Kiracı sorunu

Aynı durumu biz de yaşıyoruz sırf bu %25 zorunluluğu yüzünden. Bi de benimki İstanbul da 2300 e oturuyor ve 3000 veriyor lütfedip 😂 ihtar çektim 5 bine zor ikna oldu . Bu zamanda evin varsa ya kendin oturacaksın ta da boş kalacak . Sonra görelim yeni gayrimenkul emlak krizlerini 😊

kiracı sizin kiranız kdar zam yapmak zorunda değil

onun zam süresi içinde %25 geçerli, %25'i yapıp geçebilir, kanunen hakkı var. ypamasaydı adil değil vs v...bunlar hukuken geçerli argümanlar değil. seneye tüfe kadar yapar oturursa mesela.

ev almak kiraya vermek böyle bir şey. 5 sene yasal sınır neyse o zammı yapacaksınız. 5 sene sonra ancak çok düşük kaldıysa zorla artış talep edebilirsiniz. ilk 5 yıl başka bir yasal opsiyonunuz yok. ha kiracıyla aynı yerde oturursunuz, çirkef olur sürekli rahatsız edersiniz, huzur vermezsiniz. böyle ev sahibi olamayacak olan bence o eve güvenip de bütçe yapmasın. adam telefonda sizi engellese kirayı da yasal sınırla artırıp hesabınıza gönderse 5 sene gık diyemezsiniz.

satmak istemenizi anladım da oturduğunuz yerde sabit görevde misiniz? 3 sene sonra da onu satıp bu sefer gideceğiniz yerde alacaksanız attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyebilir. ha ama sabit görevse tekirdağ güzel yer, bağluma tercih ederim ben olsam.

sabit görevdeyseniz. satma fikri iyi. ama kiracılı ev zor satılır satabiliyorsanız satın. zaten başka şehirde olduğunuza göre mecbur emlakçıya vereceksiniz, emlakçı muhatap olsun. belli bir gün belirleyip göstermesi vs. gerekiyor. (ama sürekli ev gezdirmek isteyemezsiniz) emlakçı ile çözün.

Simdi.kiraciniz hakli yuzde 25 devam ediyor mayısta
Ama illa satacagiz diyorsaniz da kiraci evi gostermem diyemez her gun her an gostermek zorunda degil ama haftada 1 gun 2 saat ayirmak zorunda. Bir emlakci ile anlasabilirsiniz satma konusunda
Diger yandan da tahliye taahhutnameniz varsa cikmalari icin ihtar cekebilirsiniz

kiracı sizin kiranız kdar zam yapmak zorunda değil

onun zam süresi içinde %25 geçerli, %25'i yapıp geçebilir, kanunen hakkı var. ypamasaydı adil değil vs v...bunlar hukuken geçerli argümanlar değil. seneye tüfe kadar yapar oturursa mesela.

ev almak kiraya vermek böyle bir şey. 5 sene yasal sınır neyse o zammı yapacaksınız. 5 sene sonra ancak çok düşük kaldıysa zorla artış talep edebilirsiniz. ilk 5 yıl başka bir yasal opsiyonunuz yok. ha kiracıyla aynı yerde oturursunuz, çirkef olur sürekli rahatsız edersiniz, huzur vermezsiniz. böyle ev sahibi olamayacak olan bence o eve güvenip de bütçe yapmasın. adam telefonda sizi engellese kirayı da yasal sınırla artırıp hesabınıza gönderse 5 sene gık diyemezsiniz.

satmak istemenizi anladım da oturduğunuz yerde sabit görevde misiniz? 3 sene sonra da onu satıp bu sefer gideceğiniz yerde alacaksanız attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyebilir. ha ama sabit görevse tekirdağ güzel yer, bağluma tercih ederim ben olsam.

sabit görevdeyseniz. satma fikri iyi. ama kiracılı ev zor satılır satabiliyorsanız satın. zaten başka şehirde olduğunuza göre mecbur emlakçıya vereceksiniz, emlakçı muhatap olsun. belli bir gün belirleyip göstermesi vs. gerekiyor. (ama sürekli ev gezdirmek isteyemezsiniz) emlakçı ile çözün.
Evet dediniz gibi evi emlakçıya verdik bugün gerisi ilede o ilgilenecek

