Kişisel tarihime bir not düşmek istedim

En sevdiğim ayın gelmasine sayılı günler kaldı.
Eyül demek düzen demek....
erken yatıp erken kalkmak, benim 24 saatimi otomatik olarak düzene sokuyor.
bu yazın pek mümkün olmuyor...
yazın geç yatıp, erke uyanınca bütün günlük rutinim alt üst oluyor...( güneş ışığına duyarlıyım. güneş ışığını hissedince uyuyamıyorum....)
eşim bile bu durumdan çok rahatsız; haklı olarak...
düzenli olmak için elimden geleni yapıyorum...

bugün tartılmışken buraya yazayım.
güncel kilo 51. 8
53 küsürlü birşeyler bekliyordum... bir ara yine şuursuzca, ne olduğuna bakmadan ağzıma atma , doğru dürüst çiğnemeden yutma krizleri geçirdim.... nedenini bildiğim için çok fazla takmıyorum artık.( malum aylık iğnenin yan etkisi ara kanama. bana 18 ve 12 gün arayla ; 2 kez PMS stresi yaşatmasa iğneden memnunum ama buna ragmen kilo verebildim. Alacağım diye çok korkmuştum... saçma sapan , fazla yemek, hem bedenimi hemde kendi kendimle yaptığım irade savaşları sonucu beynimi çok yoruyor.... 6. iğneyi vurulmama 10 gün kaldı ama ben devam edip etmeme konusunda kararsızım. şimdilik en rahat korunma yöntemi bu benim için... en iyisi erkeğin korunması ama .... oluyor işte ...)

Çok şükür dengelemeyi öğrendim....
aklım başıma gelince yediğim içtiğim her lokmanın kalorisini hesaplıyorum. Aldığım kaloriye gore günün geri kalan öğünlerini kabaca planlıyorum.
günlük 1200cl limiti koydum kendime. Alışana kadar biraz zorlandım. Çünkü çocukların dondurmasından tırtıkladığım 1 kaşık bile 20- 30 cl. gün içindeki hesapsızca ağzıma attığım şeyler 100- 150 cl olabiliyormuş meğer. tabi ben yeni farkına vardım. neyse, çok geç olmadan vardım...

ömrü hayatımda gördüğün en düşük kilodayım... ( çocukluk yıllarını saymıyorum)
tartının bozuk olduğunu düşünerek, 8-10 kez tartıldım. sağlık ocağındaki hemşire tarafından doğruluğu teyit edildi...
ben bu kiloyu 1 ay korumadan 52 kiloyum demem gerçi de, tartıdaki o görüntü bir anlık da olsa beni çok mutlu etti.
imkanım olsa; bu giden 1 kilonun ne kadarı yağ, ne kadarı kas öğrenmek isterdim. eve böyle bir tartı alıcam ama ev tipi olanlar pek güvenilir olmuyormuş. profesyonel tartıda tartılmak gerekiyormuş.
hayatdevamedecek, Az önce Düzenle K.İ.B.

öküz gibi ye, at gibi tepin sisteminin ; bedenimi hem içten- hem dıştan boşu boşuna hırpalamaktan başka bir işe yaramadığını gördükten sonar; kardiyoyu tamamen boşladım... bu konudada YA HEP, YA HİÇ demesem olmazdı.
hergün sadece Tibet yogası yapıyorum. 19 tekrardayım. 10 dk sürüyor.
Ardından; 15-20 şınav çekiyorum. 2-2,5 dk plankta duruyorum. 15- 20 alt karın hareketi yapıyorum.sonrası basit sırt ve bacak kol germe egzersizleri. toplam yarım saati ancak buluyor. bu eklemeleri 1 aydır yavaş yavaş artırarak yaptım. sırf spor yapmadığım için vicdanımı rahatlatmak için. hiç birşey yapmamaktan iyidir. hergün düzenli yaparsam işe yarar. işe başlayana kadar yaparım zaten sıkıntı yok ama işe başlayınca her gün olmasa bile haftanın 4-5 günü garanti yaparım. vicdanım beni rahat bırakmaz....
Tibet yogasını sabah el -yüz yıkama gibi otomatiğe bağlamayı düşünüyorum....
( diyetisyen serap hanım geliyor gözümün önüne her zaman. spor yapmayı sevmiyor, sevmediği içinde yediğine içtiğine çok dikkat ediyor. ben aslında seviyorum ama, yinede yapmamak için bir sürü bahane buluyorum. bu nasıl bir sevgiyse artık....
bugün hava biraz serin gibiydi, sağlık ocağına giderken 40dk yürüyüş yaptım. iyi geldi.. açık havada yürümeyi çok özlediğimi fark ettim.... neyse az kaldı. sonbahar serinliğini yavaş yavaş hissettiirmeye başladı....)

