Kızım 56 kilo ve 11 yaşında.. Sizce Ne Yapmalıyım?

cok enerji harciycak spor vb yaparak
her iki saatte beslenecek. yani sabah normal bir kahfalti iki dilim kepek ekmek mesela .her iki saatte meyve,iki saat sonra, yogurt az yagli yogurt ama, iki saat sonra yine bi meyve, bu arada su iki litreden az icmiycek.aksam yemeginde az yagli sebze ve tavuk gögsü, yanmaz tavada yagsiz bir sekilde yapilacak yada bol salata yiyebilir. dikkat edeceginiz nokta saat 6 dan sonra meyve haricinde bir sey yemiycek. o da ancak bir meyve.
belki inanmiycaksiniz ama ben bu diyet yöntemiyle ac kalmadan 2,5 ayda 10 kg verdim.65 den 55 düstüm. farkindaysaniz tam 5 ögün yazdim
birde meyveyle arasi yoksa diet bisküvi yada grisini yiyebilir aralarda
ben size denemenizi tavsiye ediyorum.hic bir zarari yok.
bir kere ac kalmiyosunuz onun icin saglik problemide cekmiyorsunuz.
ama bunlarin yani sira hareket sart.
haftada bir onu ödüllendirmeniz gerekir.
mesela biraz diet cikolata,yada bir dilim ,tatli.gibi
insallah inanarak denersiniz.
umarim yararli olur.
inanin ve uygulayin...

bence zorlamıyorsa üstüne gitma ya sebze ağırlıklı yemeyi ve fast food denen o iğrenç yağlı sağlıksız şeylerden uzak durmasını söyleee

canım kızın istemiyosa diyetisyene gitmeyi,sen git.anlat.ne zaman kilo almaya başladı,ne yer,ne içer.sana tavsiyede bulunmasını iste.evde et yemeklerini yağsız,sebze yemeklerini çok az yağla yap,abur-cubur sokma eve.havuza,yüzme,tenis kursuna falan yazdır çocuğu.üstüne çok gitme ama,aksi tesir yapmasın,herşeyin kilo vermesi için olduğunu anlamasın.diyetisyen test falan da isteyecektir,ne biliim kan grubu testi yaptırmaya gidiyoruz falan dersin kızına.birkaç sene sonra o yalvaracak sana anne diyetisyene gidelim diye zaten:)

büyüme çağında olduğu için diyetisyen yardımı şart.kulaktan dolma rejimlerle gelişimine olumsuz katkı olabilir.bi de onu yemeibunu yeme deme de,kızım bak sana elma soydum,mandalina aldım falan de.ayran içir,çorba içir.düşük kalorii şeylerle midesi dolsun ki yüksek kalorililere yer kalmasın.aman diyim kızım yeme,kızım zayıfla falan deme.kendini değersiz hisseder,şişman olduğu için onu sevmiyorsunuz sanar.hatta arada bir "sen zayıfladın mı biraz,çok güzel göründün gözüme bugün" falan demen belki onu şevklendirir.

bence onu abur cubur yerıne meyve salatalarına alıstırabılırsın.once meyve ve sebze yemeklerını sevsın.et yerıne balık yedırebılırsın.ondan sonrada sevdıgı yemeklerı sızde onunla beraber yıyın.eve kalorılı seyler almayın sızden gorurse canı ceker.markete kızınızı goturmeyın her aksam yatmadan once kızınızla beraber sızde spor yapın.dıyetısyenden yasına gore bır dıyette hazırlatabılırsınız

bende çocukken hep biraz tombul bi çocuktum. şimdi 21 yaşındayım hala var malesef o tombulluk fazlasıyla. şimdi bazı şeylerin farkında olduğum için spora başladım ve yediklerime az da olsa dikkat ediyorum ancak çocukların buna dikkat etmesi biraz zor. siz müdahale edersenizde kırılabilir. önemli olan onun kalbini kırmadan doğruyu gösterebilmek. çünkü fazla klio her zaman çok zararlıdır. ve ergenlik döneminde ki bir kız için psikolojik olarakta zarar verir. erken önlem almakta fayda var tabi. az önce nette dolaşırken bir yazı buldum. sizin durumunuza yardımcı olacağına inanıyorum. umarım faydalı olur.

Günde bir greyfurt ve limonla hızlı zayıflayın

Kilo vermenin en etkili yolu; metabolizmayı hızlandırmak. Tembel metabolizmayı harekete geçirmek ise küçük hilelerle mümkün. Günde bir tane limon ve greyfurt yemek, sabahları erken kalkıp soğuk bir duş almak, 16 yaşında 40 kilo veren Merve Toz'un uyguladığı yöntemlerden.