%25 muhabbeti sebebiyle kiracınızın yeni kirası maksimum 5625 lira olabiliyor.
eğer tüfe baz alınsaydı en son %73 falan açıklanmıştı, 7.785 lira yapardı .
yani şuan %25 kanunu olmasaydı da kiracınızın yeni kirası sizin 8500 9000 hesabınıza yetişmiyor :)
yani böyle yok kredim var yok kiram yüksek yok tüp bebek yapıyorum bilmem ne gibi bahanelerin bi önemi yok
güncellemeyi okuduğumda da evi satışa çıkardığınızı ve artık askeri personele kiraya vereceğinizi yazmışsınız
bu sefer hesabı düzgün kurun da elalemi yok kredim var tüp bebek yapıyorum falan diyerek parasını verip oturduğu evden etmeyin

Gayrimenkul Danışmanı olarak çalıştığım için açıklama yapayım
Haksızsiniz
Kiracı sizin babanız değil. Yani borçlarınızi ödemek zorunda değil.
Yüzde 25 devam ederken tüfeye göre zam yaptığınızı sikayet ederse görürsünüz maliye neler yapıyor size
Düzenli kira ödüyorsa 10 yıl oturabilir.
Tahliye taahhütnamesi dogru dolduruldu ise geçerlidir
5.yilda kira tespit davası açabilirsiniz
Ev satılırsa 6 ay içinde çıkması gerekir yeni mulk sahibi ihtar çekerse
Kiracıli alırsa yeni sözleşme yapilir

kiracınız evi satacaksanız göstermek zorunda eğer göstermez ise dava açıp göstermesi için gün alabilirsiniz evi görmeye gelenlere ses çıkartırsa bununla ilgili şikayette bulunabilirsiniz elinizde mahkeme kararı var gösterecek diye, evi alan kişi 1 ay içinde tahliye ihtarnamesi gönderecek kiracının teslim aldığından emin olsun. 6 ay içinde Çıkmazsa avukat ile işini halleder davalar büyükşehir lerde 3 yıl sürüyor. Onuda bilin aklınızda olsun.

Son düzenleme:
Merhaba yardımcı olursanız sevinirim.
Geçen sene evi kiraya vermistik 3+1 ev 4.500 tl .Bizde kiracıyız 3+1 evde 5000 tl ye oturuyoruz.Bizimde , kiracimizinda sözleşmesi tüfe üzerinden. Hesaba göre 8500 9000 arası bir kira ödemek durumunda kalıcaz. Bizde aynı kirayı kıracimizdan istedik. Onların mayıs ayında yenileniyor sözleşme bizim temmuzda. Biz yine dedik ki zammı ozaman yapmayalım temmuzda yapalım aynı kirayı sizden alalım ama kabul etmiyorlar yüzde 25 devam ediyor diyerek. 5.750 TL yapıyor bu sefer biz magdur oluyoruz çünkü bizim sözleşmemiz temmuz ayına denk geliyor ve o zamanda yüzde 25 artış kanunu bitiyormuş. Yenı evli oldukları için ve çok borçları olduğu için veremiceklerini soylediler devlet memuru bey ama bizde tüp bebek tedavisi görüyoruz ve ekstra kredilerimiz var zor durumda kaliyoruz . Yeni evli sayılırız 2.5 senelik evliyiz .Daha uygun ev bulurlarsa oraya geçmelerini zor durumda kaldığımızı bizimde kiraci olup giderlerimizin olduğunu söyledik.Esim beyle konuşurken kiracinin karısı telefonu alıp bizi çıkartamazsiniz çıkartacaksanız ihtar çekin mahkemeye verin falan demeye başladı. Kendim oturcam dersen de 1 yil kiraya veremezsin falan diyerek bizi tehdit etti.ev başka bir şehirde biz başka sehirdeyiz eşimin gorev yeri değiştiği için buraya gelmiştik. Böyle olunca evi satma ve suanki kiraci olduğumuz evi alma kararı aldık ama zorluk çıkartacaklar gibi duruyor evi görmek için gelenlere evi göstermemesi gibi bir durumda ne yapmamız gerekir. Nasıl bir yol izlemeliyiz konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum.