bugün misafirliğe gittim.
Allahtan yemekliydi. ogle saati hamur bombardımını olmadı çok şükür. hamur işi olacağını düşünerek, nefsime nasıl hakim olacağımın muhasebesini yaparak gittim, yemek sofrası görünce rahatladım açıkcası.
Ama gel gelelim porsiyon kontrolünü başaramadım.
bundan sonraki adımım; misafirliktede olsam, tatilde de olsam, regl de olsam porsiyonkontrolünü iyi ayarlamak olacak.
artık beynimi bu konuya yoğunlaştırıyorum.
HEDEFİM ; KÜÇÜK PORSİYONLARLA YEMEK.
AMAÇ; GÖZÜMÜ DOYURMAK, NEFSİMİ TERBİYE ETMEK ....

birde ev bahçeliydi; incirlerin, üzümlerin kalorisini hesaplamadım henüz....
hesaplamaktan korkuyorum açıkcası...
ama korkunun ecele faydası yok, hemen hesaplayıp; yarın için bir beslenme planı oluşturmalıyım...

1. eylül. 2014. pazartesi

en sevdiğim ay geldi...
işe başladım.
hiç birşey anlamadığım, kendimi hapishanede gibi hissettiğim tatil bitti...

yeni bir ay, yeni mevsim , yeni bir hafta, yeni bir eğitim - öğretim yılı....

HER ŞEYİN HAYIRLISI OLSUN .........

6. eylül. 2014. cumartesi / saat: 05 . 30

salı günü hayatımda gördüğüm en düşük kiloyu gördüm. okuldaki tartıda, 50. 7 ( okuldaki baskül diger tartıldığım yerlerden yarım - 1 g arası eksik tartıyor. bunu bilsemde tartıda o rakamı görmek harika bir duygu... bu arada yazmazsam, tekrar geri dönüp okuyunca dikkatimden kaçıyor. bu tartı sırasında; bağırsaklarım tertemizdi. bu durum, genelde 1kg kadar fark ettiriyor.... )
bugünkü tartı sonucum; 52.3 tü, yanlış hatırlamıyorsam. bugünkü önemli değil... zırt pırt tartılmak doğru değil . ben hergün tartılsam bile hergünü dikkate almıyorum. haftalık değerlendirme iyidir...

gelelim son günlerimin nasıl geçtiğine.....
beslenme açısından kötüydü....
sürekli kendimi gözlemleyince, farkında olmadan ne çok beslenme hatası yaptığımı görüyorum....
hergün yazmak ve ertesi gün okumak; kendini değerlendirmek için çok iyi oluyor ama sürekli kalori hesaplamaktan beynim yorulmuştu. bu hafta saldım kendimi. beynime tatil verdim.. haftaya okul başlayacak; dinç kafayla aşlamak istedim...
8 eylül iğne ve regl günüm. bu haftaki iradesizliğimin ana sebebi bu tabiiki. inşallah 1-2 gün içinde atlatıp,

DENGELİ BESLENME ve BUNUN DOĞAL SONUCU OLARAK HEM RUHSAL HEM FİZİKSEL YÖNDEN DENGELİ YAŞANTIMA DÖNMEK İSTİYORUM......

beslenme çok şey demekmiş.
beslenme davranışlarımız tamamen kişiliğimizi, yetiştirilme tarzımızı, genetic mirasımızı, karakterimizi, olaylara bakış açımızı bütün benliğimizi ele veriyor....

