Kredi dolandırıcılığı

Gazetede mi okumuştum hatırlamıyorum ama sanirim mahkemeler güvenliği bankanın sağlaması konusunda görüş bildiriyordu. Banka odeyeceksin dedi diye ödemesi gerekiyor anlamı çıkmaz..mahkeme ne diyecek o önemli.

Oyle biri değil inanın ki olsa neden kendi adini kullansin baskasinin hesabindan cektirir ödemez. Borç yine adamda mantıklı mi yani
Mesajlara cevap verip bir şeyleri kabul etmiştir. Banka işlerinden anlamaz öyle biri değil diyorsunuz ama 300 bin TL para da atm den alınmaz. Şube de imzasız kimliksiz vermez. Para nasıl alınmış, şubeden elden mi yoksa hesaptan havale eft mi yapılmış? Annemin arkadaşının da hesabından para transferleri yapılmış. Yapan kişi evdeki yardımcı. Telefonunda bir sürü virüslü program var temizleyelim diye diye parasını kendi hesabına yollamış. Başka yerde iş bulamazsın seni şikayet edeceğiz ismini herkese söyleyeceğiz diye tehdit ettiler de öyle geri verdi parayı ama takside böldürdü utanmadan.
Yakınınız da çevresindeki birinin kurbanıdır kesin.
Ek: şifreyle veya yüz tanıma yöntemiyle onay verdiyse banka niye ödesin, bu dolandırıcılık değil kandırılma oluyor. Yaşlılığından ve banka işlerini bilmediğinden kandırmışlar gibi görünüyor.

Merhaba hanımlar, Sevdiğimiz bir aile dostumuz dolandırılmış. Adına 300 bin kredi çekilmiş. Bunu bankaya başka bir is icin gittiginde tesadüfen öğrenmiş. Yaşadığı ilin baska bir ilcesindeki atm den para çekilmiş. Z. Banka ödeyeceksin demiş. Adam üzüntüden hasta olmuş ne yapacağını şaşırmış durumda.

Tüketici haklarına başvursa sonuç alabilir mi ? Bu durumda banka mi kusurlu yoksa kart sahibi mi ?

Ben gecen sene kredi cekecegim zaman 100 bin vermeyen banka tek seferde 300 bin krediyi nasil çıkarmış anlamıyorum.
Atm den o kadar parayı çekmek imkansız başka bir durum vardır

Mesajlara cevap verip bir şeyleri kabul etmiştir. Banka işlerinden anlamaz öyle biri değil diyorsunuz ama 300 bin TL para da atm den alınmaz. Şube de imzasız kimliksiz vermez. Para nasıl alınmış, şubeden elden mi yoksa hesaptan havale eft mi yapılmış? Annemin arkadaşının da hesabından para transferleri yapılmış. Yapan kişi evdeki yardımcı. Telefonunda bir sürü virüslü program var temizleyelim diye diye parasını kendi hesabına yollamış. Başka yerde iş bulamazsın seni şikayet edeceğiz ismini herkese söyleyeceğiz diye tehdit ettiler de öyle geri verdi parayı ama takside böldürdü utanmadan.
Ek: şifreyle veya yüz tanıma yöntemiyle onay verdiyse banka niye ödesin, bu dolandırıcılık değil kandırılma oluyor. Yaşlılığından ve banka işlerini bilmediğinden kandırmışlar gibi görünüyor.
Bir ışık yaktınız, yakından biri yapma ihtimali aklimiza hic gelmemişti. Olmaz diyemem herseyin olma ihtimali var. Ben adamla konusmadigim icin cok bilgim yok babamın anlattigi kadar biliyorum. Yarin bu ihtimalide ileticem kendisine

Bankalar ota moka mesaj gönderiyor.

kredi içinde çıktı diye gelmiş mi acaba mesaj?

Atm den bu kadar para çekmek mümkün değil.

sadece çekebileceğin limit 10.000.- TL günlük

ATM'den çekildiğini banka mı söylemiş

O zaman kamera görüntüleri istenecek bankadan.

Krediyi bir ay bile ödemezsen bankadan başlar mesajlar , telefonlar

Bu işte bir iş var ama anlamadım.

Şikayet edecek savcılığa v.s.

Biz kredi almak için dokuz takla atarken hemen imzasız v.s. nasıl olur aklım almadı

Bildiğim kadarıyla ödemek durumunda. Itiraz eder, dava açar, hakkını arar o sonraki iş. Kazanırsa iade edilir parasi. Banka çekilen paraya bakar. Ödenmezse yasal prosedürü uygulanır. Faiz işler, kredi notu düşer, hacizlik olur vs vs.

Iyide bankada da ,atm'de de kamera var. Biraz çirkefleşsin,kamera kayıtlarını açın bana ispatlayın benim kredi ve para çektiğimi diye. Olurmu öyle şey yani. Herşey kayıt altında bankada.

Bir ışık yaktınız, yakından biri yapma ihtimali aklimiza hic gelmemişti. Olmaz diyemem herseyin olma ihtimali var. Ben adamla konusmadigim icin cok bilgim yok babamın anlattigi kadar biliyorum. Yarin bu ihtimalide ileticem kendisine
Torun vs de olabilir. Ki birinin torunu yaşlı babaanne dedesinin paralarını çalmıştı.

Merhaba hanımlar, Sevdiğimiz bir aile dostumuz dolandırılmış. Adına 300 bin kredi çekilmiş. Bunu bankaya başka bir is icin gittiginde tesadüfen öğrenmiş. Yaşadığı ilin baska bir ilcesindeki atm den para çekilmiş. Z. Banka ödeyeceksin demiş. Adam üzüntüden hasta olmuş ne yapacağını şaşırmış durumda.

