürekli yönlendirdiğiniz, arkasını topladiginiz, açıklarını kapatmaya ugraştiginiz bir adamla evlisiniz.Adamda suç yok böyle bir karakteri tercih etmiş , evlenmiş bir de çocuk yapmişsiniz .
Değişmeyeceğini aklının bir karış havada olduğunu ,çok zorlarsaniz bırakıp gideceğini siz de biliyorsunuz.Adama bağımlılığınız yüzünden,gitmesin başımda dursun ben bir yolunu bulurum diye debelenip duruyorsunuz bol şans....
+1000

Yok gitmek istiyorsa gitsin ben kaybetmem ki kendi kaybeden ailesi onu zaten kabul etmiyor benden başka kimsesi kalmadı bu tavırları yüzünden.

Yok gitmek istiyorsa gitsin ben kaybetmem ki kendi kaybeden ailesi onu zaten kabul etmiyor benden başka kimsesi kalmadı bu tavırları yüzünden.

Pinky önceki konunda ailesi para vermedi diye kızmıştın onlara ama adamlar haklılar sankim :KK51: Onlar da oğullarının şıpsevdi olduklarını biliyorlar belli ki, paralarını hiç etmek istememişler. Keşke sen de şöyle bir karaltere bunca para koymasaydın.:KK51:

Kendi ailesinin bile yüz çevirdiği ne mal olduğunu bildikleri bı adamı toparlama cabanizi anlayamıyorum,bu adam birden böyle olmadı yıllara yayılan birşey,sizin bile bile neden lades dediğinizi anlayamıyorum.

1.si ona çocuğu 2 dakika emanet edeyim misal tuvalete gideyim 3. Dakika beni çağırıyor. Ben ona çocuk falan emanet edemem. 2.si Emziriyorum hala. Dil kursunu araştırıyorum jobcenterdan yardım bağlansın kursa gideceğim günde 3 saat 15 dakika bir şekilde ayarlayıp hemen gitmek istiyorum 25inde görüşmem var hatta 16 haziranda bir kurs buldum ama işte güvenebilmek istiyorum. Desem ki sabah sen git akşam ben gideyim desem o kadar çok istiyorum ki. Ama işte bana geçen gelmiş kaçak iş buldum diye. İş dediği de kayıtsız çalışma kim ayarladı diyorum hapis yatmış madde bağımlısı birinden bahsediyor. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü.
ben jobcenterde calisiyorum. Online almanca kurslarida var, cocukla gidebileceginiz kurslarda var.
Tavsiyem B2 derecesine kadar almanca ögrenirseniz Jobcenter yardimiyla meslek edine bilirsiniz. 2 yillik meslekler var kresde cocukbakicisi misal. 2 yil sürüyor ardindan isiniz ömür boyu garanti. Devlet kreslerine calisirsiniz misal. Meslek süresinde elinize 1300€ civari net gecer. Yasam icin yetmezse, jobcenter kira yardimina devam ediyor. Meslekten sonrada 2500€ brut olarak ise basliyorsunuz ve is tercübesiyle bu maas sürekli yükseliyor. Ayrica devlet iscilerinede uygun büyük evler kiraya veriyorlar.
Adams güvenmegin. Kacak is bulup bide jobcenterden gecinmege kafayi koymus belliki.
Ayrica simdiden youtube üzeri iyi almanca kurslari var ordan calismanizi tavsiye ederim.

ben jobcenterde calisiyorum. Online almanca kurslarida var, cocukla gidebileceginiz kurslarda var.
Tavsiyem B2 derecesine kadar almanca ögrenirseniz Jobcenter yardimiyla meslek edine bilirsiniz. 2 yillik meslekler var kresde cocukbakicisi misal. 2 yil sürüyor ardindan isiniz ömür boyu garanti. Devlet kreslerine calisirsiniz misal. Meslek süresinde elinize 1300€ civari net gecer. Yasam icin yetmezse, jobcenter kira yardimina devam ediyor. Meslekten sonrada 2500€ brut olarak ise basliyorsunuz ve is tercübesiyle bu maas sürekli yükseliyor. Ayrica devlet iscilerinede uygun büyük evler kiraya veriyorlar.
Adams güvenmegin. Kacak is bulup bide jobcenterden gecinmege kafayi koymus belliki.
Ayrica simdiden youtube üzeri iyi almanca kurslari var ordan calismanizi tavsiye ederim.
Sizin yazmanıza çok sevindim. Daha önce jobcenter’a gittiğimde diplomalarımı gösterdiğimde görevli bana ücretsiz entegrasyon kursu sağlanacağını söyledi. Ben kendi evime yakın bi entegrasyon kursu buldum. 10 ay A1den C1e kadar + 100 saat entegrasyon eğitimi verdiği yazıyor. Pazartesi gününe termin aldım. Oradan belge alıp perşembe günü Jobcenter’a götüreceğim. Danışmanım perşembeye randevu verdi. Gutcheine verilecekmiş bana ben o kuponu kursa verince ücretsiz eğitim alabilecekmişim. Turizm mezunuyum. Ama denklik süreci için Goethe B1 gerekiyormuş. Sizin kreş eğitimi 1300 Euro dediğiniz Ausbildung mu?