kendi üzerimden gidersem, doyduğunu anlamama baba tarfından genetic miras. hayatımın son 3-5 yılında ciddi anlamda fark ettiğim bütün duygusal sıkıntılarım gibi....
aslında yılardır psikolojik destek almak istedim ama hep kendimi bir şekilde kandırıp, erteledim. başetmeye çalıştım....
aslında yaptığım sadece sorunlarımın üstünü örtüp, dikkatimi başka yöne kaydırıp rahatlamaya çalışmakmış....
derinlerde benim tanı koyamadığım sıkıntım her neyse; sürekli kılıf değiştirerek başka şekillerde karşıma çıkp duruyor.

yukarıda büyük harfle özellikle yazdım...
bundan sonraki amacım DENGELİ YAŞAMAK.

herşeyden önce dengeli beslenmek.
dengeli spor.
çocuklarımla ve eşimle dengeli ilişkiler kurmak.
kendi ailemle ve eşimin ailesiyle dengeli ilşkiler kurmak.
iş ortamımda dengeli, ölçülü bir insan olmak.

İŞİN SIRRI DENGEDE ( imiş )

bunu yeni yeni anlıyorum.olsun . hiçbirşey için geç kalmış değilim. nefes aldığım sürece; kişisel gelişimime dikkat edeceğim. ( dengesiz bir anne, dengesiz bir babadan oluşan dengesiz aile ortamında; çocukların dengeli olmasını beklemek ne kadar dengeli bir yaklaşım olabilir ki ? )

BEN NEDEN BU SAATTE AYAKTAYIM, VE BÖYLE DERİN MEVZULARA GİRDİM ?

saat 12 ye doğru yattım ama uykuya dalmakta zorlandım. nedenini bilmiyorum.. en son öğlen 12 de çay içmiştim. onun etkisi geçti.çaydan olamaz....
saat 3 te sivrisinek ısırıklarıyla uyandım. ve bir daha ukuya dalamadım...
bu gerginliğimin nedeni pms olabilirmi diye hiç kendimi gözlemlememiştim. bundan sonraki gözlemlenecekler listesine girdi bile ...

bir psikolog edasında çocukluğuma inmemin sırrı sebebi tabikide pms.
yıllardır bunu kendimde gözlemliyorum zaten, herşeyde duygusala bağlanmalar, ani,istemsiz ağlama halleri, ani öfke patlamaları, ani ses yükseltmeler...
çevredekiler için zor günler....
yaşayan için 2 misli zor günler....
artık daha bilinçliyim.
UMARIM BU BİLİNCİM BU DÖNEMİ EN AZ HASARLA ATLATMAMA YARDIMCI OLUR .....

BESLENMEMLE İLGİLİ SON GÖZLEMLERİM

her ne kadar kalori saymaktan sıkılsamda, günlük 1200 cl aşmamak güzel sonuç Verdi. son hafalarda kilo vermemin en büyük nedeni kendime 1200 cl sınırı koymam oldu. bazen aştım, bazen tam sınıda kaldım. benim için doymak anlamında yeterliydi ama paketli gıdaların bir ısırığı bile 40 - 50 cl. yaz meyveleride bol olunca... hep karbonhidratla sınırı aşmış oldum. proteinim asla kısmadım hergün yumurta, peynir, yogurt soframdan eksik olmadı. protein alımına çok dikkat ettim. karnım çok güzel doydu ama gözüm yarı aç yarı tok kaldı.
kaloriye bu kadar dikkat etmemin ndeni kardiyo yapmamaktı.
tam not etmedim ama sanırım 5- 6 hafta oldu.
5. temmuzda Tibet yogasına başlamıştım. 5-6 haftadır tibetle ısınıp, bölgesel hareketler yapıyorum.
30-35 dk sürüyor. Ama yorgunluktan ölüyorum. haftada 1 yada 2 gün kaslarım dinlensin diye sadece Tibet yapıyorum. o gün ev işleriyle çok uğraşıyorum. tamamen hareketsiz geçirmiyorum.

