lasz (Antidepresansz)Yaam isteyenlerin paylam alan

İlaçsız yaşam isteyenlerr yada yapamam diyenler buyrunn anketimize

• Ankete Katılan
    314
Ben de şu an psikoloğa gidiyorum. O da bana çok yardımcı, insancıl ve yardımsever.
Bu arada iyi olmanıza çok sevindim.
Allah daim etsin.[/Q

bende uzun süre ilaç kullanmıştım bir seneye yakın kullanmıyorum ilaç kullanmadıgım için mutluyum çünkü ilaç zaman sonra bagımlılık yapıyor psikolojik olarak tabi ama kullanmadıgım süre boyuncada cokta mutlu değilim acıkcası bi daha kullanmakta istemiyorum daha cok olumlu düşünerek eksiklerim neler bunları saptıyarak devam etmek istiyorum ama tek başıma yapamıyorum burada ve diger topiklerde psikoloğun cok faydalı oldugunu yazmışsınız acıkcası bende sıcak bakmaya başladım ama fiatları hakkında bilgim yok acaba fiatları ne kadar

Ben de şu an psikoloğa gidiyorum. O da bana çok yardımcı, insancıl ve yardımsever.
Allah daim etsin.[/Q

bende uzun süre ilaç kullanmıştım bir seneye yakın kullanmıyorum ilaç kullanmadıgım için mutluyum çünkü ilaç zaman sonra bagımlılık yapıyor psikolojik olarak tabi ama kullanmadıgım süre boyuncada cokta mutlu değilim acıkcası bi daha kullanmakta istemiyorum daha cok olumlu düşünerek eksiklerim neler bunları saptıyarak devam etmek istiyorum ama tek başıma yapamıyorum burada ve diger topiklerde psikoloğun cok faydalı oldugunu yazmışsınız acıkcası bende sıcak bakmaya başladım ama fiatları hakkında bilgim yok acaba fiatları ne kadar

Hayatım zaten ilaçsız yaşamnın mantığını kapmışsın bile. Senin işin daha kolay olacaktır. Açıkcası ben psikoloğa gitmeye başladığımda onu da delirtmekten korkmuştum. O kadar karamsar ve ne gatiftim ki. Olumlu tüm düşünceleri çürütüyodum. Ben bile bu noktaya geldiysem başarılamayacak birşey yok diye düşünüyorum. Psikoloğa gitmeye karar verdiysen emin ol çok faydasını göreceksin. Hayat alışkanlıklarını düşünce alışkanlıklarını ve düşüncelerindeki bazı hataları keşfetme ve değiştirme fırsatın oluyo. Ancak ben sende kendin çözebileceğin gibi bir durum görüyorum. Zaten başlamışsın kendi düşüncelerini sorgulamaya ve eksiklerini tamamlamaya. Ama elbette psikoloğa gidersen daha sağlam ilerlersin sonuçta bu işin piri onlar. Benim psikoloğumun seansı ozamanlar 150 TL idi. Zaten tüm fiyatlar 150-200 arası değişiyordu araştırmıştım. Ama kendisi 100e indi benim için. Hatta normalde 50dk olan seanslarım bazen 1.5 saate kadar uzamasına rağmen fiyatta çok yardım etti ve 100den bi kuruş fazla almadı. Tabiki bu bile çok yüksek bi fiyat ama malesef iyi bir hizmet bekliyorsanız en fazla bu olabiliyo benim gördüğüm. Ya da yeni mezun psikologlar belki 50TL ye fln bakıyodur. Ama bu insan sağlığı sonuçta ne çok pahalıya ne de ucuza kaçmamak gerek. Ben çok uzun yıllar sprun yaşadığım için çokça psikolog da araştırmak durumunda kaldım. Kimisi 150 dedi ve bir kuruş inmedi. Kimisi beni içeri aldıseansa ama hiç dinlemeden vaaz vermeye başladı. Artık umudu kesip boşvermiştim. Son denememde şansım yaver gitti ve çok profesyonel ve çok anlayışlı bir psikoloğum oldu. Ben derim ki biraz araştırın psikoloğa gitmeye karar verirseniz çok çabuk karar vermeyin.

