Konut kredisi

Evet zaten yazmıştım oturduğumuz ev de ahım şahım olmamasına rağmen 4bin ödüyoruz zoruma gidiyor diye. Valla bilmiyorum daha orasını düşünmedim kiraya vermek de geçiyor aklımdan kendimiz de oturabiliriz, gerçekten bilmiyorum eşimle tekrar detaylıca konuşmam lazım
Zaten kirayı eve değil semte ödüyoruz ki.
Evin ahım şahımlığından ziyade bulunduğu mevkiye veriyoruz parayı en çok alırken de kiralarken de.

Hazır issizsin al eşinin SGK çıktısını yarın banka banka gez bakalım,gerçekten cekecekmisisn gibi
Benim kuzenim devlet memuru,sadece 250.000 kredi çekebiliyormus, yeni ogrendi . O yüzden ev almaktan vazgeçti. en sağlıklı yol bankadan öğrenmek

Çok net bir şekilde yazmışsınız çok teşekkür ederim. Tam da 400bin çeksek yeterli diyordum. 10 yılda 5600 ödemek gerçekten mantıksız değil, kiralar da aşağı yukarı öyle neredeyse. Haklısınız bu yüzden bir an önce iş bulmak istiyorum. Bekledikçe her şey daha da zamlanıyor çünkü
Ben size hak veriyorum. Şartlarınızı zorlayın. Başkasının evine para vereceğinize kendi evinizde oturup onun borcunu ödeyin. Eşiniz konusunda ise şimdiye kadar böyle konularda daha cesur bir erkek görmedim. Hep kadınlar çaba harcıyor, kafa yoruyor.

Erkeklerin, çuval çuval paraları olmazsa asla taşın altına ellerini koymuyorlar. Ellerindekileri de kaybediyorlar.

Bence en iyi yatırım uzmanları Kadınlardır.

Arkadaşlar merhaba, konut kredisi hakkında fikrinizi almak istiyorum. Sizce konut kredisi çekmek mantıklı mı? Malum kiralar çok artmış durumda :KK43: eşime kira ödeyeceğimize konut kredisi çekip 1+1 bile olsa ev alalım diyorum. Fakat eşim kredinin aylık ödemesi çok maliyetli olabilir diyor. Yani kredinin ödemesi kiradan çok daha yüksektir daha fazla zorlanırız diyor. Bir yandan gerçekten her ay kiraya o kadar para vermek içimden gelmiyor. Kendisini bir türlü ikna edemiyorum. Ekonomik durumumuz da şöyle; eşim memur ben ise normalde nişanlıyken kendi alanımda özel sektörde çalışıyordum fakat evleneli daha birkaç ay oldu ve işimi bırakıp eşimle beraber yaşayacağımız şehire taşınma durumunda kaldım. Şehir değişikliği yaptım yani. Burada iş arıyorum fakat henüz bir dönüş alamadım. En son mağazalara falan başvurmayı düşünüyorum en azından kendi alanımda iş bulana kadar. Bende bir an önce çalışırsam konut kredisi çok zorlamaz belki. Konut kredisinin aylık ödemesi gerçekten çok mu fazla oluyor? Bu konuda bilgi sahibi olanlar veya öneri/tavsiyede bulunmak isteyenler var mı
Canim 1sene once 430 a ev aldik orta dereceli bi ev.tek maas iki cocuk aylik odeme 5100.ilk sene zorlandik ama zaten kiralar 3000oldu bu surede .suan olsa alamazdik evin degeri 1milyonu gecti.demem o ki kiraya giden para bosa gidiyor.makul fiyatlarda bi ev bulursaniz almaniz mantikli.

bildiğim kadarıyla sizin çocuğunuz var. belli yaşınız var.
alıştığınız belli bir hayat var. atıyorum kızınızı ya bir kursa, etkinliğe gönderecek ya bir AVMye götürecek orada en kötü bir kahve içecek durumda olmak istiyorsunuz, arabaya yakıt almak zorundasınız. -bunlar lüks demiyorum lütfen kimse konuyu oralara çekmesin-- 40 yaşından sonra alıştığınız hayattan eksik kalmak ya da çocuğu bırakmak istemiyorsunuz. ben de 40ıma yaklaşmışım kısamam kendimi mesela şu saatten sonra.