8. eylül. 2014. pazartesi

güncel kilo : 52.1
sağlık ocağında tartıldım. wc yoktu.
dün biraz tuzlu yemiştim. kendimi çok şiş hissettim ama çok fazla su içince ödemim gitti sanırım.
benim kilomu regl falan etkilemiyor. sürekli gözlemleyince bunu fark ettim. yani vücudum su toplamıyor...
bana en büyük sıkıntısı , doyma hissimin yok olması. midem rahatsız olmasa tadını beğenmediğim şeyleri bile yiyorum. normalde evde duran, aklıma bile gelmeyen şeyleri o 2-3 gün içinde şuursuzca tüketiyorum.

aylık iğne bu hallerimi ayda 2 keze çıkarmıştı.
bugün hapa başladım, hayırlısı bakalım ....

16. eylül. 2014. salı

güncel kilo 50. 06
okulda tartıldım. sağlık ocağıyla arasında 1 - 1,5 kg fark oluyor her zaman.
baskülün az gösterdiğini bilsemde, tartıda bu rakamı görmek mutluluk verici.
günlük 1200 cl limitini aşmamaya çalışıyorum.
kahvaltı ve ara öğün okulda oluyor. ogle yemeğimi saat 3-4 arası evde yiyorum. 4 e kadar 1200 cl sınırına dayanıyorum.
Akşam yemeğini lahana yada göbek marul kemirerek geçiştiriyorum.Erken yattığım için acıkmıyorum.
bu arada aylık iğneyi bıraktım. hap kullanıyorum.çok rahatladım.
iğne 15 günde 1 pms sıkıntısı yaşatıyordu buda çok yorucuydu. hap şimdilik iyi gidiyor.Arada tatlı krizleri geliyor ama meyve ve bolll tarçınla idare etmeye çalışıyorum...
bakalım regl nasıl geçecek. ????????

18 ekim 2014. cumartesi

güncel kilo : 52.1 ( eczanede tartıldım, saat 16 idi, aç karınla tartılmıştım )

Eskisi gibi tartılma takıntım yok artık. Tartı her an ayağımın altına olsa tartılırım ama geçen sene pazartesi sabahları özellikle okula aç gidiyordum, sırf tartılmak için. bu sene o düzeni bitirdim. zaten okul ve sınıflarımız çoooooooook kalabalık, çok yoğunuz, tartılmak aklıma bile gelmiyor...)

Yemeği çok kaçırdığımı fark edince hemen oturup yediklerimi yazıp kabaca kalori hesabı yapıyorum. bir sonraki öğünümü ona gore planlıyorum. 1200 cl aşmamaya çalışsamda,günü genelde 1300 - 1400 cl ile kapatmış oluyorum.
Artık kilo vermek istemiyorum. 1 kilo bile versem yüzüm çok iğrenç oluyor...

18. ekim. 2014. cumartesi

bugün hava kapalı. DOLAYISIYLA MODUM DÜŞÜK...
düşmeye o kadar meyili bir modum var ki, fark etiğimden beri yükseltmeye çalışıyorum...

sabahtan beri enerjik türküler dinliyorum...

kahvaltıda karbonhidrat tketme eğilimim olduğunu fark ettim. 1- 2 lokma ekmekle ,1 avuç çekirdekle geçiştirdim.
bütün hevesimi kahve keyfime sakladım... havalar iyice soğumadan , balkonda son demlerimizi yaşayalım bakalım...
çocuklarımda çok seviyor balkon keyfini ...

son 1-2 yıldır ( emin değilim) çay içmiyorum. b12 eksikliği ve onun yol açtığı demir eksikliği için sürekli iğne yiyince çayı hayatımdan tamamen çıkardım.yemeklerle birlikte veya hemen adından çok fazla çay içiyordum , bıraktım.Misafirlikte falan içiyorum.Ayda yılda bir kez....