Okmeydanı SSK Endokrinoloji Bölüm Şefi Prof. Dr. Ziya Mocan, gençlerin ve çocukların nasıl kilo vermesi gerektiğine dair soruları yanıtladı:

* Gençlerin ve çocukların kilo vermesi daha mı zor?
Hayır, gençlerin kilo vermesi daha kolay çünkü gençlerin metabolizması daha hızlı. Kilo vermede bu çok önemli bir faktör. Gençler daha hareketli olduklarından, spor programlarını daha rahat uygularlar. Ayrıca, dış görünüşlerine yaşlılardan daha fazla dikkat ettiklerinden, diyet konusunda daha kolay motive olabiliyorlar.

* Genç obezlerde metabolizma hızının yavaşlığına sık rastlıyor musunuz?
Çok fazla görüyoruz. Buna özellikle gizli hipotiroit (tiroit bezinin az çalışması) neden oluyor. Diyete başladıktan sonra özellikle ilk 15 gün, bir ay içinde bazı metabolik şikayetleri oluyor; yorgun ve halsiz oluyorlar. Doktor kontrolünde düzeliyorlar.

* Metabolizma hızı nasıl belirlenir?
Metabolizma hızı; bazı aletlerle, kan tahlilleriyle, hormon düzeyleriyle ölçülebilir. Klinikteki hastaların metabolizmalarının yavaş olduğunu bir şekilde anlıyorsunuz. Belirgin şikayetleri oluyor. Hareketsiz ve halsiz oluyorlar, hareket ederken zorlanıyorlar. Saçları dökülüyor, kabızlık sorunu yaşıyorlar.

* Metabolizma nasıl hızlandırılır?
Üç şekilde hızlandırılıyor. Üçünü birden uyguluyoruz. Birincisi, metabolizmayı hızlandırıcı tiroit hormonları. İkincisi, bitkisel orijinli metabolizma hızlandırıcılar. Üçüncüsü, metabolizmayı hızlandırıcı yiyecekler. Mesela, narenciye grubundan limon ve greyfurt. Yemek aralarında bir tane greyfurt tavsiye ediyoruz. Bir de eğer midelerinde problem yoksa, taze limon suyu öneriyoruz. Limon yemek zor oluyor ama soda ile öneriyorum. Sabahları soğuk duş almak, metabolizmayı hızlandırır. Sabahları erken kalkmalarını ve sabah sporu tavsiye ediyoruz. Bunların hepsi gün içinde metabolizma hızlandırır. Akşam erken yatılacak; uyuyamayan biri zayıflayamaz. Ayrıca aç kalmak metabolizmayı zayıflatır; az az, sık sık yemelerini istiyoruz.

* Çocukların gelişme geriliği yaşamadan diyet yapması mümkün mü?
Biz buna diyet değil, 'sağlıklı beslenme' diyoruz. Çocukluğunda çok fazla beslenen çocuklar, sonradan obeziteye yatkın oluyorlar. Çocuklar, bebeklik çağından itibaren dikkatli beslenmeli. Çocuğun kilosu vücut kitle indeksinin üzerinde çıkarsa, o zaman diyet programı başlamalı. Her yaşta diyet yapılabilir.

* Gençlerin performansları düşmeden diyet yapmaları mümkün mü?
İlk şart; aç kalmayacaklar. İkincisi; besleyici unsurları mutlaka alacaklar. Amino asitlerden, proteinlerden zengin gıdalar alacaklar. Yumurta beyazı, proteindan çok zengindir. 18 yaşında bir genç, iki yumurta beyazı rahatlıkla yemeli. Üçüncüsü; vitamin zengini besinler tüketecekler. Taze yeşil yiyecekleri tercih etmeliler. Konserveler ve özellikle yapay içeceklerden uzak durmaları gerekiyor.

* Gençlerdeki obezitenin kaynağı ne?
Birinci neden; yanlış beslenme. Bebeklikte, çocuklukta ya da sonradan ortaya çıkabilir. İkinci neden; gizli hipotiroit. Yüzde 95'i böyle bir sorunu olduğunu bilmiyor. Kan testlerinden sonra ortaya çıkıyor. Üçüncü sırada ise genetik yapı geliyor.