Not : arkadaşlar kiraci düşmanı değilim kimse yanlış anlamasın bende kiracıyım kendi evinizde oturun ozaman demeyin. Oturamıyoruz çünkü eşimin tayini başka şehire çıktı.
Arkadaşlar kendi evimiz ankara bağlum kafkaslarda biz tekirdağ çerkezköyde oturuyoruz
☆ Evi satılığa çıkarttık. Kiracı evi göstermek zorundaymış emlakçı ilgilenecek artık. Burdan da tayin olduktasonra evi askeri personele seçerek kiraya vermeyi düşünüyoruz 4 yil kalıp gidiyorlar. İlerisi ve kiracı için daha uygun bir seçim olacak ( askeriye bölgesine çok yakın alacağımız yer) teşekkürler herkese.
Üzülerek söylüyorum ki içerisinde kiracı bulunan ev çoğunlukla satılmıyor, evet kiracı evi göstermek zorunda ancak hayır göstermeyeceğim derse kiralananı göstermeye izin davası açıyorsunuz ve minimum 1,5 sene sürüyor. Gelenlere evi kötülüyor, evi dağınık bırakıyor ki emlakçının çektiği resimlerde kötü çıksın. Anca vatandaşlık almak için taşınmaz edinen birisi alabilir çünkü yeni malik içinde karlı bir durum değil neticede aynı kira sözleşmesinin tarafı haline gelecek ve zam yapamayacak. Üstelik kiracı çıkmıyorum dese yeni malik 6 ay bekleyip dava açacak da dava 2 sene sürecek de... Kira uyuşmazlıklarında karşınızdaki insanın insafı çok önemli çünkü kanun kiracıyı ev sahibini mağdur edecek ölçüde koruyor.
Tavsiyem şudur ki bundan sonra kiracı seçecek olursanız noter huzurunda tahliye taahhüdü alın, birkaç senet düzenleyin, imkanınız varsa bir avukat huzurunda sözleşmeyi imzalayın. Enflasyonun hat safhada olduğu şu dönemde herkesi anlamak lazım ancak o kadar sıkıntılı kiracılar ile karşılaştım ki ev sahiplerinin mağduriyetlerine daha çok şahit oldum. (avukatım)

Gayrimenkul Danışmanı olarak çalıştığım için açıklama yapayım
Haksızsiniz
Kiracı sizin babanız değil. Yani borçlarınızi ödemek zorunda değil.
Yüzde 25 devam ederken tüfeye göre zam yaptığınızı sikayet ederse görürsünüz maliye neler yapıyor size
Düzenli kira ödüyorsa 10 yıl oturabilir.
Tahliye taahhütnamesi dogru dolduruldu ise geçerlidir
5.yilda kira tespit davası açabilirsiniz
Ev satılırsa 6 ay içinde çıkması gerekir yeni mulk sahibi ihtar çekerse
Kiracıli alırsa yeni sözleşme yapilir
Peki tek evi olan ev sahiplerinin kiracisina noterden protesto çekip evi tahliye eden kiracının ardından kaç yıl kiraya verilemez ? 1 yıl demis konu sahibinin kiracısı ben 3 yıl biliyordum?

