Popüler Konu Kış hazırlıkları başladı,siz neler yapıyorsunuz?

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.163
596.120
42
Yaz ayında meyve ve sebze alışverişi bir başka olur.Sebze ve meyveler çok çeşitli ve daha lezzetli olurlar.Tabi fiyatlarıda kış aylarına göre daha uygun oluyor.
Kışın hem daha sağlıklı,hem daha lezzetli ve daha hesaplı yiyecekler tüketmek için yaz aylarında kışa hazırlık yapmamız gerekiyor.
Her ay farklı sebze ve meyvelerle kış hazırlığı yapabiliriz.
Meyveler kurutabiliriz.
Siz neler yaptınız.Sizde yaptıklarınızı bizimle paylaşırsanız memnun olurum :KK200: :KK36:

Ben şimdilik kiraz,kayısı ve vişne kuruttum.Dilerseniz kışın şerbet yapabilirsiniz.
Dilerseniz muhteşem bir atıştırmalık olabilir.
Vişne kurusu
Vişnelerimin saplarını ayırdım.Güzelce yıkayıp bir sofra bezi üzerine serip güneşte kuruyana kadar beklettim.Buzluğa koymaktansa kurutmanızı öneririm.Harika bir atıştırmalık oldu.Çocuklarınız buna bayılacak:)
vişne ..jpg

vişne.jpg

Kiraz Kurusu
Kirazları vişne gibi yıkayıp,saplarını ayırdım.Fakat kiraz vişne gibi kolay kurumuyor bu sebeple bıçakla birer çizik attım:)
Sonra sofra bezine serip güneşte kurumaya bıraktım:)
Dilerseniz kışın pastalarınızı süsleyebilirsiniz veya harika bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.
kiraz kurusu.jpg

kiraz.jpg

Kayısı,elma,armut dilediğiniz meyveyi kurutabilirsiniz.
Bu sıralar şeftali ve mürdüm eriği var.Eriklerini çekirdeklerini çıkarıp 4 e bölerek kurutabilirisiniz.

Nane ve reyhan kuruttum :)Reyhanlarım daha balkonda kuruma halinde
Çok kullanılmıyor evde geçen yıldan vardı.Bahçeden topluyorum ara ara fazla olunca kurumaya bıraktım:)Henüz yapraklarını saplarından ayırmadım:)
Reyhanı lahana sarmasına ve salatalara kullanıyorum.Birde yöresel bir bulgur köftemiz var onun için kurutuyorum:)
reyhan.jpg

IMG20200813164619.jpg

IMG20200813164539.jpg

Naneyi pazardan aldım ve yapraklarını saplarından ayırıp yıkadım.Daha sonra sofra bezine serip gölgede yani içeride kurumaya bıraktım.Dışarıda kuruyunca rengi boz oluyor.
nane.jpg

Kuruyan naneleri kevgir yardımı ile kalan diğer saplarından ayırıyoruz.
nane kurusu.jpg
nane suyu.jpg

Üste kalan kısımları ayrı saklayıp çay olarak kullanıyorum...
nane çayı.jpg
nane nasıl kurutulur..jpg

Eşim bugün pazardan taze fasulye almış.Onuda kurumaya bıraktım.
Fasulyede nane gibi göldege kurumalı yoksa rengi ve tadı hoş olmuyor:)
Yıkayıp ayıklayıp doğruyoruz ve sofra bezi üzerinde kurumaya bırakıyoruz.
Kuruduktan sonra resim paylaşırım:)
fasulye.jpg

