Kurban bayramı sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

demet2000

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Mart 2024
9
10
23
eşimle ikimizin ailesi de şehir dışında yaşıyolar kurban bayramında eşimin memleketine gidicez ve kurbanı orada kesicez eşimin babası kurban kesmiyo onlar için kesmiş olucaz bi nevi gönlünü etmiş olacak babasının bende kendi evimiz de kesilip dolabımıza koymak istiyorum bir tanede çocuğumuz var bekarken hep ailesi adına kesermiş ama artık bekar hayatı gibi düşünmesini istemiyorum oda ilka orda kesmek istiyor ne yapsam bilmiyorum

eşimle ikimizin ailesi de şehir dışında yaşıyolar kurban bayramında eşimin memleketine gidicez ve kurbanı orada kesicez eşimin babası kurban kesmiyo onlar için kesmiş olucaz bi nevi gönlünü etmiş olacak babasının bende kendi evimiz de kesilip dolabımıza koymak istiyorum bir tanede çocuğumuz var bekarken hep ailesi adına kesermiş ama artık bekar hayatı gibi düşünmesini istemiyorum oda ilka orda kesmek istiyor ne yapsam bilmiyorum
Kendince sende haklısın kendi evinizde kendi kurbanınızı kesseniz daha iyi olurdu tabi aşırı haklısın ama işte eşininde aklı kalbi ailesinde demekki hani öyle alışmış ya bazen eşlerimizin alışkanlıklarında yanlarında olmalıyız şöyle düşün eşinin sürekli yaptığı şeyde destekçisisn birlikte yapıyorsunuz ailesi nasıl biri bilmiyorm ama onlarda sevinir belki gelinim de oğlumla geliyor diye orda kesip buzluğa atarsn gelince getirirsn hani ciddi konu olsa ailesine para yediriyor falan olsa derim üstüne git olur mu öyle şey diye ama bu öyle büyük bişey değil ramazan bayramlarında da senin ailene gidersnz alışverişinizi yapıp karı koca öyle anlaşın yani inan devir öyle kötü ki artık eşler karşılıklı bazı alışkanlıklarımızı kabul etmek zorundayz yuvayı ayakta tutmak artık çok zor o yüzden sorun etme eşinin yanında olmayı dene

Dolaba koymak istiyorum derken?
Ztn 3 e bölünür biri aile evinde kalabilir diğeri nerede dağıtılır fark etmez 3. De buzluk ile getirebilirsiniz. Ben çok az bırakıyorum o ayrı, ama dolaba koymak istiyorum demek hiç dagitmayacaksiniz demek mi?
Hayır zaten dinimize göre üçte biri ihtiyaç sahiplerine üçte biri misafirlere üçte biriside kendinize ben öyle biliyorum

Bizde kestigimiz zaman eşimin ailesinin yanında keseriz köyde oldukları için.fakat onlar hiç karışmaz,biz kime dagitirsak kendimiz dagitiriz.kurban olduğu için buzluğa çok ayirmazsiniz zaten.buyuk hayvan kesiyorsaniz bölümlere ayırır buzluk içinde getirirsiniz.

Orda kesiliyor diye hakkınız pay edilmeyecek mi? Sogutuculu buzluk kutular var onunla getirebilirsiniz .

Dolaba koymak istiyorum derken?
Ztn 3 e bölünür biri aile evinde kalabilir diğeri nerede dağıtılır fark etmez 3. De buzluk ile getirebilirsiniz. Ben çok az bırakıyorum o ayrı, ama dolaba koymak istiyorum demek hiç dagitmayacaksiniz demek mi?
öyle demek istemiyor aslında kaynanasıgilde kesince ben helal olan payı alıp götürüp buzluğa koyacam diyemiyor belki de bu arada takdir ettim kendine az almanı bende geçen hafta bebeğim rahatsızdı iyileşti kurban kestik sadece dört komşuma aldım gerisini kaynanama verdim o durumu olmayanlara dağıttı sırf ben kestim diye çevreme dağıtacam diye bişey olmaz kurbanın hakkı ihtiyaç sahibinindir bi de en nefret ettğim kurbanı 30-40 paya bölüp çok dağıttım diyenler bi de herkes kesip eşime dostuna veriyor ya deliriyorm ya kes temiz dolu dolu insanların doyacağı şekilde payla ihtiyaç sahibi ailelere ver seninle aynı şartlara sahip durumu iyi olan komşuna vermek içinde kesme yani takdir ettm kurban görüşünüzü 💜

