Doğuma Hazırlık Kızçeme isim acil..

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
kızlar ya... mafoldumben asya dan da vazgeçtik..şimdi yeniden başa döndük...ne koycam ben kızçeme ya? öyle güzel bi isim olsun ki...

Tüh Asya da çok güzeldi.. Neyse hayırlısı.. Bence eşin annesinin ismini koymak istio olmasın:uhm: LOL..

kızlar nacizane fikrim bir kız çocuğuna en çok yakışan isim elif.... anlamıda güzel ince uzun ışık saçan güzel kız demekmiş. üstelik dinimizce de kabul görmüş güzel bir isim....

kesinlikle katılıyorum ben de bayılıyorum elif ismine.biz de kızımıza elif koycaz kısmetse.

benim önerilerim
1)Beril
2)ılkim
3)Derin
4)Berre(peygamber efendimizin anneanesi sanırım)
5)Aynil
6)Tanem

lavinya ismi nasıl kızlar? bir çiçek adıymış..özdemir asaf ın da süper bi şiiri vardı,aklıma geldi şimdi...

bende 32 haftalik hamileyim hala isim bulamadik banada yardim :) biz esimle daha kiz oldugunu ogrendigimiz gun derin demistik annemler bu nasil isim dediler sonra 25 26. haftalara kadar idil olsun dedik onuda gectik sonra . naz kafama yatar gibi oldu onuda arkadaslarim begenmedi nehir dedik vazgectik iklim dedik karar veremedik azra yi begendik esimin dili donmedi soyleyemedi:) bide kaba saba gibi soylenisi simdi basa donduk DERIN lerdeyiz :) bu arada ecrin ve ceylin ismi kulaga cok kotu geliyor bence duru ve defne isminde de bi patlama var heralde diyorum cocugum ilkokula baslasa sinifin yarisi duru defne olacak :) IMDAAAAAAAAAATTT cocugum isimsiz dogacak

aybike öz türkçe dir kökü-ay gib güzel kız demek (bende kesinlikle türkçe kökenli düşünüyorum )

bende 32 haftalik hamileyim hala isim bulamadik banada yardim :) biz esimle daha kiz oldugunu ogrendigimiz gun derin demistik annemler bu nasil isim dediler sonra 25 26. haftalara kadar idil olsun dedik onuda gectik sonra . naz kafama yatar gibi oldu onuda arkadaslarim begenmedi nehir dedik vazgectik iklim dedik karar veremedik azra yi begendik esimin dili donmedi soyleyemedi:) bide kaba saba gibi soylenisi simdi basa donduk DERIN lerdeyiz :) bu arada ecrin ve ceylin ismi kulaga cok kotu geliyor bence duru ve defne isminde de bi patlama var heralde diyorum cocugum ilkokula baslasa sinifin yarisi duru defne olacak :) IMDAAAAAAAAAATTT cocugum isimsiz dogacak

ya biz de aynıyız..ne kararsızız..dur ve defne çok klişe evet ama derin de onlardan daha klişe şimdiden arkadaşlarımın kızlarından 3 tanesi derin..başka bi isim bulmalısınız bence..eğer herkeste aynı ismin olması sizi rahatsız ediyosa tabi :)

yok ya oyle marjinal olsun duyulmamis olsun gibi bir dusuncem yok ama hic bir isimde tam anlamiyla icime sinmiyor derin nehir naz idil azra iklim selin deniz bunlar var bakalim simdilik gundemde valla bana burda arkadaslarin onerdigi isimler cok sacma geldi oyle marjinallik olsun diye sacma sapan bisey koyamam ceylin nedir ya ben cozemedim ceylan olsa neyse ceylanda cok hos isim ama hep aklima sarkici ceylan geliyor :) :) hele ecrin cenin gibi cin gibi nedir o ya oyle anlamdim hic ...

bana da şarkıcı ceylan geliyor,sevemedim ceylin ismini...öykü ismine takıldık şimdi de eşimle :) bizim ÖYKÜ müz demek güzel geldi...Eşimle aşkımızın öyküsü olsun istiyoruz nasıl sizce?

yok ya oyle marjinal olsun duyulmamis olsun gibi bir dusuncem yok ama hic bir isimde tam anlamiyla icime sinmiyor derin nehir naz idil azra iklim selin deniz bunlar var bakalim simdilik gundemde valla bana burda arkadaslarin onerdigi isimler cok sacma geldi oyle marjinallik olsun diye sacma sapan bisey koyamam ceylin nedir ya ben cozemedim ceylan olsa neyse ceylanda cok hos isim ama hep aklima sarkici ceylan geliyor :) :) hele ecrin cenin gibi cin gibi nedir o ya oyle anlamdim hic ...

Al benden de o kadar.