ama 32 idim evi aldığımda, 3 senede borcunu bitirdim o zaman biraz kısmıştım açıkçası, bu arkadaşlar da 35 olana kadar kısmaya razıdır zaten, diye düşünüyorum. ve fakat. alacakları 1+1 fark burada. 2 çalışan 3+1 normal bi ev alamıyor!

benim 2 öğretmen evli olan çok sayıda kuzen vs. çevrem var. bunun üzerinde durma sebebim şu: öğretmen-öğretmen ya da polis-hemşire çiftler bu ülkenin bir nevi gösterge aile yapısı :KK70: çünkü milyon tane filan var bunlardan...çoklar ve çok "ölçü" durumundalar.

benim bildiğim bu insanlar genelde 25-26 yaşında evleniyordu mesleğe girip 2 sene çalışıp evleniyordu çoğu.
bu insanların hepsi işte o minik yerlerde atıyorum niğde'de, manisada, artvin'de filan hep evlerini aldılar şimdiye kadar. ama tabi biraz kıstılar, doğruya doğru...ama "biraz" yani arabaları vardı mesela ya da kurbanlarını kestiler veya memlekete gittiler ama otel tatili yapmadılar belki. çocuklara he mevsim 10 takım kıyafet almadılar ama yeterince de aldılar. gibi.
düğün takısıyla araba aldılar
1 sene düğün borcu ödediler (çünkü aileler genelde yoksul pek bir şey yapmadılar eksikle borçla evlendi çoğu) -bakın kimseye aileden kalmış bir şey yok.
2. seneye arabayı bile satmadan kredi çektiler eve girdiler ve 7-8 senede filan da bitirdiler.
ha öğretmenler genelde çok maddi hırslı oluyor 2. evi alan da çok oldu da oralar ayrı konular.
35 yaşında hepsinin normal bir aile evi (en az 3+1), arabası, 2 çocuğu vardı hemen hemen. -ikiz olanlar 3, istisna olarak.
olabiliyordu bu yani. dahası ortalaması buydu ülkenin. bunlar en ortalama memurlar. bu dediğim 35 yaşa kadar olan kesim içindi.. daha altındakiler içinse, acele edip almış olan aldı. almamış olan nasıl alacak şu saatten sonra bir fikrim yok.

dediğim şey şu: ülkenin gösterge memur çiftleri 3+1 ev alamayacak durumda şu an...e kim alacak bu evleri? artacak fiyatlar- evet. tamam artacak da herkes evini sonsuza kadar elinde mi tutacak nasıl olacak?

mayı ayında rekor ev satılmış.
üstelik mayıs bildiğiniz gibi ramazan bayranı tatili olan aydı. ona rağmen kalan günlerde yapılan satışla rekor kırılmış.
şu anda aldım aldım yoksa daha alamam diyen herkes alıyor galiba.
işte ben sonrasını merak ediyorum...kim nasıl alacak o fiyatlara?
doğru noktalar yazdıklarınız evet.yaşam standartımız eskiye göre bir tık düşse de gene de sürdürüyoruz 40 lı yaşlarda çocuklu insanlar.biriktirmiyoruz harcıyoruz çünkü.tek maaşla bile ev araba alırlardı memurlar biraz sıkarak üstüne çocuk okuturlardı.ama son 2 3 yılda 2 maaşla bile mükün olmamaya başladı.en kötü araba 300 000 i geçti en kötü ev milyonu geçti çünkü ama satışlarda devam ediyor.şaşırtıcı aynen dediğiniz gibi.o kişilerde evleri aldıktan sonra yeni yapılacakları kim alacak?3 4 milyondan başlayacak bu seferde taban fiyatları.krediyle vs ödenemez memur maaşlarıyla işi maaşlarıyla

