Ev yapımı acı pul biber

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.853
48
20191031_105534.jpg

Bahçeli bir evde yaşamaya başladıktan sonra birçok sebze ve meyveyi artık kendimiz yetiştirmeye başladık.Hal böyle olunca reçeller,konserveler,kurutmalar,salçalarda denemeye başladım.Turşu yapmak için ektiğim acı süs biberleri fazla gelince bende kızarmalarını bekleyip acı pul biber yapmakla değerlendirdim.

Acı yada tatlı pul biber ikiside aynı yöntemle yapılıyor.Sadece kullanılan biberlerin cinsi farklı..

Acı pul biber yapımında cin biberi denilen acı, küçük kırmızı süs biberleri kullanılır. Tatlı pul biber yapımında ise kapya biberi denilen etli kırmızı biberler kullanılır. Pul biberinizin çok acı olmasını istemezseniz süs biberleri ile kırmızı kapya biberlerini birlikte kullanabilirsiniz. Ancak 2 farklı tür biberin kuruma süreleri farklı olacağı için ayrı ayrı kurutulmalıdır. Kapya biberinin içindeki çekirdekler iri olduğu için kullanılmaz. Küçük kırmızı biberlerin besleyici ve lezzetli çekirdeklerini kullanabilirsiniz.

İşe biberleri kurutmakla başlıyoruz.Bunun için iki yöntemden birini kullanabilirsiniz..

Biberlerler Nasıl Kurutulur?

Biberleri 2 yöntemle kurutmak mümkündür.
  • Açık Havada veya Güneşte Kurutma
  • Fırında Kurutma

Süs Biberleri Güneşte Nasıl Kurutulur?

Yıkanmış, suyu süzülmüş ve kurulanmış küçük biberleri saplarından ince bir ipe dizerek güneşte kurutabilirsiniz. Ancak ipe dizerken çok sıkı dizmeyip aralarında biraz boşluk bırakmak gerekir. Akşamları çiğden ve rutubetten korumak için içeri alınmalıdır. Biberleri güneşte kurutmak için diğer bir yöntem de beze sererek kurutmaktır.

Etli Kapya Biberleri Güneşte Nasıl Kurutulur?

Etli biberleri (kapya) kurutmadan önce yıkamak gerekir. Suyu süzülüp ezmeden kurulanır, sap ve çekirdekleri ayıklanır. Küçük parçalar halinde kesilir. Kabukları altta kalacak şekilde temiz bez yayılmış bir yüzeye veya tepsiye dizilir. Güneşte iyice kuruyana kadar bekletilir.

Güneşte kurutulmuş biberler küf oluşmaması için daha sonra kısa bir süre fırınlanmalıdır

Özellikle nemli bölgelerde güneşte kurutulmuş biberleri son olarak düşük ısıda turbo fırında 60-70 derecede tamamen kuruyana kadar fırınlamak, sonra da hava geçirmez bir yöntemle saklamak gerekir. Böylece kırmızı biberde aflatoksin denilen sağlığa zararlı küfün oluşması engellenmiş olur.

Fırında Kurutma

Aslında en sağlıklı kurutma yöntemi biberlerin hızla su kaybetmesi, yani fırınlanmasıdır. Bunun için 60-70 derecede ısıtılmış turbo fırının orta rafında tel ızgara üzerine veya yağlı kağıt döşenmiş fırın tepsisine yerleştirilen biberler kuruyana kadar yaklaşık 5-6 saat fırınlanır. Eğer fırınınızın fanlı pişirme özelliği yoksa 100 derecede ısıtıp, kapağını hafif aralık bırakarak (araya tahta kaşık sapı vs. sıkıştırmak suretiyle) kurutabilirsiniz.

20191019_111435.jpg

Malzemeler:

1 kilo küçük kırmızı süs biberi
2 yemek kaşığı kaya tuzu
2 yemek kaşıgı sızma zeytinyağı

Yapılışı:

20191019_111416.jpg

20191031_105604.jpg

Küçük süs biberleri çekirdeklerini çıkarmadan fırında veya güneşte iyice kurutun.Ben yaz sıcaklarını kaçırdığım için bu kez fırında kurutma yöntemini kullandım...

Etli kapya biberi de kullanacaksanız çekirdeklerini çıkarıp irice doğrayın.3-4 gün güneşte iyice kurutun veya bu işlemi fırında yapın.
Güneşte kuruttuğunuz biberlerin tamamen kuruması için turbo fırında 60-70 derecede fırınlayın(Ben acı yapmak istediğimden kapya biber kullanmadım)

20191030_121417.jpg
20191030_121430.jpg

Kuruttuğumuz biberleri saplarından ayırın..

20191030_131215.jpg

Daha sonra rondodan geçirin.

2 cins biberi de kullanacaksanız birlikte tekrar rondodan geçirin.

En son olarak öğütülmüş biberleri önceden ısıtılmış fırında iyice kuruması için yaklaşık 10 dakika tutun.

Fırından çıkardığınız pul biberler soğuduktan sonra içine tuzunu ve zeytinyağını ilave edip iyice karıştırın.

Bir gün açıkta bırakıp havalandırın.

20191031_105530.jpg

Cam kavanozlara veya havasını aldığınız kalın naylon torbalara yerleştirip buzdolabında saklayın.

Püf Noktası:

Acı biberler cilde temas ederse yakar. Eldiven takmadan dokunmayın.

Biberleri rondodan geçirirken hapşırmamak için ağzınızı, burnunuzu kapatın.

X