Kızımın ilk doğum günü :(

ayperest

Başarmak Zorundayım!
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2017
2.494
4.541
29
Selam kızlar bi sorunum var fikrinizi almak istedim.

5 gün sonra kızım 1 yaşına giriyor. Ben doğum günü yapıp yapmama konusunda kararsız kaldım :KK43: hevesimi kaçırdılar doğrusu.

Annem sanırım eşimin ailesinin yanında rahat edemeyeceği düşüncesiyle(sonuna kadar haklı görmek istemeyerek) "siz onlarla kutlayın biz gelmeyiz burda ayrı pasta keseriz" dedi.
Bense onların bulunmasını herkesten çok isterim çünkü kızımın doğum masraflarından eksiklerine yetişemediğimiz herşeyine kadar aldılar kızımı büyütmemizde payları büyük..

Sonra kv ile bu doğum günü meselesini bir süre önce konuşmuştuk ben çok heves ediyorum şunları şunlarıda çağırcam dedim.(çevremizdeki kızımızın yaşlarında çocuğu olan ailelerden bahsettim kızımla bebeklerin güzel fotograflarını çekeriz diye düşünerek) oda onlara ne gerek var işte kendi aileni bide bizi çağır dedi. Bende yok ben çok heves ediyorum istiyorum çağırcam benim için önemli bi gün dedim. Hala ona gerek yok buna gerek yok diye çıkıştı. Yok dedim ben istiyorum şöyle yapcam böyle yapcam dedim ama suratı asıldı beni gerdi bütün hevesimi kaçırdı.

Kendileri kayınbabamın doğum gününe kadar kutlar ve o günlerde dolmasına kadar sarar. Bütün torunların doğumgünleri kutlanır ikramlar şunlar bunlar yapılır. Biz herkese hediyemizle gideriz maddi sıkışsakta.

Bizim doğum günümüzü kimse hatırlamaz hediye almaz süpriz yapmaz kıytırıktan kutlar geçerler. Çokta önemli değilde hani bizi takmayışlarına değinmek istedim.

Bu arada doğum günü yapsam para ya da yardım almayacağım zaten gelip gidecekler sadece.

Böyle olunca bende eşimle konuştum hevesim kaçtı. Dedimki yapmayalım zaten çocuk birşey anlamayacak. O gün 3 ümüz dışarı çıkalım vakit geçirelim fotoğraflar çekelim sonra bi pastane de pasta keselim yiyelim dedim oda nasıl istersen dedi.

Şimdi sorun şu ki bu onun ilk doğum günü ilerde güzel bi anı olarak kalması var. Sonra kızım ilerde özenmemişiz olarak görebilir mi kutlamadık diye ? Biyandan burda çok okudum ilkinden anlamıyor diye küçük kutlama yapanları.

Ne yapayım ?
Kutlayıp kızıma anı mı bırakayım? Ama ben o gün annemlerin gelmemesiyle canım sıkılacak gelseler annem sıkılacak ve kv ona ne gerek var buna ne gerek var diye konuşacak canım yine sıkılacak.

Üstüne şuanda para yok c.tesi geçer para elimize. O günden sonra 2 gün içinde hediyelik vs yetişir mi ? Özensizde olsun istemiyorum. Yaptıysam tam olsun.
Birde evimde kalmıyorum annemlerde kalıyoruz bi süredir. Eve gidip temizlikte yapmak gerek.

Ha bide kv ye doğum günü yapmıcaz biz üçümüz kutlucaz dediğimizde biz babaannesi değilmiyiz bizle niye kutlamıyosunuz falan diye çıkıştı. Bizde öyle karar aldık dedik.

Hafta sonları orda oluyoruz yani c.tesi pazar orda olcaz. Biz doğum günü yapmıyoruz diye orda dandirik bi kutlama yapmayada kalkabilirler..
Sonra da siz beceremediniz biz yaptık diye imalarda gelir ardından :mad:

Ne yapayım ben şimdi ?

Bence kızın zaten küçük neyin ne olduğunun partinin kutlamanın bilincinde olmayacak. Bu saatten sonra hazırlansan da içine sinmeyecek belli. Bence üçünüz gitmesi daha mantıklı bir fikir. En azından içinize siner. O gün size dair fotoğraflar çekerek de kızınıza anı bırakabilirsiniz. Daha sonra aklı erdiği takdirde dilediğiniz gibi bir parti hazırlarsınız. Güzel gününüzde bu ortamda hiçte parti hazırlayacağım deyip tadınızı kaçırmayın derim. Ve bir dahakine organize edip sonrasında kayınvalidenize haber verin. Davet edeceğiniz insanlara karışacak fırsat bulamasın. O gün yaptıkları kıytırık doğum gününü de kulak ardı edin. Boşverin

Belli ki sen yapmak istiyorsun. Cumartesiden salıya hazırlıklar yetişir ama illa aynı gün yapmak zorunda değilsin önümüzdeki cumartesi de yapabilirsin. Rahat rahat bu hafta evini temizle, hazırlığını yap, kimi istiyosan çağır. Aileleri de her şey bittikten sonra davet et ister gelirler ister gelmezler.