* Gençlere diyet sırasında neleri yasaklıyorsunuz?
Yağlı yiyeceklerden, yapay içeceklerden uzak durmaları şart. Yemek saatlerini düzenlemeleri, gece yarısı atıştırmalarına son vermeleri gerekiyor.

* İdeal kilo için hangi yeni alışkanlıkları geliştirmeleri gerekiyor?
Mutlaka kahvaltı yapılacak, ara öğün şeklinde bir meyve mutlaka yenecek. Çoğu istatistiklerde görülüyor ki; obezlerin yüzde 50'sinden fazlası bilgisayar başında çok oturan insanlar. Bilgisayar çağının bize hediye ettiği en kötü şey; obezite. Yarım saat bilgisayar başında oturanlara 10 dakika yürümelerini öneriyorum. Çocukları bilgisayardan uzaklaştırıp, spora ya da oyuna itmek gerekiyor.

* Genç biri diyet yapıyorsa ayda kaç kilo vermeli?
Normal şartlarda, haftada bir ile en fazla bir buçuk kilo verdiği zaman çok iyi diyoruz. İdeal bir diyet, ayda

* ile 6 kilo verilmesini sağlar.

* Gençler arasında moda olan sıfır beden kadar obezlik de artıyor. Neden?
Özellikle modaya uyma ve kişilik problemleri var. Kişilikleri çok mükemmeliyetçi olanlarda, obsesif olanlarda; ya aşırı kiloya ya da aşırı zayıflığa rastlıyoruz. Düşük kilo ya da fazla kiloluların hepsi bir şekilde çok hassaslar. Bu hassasiyet, psikolojik olarak hastalık seviyesine kadar ilerleyebiliyor.

* Diyetten sonra verdikleri kiloları almamaları için neler yapmaları gerekiyor?
Diyetten sonra kilo almamaları için o kiloda ne kadar sıkıntı çektiklerini devamlı hatırlamaları gerekli. Eski resimlerini, eski kıyafetlerini saklamalarını istiyorum. Zayıflayınca çok mutlu oluyorlar, bedenleri tekrar ortaya çıkıyor. Bazıları bunun hep böyle gideceğini zannediyor. Ama dikkat etmezlerse çok kolay kilo alabileceklerini unutmamalılar. Her an dikkatli olmaları gerektiğini söylüyorum. 2-3 seneye kadar yağ hücreleri kaybolmuyor, miktarları azalıyor ve en ufak bir tekrarda eski haline dönüyor. O açıdan diğer insanların gösterdikleri hassasiyetin 2-3 mislini göstermeleri gerekiyor.

benim kendi önerim ise öncelikle siz ona yardımcı olun onu motive edin. siz diyet yemekleri pişirin ama kızınız yemeklerin diyet olduğunu anlamasın yanai bunu dile getirmeden yapın. internette çok güzel kalorisi az ve göze güzel görünen tarifler mevcut, onları deneyin. yaptığınıza diyet değil, sağlıklı beslenme deyin. birlikte spor yapın.

bende 11 yaşındayken 58 kg idim boyum 154 falandı çok taktığım için yemeyi kesmiştim 2 ayda 15 kg fln vermiştim ama boyumun uzaması durmuştu o yüzden bence diyetisyene götür daha fazla kg almadan benim gibi yapmasın benim boyum çok hızlı uzuyodu sınıfın uzunlarındandım şimdi orta boylu oldum=(

canm ben kizindan daha kiloluydum..11 yasinda iken 65 kiloydum. Nasil yaptiysam napip edip verdim o kilolari hemde hic doktora fln gitmeden. Spor yaptim deli gibi, yemeklerimin miktarini azalttim..25 kilo verdim.bence diyetisyene götür onu

bende 4 sene önce yani 11 yaşında yaklaşık olarak aynı durumdaydım.Ama benim boyum uzunudu 1.65 dim Şidmi 1.75im 60 kg falandım 11yaşında..E tabi o zaman hiç dikkat etmedim bende ne getiyse elime yedim yedim...4 yıl içinde 16 kg aldım.Şimdi farkediyorum bende ne hatalar yaptığımı..Sağlıklı besleniyorum spor yapıyorum.ve 10 günde 2-2.5 kg kadar verdim.Bencede yaşı daha küçükken bir diyetisyene götür e bir şekilde spor yapmasını sağla.