Canim 1sene once 430 a ev aldik orta dereceli bi ev.tek maas iki cocuk aylik odeme 5100.ilk sene zorlandik ama zaten kiralar 3000oldu bu surede .suan olsa alamazdik evin degeri 1milyonu gecti.demem o ki kiraya giden para bosa gidiyor.makul fiyatlarda bi ev bulursaniz almaniz mantikli.
Gerçekten öyle ya bizim de bir tanıdığımız geçen sene 2+1 evi 300.000 tl'ye aldı, ev şu an 1 milyonu geçti dediğiniz gibi. Evet makul fiyata bulursak bende alma taraftarıyım eşimle tekrar ayrıntılı bir şekilde konuşacağım

Elinizdeki peşinat ve alacağınız evin fiyatına göre değişir rakamlar.
Yakın zamanda kuzenim 700000 tl civarı bir kredi çekti aylık ödemesi 9-10 Bin TL aralığında.
Bu şartlarda bana 5 Bin TL kira ödemektense 9-10 Bin TL kredi ödemek daha mantıklı geliyor.
Zira kredi taksiti sabit ama kira seneler içinde artıyor.
Kira şuan ki durumunuzda maddi durumunuzu nasıl etkiliyorsa 5 yıl sona da aynı oranda etkileyecek ama kredi öyle değil.
Kredi ödemesi 3 yıl sonra kiranıza denk gelmeye başlayacak hatta bir kaç yıl sonra kira rakamından düşük kalacak.
Bunları hesaba katarak yol almanız lazım.
Ben kirada oturduğum zamanlar bütçeme denk gelen olurda alırım diye bodrum katlara bile baktım nihayetinde birikmiş birikmiştir deyip sonra satıp daha güzelini alırım olsun diyerek bütün imkanları değerlendirmeye çalışmıştım.

Sonra babamın yardımı ile istediğim evi aldım ama o olmasa yine de bodrum katı da olsa alacaktım.

Rabbim yolunuzu kolaylaştırsın.

Arkadaşlar merhaba, konut kredisi hakkında fikrinizi almak istiyorum. Sizce konut kredisi çekmek mantıklı mı? Malum kiralar çok artmış durumda :KK43: eşime kira ödeyeceğimize konut kredisi çekip 1+1 bile olsa ev alalım diyorum. Fakat eşim kredinin aylık ödemesi çok maliyetli olabilir diyor. Yani kredinin ödemesi kiradan çok daha yüksektir daha fazla zorlanırız diyor. Bir yandan gerçekten her ay kiraya o kadar para vermek içimden gelmiyor. Kendisini bir türlü ikna edemiyorum. Ekonomik durumumuz da şöyle; eşim memur ben ise normalde nişanlıyken kendi alanımda özel sektörde çalışıyordum fakat evleneli daha birkaç ay oldu ve işimi bırakıp eşimle beraber yaşayacağımız şehire taşınma durumunda kaldım. Şehir değişikliği yaptım yani. Burada iş arıyorum fakat henüz bir dönüş alamadım. En son mağazalara falan başvurmayı düşünüyorum en azından kendi alanımda iş bulana kadar. Bende bir an önce çalışırsam konut kredisi çok zorlamaz belki. Konut kredisinin aylık ödemesi gerçekten çok mu fazla oluyor? Bu konuda bilgi sahibi olanlar veya öneri/tavsiyede bulunmak isteyenler var mı
Hangikredi diye bir sayfa var oraya ne kadar kredi çekeceğinizi, kredi şeklini ve vadesini giriyorsunuz, her bankanın toplam ve aylık ödeme listesini şu anki kredi oranlarına göre görüyorsunuz :KK66:

Diyeceğim tek şey alan kazanıyor biraz sıkın dişinizi ilk sene zorlar belki ama emin olun sonrasında çok rahat edeceksiniz 4 bin kira az değil. Elinizi çabuk tutun günbegün alım gücü daha da düşüyor Allah yardımcınız olsun Rabbim nasip etsin inşallah

