Yöresel Tarif Laz Böreği(Trabzon Yöresinden) Sütaş Süt Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
Merhabalar:KK54: Konu yöresel olunca bir OFLU olarak memleketim TRABZON:KK71:olan LAZ Böreği ile karşınıza geleyim dedim.:KK68:Trabzon denilince akla ilk gelen lezzetlerdenbiriside Laz Böreğidir.Börek denildiğine bakmayın aslında muhallebili,şerbetli bir tatlıdır.Laz Böreğinin tarihi hakkında birkaç rivayet vardır.Bazıları Rusların bu böreği Paristen alıp Kafkasyaya götürdüklerini;Türklerinde Laz Böreği adı altında millileştirdiklerini söylüyor. Bir çok Karadenizliye göre ise Laz Böreği şöyle oluşmuştur.Börek yörede ilk kez Karadenizli bir kaynana tarafından yapılmıştır.Gelin kaynasına çok kızgındır ve şerbet kaynatıp kaynanasının üstüne dökmek istemektedir:KK17:Ancak kaynamış şerbeti kaynanasına dökmeye kıyamaz ve şerbeti kaynanasının yaptığı böreğin üzerine döker.:KK28:
Malzeme listeme geçmeden Canım Memleketimden birkaç resim paylaşmak istiyorum.
Eki Görüntüle 2207537 Eki Görüntüle 2207538 Eki Görüntüle 2207539 Eki Görüntüle 2207540
Malzemeler (Büyük boy dikdörtgen borcam için)

Hamuru için

• 1 çay bardağı su
  • 1 çay bardağı koyu kıvamlı ayran veya sulu ev yoğurdu
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 2 yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 4 su bardağı kadar un
  • Eki Görüntüle 2207541
Kreması için

• 5 su bardağı süt
  • 2 adet yumurta sarısı
  • 4 yemek kaşığı tepeleme un
  • 1 yemek kaşığı tepeleme nişasta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1yemek kaşığı karabiber
  • Eki Görüntüle 2207542
Ayrıca: 150 gr tereyağı, 1 çay bardağı sıvıyağ
Eki Görüntüle 2207544

Hamuru açmak için; Nişasta
Eki Görüntüle 2207545

Şerbeti için

laz böreğini karadeniz turuna gittiğimde iki yerde yedim. ilki Akçaabat köfte yediğimiz büyük restorandaydı. çok güzel değildi. çünkü fabrikasyondu. ama sonra ayder yaylasında kaldığım otelde yedim. o enfesti. valla tadına doyamadım :kk77: olsa da yesem :dondurma: aslında ben de bu tarifle evde yapabilirim.
elinize sağlık. çok güzel görünüyor. yarışmada başarılar dilerim.

Tadını hep merak etmişimdir, görüntü mükemmel. Ellerinize sağlık ben o hamurun 5 katı kalın halini bile açamam.
Karabiber daha önce hiç duymadım, tv felan izlemiştim aslı bu şekilde mi oluyor.

Tadını hep merak etmişimdir, görüntü mükemmel. Ellerinize sağlık ben o hamurun 5 katı kalın halini bile açamam.
Karabiber daha önce hiç duymadım, tv felan izlemiştim aslı bu şekilde mi oluyor.
Ben ilk kez ayderde yedim bu yaz o kadar lezzetli geldiki bunu yapmalıyım dedim.hep aklimdaydi yoresel kategorisi çıkınca ilk denedim.hamuru baklavalık hamur yani bu tarifden baklava yapılır . önceden Instagram da guvendigim arkadaşların tariflerini inceledim.ve yaptim karabiber kesinlikle asli olan ilk bende okuyunca çok şaşırdım ama icine kattığı lezzet cok bir baska bir çok tarifde karabiber koymamislar , hazır baklavalık yufka kullanmislar artık istege göre ..ben aslını yapmak istedim teşekkür ederim:KK200:

laz böreğini karadeniz turuna gittiğimde iki yerde yedim. ilki Akçaabat köfte yediğimiz büyük restorandaydı. çok güzel değildi. çünkü fabrikasyondu. ama sonra ayder yaylasında kaldığım otelde yedim. o enfesti. valla tadına doyamadım :kk77: olsa da yesem :dondurma: aslında ben de bu tarifle evde yapabilirim.
Teşekkür ederim
Bende Ayder yaylasında yedim bu Yaz cok lezzetli idi dener yaparsanız afiyet olsun:KK200:

Hamurun olcusunden 20 tane cikiyor 10 tanesi Alta,10 tanesi uste büyük boy borcam tepsiye tam geldi.kesinlikle denemelisiniz

Memleketinin fotograflarina bayildimmm.
Ulkemiz cennet gercekten. Hele Karadeniz bambaska..
Laz Boregi de harika gorunuyor, deneyecegim :)
Eline saglik canim.

X