Sevgili meslektaşım,öncelikle allah sağlıklı bir bebiş nasip etsin.
Duru ismine sahip kızlar gerçekten çok duru bir güzelliğe sahip olurlar.
Beril ismi de benim çok hoşuma gider.
Aybikeler de pek güzel olurlar...
ıki isimli kız isimlerinden de en çok Elif Nisa ismini beğenirim.
Okyanus ismi de bence erkeğe yakışır.
Ecrin ismiyle ilgili bir sürü şey yazmış arkadaşlar,kimi sitelerde anlamı çok iyi kimi yerlerde anlamı kötü.Ama benim kulağıma hiç hoş gelmiyo,sanki kötü bir şeyi hatırlatıyor.
ısim çok önemli,Allah kolaylık versin

anlamını bilmesem de idil çok hoş geliyor kulağıma,ıtır da öyle..ama eşim ikisini de sevmiyor,bi gün inş. çocuğumuz olursa bizde de kız ismi mesele olacak anlaşılan.

bana da şarkıcı ceylan geliyor,sevemedim ceylin ismini...öykü ismine takıldık şimdi de eşimle :) bizim ÖYKÜ müz demek güzel geldi...Eşimle aşkımızın öyküsü olsun istiyoruz nasıl sizce?

oyku cok guzel isim harika bence ama biz yurt disinda yasadigimiz icin turkce karakterli harflere sicak bakmiyoruz bak klavyede bile oyku oluyor :) biz burda o derdi cok yasadik soyadimizdan dolayi yumusak g ve noktali unluler yurt disinda okunmuyor bide ben burda dogum yapacagim icin bebek amerikan vatandasi olacak aman neyse bosver sen bizi :) oyku ismi cok hos nehir i de dusun bence oda cok kulaga hos geliyor ...

Merhaba..
Arkadaşlar yorumlarınızı yaparken ,hele ki bu yorumlar,ailelerin ,heyecanla ve müthiş bir şefkatle,Allah cc.'dan en değerlilerine en kıymetli armağanlarına,layık gördüğü,sevdiği yakıştırdğı isimler ile alakalıysa,daha dikkatli olmanızı rica ediyorum..

Sadece şahsınıza değildir bu mesajım, genel anlamda fikrimi belirtmek istedim , yanlış anlaşılmasın..

Bir anne türlü zahmet ve sıkıntılarla 9 ay 10 gün içinde gururla taşıdığı ,gözbebeğine , dünya güzeline bile bile ,marjinallik olsun diye (!) saçma sapan olarak nitelendirdiğiniz bir ismi verir mi hangi mantık kabul eder ki bunu?

ısim boncuktur..

Siz dünyanın en güzeli ismi bu dersiniz ama bir başkasına göre hiçbir anlamı yoktur.Lakin bunu deşifre etmek ve kulp takmak hoş değil..

ısme manayı veren , kişidir benliğidir..

Misal..

Ecrin ücret manasına geliyor tüü kaka diye söylenip duruyor ben her defasında , böyle mesajlarlal karşılaştıkça naçizane fikirlerimi ve bildiğim doğruları söyliyorum..

Ecrin Kuran-ı Kerim'de geçer
fe beşşirhu bi magfiretin ve ecrin kerîm(kerîmin). ...
Manası Allah cc' ın hediyesi , armağanı ,karşılığı , mukafatı..

Arkadaşlarımızdan iyilik gördüğümüzde Rabbim ecrini versin dersin mesela..
Rabbim seni sevaplarla donatsın,karlışığını fazla fazla al..

(Niyete bağlı , güzel gören güzel düşünür..)

Ceylin ismine gelince..
Ceyl kökünde geliyor farsçada Ceyl'in üç manası var.
Yanlız aldığı eke göre anlam kazandığından yengeç manasına geldiğini düşünmüyorum..
Ceylin;asil soydan gelen,asil soya ait olan..
Ceyla gibi..

Orijinali Jaylın diye bir görüş de var,ki o zaman da manası,duru ve temiz anlamlarına geliyor..

Velhasıl bu kötü etiketler,yeniliği farklılığı kabul etmek istemeyen ve istedikleri ismi kolayca karalayabilen kişiler tarafından yaftalanıyor...

Sonra kulaktan kulağa geziyor ,dillere dökülüyor..

Sonunda üzülen kalbi kırılanlar anneler ,babalar oluyor..

Biraz bunları da düşünmek lazım..Kalp kırmanın hükmünü..

Bu gibi isimler yeni yeni duyulduğundan aykırı geliyor belki..

Fatma ismine bakalım ?

Fatma , peygamber efendimiz s.a.v kızının ismidir..

Feteme kökünden gelir..

Manası , kopan ,ayrılan,sütten kesilen..

Hz Muhammed sav.'e niçin bu ismi verdiği sorulduğunda,
'Onu cehennem ateşinden,koparmak ayırmak için..'

cevabını vermiş..

Yani bizlerin kötü , berbat diye kolayca kestirip atabildiğimiz isimlerin altında ne derin ne geniş manalar yatıyor..

Her zaman ameller niyetlere göredir

Evlatlarımız bizim her halukarda CENNETE AÇILAN KAPILARIMIZ..''

diyor ve beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum
a.s.

Son düzenleme:

mademki saçma sapan geldi nie hala arkadaşlardan öneri bekliosun?
istediğini koy o zaman,yardım edin die de yazma.

X