Kiraya yüzde 350 zam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

senelifsen

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2024
53
13
Merhabalar. Sizlerden bilgi almak için burdayım. Küçük bir şehirde 2 yıllık kiraciyim. İlk kiramiz 1500 TL idi. Geçen sene yüzde 100 Luk bir zam artışı ile 3000 TL istediler. Yasal hak olan %25 i söylemeden makuldur diyerek kabul ettik. Bu ay 2. Yılımız doldu ve kirayı 3 binden %350 lik fahiş bir oranla 10 bin TL yapmak istiyorlar. Kabul etmiyorsanız çıkın diyorlar tabi ki. Şimdi size danışmak istediğim konuları başlık olarak yazacagim.
1***Ev sahibimiz ilk günden beri bize ısrarla IBAN vermiyor kirayı elden ablası aracılığı ile alıyor. Bizde ilk günden beri sözleşmenin arkasına her ay ödenen kira bedelini yazıyor ve parayı bizden teslim alan ablasına ödendi yazdırıp imza attiriyoruz. Her iki senelik sozlesmemizde de ablasının her ay ödendi imzası ve tüm borçlar ödendi borç kalmadı imzaları mevcut. Aynı şekilde sözleşmenin ön yüzünde anlaşma kısmında asıl ev sahibimizin imzasi da mevcuttur. Bu durum olası bir mahkeme durumunda bizi sıkıntıya düşürür mü ? Ev sahibi ilerde ben para almadım imzam yok ablamin imzasi beni bağlamaz diyebilir mi ?

2*** Biz orta yolu bulmak adına 3 binden 5 bine yahut 6 bine çıkmayı düşünüyoruz fakat kendisi 10 dan aşağısını kabul etmiyor çıkın diyor. Bizde o halde yasal hakkını kullan mahkeme kararı ile çıkarız demeyi düşünüyoruz. Bu durumda kendisi evde oturmadığı ve sözleşme bitmeden 1 ay önce bize ihtar çekmedi için mahkeme kararı ile de çıkaramaz diye biliyorum. Kendisi orta yol da uzlasmazsa PTT konutta ödeme yolu ile %25 yasal hakkım olan yani 3750 TL yeni kira bedelini PTT yolu ile yapmayı düşünüyorum. Bu ödeme kapısına geldiğinde kabul etmezse bana geri dönen ödeme makbuzu ile adliyeye başvurup ev sahibinin ödemeyi kabul etmediğini, IBAN talep ettiğimi beyan etme yasal hakkım var. Doğru mudur ?

3*** Bulunduğum apartmanda kiralar 3 den başlıyor 5-6-7 şeklinde devam ediyor. Geçen ay yeni gelen kiracı 10 dan tutmuş sadece.

4*** Ek bilgi : Elimde tahliyeye taahhütnamesinin orjinali ve tabi ki boş tarihli imzam mevcut. İlk sozlesmeden kalan. Fakat onlarda fotokobisi varmı bilgim yok. Bu durumda ne yapabilirim ? İşleme koyabilirler mi sebep gostermeksizin?

Not...%25 zam anlayışında değilim hiçte olmadım ilk senede olduğu gibi. Sadece fahiş zamma karşıyım. 5-6 bin de uzlasacaklarini düşünmüyorum ve şimdiden yasal prosedüre kendimi hazırlamak istiyorum. Ayrıca yasalar önünde kendisinin vergi kaçırdığı ve geçen sene yapılan sözleşmede kira bedeline %100 zam yapması suç teşkil etmektedir. Sözleşmede benim onayimin / imzanın olması yasa karsisinda onu hakli çıkarmaz. (Sebepsiz zengillesme davası) Devlet benim üst sinirim %25 i gecmissin diyerek geçen sene fazladan odedigim kira bedelini bana geri ödenmesini hükmedecekdir.
**Tekrar belirtmek isterim ki yukarda ki hiç bir durumu yaşamak istemem. Uzlaşma yolu ilk onceligim. Uzlaşma olmaz ve olayların rengi cirkinlesirse diye haklarımı ogrenmek için sizden bilgi istiyorum 🙏

Haklarını öğrenmek için kira hukuku gibi hukukun en ama en zor , en teknik bölümüne dair bir avukata danışmak yerine buradan mı yardım istiyorsun ?
Evet henüz mahkeme durumu olacak mı olmayacak mı uzlasilacak mi gibi kesin bir durum içerisinde olmadığım için bu durumu yaşayan deneyimleyen kişilerden fikir beyanı istiyorum. İş resmiyete döküldüğünde tabi ki gerekli mercii ile işlemleri yürüyeceğim.