Allah daim etsin.[/Q

bu hastalıktan kurtulmak istiyorsan tamamen,önce psikiyatriste gidiyorsun o seni yönlendiriyor.benm durumumda bile her istediğimde psikoloğa gidemiyorum uzman gözetiminde oluyosun yani.3 doktor değiştirdim.bu hastalık senin kararlarınla işlese zaten antidepresan diye birşey çıkmaz.beynin,sinirsistemin çöküyo tamamen.sen gitte bir doktora hangisine gidersen git,tekbaşına halletmeye kalkmada bunada şükür

Bu arada bir şey sormak istiyorum.
Bilişsel davranışçı terapiden söz etmişsiniz. Biraz daha açar mısınız?

Meric hanım sorumu tekrar yayınladım.

Kararsız rumuzlu arkadaşın alıntısı yanlış olmuş, benim yazdıklarımla onun yazdıkları karışmış.

Meric hanım sorumu tekrar yayınladım.

Kararsız rumuzlu arkadaşın alıntısı yanlış olmuş, benim yazdıklarımla onun yazdıkları karışmış.

Hayatım sorunu yanıtlamaya çalışayım elimden geldiğince. Ben de psikoloğum Gizem Hanımın bana öğrettikleri kadar dilimin döndüğünce anlatabileceğim ama bana kalırsa daha detaylı bilgiyi kendisinden alsan daha aydınlatıcı olur. Şimdi şöyleki zaten bu bilişsel davranışçı terapi yaklaşık 50 yıl önce depresyon tedavisi için bulunmuş bi terapi yöntemiymiş. Snra geliştirilmiş fln filan başka hastalıklarda da etkisi olmuş bu kısmı geçeyim. Ancak bu konuda biraz araştırma yaparsan depresyonun en başarılı tedavi yöntemi olduğunu görürsün. Depresyonu tedavi etmek ile kalmıyo senin hayatla baş etme gücü bulmanı da sağlıyo. Şimdi süreç şöyle sana açıklıyım. İlk gitti psikoloğuma ve il seansta klasik bilgileri hastalık sürecimi fln öğrendi. Sonra bana depresyonun nasıl bir hastalık olduğu neden ortayaçıktığı ile ilgili kısa bir eğitim verdi. Zaten bu eğitim benim neyle mücadele ettiğim konusunda bana okadar fikir verdiki dedimki gözümde büyüttüğüm kadar bişey yokmuş. O eğitim sonrasında bana neden bazı kişilerin hayatta başlarına kötü olaylar gelse de depresyona girmediğini ancak bazı kişilerin çabucak girdiğini anlattı. Ben de o depresyona girenlerden biri olduğum için benin depresyona girmeme neden olan ve sürmesinde etkili olan bazı düşüncelerimi, kendimle hayatla insanlarla ilgili olan yargılarımı açığa çıkarttık. Yani terapi hedefi şu; depresyona girmemize sebep olan şey yaşanan olaylar değil, o olaylar hakkında bizim aklımızdan geçen düşünceler bizi depresyona sokuyor. Ve amaçta bu düşünceleri ortaya öıkarıp sorugulamak. Dşünceleri terapistle beraber sorgulamaya başladık. Önce benim olumsuz yargılarım ve karamsarlığımın haklımolduğu ile ilgili konuştuk yani dedikki bu düşüncenin gerçekten doğru olduğunu kanıtlayan neler var. Sonra ise düşüncenin doğru olmadığına kanıt neler olabilir. Sırayla her kötü düşüncemi ve yaşadığım her kötü olayı beraber değerlendirdik. Böylece ben olaylar hakkında artık ilk verdiğim yargıyla değil sorgulayarak kendi işime yarayacak ve daha gerçekçi olan düşünceye ulaşmayı öğrendim.
Buşekilde anlatıldığında karışık ve saçma geliyor olabilir ama bir kaç seans denediğinizde artık düşünce viçiminizi nasıl kontrol edebildiğinizi görmeye başlıyorsunuz. Çok iyi ifade edememiş olabilrim tatlım ama dilimin döndüğünce sana bilişsel terapi neye benzer açıklamaya çalıştım. Malesef bu derdin başka çözümü yok. Oturup beklemektense bilimsel yöntemleri denemek gerek diye düşünüyorum. Başta saçma geliyor nası değişsin düşüncem diyor insan ama sonra öyle olmadığını görüyorsun.