Tüketici haklarına başvursa sonuç alabilir mi ? Bu durumda banka mi kusurlu yoksa kart sahibi mi ?

Ben gecen sene kredi cekecegim zaman 100 bin vermeyen banka tek seferde 300 bin krediyi nasil çıkarmış anlamıyorum.
benimde teb bankasından dolar üzerinden para çekilmişti link gelmedi şifre gelmedi hiç birşey yapmadım aradım itiraz oluşturdum intgrm özelikle tweter'dan bankayı etiketleyerek şikâyetinizi yazın dönüş yapıyorlar hemen ben 3 ay bekledim ama geri yatırdılar ama sürekli etiket yapıp sosyal mecralarda şikâyetinizi yazın çünkü bu bankanın güvenlik duvarıyla alakalı birsey onayın imzan sesli kaydın yoksa banda suçlu ben bankaya sizin bankanızın güvenlik duvarıyla alakalı sizin sorumluluğunuzda rızam olmadan cekilmiş diyin ve şikâyetleri bankayı belırterek yazın

ATM den 300 bin cekemez benim kullandığım bankada 10 bin çekiliyor ATM den.

Birde anladığım kadarıyla borç ödenmemiş bu durumda bankadan telefon ve mektup gelmesi gerekti gelmiş olupta birileri mi aldı acaba.

Ondan anlamam bundan anlamam diye diye birilerine internet bankacılığını kullandırdıysa geçmiş olsun. Ya anlayacak ya da mobil bankacılık yüklemeyecek. Yaşlılarda anlamsızca her yere tıklama hastalığı var. Her mesajı açıp bakıyorlar, yap denileni yapıyorlar. Torununa yeğenine veya çevresindeki birine vermiştir internet bankacılığı şifresini. Banka bu nedenle kabul etmiyordur, ödeyeceksiniz diyordur. Aksi durumda bu kötüye kullanılır.

Herkese cevap olsun diye yazıyorum arkadaşlar. Adamin zaten üzüntüden kendi hastaligi nüksetmis, hasta ve üzgün olduğu içinde detaylari tam sormadık.

Anlattığı kadarıyla; Bankacı arkadaslar sağolsun bu kadarla kurtulduğuna şükret, ödemek zorundasın simdiden faiz birikmeye baslamiş demişler. Savcılığa sikayette bulunmuşlar ama haciz vs ugraşmamak için, faiz işlediği için parayı da ödemişler.

Kartı kopyalamışlar, kartın limitini yükseltmişler, başka bir ilçenin atmsinden, para gece 3 4 gibi başka hesaplara gönderilmiş, paravan şirket hesaplarıymış hesaplar hemen kapatılmış. Gelen mesajlarıda farketmemiş maalesef.

Kamuda çalıştığım halde 100 bini subeden vermeyen z. banka, kredi karti uzerinden dolandiricilara 300 bin parayi vermiş. Bunu hala anlayamıyorum.

Sizi iyi keklemişler kesin kumarda karı kızda yemiştir o parayı çünkü
Hiç bir atm 300 bin para vermez
Kredi çekmenin bir sürü prosedürü var öyle bankamatikten kredi çekilmez
İyi kandırıyor

Yakinlari falan varsa o yapmistir
Subeye gitmeden kredi cekmenin tek yolu İnternet bankacılığı. Ordan basvuru yapilmistir. Subeye gitse o parayı sadece kimlikle cekebilecegi gerektigi icin parca parca atmden cekmislerdir

Herkese cevap olsun diye yazıyorum arkadaşlar. Adamin zaten üzüntüden kendi hastaligi nüksetmis, hasta ve üzgün olduğu içinde detaylari tam sormadık.

Anlattığı kadarıyla; Bankacı arkadaslar sağolsun bu kadarla kurtulduğuna şükret, ödemek zorundasın simdiden faiz birikmeye baslamiş demişler. Savcılığa sikayette bulunmuşlar ama haciz vs ugraşmamak için, faiz işlediği için parayı da ödemişler.

Kartı kopyalamışlar, kartın limitini yükseltmişler, başka bir ilçenin atmsinden, para gece 3 4 gibi başka hesaplara gönderilmiş, paravan şirket hesaplarıymış hesaplar hemen kapatılmış. Gelen mesajlarıda farketmemiş maalesef.

Kamuda çalıştığım halde 100 bini subeden vermeyen z. banka, kredi karti uzerinden dolandiricilara 300 bin parayi vermiş. Bunu hala anlayamıyorum.
ATM den 300 bin çekilmez büyük ihtimalle size anlatmadiklari başka birşey var .

Geçtiğimiz yaz bizim komşumuzun başına da geldi.

Adamı devletin sağlık kurumundan aradığını söylemişler. Kullandığı ilaçlara kadar her şeyi söyleyince adam güvenmiş. En önemli kısmını unutmuşum ama adamdan banka hesap numarasını istemişlerdi galiba. operatör şifre girmesini söyleyince adam nasılsa hesapta para yok diyerek şifreyi tuşlamış. Sonuç, 250 bin TL kredi çekilmiş ve hiçbir şekilde geri alamadılar.

Valla benim bildiğim, kredi çekerken de mobilden sözleşme geliyor. Onaylamadan vermiyorlar. Bana mobil uygulama => sözleşmelerim den onaylayın demişlerdi.
Zaten kimlik ve imza da ayrıca gerekiyor. Çok mantıksız birisinin sahte şekilde kredi alabilmesi. Olsa olsa digital kredi olur onun da limiti 300.000 değildir.

X