Eşimi seviyorum

sırf bu ilk doğum günü teranesinden uzak olalım diye o hafta tatile gittik

akşam da bir pastanede oturup tek porsiyonluk pasta ve bir mum sipariş ettik

oğlum üfledi foto çektik hatta çevreden çocuklar vs de alkışladı

eşim bu da gereksiz zaten çocuk anlamaz dedi ama ilerde sorarsa böyle yapmıştık deriz dedim

o organizayonlu başka çocuklu kutlamalar 4 ve üstü yaşlarda çocuğa anlam ifade ediyor

o zaman özeniyorlar o başkasınınkine gittiği için

o zaman yaparsın

bu arada annen ve kv arasında ne geçti bilemem de bir torunlarının doğum gününde güzelce duramayacak mı koca koca kadınlar bir arada

Bence kızın zaten küçük neyin ne olduğunun partinin kutlamanın bilincinde olmayacak. Bu saatten sonra hazırlansan da içine sinmeyecek belli. Bence üçünüz gitmesi daha mantıklı bir fikir. En azından içinize siner. O gün size dair fotoğraflar çekerek de kızınıza anı bırakabilirsiniz. Daha sonra aklı erdiği takdirde dilediğiniz gibi bir parti hazırlarsınız. Güzel gününüzde bu ortamda hiçte parti hazırlayacağım deyip tadınızı kaçırmayın derim. Ve bir dahakine organize edip sonrasında kayınvalidenize haber verin. Davet edeceğiniz insanlara karışacak fırsat bulamasın. O gün yaptıkları kıytırık doğum gününü de kulak ardı edin. Boşverin
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bende öyle düşündüm en azından o gün kızımın yanında stresli mutsuz bi annesi olmaz. Herkesten uzak en doğru tercih gibi

Heves ettiyseniz yapın, ben de "Ne gerek var?" deyip çocuğun ne sünneti ne doğum sonrası kutlaması ne babyshowerı, ne diş buğdayı hiçbir şeyini yapmadım ama ilk yaş gününü yaptım. Hatta eşimle durduk yere kavga bilem ettik ama gecikmeli de olsa yaptım, en gereklisinden en gereksizine ne varsa aldım da süsledim de, kendim de yaptım, hazır da aldım, çağırmak istediğimi çağırdım da. Ve tüm ikramları, süsleri son gün yetiştirdik. Bir gün önce misafir vardı bir ton. Onun yorgunluğu ve temizliği.. Ertesi gün 4 buçukta doğum günü ve biz sabah 7de başladık, her şey yetişti. Sizinki iki günde hayli hayli yetişir.

Kimseyi de sallama. "Ben istiyorum" de geç. Hatıra olarak kalacak, çocuk bugün anlamaz ama yarın için güzel bir gün kalır fotoğraflarda. En kötü ihtimalle bile "Yapmadım" pişmanlığındansa, "Yaptım ama çok da şey değilmiş yav" demek iyidir.

Hele de evde yapiyorsaniz gercekten eziyet. Cocuk anlamiyor,koca koca insanlar bosa kalabalik oluyor. Yaptirilan hazirliklar da komik oluyor acikcasi. Madem yapacaksiniz ayni seyleri bir kafe kapatarak yapin. Yediginizin ictiginizin pisligi orada kalsin.

Sosyal medyada Dugun kutlar gibi dogumgunu kutluyorlar. Ki bence gorgusuzluk. Yapmak isteyen yine yapsin. Napicaksin ya 10 aile cagiracaksin. Cocuklar bagiracak aglayacak ben gerilirim valla. Sonra hazirlamasi suslemesi cok yorulursunuz. Yardim edrnde yokmus. Ucunuz kutlayin, Hayvanat bahcesine gidin yada baska biryere. Oyle bi ani kalir

