Kurban bayramı sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Vignette Vignette hanım ben de sizin gibi anladım ama cevabını bilsem de dini yorum olmaması için yazamıyorum aslında, bir hocaya danışmaları lazım , dini bir yükümlülüğü doğru bir şekilde yerine getirmekse amaç nerede kesildiğinin önemi yok, ama başka şeyler var işte.
Evet pardon ben anlamadığınızı düşünmüşüm sanırım. Ben de sizin gibi düşünüyorum yanlış bir hareket gibi ama hadi eşi geçtim koskoca insanlar da mı bilmiyor doğrusunu? Kimsenin işine gelmiyor gibi duruyor. Ayrıca neden her bayram eş ailesinin yanında kesiliyor kurban yani kadının ailesi insan değil mi? Bu bayramda da onlara gidilsin. Linç yiyebilirim ama bayramlardan gerçekten haz almıyorum bu olaylar yüzünden. Artık hiç eski bayramlar kalmadı.

Yine iğrenç bi konu. Eşiniz evde kalacak kısmı da ailesine burakmak istiyor olabilir. Siz kendi etinizi ayrı alırsınız. Yiyeceğin lafı yapılır mı valla pes ya. Orda kesince hiç mi kasaba gitmiyorsunuz?

Eşiniz madem böyle artistlikler yapmayı seviyor, sizi ve çocuğunuzu kurbanın sevabından ve etinden mahrum etmesin, hem babası hem kendi adına kessin. Çoluk çocuğunun rızkından kesip babasına yaranmaya çalışmasın, göstersin yiğitliğini.

Zaten

Ya ailesiyle aram çok iyi değil açıkçası hem eşim daha ailesinden ayrılamamış gibi varsa yoksa herşeyde onlar iki üç aya bir gelip bir aya yakın dururlar üstüne bide herşeyimi şikayet edip sürekli tartışmamıza neden oluyolar ayrıca babasıda kesebilir kurban ama kesmiyo bende bu sebeplerdden dolayı bize hiç kalmasa bile evimizde kesmek istiyorum açıkçası zaten biz çoğunlukla bağışlıyoruz hepsini geçen yıl hepsini bağışlamıştık

Ama burda sorun o zaman esiniz. Evli oldugunu ve cocugu oldugunu idrak edememis ve dengeyi kuramiyor. Kurban eti en küçük sorun. Kimse aylarca es ailesini misafir etmek zorunda degil. Ama dedigim gibi bas sorunu esinizde. Ne diye evlenmis ki? Otursaydi anasinin dizinin dibinde? Hepimiz büyüklerimize sahip cikiyoruz, ama dengeyi kurnak sart

Kimin adına kesildiğinin bir önemi var mı? (bilmediğimden soruyorum) önemli olan taraf, ihtiyaç sahiplerine sağ salim gitmesi değil mi? Kimin adına olursa olsun önemli olan niyet değil midir.

eşimle ikimizin ailesi de şehir dışında yaşıyolar kurban bayramında eşimin memleketine gidicez ve kurbanı orada kesicez eşimin babası kurban kesmiyo onlar için kesmiş olucaz bi nevi gönlünü etmiş olacak babasının bende kendi evimiz de kesilip dolabımıza koymak istiyorum bir tanede çocuğumuz var bekarken hep ailesi adına kesermiş ama artık bekar hayatı gibi düşünmesini istemiyorum oda ilka orda kesmek istiyor ne yapsam bilmiyorum
Kurban dolaba koymak için değil dağıtmak için.
Eğer dolabınıza alacak etiniz yoksa kurban size farz değil demektir.
Adını kurban koyup kendi buzluğunu doldurunca bir anlamı kalmıyor.

güya hayır için kesiliyor ama maşallah daha şimdiden kendi payınızın peşine düşmüşsünüz
buzluğa koyacakmış da bilmem ne
ne var yani kendinize almasanız ihtiyacı olan normalde etin tadını unutmuş ihtiyacı olan insanlar nasiplense ?
incileriniz mi dökülür ayıptır ya
sizin zaten o kurbanı alacak gücünüz varsa normal zamanda da et kıyma alacak gücünüz vardır
buna rağmen hala dolabınıza et koyma derdine düşmenize pes yani
kurbandan çıkacak 2 kilo etin peşine düşecek durumdaysanız kesmeyin kardeşim mecbur değilsiniz