IMG20200817125105.jpg
IMG20200817125057.jpg

Kış için geçen yıl domates kuruttum çok lezzetli oldu.Bu yıl daha fazla kurutmayı düşünüyorum.
Eşim 2 gün önce domatesi fazla almış bende hemen halka halka doğradım bir kaba koydum ve üzerine bolca kaya tuzu döktüm sonra tepsiye dizip balkona koydum.Bugün bayağı bayağı suyunu çekmiş .Böyle azar azar kurutmayı düşünüyorum.
Geçen yıl tepsiye dizip tuzlamıştım çok sulanmıştı.Şimdi kapta tuzlayınca tepside sulanmadı çünkü su kapta kaldı.Fazla suyunu 5 dkda bıraktı.Tavsiyem sizde öyle yapın:)Tuzu fazla kaçırmış olabilirim:)
Bunun koruyucusu tuz:)
Tuzu atıyoruz.İyice kuruyor sonra cam bir kavanoza veya bez torbaya koyun dolaba atın:)

IMG20200812182041.jpg
IMG20200812182419.jpg
IMG20200812182514.jpg
IMG20200812182613.jpg
IMG20200812183215.jpg
IMG20200812183224.jpg
IMG20200812183230.jpg
IMG20200812183427.jpg

domates kurusu.jpg

IMG20200824133749.jpg

Geçen kış kardeşimin eşinde kurutulmuş kabak kavurması yedim.Biber,kabak,domates,patlıcan kurusu karışık haşlayıp kavurmasını yapmıştı.Bende bu yıl yapmaya karar verdim.
Kayınvalidemin bahçesi var.Her gittiğimde kabakları toplayıp gelir gelmez kabuklarını soyup büyük büyük doğruyorum sonra tepsiye koyup balkona atıyorum.İki gün sonra bu haldeler:)Kışın haşlayıp sonra soğan salça ikilisi ile buluşturmayı planlıyorum.
Tabi diğer sebzelerle karışık yapacağım:)
kabak.jpg

Salatalık dolmasını denediniz mi?
Tavsiye ederim.Salatalığı büyüklüğüne gmre 2 ye veya 3 e bölüyoruz.
Sonra içlerini oyup ipe takıyoruz.Balkonda veya güneş alan bir yerde kurumaya bırakıyoruz.Dolması şahane oluyor😍
IMG_20200813_121914.jpg

Pazardan bamya aldım.Kurutmak için başlarını kesip ipe taktım.
Kışın etli bamya yapacağım🤗
Bamya gölgede hava alan bir ortamda kuruyacak.
IMG20200820225057.jpg
IMG20200820225854.jpg
IMG_20200821_131759.jpg

Bu konudan bir arkadaştan fikir alarak kavun kuruttum şahane oldu tavsiye ederim.
Kabuklarını soyup ince ince dilimliyoruz.
Bez örtü üzerine serip güneşte bekletiyoruz.
IMG20200816144111.jpg
IMG20200817124505.jpg
IMG20200818120957.jpg
IMG20200818120959_01.jpg

IMG20200824133742.jpg

İncirlerim kurudu😍
IMG20200824133802.jpg

Karpuz pekmezini hiç denedşniz mi?Ben denedim çok güzel oldu😍
Yarım karpuzun suyunu sıktım ve 2.5 saat kadar kaynattım ve 1 gün güneşte bekletyim.Daha sıvı bir kıvam elde etmek için 1.5 saat yeterliymiş aslında🤗
IMG20200827130948.jpg

IMG20200827131602.jpg
IMG20200827131609.jpg
IMG20200827161851.jpg
IMG20200829220109.jpg
IMG20200829220152.jpg

Konserveler,buzluk hazırlıkları yapacağız:)
Urmu dut reçeli
urmu dut.jpg
reçel.jpg

Vişne,karadut ve kızılcık reçeli yaptım onları daha sonra paylaşayım elimde hazır resim yok:)

Domates ve az kapya biber ile salça yaptım.İlk defa yaptım gayet güzel oldu.
Domatesleri dörde bölüp tencereye koydum ve tuz ile harmanladım üzerine 5-6 kapya blenderde çektim.Ocağa koyup kaynattım.Domatesler yumuşayında blender ile çektim ve biraz koyulaşana kadar kaynattım.
sonra kevgirden geçitip tepsiye koydum ve 2-3 gün güneşte bekketyim.Sık sık karıştırmak lazım yoksa kuruyor.Hatta tepside azalınca tepsileri birleştirelim.Sonra kavanozlara koyalım.
IMG20200830123255.jpg
IMG20200830125331.jpg

