Kurban bayramı sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz sanırım kendi evinizde kurban kesmeyip kestiğiniz kurbanı her sene hepsni bağışlıyosunuz
çok merak ediyorsanız söyleyeyim normalde söylenmez ama sorduğunuz için söylüyorum
ben kurban kestiğim zaman kendime bir lokma bile almıyorum çünkü binlerce lira verip o kurbanı satın alabilecek maddi gücüm varsa
o kurbandan çıkacak 1 kg etin yani 400 liranın peşine düşmeyi karakterime yakıştırmadığım için almıyorum kendime pay
benim hayrımı yukarıdaki görüyor zaten
din bana 3te birini dağıt 1 parçası istersen sende kalabilir demiş olabilir ama ben o bir parçanın peşine düşmek yerine ihtiyacı olana veriyorum
çünkü amaç buzluk doldurmak değil hayır yapmak ya hani . o bakımdan .

öyle demek istemiyor aslında kaynanasıgilde kesince ben helal olan payı alıp götürüp buzluğa koyacam diyemiyor belki de bu arada takdir ettim kendine az almanı bende geçen hafta bebeğim rahatsızdı iyileşti kurban kestik sadece dört komşuma aldım gerisini kaynanama verdim o durumu olmayanlara dağıttı sırf ben kestim diye çevreme dağıtacam diye bişey olmaz kurbanın hakkı ihtiyaç sahibinindir bi de en nefret ettğim kurbanı 30-40 paya bölüp çok dağıttım diyenler bi de herkes kesip eşime dostuna veriyor ya deliriyorm ya kes temiz dolu dolu insanların doyacağı şekilde payla ihtiyaç sahibi ailelere ver seninle aynı şartlara sahip durumu iyi olan komşuna vermek içinde kesme yani takdir ettm kurban görüşünüzü 💜
Eklemek istiyorum bir de sizinki kaç kg diyenler var bitiyorum kasaptan et alıyor sanki

Kurban etinin tamamını dağıtmak zorunda değilsiniz zaten.
Dini konulara girmek istemiyorum ama kurban kesen herkes, rahatça et alan insanlardan oluşmuyor. Diyebiliriz ki o zaman kesmesin ama bunun bir sürü sebebi var. Kesip bir kısmını dağıtıp geri kalanını kendisi ailesiyle tüketebilir. Herkesin niyetini Allah bilir.
Konu sahibi eş ailesinden şikayetçi olduğu için orada kesilmesinden ekstrsa rahatsız sanırım. Önceki senelerden ne yaşadı bilmiyoruz.

Ben sizi karalamıyorum bıraktığınız izlenime göre yorum yapıyorum. Yorumlarınızdanda amacınız etin sizde kalması olduğu çok belli ( en azından hepsi olmasada bir çoğunun) belki bi kısmını dağıtırsınız.
Ve evet ben kestiğim kurbandan kendime hiç bir pay almam çünkü normalde et alacak durumum varsa neden hayır için dağıtılandan alıyım?
Onu ihtiyaç sahiplerine dağıtıyorum olduğu gibi.
Bu cümleye kadar herşey normaldi. Lakin bu cümleden sonrasını ben art niyetliyim arkadaşlar olarak okudum.
Aynen ya art niyetliyim kendi evimde kurban kesmek istemenin neresi art niyet acaba ozaman herkes gitsin kayınvalidesinin evinde kessin bana böyle yazanların kaçı bu durumu kabul eder çok merak ettim

Ben buradaki bazı üyeleri gerçekten art niyetli ve bilgisi olmadığı halde fikir beyan eden olarak görüyorum. Kurban etini kesen taraf ihtiyaç sahiplerine dağıtımını yaptıktan sonra kendi yemesi ya da evine gelen misafire (anasina , babasina , arkadaşlarina) yedirmesi için payını alıp dolabına buzluguna koyabilir. Kurban da oruç gibi namaz gibi bireysel bir ibadettir ve konu sahibi eşinin bekarken babasının evinde kurban kesildiğini söylemiş ve evlendikten sonra da hala bu durumun bu şekilde devam ettigini söylemiştir. Eşi belki hala babası adına kurban kesiyor olabilir ki bu da konu sahibinin rahatsiz oldugu bir konu olabilir. Ya da kendi evi dururken neden başka bir evde kesilsin diyebilir. Şimdi burada yargı dağıtanlar kendi evleri dururken kv kp der evinde kurban kesilse yaygarayi basarlar. İnsanın kendi evi dururken neden başka bir evde kessin ki kurbanını??

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X