Kiraya yüzde 350 zam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İçinize siniyorsa ne ala Allah ağız tadı ile oturtmayı nasip etsin 😊 bizim ki 2+1 , apartaman 2-3 ay önce yeni taşınan 10 dan girdi sadece. Hatta geçen sene karşı apartmanim da 3+1 cam balkonlu daire kiraya verildi ev sahibi önce 4 sonra 3.5 istedi. Arkadaşıma demistim sen tut diye ordan hatirliyorum ama tutmadi 🤭 2.5 a çarşıdan tuttu 2+1.
bu sene kira fiyatları oturduğunuz yerde nasıl oldu bilmiyorum ama yazdıklarınıza göre sizden normalden fazla bir miktar istendiği anlaşılıyor. Biraz eski konuymuş fark etmeden yorum yaptım.
Bu arada bizim binaya da 2-3 ay önce girenler 15ten tuttular, sonra zam zamanı ev sahibimiz tüm binayı 15e fitledi. Bizim buralarda pek eski kiracı mantığı da kalmadı artık. Oralarda nasıldır bilmiyorum.

Zaten bu yüzden size değil alıntılayana cevap verdim. Aynı şeyleri defalarca kez yazmak zorunda kalmamalıyız bence. 3 hafta geçmiş üzerinden konunun neden hortladığına anlam veremedim. Bakın dalganıza ne diyim
Konuya hafta sonu bir kaç yorum gelmiş bende dün gordum cevap verdim. Konunun kapanmasini gerekli bilgilere vakıf oldugumu da yukarda belirttim. Ama sizden ricam ben nasıl iyi veya kötü gelen her yoruma teşekkür edip konuyu kapatirsam sizden de bana o şekilde cevap vermenizi rica edicem. Kocaman kadınlarız, saç tırnak manikür'den bahsetmiyoruz. Benim ve ailem için onemli bir konuda bakın dalganiza diye cevap vermeyin lütfen. Konuya dahil olmak zorunda değilsiniz. Ama üslubunuza dikkat etmek zorundasınız. İyi günler diliyorum size de 🙏

Konuya hafta sonu bir kaç yorum gelmiş bende dün gordum cevap verdim. Konunun kapanmasini gerekli bilgilere vakıf oldugumu da yukarda belirttim. Ama sizden ricam ben nasıl iyi veya kötü gelen her yoruma teşekkür edip konuyu kapatirsam sizden de bana o şekilde cevap vermenizi rica edicem. Kocaman kadınlarız, saç tırnak manikür'den bahsetmiyoruz. Benim ve ailem için onemli bir konuda bakın dalganiza diye cevap vermeyin lütfen. Konuya dahil olmak zorunda değilsiniz. Ama üslubunuza dikkat etmek zorundasınız. İyi günler diliyorum size de 🙏

Hanımefendi kendinize olmayan bir mentiona atlıyorsunuz. Sonra da ben teşekkür edip kapatıyorum siz de öyle yapın diyorsunuz. Konuya siz kendinizi dahil ettiniz. Size yazılmış bir şey yoktu orda.

konun kapanmasını arzu ediyorsanız forum moderatörünü etiketleyerek rica ederbilirsiniz. umarım lehinize olacak şekilde sonuçlanmıştır konunuz.

Mümkünse siz kiraya vermeyin boş tütün zaten. Vur ensesine al agzinda ki lokmayı mantığı bu.
Benim maaşıma yüzde 500 zam gelmiyor ne yazık ki. Bahsettiğiniz paranın değer kaybının da sebebi ben değilim. Ev sahibinin mutfak giderlerini de karsilamakla mükellef değilim. O halde ev sahibim çok zengin lux yasantili biri olsa mutfak gideri 50 bin olsa onu da ben karsiliycam. Bakın daha önce ki yorumlarım da belirttim şuan sizin bu kurala bu hakka hukuka ihtiyacınız olmayabilir. Ama gün gelir adalet arayisina girerseniz, adaletsizliği ve orman kanunlarini savundugunuzu hatırlayın.
Herkesin maaşına yüzde beş yüz ve fazlası zam geldi. Bundan 5 yıl önce 8 bin paraya iyi maaş diyorduk. Şimdi iki kişinin asgari ücretle çalıştığı eve 34 bin para giriyor. Paranın değer kaybının sebebi ev sahibiniz de değil. Her şeyin bir ederi vardır ama barınma ihtiyacı için 10bin tl gayet makul bir rakam diyorum sadece. Bu hak hukuk meselesi değil bence biraz izan meselesi. Bir şeyin yasal olması etik olduğu anlamına gelmez. Dediğim gibi 5-6 bin para evin demirbaşının yıprandığına değmez. Siz makul olmadığınız için ev sahibiniz de böyle davranıyor bence. Siz nasıl kendinizi düşünüyorsanız o da kendini düşünüyor garip bir şey yok.