Malatya Dövme Tarhanası🤩
IMG20200824133737.jpg

Kırmızı biber,domates,kuru soğan,patlıcan,irmik,yoğurt,tam buğday unu ,nohut ve nane ile yaptığım toz tarhana
IMG20200828133817.jpg
IMG20200828150144.jpg

IMG20200828150522.jpg

IMG20200829170206.jpg

IMG20200906163325.jpg

IMG20200830161710.jpg

Haşlayıp yemek için mısırı kurutup böyle taneliyorum..Balkona bez bir örtü serip üzerine diziyorum. Ben Ekim sonu, kadım başı gibi kuruttum. 20 günde kurudu.
Sonra pişirmeden bir gece önce ıslatıp pişiriyorum.
IMG20231113171811.jpg
IMG20231113171821.jpg

Son düzenleme:
Yaz ayında meyve ve sebze alışverişi bir başka olur.Sebze ve meyveler çok çeşitli ve daha lezzetli olurlar.Tabi fiyatlarıda kış aylarına göre daha uygun oluyor.
Kışın hem daha sağlıklı,hem daha lezzetli ve daha hesaplı yiyecekler tüketmek için yaz aylarında kışa hazırlık yapmamız gerekiyor.
Meyveler kurutabiliriz.
Ben şimdilik kiraz,kayısı ve vişne kuruttum.Dilerseniz kışın şerbet yapabilirsiniz.
Vişne kurusu
Vişnelerimin saplarını ayırdım.Güzelce yıkayıp bir sofra bezi üzerine serip güneşte kuruyana kadar beklettim.Buzluğa koymaktansa kurutmanızı öneririm.Harika bir atıştırmalık oldu.Çocuklarınız buna bayılacak:)
Eki Görüntüle 2672363
Eki Görüntüle 2672361

Kiraz Kurusu
Kirazları vişne gibi yıkayıp,saplarını ayırdım.Fakat kiraz vişne gibi kolay kurumuyor bu sebeple bıçakla birer çizik attım:)
Dilerseniz kışın pastalarınızı süsleyebilirsiniz veya harika bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.
Eki Görüntüle 2672362

Bu sıralar şeftali ve mürdüm eriği var.Eriklerini çekirdeklerini çıkarıp 4 e bölerek kurutabilirisiniz.

Çok kullanılmıyor evde geçen yıldan vardı.Bahçeden topluyorum ara ara fazla olunca kurumaya bıraktım:)Henüz yapraklarını saplarından ayırmadım:)
Reyhanı lahana sarmasına ve salatalara kullanıyorum.Birde yöresel bir bulgur köftemiz var onun için kurutuyorum:)
Eki Görüntüle 2672371
Naneyi pazardan aldım ve yapraklarını saplarından ayırıp yıkadım.Daha sonra sofra bezine serip gölgede yani içeride kurumaya bıraktım.Dışarıda kuruyunca rengi boz oluyor.
Eki Görüntüle 2672365
Eki Görüntüle 2672366 Eki Görüntüle 2672367
Eki Görüntüle 2672368 Eki Görüntüle 2672369

Eki Görüntüle 2672370

Kış için geçen yıl domates kuruttum çok lezzetli oldu.Bu yıl daha fazla kurutmayı düşünüyorum.
Eşim 2 gün önce domatesi fazla almış bende hemen halka halka doğradım bir kaba koydum ve üzerine bolca kaya tuzu döktüm sonra tepsiye dizip balkona koydum.Bugün bayağı bayağı suyunu çekmiş .Böyle azar azar kurutmayı düşünüyorum.
Geçen yıl tepsiye dizip tuzlamıştım çok sulanmıştı.Şimdi kapta tuzlayınca tepside sulanmadı çünkü su kapta kaldı.Fazla suyunu 5 dkda bıraktı.Tavsiyem sizde öyle yapın:)Tuzu fazla kaçırmış olabilirim:)
Tuzu atıyoruz.İyice kuruyor sonra cam bir kavanoza veya bez torbaya koyun dolaba atın:)
Eki Görüntüle 2672373