Sizin yazmanıza çok sevindim. Daha önce jobcenter’a gittiğimde diplomalarımı gösterdiğimde görevli bana ücretsiz entegrasyon kursu sağlanacağını söyledi. Ben kendi evime yakın bi entegrasyon kursu buldum. 10 ay A1den C1e kadar + 100 saat entegrasyon eğitimi verdiği yazıyor. Pazartesi gününe termin aldım. Oradan belge alıp perşembe günü Jobcenter’a götüreceğim. Danışmanım perşembeye randevu verdi. Gutcheine verilecekmiş bana ben o kuponu kursa verince ücretsiz eğitim alabilecekmişim. Turizm mezunuyum. Ama denklik süreci için Goethe B1 gerekiyormuş. Sizin kreş eğitimi 1300 Euro dediğiniz Ausbildung mu?
Kes egotimcisi „Kinderpflegerin“ evet Ausbildung ve 2 yillik sürecde 1300 aliyorsunuz en azindn net. Sinavdan sonrada maas iyi ve ic tercübesiyle cikiyor eger devlet kreslerinde calisirsaniz. Egitimci eksikligi oldugu icin ömür boyu isiniz garanti. Almanca kurslarida dedigim gibi cocuklu olanlarda var yada online esinize cocugu emanet edemiyorsaniz. Esiniz kacak calisirken yakalanirsa cezasi var ve jobcenterde parasini geri ister. Siz kendi yollunuza bakin.

Merhaba,

Eşimle 4 senelik evliyiz ve 1 yaşında kızımız var. Eşim Türkiye’de çalıştığı işten ben 20 günlük lohusayken sağlık problemlerinden dolayı çıktı. Öyle ki hastaneye gitmesi için ben ısrar ettim uyku problemleri vardı. Sonrasında yazılım sektöründe çakışmak istedi 2 işe girdi 2sinde de birer hafta anca çalıştı kovuldu. Yeni doğmuş bir çocuğumuz olduğundan dayanamadım ve eşime yurtdışında daha refah yaşayabiliriz dedim eşim Bulgaristan vatandaşı. Hollanda’ya gitmesini söyledim beni dinlemedi. Almanya’da akrabaları vardı. Almanya dışında olmaz dedi. İyi dedim iş buldum biletini aldım cebine 1000 Euro para yaptım koydum Almanya’ya gitti. Ardından evimi kapattım kızımla ailemin evine taşındım o arada parmağım kırıktı hala emziriyordum vs. Arabamızı sattım Euro yaptım eşime yolladım ev tutsun vs diye bi yandan da aile birleşimi vizesi için evrak topladım neyse fazla uzatmayım eşim gittikten 4 ay 1 hafta sonra Almanya’ya geldim kızımla. Ve şu an eşim yine işten çıktı. 🤦🏼‍♀️ Bu seferki sebebi de Almanca kursuna gidecekmiş. Tamam gitsin sorun değil tamam sosyal yardımla geçinelim ok ama hep bu böyle mi olacak ben anlamadım. Ailesi desen elini eteğini çekmiş şu zamana kadar gram faydaları dokunmadı. Benim ailem hep kendini öne attı. Ben hala neden uğraşıyorum anlam veremiyorum. Ben çalışmak istiyorum ama çocuğun kreşe başlaması gerekiyor ki Jobcenter(iş ve işçi bulma kurumu gibi bir şey Almanya’da ) bana dil kursuna gitmeden çalışamayacağımı söyledi. Her şeyden öte ben artık katlanamıyorum bu adama. Baya bi gün eve gelsin bizi bulamasın istiyorum. Her gün onunla 2 saat moral konuşması yapıyorum. Hayat planı çiziyorum ona. Ya ben mecbur muyum 29 yaşındaki adama akıl vermeye. Çözüm falan da istemiyorum artık. İnsanlar Yurtdışına çıkınca can hıraş olur ben öyle biliyorum. Ama ben bu adamda çaba falan da göremiyorum. Bana hala yazılımcı olcam diyor. Ulan sen 1 kız babasısın. Mesleğin diploman yazılım üzerine değil diyorum anlamıyor. Aklımı kaçırmak üzereyim.
bana biraz tembelliğe vuruyor gibi geliyor. ve şu an çalışmaya da mecbur keyfine göre davranamaz ki , o kadar para vermişsiniz desteklemişsiniz , tamam devlet para verebilir ama gençsiniz çalışma zamanınız. ki çalışınki cocugunuza daha da iyi bir gelecek sağlayın. artı sizin emeklerinizi de boşa çıkarmamalı. açıkçası size katılıyorum ve neden böyle hissettiğinizi anlıyorum. tavsiyem eşinizle ciddi bir şekilde konuşmanız. ama cidden aşırı ciddi oldugunuzu gösterin restinizi çekin. baktınız değişmiyor inanın aynı insan benzer birçok işten de çıkabilir. hani diyelim yurtdısına cıkamasaydınız aileniz desteklemeseydi türkiyede yasasaydınız şu an açtınız biliyorsunuz dimi ? hani adamın değişmesi gerek. ya kendine gelsin artık bir ailesi oldugunu , öncelik olarak orada bir düzen oturtup bos zamanlarında yazılımcılıkla ilgilenmeye ugrasabilir. ya da en azından almanca ögrenip birlikte siz de işe girersiniz o zaman tamam. ama şu an size ayıp ediyor. hani doldurmuş gibi olmak istemem ama alıştırmayın. diyim.

Kes egotimcisi „Kinderpflegerin“ evet Ausbildung ve 2 yillik sürecde 1300 aliyorsunuz en azindn net. Sinavdan sonrada maas iyi ve ic tercübesiyle cikiyor eger devlet kreslerinde calisirsaniz. Egitimci eksikligi oldugu icin ömür boyu isiniz garanti. Almanca kurslarida dedigim gibi cocuklu olanlarda var yada online esinize cocugu emanet edemiyorsaniz. Esiniz kacak calisirken yakalanirsa cezasi var ve jobcenterde parasini geri ister. Siz kendi yollunuza bakin.
Evet çok haklısınız. Çok teşekkür ederim bana bir ışık tuttu bu yazdıklarınız. 🥰🙏

X