Geçinebilir miyiz?

Hanımlar hayırlı akşamlar

Şuan oturduğumuz evden ve semtten hiç memnun değiliz. Çatı dubleksindeyiz ve rutubet sorunu yaşıyoruz. Eşimin işine de uzak kalıyor evimiz. Bebekten önce çok sorun olmuyordu ama şimdi acil durumlarda eve gelmesi uzun sürüyor. Başka bir semtte güvenlikli sitede bir eve geçmek istiyoruz. 7 aylık oğlum var bu sebeple site istiyoruz. Eşimin maaşı 55-60bin civarı. Maaş sabit değil çünkü mesai vs olunca değişiyor. Benim de başka bir şehirde evim var 6bin kira alıyorum. Ev alabilecek kadar peşinatımız yok. Arabamız var onu da satmak istemiyorum çünkü çocukla çok zor olur diye düşünüyorum. 25bin kadar kredi kartı borcumuz var onun haricinde borcumuz yok. Aylık ödemesi 4 bin.

Sorum şu; totalde ayda cebimize 65-66bin kadar para giriyor. (Üç aşağı beş yukarı) beğendiğim ev tüm sosyal olanaklara sahip sıfır 2+1 24bin+2100 aidat. Yani 26100. Bebekle maaşın 3’te 1’ini kiraya vererek geçinebilir miyiz? Yoksa daha makul bir ev mi bakmalıyız? Makul evler de ya eski ya da açık konseptte binalar. Yani site gibi güvenlik vs yok ama yine toplu konutlar. Düşündüren tek şey bu beni.

Not: Lükse düşkün insanlar değiliz. Her ay kıyafet tarzı alışverişler yapmam. Mevsim geçişlerinde ihtiyaca binaen alışveriş yaparım. Şuan en büyük kalem bebek ihtiyaçları.
Daha uygun fiyata bir yer bulun derim zira aidatta kirada sürekli artan kalemler.
Geçinirsiniz ama barınmaya bu kadar fazla ödeme yaparsanız hayat standartınız düşecek.

26000 kira büyükşehir için normal. Geçen bir tanıdıkla konuştm yeni işe başladı küçük bir şehirde, 35 bin alıyor 15 bin kira veriyorum dedi üzüldüm :KK43:

26bin kira ve aidat giderim olacaksa eve minimum 100bin girmesini beklerim. Bu devirde 40bin liraya ancak birçok istekten vazgeçilince yaşanılır üstelik 3 kişi. Dışarıda bir kahvaltıya çıksak 2 kişi 1.000 tlden aşağı vermiyoruz. Tüm sosyal hayatınızdan vazgeçecekseniz taşının derim.

Çocuğunuz kreşe gidecek belki bir iki yıl sonra, yıllık 100.000den aşağı ortalama bir kreş yok İstanbul’da. Spor ya da sanat alanında bir eğitim almasını isteseniz aylık en az 4-5bin lira.

Sadece yiyelim içelim yaşayalım diyorsanız yeterli olacaktır maaşınız.

Bu söylediklerim istanbul içindir. Bir müddet daha oturabiliyorsanız oturun aylık da 25binlik bir yatırım yapın. 2-3 yıl böyle idare ederseniz çocuğunuz için birkaç yıllık yatırım yapmış olursunuz en azından.

Evet ya kira çok yüksek.
Normal bir apartman dairesinin 24 bin tl olması çok garip ya. İstediği kadar site içinde olsun.
İşte buna da alışıyoruz. 10-15 binler çok normalleşti, gün gelecek bu rakamları da azımsayacağız.
Yine de maaşın nerdeyse yarısını kiraya vermek bana makul gelmedi. Hele şu ekonomide.

X