çay olmayınca vücudum ayılmak için kahvesiz duramaz oldu.. kahveyi eskiden beri çaydan daha çok severim ....
kahveyide besinlerin emilimi ile arasına 2 - 2,5 saat sure koyarak tüketiyorum. Akşamüzeri bile içsem uyku düzenim alt üst olduğu için, kahve tüketimim sadece öğleden once oluyor. çoğu zaman 2 büyük kupa, az sütlü neskafe içiyorum. Yanında mutlaka tatlı birşeyler yiyorum. ( hurma, çikolata, bisküvi,fındık )
Türk kahvesini şekersiz hiç içemiyorum. sek sütle yaparsam ancak şekersiz içebiliyorum tabiki onunda yanında tatlı atıştırmalık olmadan gitmiyor ... midemi yaktığı için çok fazla tercih etmiyorum ama en sağlıklısının türk kahvesi olduğunu biliyorum.

kahve aşkım böyle işte....
bazen sırf kahve içmek için bir an once Sabah olmasını istiyorum ...
günün en sevdiğim öğünü.
öğleden önceki ara öğün saati.....
Adını " mutlu dakikalar " koydum.
Canımın istediği her türlü kaçamağı bu saatlerde yapma hakkı verdim kendime ....

diyetin sürdürülebilir olması için, kendi vücudumuzun karşı koyamadığı yiyecekleri bilmemiz ve vücudumuzu çıldırtıp yoldan çıkarmadan dengeli bir şekilde tüketmeliyiz....
yoksunluk sendromu, kilo korumanın önündeki n büyük engel ....

slm canım, günlüğüme uğramışsın, seni gördüğüme çok sevindim, nasılsın görüşmeyeli, maşallah sizler hep aktifsiniz ben uzun süredir uğrayamadım, öncesinde sınav sonrasında iş yerinin yoğunluğu ve bel ağrım nedeniyle hayatımın en tembel yazını geçirdim, dolayısıyla bel ağrımdan da kurtulamadım. sınavı sormuşsun cnm kötü geçmişti çok iyi puan alamadım maalesef ama doğuyu yazsam olurdu. ben uzağa gitmeyi göze alamadım iyi ki de yazmamışım sonradan çok karıştı.Her şeyde bir hayır vardır diyorum. Olursa şubat atamasını gözlüyorum olmazsa da şubattan sonra kursa gitmeyi düşünüyorum. Sende be var ne yok cnm?
18. ekim. 2014. cumartesi
diyetin sürdürülebilir olması için, kendi vücudumuzun karşı koyamadığı yiyecekleri bilmemiz ve vücudumuzu çıldırtıp yoldan çıkarmadan dengeli bir şekilde tüketmeliyiz....
yoksunluk sendromu, kilo korumanın önündeki n büyük engel ....
Bu tespitin de süper, çok doğru bence yoksunluk sendromu geri aldırıyor bize bu kiloları..

13 aralık 2014. cumartesi

sevgili günlük; buralara uğramayalı hayli zaman geçmiş...
güncel kilo : 53. 8

sanırım okul açıldığından beri 3 kilo civarında aldım. düzenli spor yapamıyorum, yediklerime hiç dikkat etmiyorum.irade kontrolü sıfırın bile altında...
doğum control hapı benim doyma hissimi yok etti.
bu durum öncelikle midemi, sonrada psikolojimi çok zorluyor.
işime konsantre olamıyorum. sürekli ağzıma birşeyler atma hissiyle yaşıyorum.
Çooooooooooooooooooook yoruldum artık...

sızlanmanın hiç bir faydası yok....
ya hapı bırakıcam yada kendimle daha çok mücadele edicem.
Aralık ayına girerken, kendimi çok güzel motive etmiştim. okuldan çocuklar gidince ( pilatese gitmediğim günler) lessle yapacaktım.
kendimi o kadar hazırlamıştım ki, 29 - 30 kasım tarihlerinde haftasonu evde lessle yaptım. Pazartesi Sabah okula gidince, öğretmen arkadaşlardan biri evine hırsız girdiğini anlattı, morali çok bozuktu. o hafta hiç evine gitmedi. Dersimiz bitince, birlikte oturup ona destek olmaya çalıştık.haftaiçi lessle yapmadım, haftasonu yine yaptım. bu haftasonuda yapmayı planlıyorum.

yalnız haftasonu 2 gün yaptığım lessle ile yorgunluktan ölüyorum.... çarşamba akşamı yattıktan sonar ancak yorgunluğum geçmiş oluyor...
sonuç olarak lessle yi seviyorum. yapabildiğim kadar yapacağım.
hem okadar ter dökünce, boğazıma daha iyi hakim oluyorum.

