Kına gecesi yapmak saçma geliyor

morbulutlu

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2023
19
40
31
Merhabalar sevgili kadınlar🌸9 Eylül’de düğünüm var. 16 Eylül’de eşimin memleketinde 2. Düğünüm var. Fakat kına gecesi yapmak istemiyorum. Manasız geliyor,hele ki son zamanlarda yapılan nedimelerle vs olan kına geceleri vs.
Çok hoşuma gitmiyor açıkcası,baya bir komik de geliyor. Düğün salonunda isteseydim kaftan giyip nedimelerle kına gecesi gibi yapılacaktı fakat istemiyorum. Tanımadığım insanların etrafımda dönmesi vs. Çok gereksiz gözümde.1 gün önce evde yapalım dediler onuda istemedim.
Kuzenim görüşürken yapmayacağımı söyledim maddiyatsızlıktan mı ? Diye sordu. Açıkcası sorusuda gereksiz geldi. Yani her evlenen bunu yapmak zorunda mı ?
Nişanlıyken aynı kuzenime sadece nikah yapabilirim dediğimde “ saçmalama sen dul musun?” Dedi.
Toplumsal tabular çok can sıkıcı gerçekten.
Ben pişman olacağımı düşünmüyorum kına yapmayacağım için,sizce sonra pişman olur muyum? Sizlerin nasıl oldu merak ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden yorumlarınız için🌸

Ben 18 sene önce evlendim bende kına gecesi istemedim birde o zamanlar bı tuhaf bindalli giyiliyodu annemde bana yapmayalım o zaman dedi ama konu komşu akrabalar olur mu öyle şey dediler bir de babam salon ayarladi ben o bindalliyi giymedim tabi bencede çok gereksiz bir adet millete ne ayrıca

Merhabalar sevgili kadınlar🌸9 Eylül’de düğünüm var. 16 Eylül’de eşimin memleketinde 2. Düğünüm var. Fakat kına gecesi yapmak istemiyorum. Manasız geliyor,hele ki son zamanlarda yapılan nedimelerle vs olan kına geceleri vs.
Çok hoşuma gitmiyor açıkcası,baya bir komik de geliyor. Düğün salonunda isteseydim kaftan giyip nedimelerle kına gecesi gibi yapılacaktı fakat istemiyorum. Tanımadığım insanların etrafımda dönmesi vs. Çok gereksiz gözümde.1 gün önce evde yapalım dediler onuda istemedim.
Kuzenim görüşürken yapmayacağımı söyledim maddiyatsızlıktan mı ? Diye sordu. Açıkcası sorusuda gereksiz geldi. Yani her evlenen bunu yapmak zorunda mı ?
Nişanlıyken aynı kuzenime sadece nikah yapabilirim dediğimde “ saçmalama sen dul musun?” Dedi.
Ben pişman olacağımı düşünmüyorum kına yapmayacağım için,sizce sonra pişman olur muyum? Sizlerin nasıl oldu merak ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden yorumlarınız için🌸

İnsanların canı sıkılıyor bence. Eğlenmek için bahane arıyorlar.

Hele "dul musun" tavrı tam bir facia. Kuzeninizle samimiyetiniz nedir bilmiyorum ama kendisini kibarca 2023'e davet edin bence.

Istemiyorsan yapma. Bukadar basit.

Yani sebepsiz bi şekilde süregelmiş adet. İstemeyen yapmaz ama büyüklere kabul ettirmek zor. Başarabilirsen olur neden olmasın, istemedik yapmadık dersiniz bu kadar basit. O şaşalı törenleri bende sevmiyorum. Bir yığın para ve ayrıca bazen o nedimeler çok dikkat çekici oluyor gelin arada sönük kalıyor, millete def kaldırıp, imalı tül savuruyorlar. Fransız usulü şapkalarla envai çeşit hareketler yapıyorlar ve inan bunlar benim için de çok rahatsız edici. Ne gerek var? En başından beri sevemedim, seveceğimi de sanmıyorum. Şimdiden hayırlı olsun bir yastıkta kocayın 🌸

Kına gecesi, evden çıkış vs yapmadan evlendim. Hoş bana kalsa düğün de olmayacaktı ama eşimin hatırına kabul ettim. Şimdiye kadar bi eksiklik hissetmedim ya da keşke demedim. Kararınız kesinse elalemi çok da düşünmeye gerek yok. Çünkü biliyorsunuz ki o elalem zaten her konuda fikir beyan etmeye yemin etmiş bir oluşum.

ben yapmadım pişmanda değilim.
o kafada olmayan insan sonradan da pişman olmaz yani.