O zaman boş tutacak evini.
Ev sahibinin evinin gereksiz ve fahiş yere artan değerinden niye kimse bahsetmiyor ? Ev sahibi evini satarken benim evim aslında 4 milyon etmez ben hakkaniyetli davranıp gerçek olması gereken değerde satayım diyecek mi ?
Kira hukukunun şartları bellidir.
Ev kiraya vermek yüzde yüz kazançlı çıkılacak bir yatırım değildir. Kim bunu size böyle anlattı bilmiyorum ama Altın almak, araba almak , döviz almak gibi riskleri de vardır.
Bunları göze almayan evini boş tutsun
Bi de bu laf çıktı. Gayrimenkul tabii ki dünyanın her yerinde bir yatırım aracıdır. Bu ingilitere’de de dubai’de de japonya’da da böyledir. Ülkemizdeki enflasyonist ortamın bunu sektelemesi insanların bir başkasının hayrına evini vereceği anlamına gelmez. Zaten bu yaz da bu %25 muhabbeti kalkacak çünkü ev satışları ve inşaat sektörü de bu olaydan yara aldı, yatırımcılar yurtdışına kaçmaya başladı. Neden biliyor musunuz? Gayrimenkul bir yatırım aracı olduğundan ve Türkiye’de devlet eliyle bu engellendiğinden. Bir şey söylerken biraz mevcut durumu analiz edebilsek güzel olur bence.

Bi de bu laf çıktı. Gayrimenkul tabii ki dünyanın her yerinde bir yatırım aracıdır. Bu ingilitere’de de dubai’de de japonya’da da böyledir. Ülkemizdeki enflasyonist ortamın bunu sektelemesi insanların bir başkasının hayrına evini vereceği anlamına gelmez. Zaten bu yaz da bu %25 muhabbeti kalkacak çünkü ev satışları ve inşaat sektörü de bu olaydan yara aldı, yatırımcılar yurtdışına kaçmaya başladı. Neden biliyor musunuz? Gayrimenkul bir yatırım aracı olduğundan ve Türkiye’de devlet eliyle bu engellendiğinden. Bir şey söylerken biraz mevcut durumu analiz edebilsek güzel olur bence.

Gayrimenkul tum yatirim araclarinda oldugu gibi "yuzde yuz kar garantisi veren" masraflariniz ile orantili gelir garantileyen bir yatirim araci degildir.

Herkesin maaşına yüzde beş yüz ve fazlası zam geldi. Bundan 5 yıl önce 8 bin paraya iyi maaş diyorduk. Şimdi iki kişinin asgari ücretle çalıştığı eve 34 bin para giriyor. Paranın değer kaybının sebebi ev sahibiniz de değil. Her şeyin bir ederi vardır ama barınma ihtiyacı için 10bin tl gayet makul bir rakam diyorum sadece. Bu hak hukuk meselesi değil bence biraz izan meselesi. Bir şeyin yasal olması etik olduğu anlamına gelmez. Dediğim gibi 5-6 bin para evin demirbaşının yıprandığına değmez. Siz makul olmadığınız için ev sahibiniz de böyle davranıyor bence. Siz nasıl kendinizi düşünüyorsanız o da kendini düşünüyor garip bir şey yok.

5 yil once kira bedeli 700 - 1000 tl civari ortalama idi. Su an 10 Katina normal diyerek kendi kendinizi curutuyorsunuz. Bahsettiginiz zam miktarindan 2 kat fazlasina yani.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X