Peki tek evi olan ev sahiplerinin kiracisina noterden protesto çekip evi tahliye eden kiracının ardından kaç yıl kiraya verilemez ? 1 yıl demis konu sahibinin kiracısı ben 3 yıl biliyordum?
İhtar üzerine çıkan kiracının tahliye hakkı yoktur. Yeniden kiraya verme yasağı tahliye emri ile çıkan kiracı için gündeme gelir ve 3 senedir

Merhaba yardımcı olursanız sevinirim.
Geçen sene evi kiraya vermistik 3+1 ev 4.500 tl .Bizde kiracıyız 3+1 evde 5000 tl ye oturuyoruz.Bizimde , kiracimizinda sözleşmesi tüfe üzerinden. Hesaba göre 8500 9000 arası bir kira ödemek durumunda kalıcaz. Bizde aynı kirayı kıracimizdan istedik. Onların mayıs ayında yenileniyor sözleşme bizim temmuzda. Biz yine dedik ki zammı ozaman yapmayalım temmuzda yapalım aynı kirayı sizden alalım ama kabul etmiyorlar yüzde 25 devam ediyor diyerek. 5.750 TL yapıyor bu sefer biz magdur oluyoruz çünkü bizim sözleşmemiz temmuz ayına denk geliyor ve o zamanda yüzde 25 artış kanunu bitiyormuş. Yenı evli oldukları için ve çok borçları olduğu için veremiceklerini soylediler devlet memuru bey ama bizde tüp bebek tedavisi görüyoruz ve ekstra kredilerimiz var zor durumda kaliyoruz . Yeni evli sayılırız 2.5 senelik evliyiz .Daha uygun ev bulurlarsa oraya geçmelerini zor durumda kaldığımızı bizimde kiraci olup giderlerimizin olduğunu söyledik.Esim beyle konuşurken kiracinin karısı telefonu alıp bizi çıkartamazsiniz çıkartacaksanız ihtar çekin mahkemeye verin falan demeye başladı. Kendim oturcam dersen de 1 yil kiraya veremezsin falan diyerek bizi tehdit etti.ev başka bir şehirde biz başka sehirdeyiz eşimin gorev yeri değiştiği için buraya gelmiştik. Böyle olunca evi satma ve suanki kiraci olduğumuz evi alma kararı aldık ama zorluk çıkartacaklar gibi duruyor evi görmek için gelenlere evi göstermemesi gibi bir durumda ne yapmamız gerekir. Nasıl bir yol izlemeliyiz konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum.

Not : arkadaşlar kiraci düşmanı değilim kimse yanlış anlamasın bende kiracıyım kendi evinizde oturun ozaman demeyin. Oturamıyoruz çünkü eşimin tayini başka şehire çıktı.
Arkadaşlar kendi evimiz ankara bağlum kafkaslarda biz tekirdağ çerkezköyde oturuyoruz
☆ Evi satılığa çıkarttık. Kiracı evi göstermek zorundaymış emlakçı ilgilenecek artık. Burdan da tayin olduktasonra evi askeri personele seçerek kiraya vermeyi düşünüyoruz 4 yil kalıp gidiyorlar. İlerisi ve kiracı için daha uygun bir seçim olacak ( askeriye bölgesine çok yakın alacağımız yer) teşekkürler herkese.
Kiraciyi çıkartmak çok zor , kira tespit davasından da bahsedilmis zaten.. Ben burada eğer evin hakki olan kira isteniyorsa ev sahibinden yanayım, yatırım yapmışım ev almışım ve bir oranda da bu yapmış olduğum yatirimin geri dönüşünü beklerim. Eğer böyle olacağını bilseydim ev almazdım başka bir şeye yatırım yapardım. Kiracı çıktıktan sonra eve yaptırmam gereken tadilat vs kiracının 1 senelik kirasina karşılık gelecekse benim için ölü bir yatırım olmuş oluyor.

Bağlum Kafkaslar bir de... Vay arkadaş.
Merak edip baktım,o bölgede kira fiyatları ne diye 10 binden aşağı yok gibi..Bu nasıl rakamlar yaa..ev sahibi de hakli kiracı da haklı.. kiracı ne yapsın tek kira mı ödüyor daha bi sürü giderler var..ev sahibi de haklı aldığı kira enflasyon karşısında hemen eriyor ..kiraci ve ev sahibinin bu kadar karşı-karşıya kaldığı bir dönem hatırlamıyorum..allah herkesin yardımcısı olsun..