Kurban dolaba koymak için değil dağıtmak için.
Eğer dolabınıza alacak etiniz yoksa kurban size farz değil demektir.
Adını kurban koyup kendi buzluğunu doldurunca bir anlamı kalmıyor.
Ben dolap doldurmak niyetinde değilim isterse bi kilo kalsın bize ama biz evimizde onun bereketini görelim misafirw ikram edelim diyorum kasaptan almak mesele değil bh kurban adı üstünde ki geçen yıl hepsini bağışladık ama babasınjn durumu varken onların adına gidip kesmek istemiyorum

güya hayır için kesiliyor ama maşallah daha şimdiden kendi payınızın peşine düşmüşsünüz
buzluğa koyacakmış da bilmem ne
ne var yani kendinize almasanız ihtiyacı olan normalde etin tadını unutmuş ihtiyacı olan insanlar nasiplense ?
incileriniz mi dökülür ayıptır ya
sizin zaten o kurbanı alacak gücünüz varsa normal zamanda da et kıyma alacak gücünüz vardır
buna rağmen hala dolabınıza et koyma derdine düşmenize pes yani
kurbandan çıkacak 2 kilo etin peşine düşecek durumdaysanız kesmeyin kardeşim mecbur değilsiniz
Bence karşınızdaki insanı tanımadan yargılamanız ayıp olan benim niyetim kendi evimde bereketini görmek misafire ikram etmek bi kiloda olsa ki gerekli bütün yardımları fazlasıyla yapıyoruz geçen yıl hepsini bağışladık önemli olan kendi evimde kesmek istemem babasının durumu varken sırf onların gönlünü etmek için onların adına kesilmesini doğru bulmuyorum onların evi vs maaşları var bizim evimizde yok arabamızda yok mesela

Bence karşınızdaki insanı tanımadan yargılamanız ayıp olan benim niyetim kendi evimde bereketini görmek misafire ikram etmek bi kiloda olsa ki gerekli bütün yardımları fazlasıyla yapıyoruz geçen yıl hepsini bağışladık önemli olan kendi evimde kesmek istemem babasının durumu varken sırf onların gönlünü etmek için onların adına kesilmesini doğru bulmuyorum onların evi vs maaşları var bizim evimizde yok arabamızda yok mesela
kendi evinizde bereketini görmeyiverin, misafire ikram etmeyiverin nolacak yani çok mu önemli ?
bereketini görmek için mi kesiliyor bu hayvanlar ?
bırakın ihtiyaç sahibi insanlara gitsin, etin kilosu 400 lira olmuş ayda 1 et yiyebilen insan yediğine şükrediyor bu ülkede
takıldığınız konu eşinizin ailesine yaranma çabası ise zaten kurban dışındaki konularda da bu durumla ilgili çok sorun yaşarsınız

Ne keseceksiniz? Ve babasının adına kesileceği kesin belli mi bunun konuşması yapıldı mi yani kulaginizla duydunuz mu?

Ben dolap doldurmak niyetinde değilim isterse bi kilo kalsın bize ama biz evimizde onun bereketini görelim misafirw ikram edelim diyorum kasaptan almak mesele değil bh kurban adı üstünde ki geçen yıl hepsini bağışladık ama babasınjn durumu varken onların adına gidip kesmek istemiyorum

Niyetiniz dolap doldurmak değilse konu açarken kurbanın bereketi evimde olsun yazsaydınız keşke dolabıma koymak istiyorum yazmak yerine.

Ayrıca yaşça küçükseniz kime ikram edeceksiniz bayramda? Yada eti dolaba koyup sene boyu gelenleremi ikram edeceksiniz?

Her ikiside kurbanda yapılması gereken değil.

Kurban normalde eti alamayan insanlara dağıtmaktir.

Eğer amacınız gerçekten hayır yapmaksa ordada vardır kurbanlıklar. Seçip kendi adınıza kesip dağıtırsınız.

Eşinizde ailesiyle konuşur onlarda kendi kurbanını keserler. Bukadar basit.

Niyetiniz dolap doldurmak değilse konu açarken kurbanın bereketi evimde olsun yazsaydınız keşke dolabıma koymak istiyorum yazmak yerine.

Ayrıca yaşça küçükseniz kime ikram edeceksiniz bayramda? Yada eti dolaba koyup sene boyu gelenleremi ikram edeceksiniz?

Her ikiside kurbanda yapılması gereken değil.

Kurban normalde eti alamayan insanlara dağıtmaktir.