Yakında gelecek zamlarla şu anda ne alırsanız bir kaç ay sonrası için ucuza almışım diyeceksiniz diye fısıltılar dolanıyor.
Eğer birikiminiz varsa ve geliriniz yeterliyse ev almak kira ödemekten çok daha mantıklı.
İki yıl önce kiradayken kredi çekip ev aldık. O zaman ki kredi miktarı ödediğim kiranın 2,5 katı falandı.
Eşime çok zorlanacağız öderken diye hayıflandığımda oldu.
Bu son ekonomik krizden sonra aldığımız bölgede ki evlerin kira bedeli, ödediğim kredinin 1,5/2 katı civarına çıktı.
2 sene sonunda kira bedelinin daha altında kredi öder hale geldik kısacası.
Şimdi satsam evin satış bedeli aldığım fiyatın 3 katına yakın durumda.
Eşim ödeyemezsek satar banka borcunu kapatırız, evin o gün ki değeri cebimizde kâr kalır demişti.

bildiğim kadarıyla sizin çocuğunuz var. belli yaşınız var.
alıştığınız belli bir hayat var. atıyorum kızınızı ya bir kursa, etkinliğe gönderecek ya bir AVMye götürecek orada en kötü bir kahve içecek durumda olmak istiyorsunuz, arabaya yakıt almak zorundasınız. -bunlar lüks demiyorum lütfen kimse konuyu oralara çekmesin-- 40 yaşından sonra alıştığınız hayattan eksik kalmak ya da çocuğu bırakmak istemiyorsunuz. ben de 40ıma yaklaşmışım kısamam kendimi mesela şu saatten sonra.

ama 32 idim evi aldığımda, 3 senede borcunu bitirdim o zaman biraz kısmıştım açıkçası, bu arkadaşlar da 35 olana kadar kısmaya razıdır zaten, diye düşünüyorum. ve fakat. alacakları 1+1 fark burada. 2 çalışan 3+1 normal bi ev alamıyor!

benim 2 öğretmen evli olan çok sayıda kuzen vs. çevrem var. bunun üzerinde durma sebebim şu: öğretmen-öğretmen ya da polis-hemşire çiftler bu ülkenin bir nevi gösterge aile yapısı :KK70: çünkü milyon tane filan var bunlardan...çoklar ve çok "ölçü" durumundalar.

benim bildiğim bu insanlar genelde 25-26 yaşında evleniyordu mesleğe girip 2 sene çalışıp evleniyordu çoğu.
bu insanların hepsi işte o minik yerlerde atıyorum niğde'de, manisada, artvin'de filan hep evlerini aldılar şimdiye kadar. ama tabi biraz kıstılar, doğruya doğru...ama "biraz" yani arabaları vardı mesela ya da kurbanlarını kestiler veya memlekete gittiler ama otel tatili yapmadılar belki. çocuklara he mevsim 10 takım kıyafet almadılar ama yeterince de aldılar. gibi.
düğün takısıyla araba aldılar
1 sene düğün borcu ödediler (çünkü aileler genelde yoksul pek bir şey yapmadılar eksikle borçla evlendi çoğu) -bakın kimseye aileden kalmış bir şey yok.
2. seneye arabayı bile satmadan kredi çektiler eve girdiler ve 7-8 senede filan da bitirdiler.
ha öğretmenler genelde çok maddi hırslı oluyor 2. evi alan da çok oldu da oralar ayrı konular.
35 yaşında hepsinin normal bir aile evi (en az 3+1), arabası, 2 çocuğu vardı hemen hemen. -ikiz olanlar 3, istisna olarak.
olabiliyordu bu yani. dahası ortalaması buydu ülkenin. bunlar en ortalama memurlar. bu dediğim 35 yaşa kadar olan kesim içindi.. daha altındakiler içinse, acele edip almış olan aldı. almamış olan nasıl alacak şu saatten sonra bir fikrim yok.

dediğim şey şu: ülkenin gösterge memur çiftleri 3+1 ev alamayacak durumda şu an...e kim alacak bu evleri? artacak fiyatlar- evet. tamam artacak da herkes evini sonsuza kadar elinde mi tutacak nasıl olacak?

