Kredi dolandırıcılığı

perestu

Merdümgiriz Biri
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2019
765
1.080
Merhaba hanımlar, Sevdiğimiz bir aile dostumuz dolandırılmış. Adına 300 bin kredi çekilmiş. Bunu bankaya başka bir is icin gittiginde tesadüfen öğrenmiş. Yaşadığı ilin baska bir ilcesindeki atm den para çekilmiş. Z. Banka ödeyeceksin demiş. Adam üzüntüden hasta olmuş ne yapacağını şaşırmış durumda.

Tüketici haklarına başvursa sonuç alabilir mi ? Bu durumda banka mi kusurlu yoksa kart sahibi mi ?

Ben gecen sene kredi cekecegim zaman 100 bin vermeyen banka tek seferde 300 bin krediyi nasil çıkarmış anlamıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba hanımlar, az önce babam aradı. Sevdiğimiz bir aile dostumuz dolandırılmış. Adına 300 bin kredi çekilmiş. Bunu bankaya başka bir is icin gittiginde tesadüfen öğrenmiş. Yaşadığı ilin baska bir ilcesindeki atm den para çekilmiş. Z. Banka ödeyeceksin demiş. Adam üzüntüden hasta olmuş ne yapacağını şaşırmış durumda.

Tüketici haklarına başvursa sonuç alabilir mi ? Bu durumda banka mi kusurlu yoksa kart sahibi mi ?

Ben gecen sene kredi cekecegim zaman 100 bin vermeyen banka tek seferde 300 bin krediyi nasil çıkarmış anlamıyorum.

Atmden para mı çekilmiş? Ben anlayamadım. Çok sık atmden para çekerim korktum açıkçası.

Kredi mi atm den para mı çekildi? Hangi atm de 300 bin TL para var? Şifreyle ve imzayla mı yapılmış kredi işlemleri? Çok soru var. Banka ödeyeceksin dediğine göre ya şifre paylaştı ya da imza attı kağıtlara. Atm lerde güvenlik kamerası var parayı kimin çektiği görülüyor.

Doğru zaten belli bi paranın üzerinde vermiyorlar ki. Günde 5bin normal 5 de mobil üzerinden veriyor toplam 10 bin, iş bankası.

Garanti de aynı 5 binden fazla çekemiyorum vadeli kredi yada kendi param farketmiyor şubeden alınmış olması lazım

Kredi mi atm den para mı çekildi? Hangi atm de 300 bin TL para var? Şifreyle ve imzayla mı yapılmış kredi işlemleri? Çok soru var. Banka ödeyeceksin dediğine göre ya şifre paylaştı ya da imza attı kağıtlara. Atm lerde güvenlik kamerası var parayı kimin çektiği görülüyor.
Konuya cok vakif değilim ama adam bankaya gitmese cekildiginden haberi bile yok ve internet, banka islerinden anlayan biri de degil.

Aklıma gelen adama para lazim olmuş kendi çekip ben yapmadım vb diyip sonra bişey bulunamadı falan dicek gibi. Çevrede bu parayı ne yaptın diyemeyecek bla bla...
Oyle biri değil inanın ki olsa neden kendi adini kullansin baskasinin hesabindan cektirir ödemez. Borç yine adamda mantıklı mi yani

Atm 300 bin nasıl vermiş 🤔

Garanti de aynı 5 binden fazla çekemiyorum vadeli kredi yada kendi param farketmiyor şubeden alınmış olması lazım
Adamin zaten banka isleriyle bilgisi yok, bunu bile sormak aklina gelmemis, düşünün, banka odeyeceksin demiş. Hatta faiz bile birikmiş adam borc katlanmadan odemeyi düşünüyormuş.

Bu gün böyle bir seyi birisinden daha duydum noluyor ya nasıl yapıyorlar bunu
z. Bankadan gecen hafta banada 2 kere başvurunuz kabul edildi tarzı mesaj geldi ama ben kredi basvurusu yapmamıştım, onay vermedim. Bir kaç kisiye daha gelmiş hatta. Dolandırıcılıktan bahssettiler ama gercek mi bilmiyorum. Bu da aynı olay mi bilmiyorum.

Kredi değil ama bir yakinimin maaşını gitmesi imkansız bir yerin atmsimden çektiler hemen bankaya haber verdik sanırım savcılığa da basvurmustu ve banka aynı tutarı iade etti,bence hemen ödeme yoluna girmesin önce suç duyurusunda bulunsun az para degil

İtiraz edecek, savcılığa suç duyurusunda bulunacak, ödemesin tabi ki. Nasıl kredi çekmişler? Kimliğini mi kopyalamışlar? Bunun imzası var, kimliği var, adamın sistemde taralı bilgileri var.
Bunu ileticem kendisine teşekkürler

Yakinimin adina hat almışlardı. Baya da borcu vardı icralık olmuştu. İmza taklit olduğu için ödemedi borcu. Bir süre kredi falan çıkmıyordu icralık göründüğü için..
Üzülüp hasta olmaktansa bir avukatla gorussun. Durumu yoksa savcılığa gitsin. Orda yol gosteren olur belki.

X