Eğer amacınız gerçekten hayır yapmaksa ordada vardır kurbanlıklar. Seçip kendi adınıza kesip dağıtırsınız.

Eşinizde ailesiyle konuşur onlarda kendi kurbanını keserler. Bukadar basit.
Bence siz dinimizde kurban etini nasıl paylandığını tam bilmiyosunuz ve galiba her sene kurbanınızın tamamını bağışlıyosunuz hiç yemiyosunuz yada sırf beni karalamak için bu şekilde torum yapıyosunuz kurban kesen herkes üçte birini bağışlar kimse hepsini bağışlamazken ben bu konu başlığınj açtım diye sırf bu şekilde yorum yapmayın isterseniz

kendi evinizde bereketini görmeyiverin, misafire ikram etmeyiverin nolacak yani çok mu önemli ?
bereketini görmek için mi kesiliyor bu hayvanlar ?
bırakın ihtiyaç sahibi insanlara gitsin, etin kilosu 400 lira olmuş ayda 1 et yiyebilen insan yediğine şükrediyor bu ülkede
takıldığınız konu eşinizin ailesine yaranma çabası ise zaten kurban dışındaki konularda da bu durumla ilgili çok sorun yaşarsınız
Siz sanırım kendi evinizde kurban kesmeyip kestiğiniz kurbanı her sene hepsni bağışlıyosunuz

İyi de konuyu açarken böyle demediniz buzluğa koymak istiyorum dediniz. Bu çok farklı.
Madem geçen yılda hepsini dağıttınız bu yıl da orda kesince hepsini dağıtım orda da kesemeyenler vardır değil mi? Sevap her yerde sevap

Bence siz dinimizde kurban etini nasıl paylandığını tam bilmiyosunuz ve galiba her sene kurbanınızın tamamını bağışlıyosunuz hiç yemiyosunuz yada sırf beni karalamak için bu şekilde torum yapıyosunuz kurban kesen herkes üçte birini bağışlar kimse hepsini bağışlamazken ben bu konu başlığınj açtım diye sırf bu şekilde yorum yapmayın isterseniz

Ben sizi karalamıyorum bıraktığınız izlenime göre yorum yapıyorum. Yorumlarınızdanda amacınız etin sizde kalması olduğu çok belli ( en azından hepsi olmasada bir çoğunun) belki bi kısmını dağıtırsınız.
Ve evet ben kestiğim kurbandan kendime hiç bir pay almam çünkü normalde et alacak durumum varsa neden hayır için dağıtılandan alıyım?
Onu ihtiyaç sahiplerine dağıtıyorum olduğu gibi.

İyi de konuyu açarken böyle demediniz buzluğa koymak istiyorum dediniz. Bu çok farklı.
Madem geçen yılda hepsini dağıttınız bu yıl da orda kesince hepsini dağıtım orda da kesemeyenler vardır değil mi? Sevap her yerde sevap
Bu yıl hepsni dağıtmicaz üçte birini dağıtıcak eşim

Siz sanırım kendi evinizde kurban kesmeyip kestiğiniz kurbanı her sene hepsni bağışlıyosunuz
konuyu başkalarına çevirerek hayır için yapılan bir şeyde 1 kg et peşine düşmenizi normalleştiriyorsunuz yani ?
sizin yorumlarda geçen sene hepsini dağıttık bu sene 3te birini dağıtıcaz demeniz bile ne kadar hesapçı olduğunuzu sergiliyor

öyle demek istemiyor aslında kaynanasıgilde kesince ben helal olan payı alıp götürüp buzluğa koyacam diyemiyor belki de bu arada takdir ettim kendine az almanı bende geçen hafta bebeğim rahatsızdı iyileşti kurban kestik sadece dört komşuma aldım gerisini kaynanama verdim o durumu olmayanlara dağıttı sırf ben kestim diye çevreme dağıtacam diye bişey olmaz kurbanın hakkı ihtiyaç sahibinindir bi de en nefret ettğim kurbanı 30-40 paya bölüp çok dağıttım diyenler bi de herkes kesip eşime dostuna veriyor ya deliriyorm ya kes temiz dolu dolu insanların doyacağı şekilde payla ihtiyaç sahibi ailelere ver seninle aynı şartlara sahip durumu iyi olan komşuna vermek içinde kesme yani takdir ettm kurban görüşünüzü 💜
Sizin dört komşunuzun durumu kötüydü o zaman.
Allah yardımcıları olsun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X