Bence kişisel tercih.

Kimi düğün - kına gibi şeyleri gereksiz görür, kimi özel bir an diye olsun ister.
Kimi düğün - mevlüt için dağıtılan yemekleri hayır görür, kimi enayilik olarak adlandırır.

Genellikle maddiyat ve çevre genişliğine (akraba , arkadaş vs ) göre hareket edildiği için kuzeniniz öyle demiş olabilir. Bence önemli olan sizin istediğiniz.

Anam ne kınası parani koy cebine git dünyanın herhangi bir yerini gez eşinle
Sana çok daha iyi gelecektir
Eline yakilacak kokusu berbat bir boyanin sana ne gibi bir getirisi olacak
O kina diyenler senin hayatin üzerinden hayallerini yaşiyor
Hayat sizin

Merhabalar bende yapmadım. Gerekçe olarakta çok ağlayacağımi normal bir kına gecesinden daha çok ağlayacağımi bildiğimi kendime bunu yaonak istemediğimi söyledim. Eşimin ailesi ve annem çok anlayışla karşıladı. Arkadaşlarıma bunu söylediğimde bekarlığa veda yapalım sende çok eglenirsin bızde sana kına yakarız dediler. Tatlı bir mekan ayarladilar 15 kız alkollü eğlendik, ben onlara hediyelik hazırlamıştım biri de kınami yaktılar sıfır ağlama gülmekten gözlerden yas gelmesi vs derken hayatımın en eglendigim gecesiydi bu arada. Kuzenlerim neden kina yakmiyorsun şöyle böyle dediler bu arada bende arkadaşlarım bekarlığa veda partisi tadında düzenledi dedim biz davetli değil miyiz dedol4 valla bilmiyorum rezervasyon yapmış kendi ücretlerini odemisler ben organize etmedim dedim. Kimse de gelelim vs deemedi alkollü eglenceye para ödememek için sanırım jfjdjd arkadaşlarım sağolsunlar benimle gülüp eğlendiler, biri mekanı ayarladi bir iki benle alışverişe geldi tef vs aldık eğlenelim diye görümcem kına için tatlı tabak bulup tulle sarmıştı. 15 kız raki içtik kına yaktık düğün için plan yaptık eğlendik kalktık. Bu arada Benimde iki düğünüm oldu ailemin oldufu sehirdekinde ince kına yakalim sonra gelinlik dediler bunu da kabul etmedim. Direkt hazırlanıp iki düğün yapıp sadcee gelinliğimi giydim. ( babamı küçük yaşta kaybettim, evlenip başka şehre taşındım ve annem uzun süreliğine dedemin bakımı için yurtidisina çıkmak zorundaydi düğününden hemen sonra çok ağlayacağımi bildiğimi için çekirdek aileler ve esim çok desteklerdi ne gerek var istemiyorsa dediler herkese) şuan hala o fotoğraflarıma baktığımda içim mutluluk doluyor

Eklentiler

• Screenshot_20230827_013514_Instagram.jpg
    Screenshot_20230827_013514_Instagram.jpg
    104,7 KB · Görüntüleme: 111
  • Screenshot_20230827_013508_Instagram.jpg
    Screenshot_20230827_013508_Instagram.jpg
    109,3 KB · Görüntüleme: 116
Kuzeniniz de maşallah ne güzel art niyetli cevaplar vermiş :KK70: Bana da saçma geliyor ama işte bizim geleneklerin özü gösterişe dayanıyor. Takılan takılar, verilen yemekler, tutulan salonlar hepsi göstermek için var. Eğlence için olan bir düğünde bu kadar ayrıntıya yer verilmemeli bence. Sevdiklerinle güzel bir kutlama, dans vs. elbette eğlencelidir ancak düğünü ayrı masraflı, bir türlü anlam veremediğim neden nasıl var olduğunu çözemediğim kına gecesi ayrı bir masraf :KK70: Kuzeninize bakmayın direk evleneceğiniz adamla konuşun bu durumu siz.

X