bn 15 yaşımda 102 kiloydum ve yaklaşaık 10 yaşımdna sonraa obez durummdaydım ama bir diyet-bi hırs şmdi 67 kiloyum:KK70:hedefe az kaldı

hersey sizde bitiyor
abur cubur,asitli yiyecekler sokuyorsaniz evinize ,her hafta günlerde börekler kremali pastalar yapiyorsaniz
aksamlari agir yemekler varsa sofranizda kizinizin da bu durumda olmasi dogal
bence kizinizi diyetisyne götürürken birde kendi eviniz icin yaptiginiz yiyecekleri tekrar gözden gecirin
kizinizi bi spora yazdirabilirsiniz ,hafta sonlari yüzmeye gidebilir mesela yada baska bi sporla ilgilenebilir ,sonucta tek basina diyetde bi ise yaramaz ,yaninda spor sart .....
umarim en kisa sürede saglikli bi sekilde zayiflar kiziniz :))

kızım 11 yaşında ve 56 kilo kendide çok takıyor fakat aburcuburu çok seviyor bana kendide diyor diyet yapayım diye ama yaşı daha ufak değilmi diyet için böylede kilosu aldı başını gidiyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

kizinin boyu kac belki boyuna göre kilosu uygundur hic düsündünmü bunu
:uhm:

aburcuburdan uzak dursa bile okulda arkadaşlarından görüp canı çekicektir bu daha kötü en azından az ve sık sık yedirin bilirim bu duyguyu küçükken kendimde yaşadığım için:KK43: bazen arkadaşlarımın doğum günlerine bile gitmezdim yani

Bencede en iyi sonucu diyetisyenler danis, muraccat et. Cnki gercektende islerde cocugunun psikolojisininde kalici hasarlar birakacak sonuclar dogurabilir.

selam canim evet biliyorum zor olacak ama sende diyete basla kizinla beraber ona bir iki defa diyet yapiyorum de ama zorlama senin kilo verdini görünce oda basliyacak diyete birde eve abur cubur tatli seyler alma kizim var 5 yasinda oda 25 kilo doktora gittik burnumdan getirdi eve cikolata felan artik girmiyor kizimla beraber diyet yapiyorum inan diyet deyil saglikli zayiflama doktordan geldigim gün evdeki dondurma cikolata evdeki tatli türü kolayi felan cöpe attim esim biraz burun kirin etsede baktiki bendeki azime seslenmiyor kizimin fazla kilosu 5 onu vermeye calisiyoruz doktorumuz agirlik olarak süt yogurt birde sebze meyva önerdi kücük oldugu icin süt daha önemli dedi birde günde asagi yukari 1 kilometre yavas yavas yürüyoruz ben seni gecem sen beni gececen diye yolun nasil bittini bilmiyoruz bile birde 6 ögün besleniyoruz aksam 6dan sonra sadece bir bardak diyet sütü var hadi kolay gelsin

Bir uzmana basvurun mutlaka..!

Kiloli cocugu olan annelere cok büyük görev düsüyor..! Anneler birazda kendi yemek yapma aliskanliklarini gözden gecirmeli...cok yagli, tuzlu yemekler tüketen aileler oluyor mesela...yada esi sadece et türü yemek yedigi icin, sofraya sebze türü yemekler gelmeyen aileler var...cocukta mecburen ebeveynlerin yedigini yiyor ve kilo alma durumu kacinilmaz oluyor..!

Cocugunuzun sagligi sizin icin önemliyse eger..ya cocugunuza özel yemek yapacaksaniz yada tüm daha saglikli beslenmeye basalyacak..!

Cocugunuz ile mutlaka aksam ögününü bence ailecek yemelisiniz...gün icinde yedigini kontrol edemezsiniz ama en azindan ve en önemliside bu, aksam yemegini kontrol edebilirsiniz böylelikle..!

Tabi cocugunuzun abur cubur yemesi piskolojikte olabilir..bir sikintisi, stres veya derdi varsa..?

kızım 12 yaşında ve haızlan kilo alıyor
sürekli acıktığını söylüyor
ve benengel olamıyorum,şu anda 55 kilo
nasıl durdurabilirim
ve nasıl aldığı kiloları verdierebilirim
paylaşımlarınızı bekliyorum
şimdiden teşekkürlerŞeniz

bence doktora götürmelisiniz belirli tahliler yapılıyo yaşı daha çok küçük
öyle hemen diyet yapalımla olmuyo bu işler.. doktor kızına uygun diyet listesini
verecektir tabiki Allah şifalar versin canım

bende aynıydım o yaslarda.Sürekli kola içiyordum.Annem ne yapsa vazgeciremiyordu:))

X