Evet henüz mahkeme durumu olacak mı olmayacak mı uzlasilacak mi gibi kesin bir durum içerisinde olmadığım için bu durumu yaşayan deneyimleyen kişilerden fikir beyanı istiyorum. İş resmiyete döküldüğünde tabi ki gerekli mercii ile işlemleri yürüyeceğim.
Yanlış yapıyorsunuz. Benim şimdiye kadar burada kira hukukuyla ilgili okuduğum doğru yorum sayısı 1 veya 2 ancadır. Avukat mahkeme durumunda değil mahkeme öncesinde şarttır asıl ki işiniz mahkemeye kalmasın.
Tekrar söylüyorum şimdiye kadar yalan yanlış bilgiler dışında burada çok nadir doğru yorum okudum onların da sahibi zaten avukat olduğunu beyan etti.
Kira hukuku cezadan da diğer hukuk dallarından da çok daha zordur.
Çünkü icra, borçlar, sözleşme hukukunu karma şekilde barındırır.
Burada verilen tavsiyeler sizin durumunuza uymayacak denemesi bedava 🥰

Ben bir kiracıyım öncelikle ama ev sahibinizi haklı gördüm. Bu olaylarda iki taraflı olarak düşünmek gerektiğine inanıyorum. İki tarafı da mağdur etmemeliyiz. Sizin eviniz olsa 5k kiraya verir miydiniz bu ekonomik durumda Allah aşkına? 5k dediğiniz olay haftalık market alışverişi şu an farkındaysanız ki iki ay sonra muhtemelen tamamen çöp olacak.

Hepimiz bu yollardan geçince uzman olduk merak etmeyin 😂
Peki o zaman madem uzmanlaştınız size bir soru ben soruyu okuyunca olası açılabilecek davaya dair arada kaldım bu konuyla alakalı itirazın "iptali" + tahliye söz konusu olacak sanırım çünkü direkt sulh hukukta açmaz ev sahibi örnek no:13 gönderir bu konuda ama sonrasında istinaf sınırı yine alacak + yıllık kira toplamına göre mi belirlenecek?İtirazın kaldırılması ve iptali arasında bir fark olması gerek kiracı acaba ev sahibi hangi yolu izleyecek çünkü İtirazın iptali veya tahliyeden biri kesin olursa diğeri incelenemediği için karar bozulursa temerrüt var ama tahliye yok ya da tahliye var temerrüt yok olacak. Yani dava sonunda kiracı çok ama çok daha zararlı çıkabilir malum artık yüzde 9 yasal faiz değil mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanıyor . Sizce hangisi ? Biz bu konuda çok arada kalıyoruz da

Yanlış yapıyorsunuz. Benim şimdiye kadar burada kira hukukuyla ilgili okuduğum doğru yorum sayısı 1 veya 2 ancadır. Avukat mahkeme durumunda değil mahkeme öncesinde şarttır asıl ki işiniz mahkemeye kalmasın.
Tekrar söylüyorum şimdiye kadar yalan yanlış bilgiler dışında burada çok nadir doğru yorum okudum onların da sahibi zaten avukat olduğunu beyan etti.
Kira hukuku cezadan da diğer hukuk dallarından da çok daha zordur.
Çünkü icra, borçlar, sözleşme hukukunu karma şekilde barındırır.
Burada verilen tavsiyeler sizin durumunuza uymayacak denemesi bedav
Teşekkür ederim 🙏😊
Ben bir kiracıyım öncelikle ama ev sahibinizi haklı gördüm. Bu olaylarda iki taraflı olarak düşünmek gerektiğine inanıyorum. İki tarafı da mağdur etmemeliyiz. Sizin eviniz olsa 5k kiraya verir miydiniz bu ekonomik durumda Allah aşkına? 5k dediğiniz olay haftalık market alışverişi şu an farkındaysanız ki iki ay sonra muhtemelen tamamen çöp olacak.
Evet iki taraf da mağdur olmasın diye hem geçen sene ki artışa itiraz dahi etmedim. Hem de bu sene %25 hakkimdir demedim. Orta yolu bulmak amacım. Fakat sizin dusuncenize göre şöyle bir sonuç çıkıyor. Ben diyelim ki 10 bini kabul ettim, ülkemizde enflasyon bu kadar hızlı artış gösterirken 5 ay sonra o 10 binde çöp oldugunda sadece market parası haline geldiginde tekrar zam yapma hakki olmalı mı sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X