İhtar üzerine çıkan kiracının tahliye hakkı yoktur. Yeniden kiraya verme yasağı tahliye emri ile çıkan kiracı için gündeme gelir ve 3 senedir
Bu bilgi için çok teşekkür ederim 🙏 Bizim tek evimiz var ve kiradaydi. Biz de farklı şehirde kirada oturuyoruz.Bizim oturduğumuz evden bizi kızım gelecek deyip çıkartmak istediler ve yaşadığımız yerde kiralar çok yükseldiği için ev bulamadık bütçemize uygun.Sonra kendi kiracimiza noterden protesto çektik biz gelicez diye ,1 ayda çıktı evden kiracimiz. Tam onun çıkacağını söylediği gün biz ev bulduk yaşadığımız yerde ve öyle denk geldi ki şok olduk.Bu sefer eşim işini kaybetmek istemediğinden kendi memleketimize dönmedik ve evimiz o şekilde 1 yıldır boş duruyor ,Cook zorlanıyoruz burdaki kirayı öderken.Biz arastirdigimizda noterden protesto ile çıkan kiraci sonrasi da evi başkasına 3 yıl veremezsiniz dendi.Yani sizin dediğinize göre biz evimizi kiraya verebiliriz oluyor ,doğru mu?

Mahkeme kararıyla tek eviniz olduğunu kanıtlamış olmanız gerekiyor. Eger mahkeme kararı ile kiraciyi çıkarttı iseniz eve girmezseniz tekrar kiraya verdiginiz zaman cikarttiginiz kiracıya para cezası ödersiniz.

Mahkeme kararıyla tek eviniz olduğunu kanıtlamış olmanız gerekiyor. Eger mahkeme kararı ile kiraciyi çıkarttı iseniz eve girmezseniz tekrar kiraya verdiginiz zaman cikarttiginiz kiracıya para cezası ödersiniz.
Mahkeme kararı olmadan tek evimiz var biz geleceğiz deyip sadece noterden protesto çekip gönderildi ise ve kiraci bu şekilde çıktı ise ? Eviniz boş bir yıldır ve bize yine de veremezsiniz denmişti.Biz başka şehirde kiradayiz ,dönecektik evimize ,kiracimiz bu şekilde çıkmıştı ama o çıktığı gün biz yaşadığımız yerde ev bulduk aynı anda oldu bunlar.işimizi kaybetmemek için dönmedik ve çok zorlanıyoruz burdaki kirayı öderken, aynı zamanda da tek evimiz boş duruyor 1 yıldır..mecburen oldu bunlar.Ordan alıp burdaki eve öderken bizi çıkarttı ev sahibimiz ve başka ev aradık, bütçemize uymadı, tamm dönüyorduk, daha uyguna denk geldi tasindik ona.Kendi evimizin hayrini göremiyoruz, 3 yılı doldurmanız lazım dediler,o yüzden sordum .Açılmış bir mahkeme,tahliye kararı vs olmadan sadece noter protestosu ile çıkmıştı kiracimiz.

Bu bilgi için çok teşekkür ederim 🙏 Bizim tek evimiz var ve kiradaydi. Biz de farklı şehirde kirada oturuyoruz.Bizim oturduğumuz evden bizi kızım gelecek deyip çıkartmak istediler ve yaşadığımız yerde kiralar çok yükseldiği için ev bulamadık bütçemize uygun.Sonra kendi kiracimiza noterden protesto çektik biz gelicez diye ,1 ayda çıktı evden kiracimiz. Tam onun çıkacağını söylediği gün biz ev bulduk yaşadığımız yerde ve öyle denk geldi ki şok olduk.Bu sefer eşim işini kaybetmek istemediğinden kendi memleketimize dönmedik ve evimiz o şekilde 1 yıldır boş duruyor ,Cook zorlanıyoruz burdaki kirayı öderken.Biz arastirdigimizda noterden protesto ile çıkan kiraci sonrasi da evi başkasına 3 yıl veremezsiniz dendi.Yani sizin dediğinize göre biz evimizi kiraya verebiliriz oluyor ,doğru mu?
Evet kiraya verebilirsiniz.

X