Kültür Farkı, Evlilik

mutlupapatyam

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2023
1.096
2.071
33
Merhaba hem cins arkadaşlarım, yakın zamanda ciddiye binen bir ilişkim var. erkek arkadaşım eğitimli hali vakti yerinde, akıllı idealleri olan biri, kendisi Ankara da yaşıyor işi icabı 3 büyük şehirden birinde yaşama durumu var yani
gelecekte de ihtimaller bu yönde. iyi giden bir
ilişkimiz var fakat kültür farkı kafamı karıştırıyor. kendisi doğulu, ailesi dar görüşlü bir yapıda değil ama kısmen bize göre muafazakarlar ben Trakyalıyım. bu tip bir ilişki ileride kültür farkı uyum sorunu yaşatır mı? tecrübesi olan arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

Kendisinin benimsediği kültür, hayata bakışı nasıl peki? Bence mühim olan bu kısım. Kendisi de sizinle benzer bakış açısındaysa, kültürel olarak da size yakınsa sorun olmaz diye düşünüyorum.
geleneklerine bağlı ama açık görüşlü. geleneklerine bağlı olması hoşuma gidiyor aslında da bu işler evlenince karışır mı kaygısı yaşıyorum

İki tür şey önemli. Birincisi kültürlü birimi sizinle anlaşabilir mi denk misiniz? İkincisi ise aileci mi ailesi ne derse o diyen birimi? ailesi çok seviyesiz tipler mi? bunlara göre.
çok kültürlü biri ama bir o kadar da ailesi. annesi ile sıkça telefonda konuşur ama ailesi seviyesiz tipler değil. aile olarak her konuda destekler. biz mesela kültür olarak daha bireysel insanlarız onlar daha iç içe geldi bana

çok kültürlü biri ama bir o kadar da ailesi. annesi ile sıkça telefonda konuşur ama ailesi seviyesiz tipler değil. aile olarak her konuda destekler. biz mesela kültür olarak daha bireysel insanlarız onlar daha iç içe geldi bana
bence iyi düşünün gözlem yapın. Telefonda konuşma sıklığı normal mi mesela? aileci olması ilerde büyük problemlere yol açabilir. Bir de kültürel olarak da çok uç noktalardasınız. Bu sitede doğulu erzurumlu vs erkeklerin çok fazla egeli akdenizden vs kızlara sorun yaşattığını gördüm. Sanki sizleri daha bir yumuşak başlı görüyorlar. Mesela doğulu kızlar annelerinin çektiklerini göre göre baya çirkef oluyorlar. Ama siz öyle sorunlu ailelerden gelmediğinizden sizi ezmek için hedef seçebiliyorlar. Dikkatli olun bence.

Kendisinin benimsediği kültür, hayata bakışı nasıl peki? Bence mühim olan bu kısım. Kendisi de sizinle benzer bakış açısındaysa, kültürel olarak da size yakınsa sorun olmaz diye düşünüyorum.
Ben de böyle düşünüyorum ama aile ile ilişkileri biraz sorun olabilir; sonuçta kayın ailesi ile bir araya gelinecek, gelinip gidilecek. Ama birbirinizi çok seviyorsanız idare etmesini öğreniyor insan.

Rahatınıza düşkün, huzur seven biriyseniz zorlukları yaşarsınız. Kaostan besleniyorsanız işiniz daha kolay. Tabi sevgiliniz kilit rol oynar.

Kendi tarzi onemli. Ailesi karisiyor mu, onlari surekli dinliyor mu, kendi de biraz kapali yapida mi?
Cok insan taniyorum ailesi dogulu, dar goruslu vs olup esiyle cok baska hayat yasayan

Bu durum kişiye göre değişir. Ben el üstünde tutuluyorum eşimin ailesi tarafından. Evet farklı kültürler ama bu zenginlik. Ayda yılda bir görüşüyoruz, gayet güzel geçiyor. Klasik kayınvalide görümce sorunlarım yok. 10 küsür görümcem var. Çiğ çiğ yer bunlar beni diyordum başta ama ellerinden gelse beni elleriyle besleyecekler. Turşumdan peynirime kadar gönderirler. Görgülü ve temiz saf bir aile. Çok şükür 8. yılımız bitti, hiç kavgamız patırtımız olmadı. En yakın arkadaşım trakyalı, geldi burda (d.bakır) evlendi yerleşti buraya. Yazları kocayı götürüyor kendi memleketine 3 ay orda kalıyorlar. Kv görümce melek gibi. Çağırmadan asla gelmezler. Başka bi arkadaşım da buradan biriyle evli kendisi egeli. Onun görümceler şeytan, kv tam bi melek ama kocası asla ezdirmiyor. Yani iş biraz da eşte bitiyor.

