Yöresel Tarif Kıymalı mercimek çorbası-karnıyarık-haşhaşlı revani- içim süt sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

manolya1458

Minnak prensesim❤️
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2015
986
1.832
Merhabalar size güzel bir iftar sofrası hazırladım. İnşaellah beğenirsiniz.
Menüm
Kıymalı mercimek çorbası
Karnıyarık
Pilav
Kavurma
Tepsi böreği
İçli köfte
Yoğurtlu semiz otu
Haşhaşlı revani
Salata
İftariyelik
Meyve

Tariflerim
Mercimek çorbası
IMG_5205.JPG

Bir küçük kuru soğan
Bir kase mercimek
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Bir kase kıyma( ben karnıyarığın harcını kullandım)
Bir yemek kaşığı salça
Tuz karabiber pulbiber nane
Yapılışı
Soğan doğranır yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Salça koyulup kavrulur. Sonra kıyma ve baharatlar eklenir. En son yıkanmış mercimek eklenir. İki litre su ilave edilir. Düdüklü tencere de 35 dakika da pişirdim. Sizin düdüklüler daha erken veya geç pişirebilir.
IMG_5206.JPG
IMG_5207.JPG
IMG_5209.JPG

Karnıyarık
IMG_5154.JPG

Yarım kilo kıyma
3 büyük kuru soğan
Bir kilo küçük patlıcan
Salça
Pulbiber karabiber kimyon yeditürlü tuz maydanoz
Sıvı yağ
Yapılışı
Önce iç harcı hazırlanır.
Kıyma yağla birlikte tencereye konur. Suyunu verip çekince doğranmış soğan ilave edilir. Soğan pişince salça eklenir. Bi kaç dakika sonra baharatlar ve maydanoz eklenir. Altı kapatılır.
Patlıcanlar yıkanıp kurulanır. Alacalı soyulur. Sıvı yağ kızdırılır. Patlıcanlar kızartılır. Fırın kabına dizilir. Ortası kaşık yardımıyla açılıp iç harçtan doldurulur. Bir yemek kaşığı salça üç su bardağı kaynar suyla inceltilir. Patlıcanların kenarından boşaltılır. Üzeri biber ve domatesle süslenir. Pişinceye kadar fırında tutulur.
IMG_5159.JPG

IMG_5158.JPG
IMG_5161.JPG
IMG_5163.JPG
IMG_5189.JPG
IMG_5190.JPG

IMG_5210.JPG

Haşhaşlı revani
IMG_5183.JPG

Malzemeler
2 yumurta
1 su bardağı haşhaş
1 su bardağı şeker
1 su bardağı irmik
1 su bardağı süt
1 su bardağı un
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu ve vanilya
Şerbeti
3 su bardağı şeker
2 su bardağı su
Üzerine
Kaymak tadında şanti
200 ml süt
Yumurtlar şekerle çırpılır. Önce süt sıvıyağ koyulup karıştırılır. Daha sonra kalan tüm malzeme eklenir. Çok akıcı bi hamur elde edilir. Borcama dökülüp 200 derece fırına verilir. Püf noktası asla üstünü kızartmayın. Benim ki biraz fazla pişti. Bıcakla kontrol edin pişmişse hemen çıkarın.
Şerbeti için su ve şekeri tencereye koyun karıştırarak kaynatın. Kaynadığı gibi altını kapatın. Ilık şerbeti ılık revaniye dökün. Krem şantiyi üzerindeki tarife göre hazırlayın. Soğuyan revaninin üzerine sürün. Dilediğinizce süsleyin.

IMG_5184.JPG
IMG_5185.JPG
IMG_5186.JPG
IMG_5187.JPG

IMG_5188.JPG

IMG_5212.JPG

IMG_5217.JPG
IMG_5220.JPG
IMG_5222.JPG
IMG_5225.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Ablam ya neler yaptin boyle:rolleyes:
Bu ne sahane bi masadir:KK9: bende istiyorum amaa :cry:hele hashasli revaniye bittim kac aydir yememisim zaten.. :cry:size afiyet bal olsun :KK36::KK36:ellerine saglik canim:KK200:
Çok sağol canım benim:KK200:
Edebilsem getirirdim canım ya. En sevdiğimiz tatlı. Bende uzun zamandır yememiştim. Resmen hasret gideriyoruz:KK70:

X