Hayatım sorunu yanıtlamaya çalışayım elimden geldiğince. Ben de psikoloğum Gizem Hanımın bana öğrettikleri kadar dilimin döndüğünce anlatabileceğim ama bana kalırsa daha detaylı bilgiyi kendisinden alsan daha aydınlatıcı olur. Şimdi şöyleki zaten bu bilişsel davranışçı terapi yaklaşık 50 yıl önce depresyon tedavisi için bulunmuş bi terapi yöntemiymiş. Snra geliştirilmiş fln filan başka hastalıklarda da etkisi olmuş bu kısmı geçeyim. Ancak bu konuda biraz araştırma yaparsan depresyonun en başarılı tedavi yöntemi olduğunu görürsün. Depresyonu tedavi etmek ile kalmıyo senin hayatla baş etme gücü bulmanı da sağlıyo. Şimdi süreç şöyle sana açıklıyım. İlk gitti psikoloğuma ve il seansta klasik bilgileri hastalık sürecimi fln öğrendi. Sonra bana depresyonun nasıl bir hastalık olduğu neden ortayaçıktığı ile ilgili kısa bir eğitim verdi. Zaten bu eğitim benim neyle mücadele ettiğim konusunda bana okadar fikir verdiki dedimki gözümde büyüttüğüm kadar bişey yokmuş. O eğitim sonrasında bana neden bazı kişilerin hayatta başlarına kötü olaylar gelse de depresyona girmediğini ancak bazı kişilerin çabucak girdiğini anlattı. Ben de o depresyona girenlerden biri olduğum için benin depresyona girmeme neden olan ve sürmesinde etkili olan bazı düşüncelerimi, kendimle hayatla insanlarla ilgili olan yargılarımı açığa çıkarttık. Yani terapi hedefi şu; depresyona girmemize sebep olan şey yaşanan olaylar değil, o olaylar hakkında bizim aklımızdan geçen düşünceler bizi depresyona sokuyor. Ve amaçta bu düşünceleri ortaya öıkarıp sorugulamak. Dşünceleri terapistle beraber sorgulamaya başladık. Önce benim olumsuz yargılarım ve karamsarlığımın haklımolduğu ile ilgili konuştuk yani dedikki bu düşüncenin gerçekten doğru olduğunu kanıtlayan neler var. Sonra ise düşüncenin doğru olmadığına kanıt neler olabilir. Sırayla her kötü düşüncemi ve yaşadığım her kötü olayı beraber değerlendirdik. Böylece ben olaylar hakkında artık ilk verdiğim yargıyla değil sorgulayarak kendi işime yarayacak ve daha gerçekçi olan düşünceye ulaşmayı öğrendim.
Buşekilde anlatıldığında karışık ve saçma geliyor olabilir ama bir kaç seans denediğinizde artık düşünce viçiminizi nasıl kontrol edebildiğinizi görmeye başlıyorsunuz. Çok iyi ifade edememiş olabilrim tatlım ama dilimin döndüğünce sana bilişsel terapi neye benzer açıklamaya çalıştım. Malesef bu derdin başka çözümü yok. Oturup beklemektense bilimsel yöntemleri denemek gerek diye düşünüyorum. Başta saçma geliyor nası değişsin düşüncem diyor insan ama sonra öyle olmadığını görüyorsun.

kız meriçç hadi o düşünce değişimi iyide,ben düşünmeyide bıraktım o nolcakki :KK70:DD

:) tatlım sen de haklısın. İnsan öyle umutsuz hale geliyorki biyerde yeter bişey düşünmek istemiyorum diyorsun. Ama sen de biliyosun ki insanın bişey düşünmediği tek bir an bile yok ne kadar istesekte. E madem mecburen bu düşünceler akla geliyor bari baş etmeye çalışalım değil mi?