Geçen kış kardeşimin eşinde kurutulmuş kabak kavurması yedim.Biber,kabak,domates,patlıcan kurusu karışık haşlayıp kavurmasını yapmıştı.Bende bu yıl yapmaya karar verdim.
Kayınvalidemin bahçesi var.Her gittiğimde kabakları toplayıp gelir gelmez kabuklarını soyup büyük büyük doğruyorum sonra tepsiye koyup balkona atıyorum.İki gün sonra bu haldeler:)Kışın haşlayıp sonra soğan salça ikilisi ile buluşturmayı planlıyorum.
Eki Görüntüle 2672374

Vişne,karadut ve kızılcık reçeli yaptım onları daha sonra paylaşayım elimde hazır resim yok:)
Muhteşemsin vallahi
Ellerine sağlık canım.
Agız tadıyla yiyin inşallah ❤️

Bende taze fasülye şokladım. Derin dondurucuya attım.
Domates kuruttum.
Meyve kurutmayı düşünüyorum bakalım.
Hiç denemedim :)

Muhteşemsin vallahi
Ellerine sağlık canım.
Agız tadıyla yiyin inşallah ❤

Bende taze fasülye şokladım. Derin dondurucuya attım.
Domates kuruttum.
Meyve kurutmayı düşünüyorum bakalım.
Hiç denemedim :)
Sağol canım seninde ellerine sağlık:KK60:
Meyve kurut canım ben her yıl elma,erik,kayısı,armut,dut ,incir kurutuyorum:)Geçen yıl vişne kurutmuştum.Bu yıl kiraz ve vişne kuruttum:)Tavsiye ederim:)
Tarhana henüz yapmadım daha yeni rahatladım sayılır:)Fasulye kurutma zamanı geçmesin dedim.Dah doğrusu een uygun zaman şimdi :)Biraz daha geçince hem bulunmuyor hemde pahalı oluyor.
Güzel bulursam kırmızı biber kurutmayı düşünüyorum:)

Meyveler kurutabiliriz.
Vişne kurusu
Eki Görüntüle 2672363
Eki Görüntüle 2672361

Kiraz Kurusu
Eki Görüntüle 2672362

Eki Görüntüle 2672371
Eki Görüntüle 2672365
Eki Görüntüle 2672366 Eki Görüntüle 2672367
Eki Görüntüle 2672368 Eki Görüntüle 2672369

Eki Görüntüle 2672370

Eki Görüntüle 2672373

Eki Görüntüle 2672374

Ellerine sağlık abla , çok güzeller 😍
İnat ettim bir yolunu bulup bende kurutucam:)
Bende az az atıyorum birşeyler.
Börülce, vişne,erik atmıştım bugünde bamya biraz misir attim ada çayı kurutuyorum kışın içmeye
IMG_20200807_135930.jpg
IMG_20200807_110540.jpg
IMG_20200806_212925.jpg
IMG_20200806_121158.jpg

Ellerine saglik ablacim, hepside cok guzel gorunuyo😋
Afiyetle yiyin insallah❤
Fasulyeyi biz dilerek kuruturuz o degisik geldi :)
Visneyi cok merak ediyorum, meyve kurusu bazen yaparim cok severim :)
Domates icin bi puf nokta varsa alabilirim :KK66:
Bi defa yaptim sinekledi. Direk tepside tuzlu olunca suyu nasi cekio, beze gerek yok mu