Eşimi seviyorum

sırf bu ilk doğum günü teranesinden uzak olalım diye o hafta tatile gittik

akşam da bir pastanede oturup tek porsiyonluk pasta ve bir mum sipariş ettik

oğlum üfledi foto çektik hatta çevreden çocuklar vs de alkışladı

eşim bu da gereksiz zaten çocuk anlamaz dedi ama ilerde sorarsa böyle yapmıştık deriz dedim

o organizayonlu başka çocuklu kutlamalar 4 ve üstü yaşlarda çocuğa anlam ifade ediyor

o zaman özeniyorlar o başkasınınkine gittiği için

o zaman yaparsın

bu arada annen ve kv arasında ne geçti bilemem de bir torunlarının doğum gününde güzelce duramayacak mı koca koca kadınlar bir arada
Sanırım bende böyle birşey yapmak istiyorum. Yorumunuz için teşekkürler

Hevesiniz varsa niye yapmıyorsunuz?
Kayınvalide 2 olumsuz laf etti diye niye vazgeçilir mi?
Davet edersiniz gelirse kendi bilir, ona neymiş gerekli mi değil mi.
Anneniz de kayınvalideniz var diye niye gelmiyor, saç saç baş başa girecek değillerdir heralde.
Torun için gelebilirler ne yaşandı arada bilemiyorum ama.
Ki bunları böyle etkinlikleri çok sevmeyen biri olarak söylüyorum, hevesim varsa yapardım ben.

konunun genelinden anladigim kadariyla maddi sıkısıklık var.
Kendiniz de soylesiginiz uzere cocuk anlamayacak. Ona bir ani da degil kalsa kalsa fotograf kalacak. Ani olmasi icin hatirlamasi gerekir.
Bence kimseyi mutlu edemeyeceginiz bu organizasyona eliniz sıkısıkken hic gerek yok.
Benim ne dogumgunlerim olmus en luks restoranlar mi kapatilmamis neler neler.... hic hatirlamiyorum.
Siz ozeniyorsunuz ama size de fayda etmez cunku davetliler sorun cikarmaya meyilli.
Malesef istediginiz gibi gecmeyecek

Hele su son zamanlarda sade gosteris icin yapilan dogum gunleri var ya valla gicik oluyorum.. cok gereksiz buluyorum zevk meselesi tabii..ben nedense dogum gunlerine bu kadar onem yuklenmesini dogru bulmuyorum.. kendiminkini bile hatirlamiyorum neyseki etrafimdekiler is yerinde filan hatirlatiyolar :)

Bence kendinizi bos yere strese sokmayin. Esiniz cocugunuz siz sadece ucunuz ufak capli bir kutlama yapin kimseyi memnun etmek zorunda degilsiniz. Ne maddi ne manevi olarak zora sokmayin kendinizi.

Benim ailem ve eşimin ailesi çok kalabalık bir bebekle aynı anda o kadar insanı ağırlayamayacağımfan kendi akrabalarım için ayri bi program yapıyorum eşimin ailesi için farklı. Biraz yorucu ve masraflı oluyor tabiki ama benim akrabalarım o kim bu kim diye alık alık kalmıyorlar annem kardeşlerini yeğenlerini çağırıyor sohbet muhabbet iyi geçiyor . Aynı şekilde kv nin de ailesi geliyor . Genelde benim tarafı annemin evinde yapıyorum ev çok büyük bide annem yardım ediyor kardeşim yengeçler falan hazırlıklara. Bence Şen'de öyle yap. Annen niye huzursuz olsun. Hatta kv ni tel başına çağır ufak bi pasta kes annenle büyük program hazırla

Hevesiniz varsa niye yapmıyorsunuz?
Kayınvalide 2 olumsuz laf etti diye niye vazgeçilir mi?
Davet edersiniz gelirse kendi bilir, ona neymiş gerekli mi değil mi.
Anneniz de kayınvalideniz var diye niye gelmiyor, saç saç baş başa girecek değillerdir heralde.
Torun için gelebilirler ne yaşandı arada bilemiyorum ama.
Ki bunları böyle etkinlikleri çok sevmeyen biri olarak söylüyorum, hevesim varsa yapardım ben.
Hevesimi çok kaçırdı çünkü. Daha önce mevlütte de kaçırmıştı. Aldığım puantiyeli peçetelere kadar laf etmişti. O peçeteleri misafirlere vermemek için binbir takla atmıştı. Onlara gerek yokmuş. Annemin aldıklarının fazlalığına kadar konuşmuştu.
Hayatımızda hiçbişeye yardımı dokunmaz hiç sahip çıkmaz ama herşeyimize karışma ve her işini yaptırmakta üstüne yok. Beni çok yordular ve o gün kimbilir ne konuşacaklar.
Annemle aralarında hiçte iyi şeyler geçmedi. Yorum içşn teşekkürler

X