Ben de böyle düşünüyorum ama aile ile ilişkileri biraz sorun olabilir; sonuçta kayın ailesi ile bir araya gelinecek, gelinip gidilecek. Ama birbirinizi çok seviyorsanız idare etmesini öğreniyor insan.
Evli değilim ve evlilik hazırlığı sürecim hiç olmadığı için ne kadar objektif yorumlayabilirim bilmiyorum. Ama burada da sanki eş adayı önemli diye düşünüyorum. Eşi eğer evliliğine ailesini karıştırmayacaksa ve kayın ailesi de çok sorunlu değilse problem olmaz gibi geliyor. Mesela eş adayım beni doğduğum ilin kültürüyle veya ailemin kültürüyle değerlendirecek olursa büyük yanılgıya düşer çünkü pek alakam olduğu söylenemez. Mesela bir yorumda geleneklerine bağlı ama bu benim hoşuma gidiyor demiş. Bu kısmı çok da anlamadım açıkçası ama konu sahibi de iyice gözlemlemeli bu süreçte sevgilisinin tutumunu ve işin içine aileler girince olaylara nasıl yaklaşıyor iyice gözlemlemeli diye düşünüyorum.

Bu konulara yorumum eğer aileler içli dışlı olmayacaksa ve siz de ailesiyle baaayyaaa mesafeli olacaksanız sorun olmaz ama öteki türlü illa sorunlar çıkar diye düşünüyorum.

Bizde de kültür farkı var. Aileler küs değil ama 9 senelik evliyiz 9 kere goruşmediler. 😃 dugun aşamalarinda mecburi görüşüldü yani mecburiyet dışında gorusme telefonlasma yok pek. Anca bir tebrik vs yapılacaksa yaparlar.

Ben desen kaynanayi 2 ayda 1 görüyorum en fazla o da eşimle birlikte bir kaç saat onun dışında telefonla filan da aramam sormam. 😃😃

Kardeslerinden de sadece 1 tanesiyle iyiyiz sulalenin geri kalani benden hoşlanmiyor hepsiyle en az bir defa minikte olsa tartismisligim var
😀😀😀

Oluyor yani böyle olacaksa
🙄

Muhakkak sorun olur ama aileci bir tipse daha fazla sorun olabilir.
Evli değilim ve evlilik hazırlığı sürecim hiç olmadığı için ne kadar objektif yorumlayabilirim bilmiyorum. Ama burada da sanki eş adayı önemli diye düşünüyorum. Eşi eğer evliliğine ailesini karıştırmayacaksa ve kayın ailesi de çok sorunlu değilse problem olmaz gibi geliyor. Mesela eş adayım beni doğduğum ilin kültürüyle veya ailemin kültürüyle değerlendirecek olursa büyük yanılgıya düşer çünkü pek alakam olduğu söylenemez. Mesela bir yorumda geleneklerine bağlı ama bu benim hoşuma gidiyor demiş. Bu kısmı çok da anlamadım açıkçası ama konu sahibi de iyice gözlemlemeli bu süreçte sevgilisinin tutumunu ve işin içine aileler girince olaylara nasıl yaklaşıyor iyice gözlemlemeli diye düşünüyorum.
şu şekilde, yaşlısına büyüğüne bağlı olması hoşuma gidiyor, aile bağları güzel, dini
inancı güzel, anneannesi hastalansa arar
elinden geleni yapar

Bende Trakyalıyim exim doguluydu evet iç iceler her şeyde birbirilerini tutarlar ve evet ailesi ne derse odur. En modern doğulu bile annecidir.

Bu konulara yorumum eğer aileler içli dışlı olmayacaksa ve siz de ailesiyle baaayyaaa mesafeli olacaksanız sorun olmaz ama öteki türlü illa sorunlar çıkar diye düşünüyorum.

Bizde de kültür farkı var. Aileler küs değil ama 9 senelik evliyiz 9 kere goruşmediler. 😃 dugun aşamalarinda mecburi görüşüldü yani mecburiyet dışında gorusme telefonlasma yok pek. Anca bir tebrik vs yapılacaksa yaparlar.

Ben desen kaynanayi 2 ayda 1 görüyorum en fazla o da eşimle birlikte bir kaç saat onun dışında telefonla filan da aramam sormam. 😃😃

Kardeslerinden de sadece 1 tanesiyle iyiyiz sulalenin geri kalani benden hoşlanmiyor hepsiyle en az bir defa minikte olsa tartismisligim var
😀😀😀

Oluyor yani böyle olacaksa
🙄
ben de senede 2 3 defa ancak görürüm gibi 😬

X