:) tatlım sen de haklısın. İnsan öyle umutsuz hale geliyorki biyerde yeter bişey düşünmek istemiyorum diyorsun. Ama sen de biliyosun ki insanın bişey düşünmediği tek bir an bile yok ne kadar istesekte. E madem mecburen bu düşünceler akla geliyor bari baş etmeye çalışalım değil mi?

YOK YOOOK insan düşünmeyide bırakabiliyomuş nası biliyomusun.hapları bi yutuyosun kafa bi dünya karşında konuşsun dursun insanlar sen habire gülüyosun valla..:KK70: bütün gün öyle kaldığımı bilirim gözümün önünde adam öldürseler içim bişey hissetmezdi heralde o derece uçuyodum resmen

Anladım, ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.
Ben de psikoloğa gidiyorum, sanki daha mantıklı düşünüyorum ama emin de değilim açıkçası.
Benim psikoloğum EMDR tekniğini kullanacağını söylemişti bana.
Sizinkine benziyor mu, benzemiyor mu bunu öğrenmek için sormuştum.

Anladım, ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.
Ben de psikoloğa gidiyorum, sanki daha mantıklı düşünüyorum ama emin de değilim açıkçası.
Benim psikoloğum EMDR tekniğini kullanacağını söylemişti bana.
Sizinkine benziyor mu, benzemiyor mu bunu öğrenmek için sormuştum.

benm psikoloğumda insanlara saldırmadan önce 10 saniye durup düşün demişti..benmki o boyuta geldiği için :KK70:DD

Üzüldüm, neden o boyuta geldi?

Üzülme kız ben memnunum halimden :KK70: nedenini 2 psikoloğumda çözemedi hangisi olduğunu bilemediler daha doğrusu..diyorum sorunu kökten halledelim atayım kendimi camdan her seferinde iğne yiyorum,iyisimi ilaç içiyorum kafam bi dünya geziyorum işte :KK70:

Üzüldüm, neden o boyuta geldi?

Üzülme kız ben memnunum halimden :KK70: nedenini 2 psikoloğumda çözemedi hangisi olduğunu bilemediler daha doğrusu..diyorum sorunu kökten halledelim atayım kendimi camdan her seferinde iğne yiyorum,iyisimi ilaç içiyorum kafam bi dünya geziyorum işte :KK70:

:) yok canım atma kendini, kendini hayattan soğutmana değmez hiçbir şey.

yok artık fikrim değişti zaten şimdi beni kızdıranları atasım var camdan:KK70: hayattan değilde insanlardan soğudum hayattan zevk almaya bakıyorum zaten.. uçuyorum habire ilaçlar bitince nolcek bilmem yarın kontrolüm var bakalım azaltıcakmı sende kullanıyomusun ilaç

yok artık fikrim değişti zaten şimdi beni kızdıranları atasım var camdan:KK70: hayattan değilde insanlardan soğudum hayattan zevk almaya bakıyorum zaten.. uçuyorum habire ilaçlar bitince nolcek bilmem yarın kontrolüm var bakalım azaltıcakmı sende kullanıyomusun ilaç

Evet kullanıyorum :S

Merhaba,

Yaklaşık 4.5 aydır sabah akşam 50'er mg Lustral kullanıyordum. Geçtiğimiz hafta değil önceki hafta ilaçlarımı bir sabah bir akşam yerine sadece sabah almaya başladım, daha sonrasında ise tamamen kestim. Ancak bir haftadır sürekli olarak duygusal patlamalar yaşıyorum, sürekli agresifim ve üzüntülüyüm, geceleri uyuyamıyorum ve uyuduğumda ise kabuslar görüyorum. Bu ilacı daha önce kullanıp da bırakırken aynı etkileri gözlemleyen arkadaşlar varsa, bu daha tahminen ne kadar böyle gidecek bana söyleyebilirler mi? Psikologla randevum çarşamba günü ancak bu ilacı bana yazan psikiyatristimle uzunca bir süre daha görüşemeyeceğim. Bu yüzden bocalıyorum, napmam gerek bilemiyorum..

X