YEMEK DÜZENİM İÇİMNDE KENDİME ÇEKİDÜZEN VERMELİYİM ARTIK....

ACİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİLLLLLLLLLLLLLLLLL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

önümüzdeki hafta boyunca yerli malı haftasını kutlayacağız.
ben şimdiden orada yiyeceğim hamurlu şeylerin, sarmaların hayalini kuruyorum...
AMA KENDİMİ ÇOK ŞIMARTMAYACAĞIM...

bugün tesadüfen vücut analizi yaptırdım. yağ, kas, kemik oranlarımı çok merak ediyordum. diyetisyene gitmeyi düşünüyordum. Ama çocuklarla gezerken, tesadüfen bir yerde yapılıdığını gördüm hemen öçüm yaptırdım tabi.
sonuçları buraya kaydedeyim ki, kaybolmasın :
boy : 1. 60
kilo : 55. 6
vücut yağ oranı : % 24. 4
kas ağırlığı : % 40.0
kemik ağırlığı : 2. 1
iç organ çevre yağı : 2 ( 30 yaş üstünde alt sınır 3 müş. buna sevindim. )
vücut yaşı : 20
fiziksel aktivite : standart
su oranı : % 55. 4
bazal metebolizma : 1263

kas ve kemik ağırlığım çok düşük. yağ oranım normal aralıkta ama bence fazla.
Beklediğim gibi bir sonuç aldım şimdi ÇÖZÜM ZAMANI .....

DOĞRU BESLENME VE DOĞRU EGZERSİZLER ....

21 aralık 2014 pazar..

güncel kilo: 57.8
sağlık ocağı ve eczanede tartıldım. aynı rakamı gördüm. wc yoktu ve öğlen 15 sıralarıydı.

kilo koruma döneminde gördüğüm en yüksek rakam.
1 haftadır okulda yerli malı haftası kutluyoruz. getirisi 1 haftada + 2 kilo olmuş...

neyse olan oldu. motivasyonum super. pazartesiden itibaren eski katı kurallı beslenme düzenime dönüyorum.
haftasonu alıştırma olsun diye hafif hafif dikkat etmeye başladım. İlk 1 hafta sıkıntılı, sonar midem küçülecek, sindirim sistemim rahatlayacak. daha ne olsun?

doğum control hapı , 3 ayda 5 kilo aldırmış bana.Aynada pek belli olmuyor. kış olunca kalın kıyafetlerin altında göbüş belli olmuyor ama şurda bahara ne kaldı ki...
doğum control hapını bırakma şansım yok. Aldığım kilolarda moralimi çok bozdu. yapacak şey belli. boğazıma dur demek. yoksa yazın badilerim, yeni cicilerimin hiç biri olmayacak ve daha çok üzüleceğim...
giydikleinin yakışması hiç bir hamurişinin verdiği zevki vermiyor. zaten hamurişnin vücuda faydası yok.
benim bu kadar kilo almamın an sebebi yediğim hamurlar, kekler ve hazır gıdalar...
her zamanki yontemimi uygulayacağım.
sıfır kaçamakla istediğim kiloya inecek, sonrada ucundan azıcık yiyeceğim....

İTİRAF ....

Saat 16 da Lessle yapacaktım. yemekten 2 saat sonar. sporu 2 saat açlıkla yapmak gerekiyormuş.
Ama canım aşırı derecede kahve istedi.... ben şimdi kahve içicem. yanında ceviz muz tırtıklamayı düşünüyorum.
yine 2 saat geçmesini beklicem. sonar sporumu yapıcam..aslında spordan sonar kahve içsem iyi olur ama uykumu kaçırıyor. Erken içmem lazım....

NE ZAMAN DÜZENLİ DENGELİ BESLENMEYİ ÖĞRENECEĞİM ??????

X