öyle demek istemiyor aslında kaynanasıgilde kesince ben helal olan payı alıp götürüp buzluğa koyacam diyemiyor belki de bu arada takdir ettim kendine az almanı bende geçen hafta bebeğim rahatsızdı iyileşti kurban kestik sadece dört komşuma aldım gerisini kaynanama verdim o durumu olmayanlara dağıttı sırf ben kestim diye çevreme dağıtacam diye bişey olmaz kurbanın hakkı ihtiyaç sahibinindir bi de en nefret ettğim kurbanı 30-40 paya bölüp çok dağıttım diyenler bi de herkes kesip eşime dostuna veriyor ya deliriyorm ya kes temiz dolu dolu insanların doyacağı şekilde payla ihtiyaç sahibi ailelere ver seninle aynı şartlara sahip durumu iyi olan komşuna vermek içinde kesme yani takdir ettm kurban görüşünüzü 💜

Bilemiyorum sanki dağıtılan kısımda da aklı kalıyor gibi ama büyütülecek birsey yok ztn eskiler anlatır şimdi ne kdr et çıkıyor ki eskiye göre çok çok az bence.
2 3 poşet et almaya kim ne diyebilir ki?

Kendince sende haklısın kendi evinizde kendi kurbanınızı kesseniz daha iyi olurdu tabi aşırı haklısın ama işte eşininde aklı kalbi ailesinde demekki hani öyle alışmış ya bazen eşlerimizin alışkanlıklarında yanlarında olmalıyız şöyle düşün eşinin sürekli yaptığı şeyde destekçisisn birlikte yapıyorsunuz ailesi nasıl biri bilmiyorm ama onlarda sevinir belki gelinim de oğlumla geliyor diye orda kesip buzluğa atarsn gelince getirirsn hani ciddi konu olsa ailesine para yediriyor falan olsa derim üstüne git olur mu öyle şey diye ama bu öyle büyük bişey değil ramazan bayramlarında da senin ailene gidersnz alışverişinizi yapıp karı koca öyle anlaşın yani inan devir öyle kötü ki artık eşler karşılıklı bazı alışkanlıklarımızı kabul etmek zorundayz yuvayı ayakta tutmak artık çok zor o yüzden sorun etme eşinin yanında olmayı dene
Hayır için kurban kesip dolaba koymak 🙄
Zaten
Hayır için kurban kesip
Ya ailesiyle aram çok iyi değil açıkçası hem eşim daha ailesinden ayrılamamış gibi varsa yoksa herşeyde onlar iki üç aya bir gelip bir aya yakın dururlar üstüne bide herşeyimi şikayet edip sürekli tartışmamıza neden oluyolar ayrıca babasıda kesebilir kurban ama kesmiyo bende bu sebeplerdden dolayı bize hiç kalmasa bile evimizde kesmek istiyorum açıkçası zaten biz çoğunlukla bağışlıyoruz hepsini geçen yıl hepsini bağışlamıştık

Bilemiyorum sanki dağıtılan kısımda da aklı kalıyor gibi ama büyütülecek birsey yok ztn eskiler anlatır şimdi ne kdr et çıkıyor ki eskiye göre çok çok az bence.
2 3 poşet et almaya kim ne diyebilir ki?
zaten kaynanasıgil kendileri der kızım kendine al kat buzluğa giderken götür biz koymayalım sizin kurbandır siz koyun götürün der belki de eşinin başka belirtileri de vardır kendi ailesi olduğunun farkında değildir konu sahibi dolmuştur kurban meselesine patlamıştır bilemeyz ya da kendi çevresinde vermek istediği ihtiyaç sahipleri olabilr bilmiyorm ama bu konuya takılmasının başka sebepleri olabilir