mayı ayında rekor ev satılmış.
üstelik mayıs bildiğiniz gibi ramazan bayranı tatili olan aydı. ona rağmen kalan günlerde yapılan satışla rekor kırılmış.
şu anda aldım aldım yoksa daha alamam diyen herkes alıyor galiba.
işte ben sonrasını merak ediyorum...kim nasıl alacak o fiyatlara?
Ya sen benim hayatımı benden iyi nasıl analiz edebilirsin burda tebrik ediyorum gerçekten 😂😂😂 Bahsettiğiniz kriterlerim yüzde seksenini karşılayan öğretmen-öğretmen evliliği yapmış bir kişiyim. Be evet küçük bir ilde yaşıyorum.
Anlattığınız şekilde evler milyonların üzerinde satılıyor şu an burada ve kapış kapış gidiyor! Şok içinde takip ediyorum nasıl oluyor bilmiyorum ama alıyorlar. Sanırım insanlar Türk lirasıyla borçlanmaktan korkmuyor şu an. Bu gidişle çektiği kredi ortalama üç sene içinde pul olacak, bunun cesaretiyle mi yapıyorlar anlamıyorum. İkinci evini arabasını alan, eski arabasını üst modelle değiştiren bir sürü memur var etrafımda. İnsanlar delirdi bence ne alırsam kar olacak olayı kontrolden çıktı ülkede.

Ya sen benim hayatımı benden iyi nasıl analiz edebilirsin burda tebrik ediyorum gerçekten 😂😂😂 Bahsettiğiniz kriterlerim yüzde seksenini karşılayan öğretmen-öğretmen evliliği yapmış bir kişiyim. Be evet küçük bir ilde yaşıyorum.
Anlattığınız şekilde evler milyonların üzerinde satılıyor şu an burada ve kapış kapış gidiyor! Şok içinde takip ediyorum nasıl oluyor bilmiyorum ama alıyorlar. Sanırım insanlar Türk lirasıyla borçlanmaktan korkmuyor şu an. Bu gidişle çektiği kredi ortalama üç sene içinde pul olacak, bunun cesaretiyle mi yapıyorlar anlamıyorum. İkinci evini arabasını alan, eski arabasını üst modelle değiştiren bir sürü memur var etrafımda. İnsanlar delirdi bence ne alırsam kar olacak olayı kontrolden çıktı ülkede.
hocam Cem Yılmaz'ın para-çokomel eğrisi gibi
benim de öğretmen-öğretmen eğrisi kıstasım var
Ülkede ekonomiyi bu çiftler üzerinden değerlendiriyorum :KK70:

ben kendi işimi yapıyorum. bekarım, çocuğum yok.. çok ortalama hatta orta altı bir aile yapısından geliyorum. ama ülke geneline çok uymayan bir profilim var. hem gelir hem harcama açısından tercihlerim, şartlarım, önceliklerim farklı benim. o yüzden ortalamayı sizlerle buluyorum.

hocam Cem Yılmaz'ın para-çokomel eğrisi gibi
benim de öğretmen-öğretmen eğrisi kıstasım var
Ülkede ekonomiyi bu çiftler üzerinden değerlendiriyorum :KK70:

ben kendi işimi yapıyorum. bekarım, çocuğum yok.. çok ortalama hatta orta altı bir aile yapısından geliyorum. ama ülke geneline çok uymayan bir profilim var. hem gelir hem harcama açısından tercihlerim, şartlarım, önceliklerim farklı benim. o yüzden ortalamayı sizlerle buluyorum.
Gerçekten şapka çıkarıyorum, hem olayın dışındasın hem de benden daha iyi farkındasın durumun. Çok çok doğru anlattıkların. Benim genel düşünce tarzım da çok uymuyordu bu dayatmalara ama bir yerden sonra gerçekten bir baktım çarkın içindeyim😄 Ama birçok meslektaşımdan farklı olarak daha lüks evim daha lüks arabam olsun gibi kaygılarım asla yok, inşallah olmaz da. Hepsi ortalama şeyler, birçoğuna göre de ortalamanın altında kalıyor hatta. Ama maalesef hayat görüşümle kazancım ters orantılı olduğundan birçoğu hayal olarak kalıyor. Başımızı bir yere sokabildiğimize, karnımızı doyurabildiğimize şükrediyoruz.

Düğün altınlarını bozdurmamış borçsuz genç çiftler için umut var, babasının dedesinin tarlası satıldı da aileden para geldiyse umut var… konuyu okumadım ama bu yorumunuzdan yola çıkarak diyorum ki artık bu yazdığım durumda olanlar bir ihtimal ev sahibi olabilir

X