Ellerine saglik ablacim, hepside cok guzel gorunuyo😋
Afiyetle yiyin insallah❤
Fasulyeyi biz dilerek kuruturuz o degisik geldi :)
Visneyi cok merak ediyorum, meyve kurusu bazen yaparim cok severim :)
Domates icin bi puf nokta varsa alabilirim :KK66:
Bi defa yaptim sinekledi. Direk tepside tuzlu olunca suyu nasi cekio, beze gerek yok mu
Sağol canım benim:)
Fasulyeyi bugün ailece yaptım:)Çok küçük olmayacak çokta büyük olamayacak dedim boy boy oldu:)Kuruyunca küçüçük kalıyorlar o sebeple şeklin önemi yok:)

Domatesi geçen yıl ilk defa kuruttum.Dediğin gibi çok aşırı sulandı ve bu sefer beze taşıdım sürekli arka ön yaptım:)Ama ben geç yapmıştım ondan mı bilmiyorum.Birde geçen yıl tepsiye dizdim tuzu üzerine attım.Ben 2. tepsiyi yapana kadar ilk tepsi su içinde kaldı:)
Aklıma salata geldi.Yani tuz atınca birden nasıl sulanıyor.Demekki tuz domatesin suyunu salmasını sağlıyor.O sebeple bu sefer bir kaba domatesleri doğradıp üzerine bolca tuz attım harmanlayıp 5 dk bekletim:)Domates suyunu saldı.Tepsiye dizdim ve başka suyunu bırakmadı.Bak resimdekini çarşamba akşam doğrayıp balkona koydum neredeyse kurumuş.
Bol tuz canım tuzunu az koyunca korunmuyormuş:)
Yeniden yapacağım konu aklıma birden geldi.Daha doğrusu kızlar yazdı aklıma düştü:)
Yaptığımda resimlerim:)

Kemik sularını bu sefer karton bardaklara koydum:)
Dolapta 12 saat bekletip poşetleyip buzluğa attım:)
Poşete koyuyordum yapışıyordu böyle daha kolay olur gibi geldi:)
Kemik suyunu ilikli kemikleri 8 saat kaynattım sonra süzdüm ve bardaklara doldurdum.Çorba,pilav,dolma ve bazı yemeklerde kullanıyorum:)
et suyu.jpg
et suyu nasıl yapılır.jpg

Çok severim kış hazırlıklarını, geçen sene domates şeftali biber patlıcan kurutmuştum. Domatesi pek sevmedim açıkçası. Bakalım bu yıl ne yaparım. Konserve yapmayı da düşünmüyorum geçen senekiler koktu biraz nedense :KK43:
Bebeğim için bebek tarhanası yapıcam inşallah. Biraz dolmalık biber kuruturum. Reçel pek faydalı bişey olmadığından yapmicam ama vişne suyu yapabilirim, vişne zamanı geçti mi kızzzlaaarr 😁

Kemik sularını bu sefer karton bardaklara koydum:)
Dolapta 12 saat bekletip poşetleyip buzluğa attım:)
Poşete koyuyordum yapışıyordu böyle daha kolay olur gibi geldi:)
Kemik suyunu ilikli kemikleri 8 saat kaynattım sonra süzdüm ve bardaklara doldurdum.Çorba,pilav,dolma ve bazı yemeklerde kullanıyorum:)
Eki Görüntüle 2672391 Eki Görüntüle 2672392
Ben geçen sene böyle yapmıştım ama arkadaşım direk ince pet bardakla yap donunca poşetle, sonra yapacağım zaman bardağı çıkarır atarsin demişti onu dinledim :KK48:

Çok severim kış hazırlıklarını, geçen sene domates şeftali biber patlıcan kurutmuştum. Domatesi pek sevmedim açıkçası. Bakalım bu yıl ne yaparım. Konserve yapmayı da düşünmüyorum geçen senekiler koktu biraz nedense :KK43:
Bebeğim için bebek tarhanası yapıcam inşallah. Biraz dolmalık biber kuruturum. Reçel pek faydalı bişey olmadığından yapmicam ama vişne suyu yapabilirim, vişne zamanı geçti mi kızzzlaaarr 😁
Keşke o domatesi bulgur pilavına kullansaydınız efsane oluyor 😍

X