Zaten

Ya ailesiyle aram çok iyi değil açıkçası hem eşim daha ailesinden ayrılamamış gibi varsa yoksa herşeyde onlar iki üç aya bir gelip bir aya yakın dururlar üstüne bide herşeyimi şikayet edip sürekli tartışmamıza neden oluyolar ayrıca babasıda kesebilir kurban ama kesmiyo bende bu sebeplerdden dolayı bize hiç kalmasa bile evimizde kesmek istiyorum açıkçası zaten biz çoğunlukla bağışlıyoruz hepsini geçen yıl hepsini bağışlamıştık
Tahmin ettiğim gibi başka sorunlarda var bu konu tuzu biberi olmuş inşallah eşin kendi ailesi olduğunun bilincine varır

Zaten

Siz bu adamla nikah günü mü tanıştınız? Evlenirken nasıl bir adam olduğunu, ailesi ile arasındaki bağı, ailesine karşı sizi korumayacağını bilmiyor muydunuz, sürpriz mi oldu?

Dini konulara gitmek istemiyorum ama, bu iş o kadar basit değil, eşiniz kendi kurbanını babasının evinde mi kesiyor, yoksa babası adına mı kesiyor, babasının kurban kesmeme sebebi nedir önemli olan bunlar , vekâletle mi kesilecek falan yoksa kurbanın nerede kesileceği mevzu değil.

Dini konulara gitmek istemiyorum ama, bu iş o kadar basit değil, eşiniz kendi kurbanını babasının evinde mi kesiyor, yoksa babası adına mı kesiyor, babasının kurban kesmeme sebebi nedir önemli olan bunlar , vekâletle mi kesilecek falan yoksa kurbanın nerede kesileceği mevzu değil.
Benim anladığım kadarıyla eşi bekarlıktan beri kurbanı kendi parasıyla alıp babası adına kesiyor. Şimdi de öyle yapmak istiyormuş ama konu sahibi artık biz varız bizim adımıza kessin diyor. Babasının durumu varmış ama kesmiyormuş

Bizde uzun zaman esimin ailseine gittik kurban bayramlarinda. Ilk zamanlar bende istemiyordum birlikte kesmeyi cok yorucu oluyordu surec. Ama baktim esimin bulunmak istedigi ortam ailseiyle kurban keselim birlikte oturup sohbet muhabbet, eti ayiralim yiyip icip donelim onun icin katlaniyordum. Bizde de tam tersi eti cok dagitiyoruz diye kv kizardi 🤣 simdi artik benim evim musait oldugu icin burada kesiyoruz ama asil olan bir arada olmak onu anladim. Esinizde hem mahrum birakmamak hem de baba evini bayramda bos birakmamak adina kalkisiyor bu ise onu anladim. Diger sorunlariniz oldugu icin sizde bayram degilde genel olarak gitmek istemiyorsunuz ama bu bayram yani. Sadece esinizin degil iki aileyi de mutlu edin. Ya da soyle bi teklifte bulunun illa ki yine onlarla kesecekse sizin evinize davet edin belki daha rahat edersiniz

Bizde eşimin memleketinde kesiyoruz. Kayınvalidem, kaynım ve eşim ayrı ayrı kesiyor; bende bağışlıyorum. Kayınvalidemle aramızda sıkıntılar olsaydı yine karişmazdim sanırım çünkü kendimde ayrıca kurban kesiyorum. Sizin durumunuzda olsam bende 1/3 payı eve getirirdim.

Vignette Vignette hanım ben de sizin gibi anladım ama cevabını bilsem de dini yorum olmaması için yazamıyorum aslında, bir hocaya danışmaları lazım , dini bir yükümlülüğü doğru bir şekilde yerine getirmekse amaç nerede kesildiğinin önemi yok, ama başka şeyler var işte.

Kabul etmeyin ve de gitmeyin, çok saçma herkes kendi evinde kessin , siz kesinlikle izin vermeyin, böyle şeylere en başından hayır demediğiniz için oluyor tüm bunlar...

Maddi imkanın varsa kurban kesersin, yoksa kesmezsin. Parasını eşiniz veriyorsa ve kendine kesmeyip babasına kestiriyorsa yani maddi gücü ancak bu kadarına el veriyorsa bu mevzuyu biraz yanlış olabilirler mi? Saçma geldi bana.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X