Lisede makyaj ne kadar olmalı ?

Ihtiyacin yoksa hicbir sey kullanma bosver. Ben sarisin olduğum icin biraz cabuk yanıyorum güneşte, onun icin spf 30 bi cc krem kullanıyorum uzun sure gunese maruz kalacağım zamanlarda.
Ben de esmerim daha doğrusu kış-bahar aylarında bildiğiniz beyazım yazın açık buğdayım.Güneşte anında kararıyorum.Bacaklarımla kollarım arasında 2-3 ton renk farkı var.
Güneş kremi sürüyorum ben de üşenmediğim zamanlarda.

Ayy aklıma ortaokulda kaşlarımı kendim alıp yolunmuş gibi gezdiğim günler geldi. Benim kaşların maşallahı vardı ve annem asla izin vermiyordu bende internetten güya öğrenip almıştım kaşlarımın yarısı yoktu,ortadan başlıyordu resmen. :halay:Annem de kıyameti kopardı tabi. Öyle besleme gibi dolaştım ortada aylarca.
Lisede de baya fondötenli rimelli makyajla giderdim. Mezun oldum geçen sene. Bu sene neredeyse hiç makyaj yapmadım diyebilirim ki kendimi bu şekilde de beğendiğimi farkettim. Yani bence çok gerek yok bu yaşlarda makyaja ama illa yapıcam dersen de özellikle bir rimel edin bence çünkü kirpik bütün yüzü etkiliyor sanki.

Bi de apayrı bi hevesi oluyor ya, şimdi manası yok bakınca.
Saç boyama mevzu mesela; annem yine önüme dikilmiş "Hayır çok erken, sonra zaten boyar durursun, kesinlikle izin vermiyorum" demişti. Lise iki filandı sanırım, saç uçlarına sarı attırmak moda :KK70:
2 haftalığı biriktirip soluğu kuaförde almam uzun sürmemişti :KK70:
Vay nasıl heyecan yaptımdı "Sarı oldu yehhuuu" diye... Sonra üni. zamanı mor, pembe, lacivert, turuncu... Bi fıstıki yeşil kaldıydı sanırım. "Saçını kendi rengine boyattırmadan gelme, eve almam. Reddederim evlatlıktan bak, ben görmezken ne halt edersen et, ben görmiyim" derdi annem üni.den tatillerde eve döneceğimde, kadın baktı baş edemiyor, görmeyince katlanması daha kolay tabi.
Şimdi yapsam? Aynı keyfi almam mümkün değil. Saçlar şu an mavi mesela, yok yani, çok bi manası yok :KK70:
(Çocuğum inşallah bana çekmez :KK70: )

Gençken macera gibi geliyor galiba insana :)

:KK70:
Farklı görünme çabası,heves, gençlik ateşi var bide:)))

Her anne aynı sanırım veya bizim jenerasyonun anneleri aynıydı...
(Yaşlarımız yakın sanırım)

Bende ilk saçımı boyadığımda lise sondaydım... Saçımı boyadığımda kıyametler koptu...

Anne-kız çatışması sanırım,ne hikmetse babam birşey demezdi...
Hep annemdi evlatlıktan reddeden:KK48:

Bide dalga geçerdim ‘evlatlıktan reddetmek moda mı oldu?’ diye:))

Bide ‘kendi çocukların olduğunda sen karışmazsın,ben karışırım ben anneyim’ derdi:KK70:

Kesinlikle aynı keyif alınmaz...
Her renk denemişliğim var, şuanda doğal haliyle... Şuandaki düşüncem ‘boyasamda olur,boyamasamda’

(İnşallah benim çocuğumda bana çekmez) :KK70:

Kaslarimi 14-15 yasindan beri aliyorum. Kaslarina dokunmayi dusunmuyorsan aldirman sart degil ama zaten aldiracaksan 18 yasinda almayla 15 yasinda alma arasinda bir fark yok bence. Oyle incecik ip gibi almadim hep dogal ama toplu sekildeydi kaslarim hala oyle.

16-17 yaslarimda makyajda yapiyordum ama pudra, rimel, kalem, allik kullaniyordum. Far kullanmaya 25 yasindayim yeni basladim o da herzaman degil bazen ve tek renk yada 2 renk nude tonlarinda.
Okula giderken asla saclar masali, fonlu , yuzum makyajli gitmedim.

Konu başlığına bakarak "lisede makyaj hiç olmamalı" diyecektim. İçeriği okuyup şimdiki 16-17'liklerin makyaj malzemelerini görünce ağzım açık kaldı :oha:
Lisede hiç makyaj yapmadım. Nivea renkli dudak nemlendirici falan sürerdim, vişneli olan. Üniversitede en fazla kalem-rimel. Bence yıpratma cildini, kimyasala boğma yüzünü gözünü.
O full makyaj gezen arkadaşların 30 olunca 40 gibi görünecekler. Bir rimel, cildine göre doğal, hafif bir ruj yeter bence.
Çalışmaya başlayınca ister istemez, hafif de olsa yaparsın zaten. O zaman da üşenirsin her gün her gün :KK48:

Kardesim lisede. Kaslarini aldirmak istedi gecen sene, dedim ki dogal kas moda ve kaslarin gayet guzel hic ugrasma. Takti kafaya ve aldirdi. 2-3 kuafor macerasindan sonra birakti aldirmayi cunku gerek yoktu.
1 tane bile makyaj malzemesi yok ama arkadaslarini goruyorum bayagi makyajli ve saclar da yapili geziyorlar. Neyse ki ozenmiyor. Sadece kulaklarinda delikler var o kadar.
Eksiklik hissedilecek sey makyaj malzemesi,sus falan degil bu yaslarda. Olmayacak veya istenince sahip olunmayacak seyler degil.
Benim kulaklarım çok delik.Sağ kulağımın kıkırdakları da delik.O kadar zararlı dediler dediler yine deldirdim.Hem de tabancayla.Manyaklık işsizlik işte :)
Bir şey olmadı iltihap da kapmadı çabuk iyileşti ama orta kıkırdağı tragusun tam karşısını da deldirmiştim orası sert olduğu için hala tam iyileşmedi.
Küpe güzel duruyor gerçekten.
Bir de nerede satılır bilmiyorum ama fular almak istiyorum.Çok seviyorum boyuna takılan aksesuarları

Kaslarimi 14-15 yasindan beri aliyorum. Kaslarina dokunmayi dusunmuyorsan aldirman sart degil ama zaten aldiracaksan 18 yasinda almayla 15 yasinda alma arasinda bir fark yok bence. Oyle incecik ip gibi almadim hep dogal ama toplu sekildeydi kaslarim hala oyle.

16-17 yaslarimda makyajda yapiyordum ama pudra, rimel, kalem, allik kullaniyordum. Far kullanmaya 25 yasindayim yeni basladim o da herzaman degil bazen ve tek renk yada 2 renk nude tonlarinda.
Okula giderken asla saclar masali, fonlu , yuzum makyajli gitmedim.
Okulda ben de sadece uykusuz kalmışsam göz altı kapatıcısı ve rimel sürüyorum.
Saçlarımı da düzleştiriyorum.
Far almayı düşünüyorum gezmeye bir yere giderken sürmek için veya özel bie günde düzgün görünmek için.O da uygyn bulursam.Ve dediğiniz gibi doğal açık tonlarda.
Dumanlı göz makyajı yapmam yani :KK70:

Konu başlığına bakarak "lisede makyaj hiç olmamalı" diyecektim. İçeriği okuyup şimdiki 16-17'liklerin makyaj malzemelerini görünce ağzım açık kaldı :oha:
Lisede hiç makyaj yapmadım. Nivea renkli dudak nemlendirici falan sürerdim, vişneli olan. Üniversitede en fazla kalem-rimel. Bence yıpratma cildini, kimyasala boğma yüzünü gözünü.
O full makyaj gezen arkadaşların 30 olunca 40 gibi görünecekler. Bir rimel, cildine göre doğal, hafif bir ruj yeter bence.
Çalışmaya başlayınca ister istemez, hafif de olsa yaparsın zaten. O zaman da üşenirsin her gün her gün :KK48:
Ortaokulda ben de niveanın çileklisini kullanıyordum.Sonra baby lips in limon aromalı renksiz olanını aldım mavisinden şu an kalemliğimde duruyor :KK70:
Ten makyajı olayına hiç girmem zaten,yaşlandırıyor ve sivilce çıkarıyor.Yeni kurtulmuşum sivilcelerimden temizlenmiş yüzüm,yeniden mahvetmeye hiç niyetim yok.

32yaşındayım, ikinci çocuktan sonra göz altlarımı kapatmaya başladım ona bile üzülüyorum yıpratıyorum diye.
Senin yaşında hiç gerek yok.
Bir de belki özeniyorsun ama cidden kötü duruyor. Birçok genç kız heves edip yapıyor ama beceremiyorlar. Kalitesiz makyaj malzemelerini kusuyor cilt birkaç saat sonra.
Bir de yüzler o kadar taze ki, ben aşırıyım diye bağırıyor resmen.
Makyajı severim ama her şeyin bir zamanı var.
Göz kalemi ve ruj senin için son derece yeterli

16-17 yaşlarında insan bebek gibi oluyor. Bence hiç gerek yok, ben işe başlayana kadar sadece bi dudak nemlendirici kullandım.
Ama kendini iyi hissedeceksen hafif bi kalem, nemlendirici yeter.
Önemli olan temiz olmak.
Kendini iyi hissetmek istiyorsan dışını değil donanımını guzellestirmelisin. Inan insanlar karakter, bilgi donanımını gibi detayları daha çok önemsiyor. Ben de ona göre değerlendiriyorum insanlari

Altına imzamı atıyorum, 23 yaşında bir kızım var, lise son sınıf mezuniyet balosuna kadar göz kalemi sürmesini dahi istemedim, topuklu ayakkabı giymesini de istemedim, hala bu yaşında bile saçına saç boyası sürmedi, yüzüne ağır makyaj yapmıyor, bir eyeliner, soft renklerde bir ruj yeterli oluyor, öz bakımına çok dikkat eder, 13-18 yaş arası makyaj yapılmasına karşıyım, cildi çabuk yıpratıyor, o yaşlarda ciltleri o kadar güzel oluyor ki hiçbir kozmetik malzemesine ihtiyaçları yok.

Makyaji cok seven bir ablan olarak yaziyorum lise zamaninda makyajim bi kalem bi kapaticiydi sivilcelerin ustune pit pit yapardim, sonra pudra almistim onu gecerdim evden cikinca daha mat dursun diye o kadar. Rujum falan yoktu parlaticim vardi cilekli :)
Illa kullanmak istiyorsan tabii ki kullanabilirsin 17 yas cok erken degil ama misal cildin guzelse bir sey surme cilde far kullanmak istiyorsan wet n wild in uygun fiyata far paletleri var goruyoruz instagramda onlardan alabilirsin, maskara alirsin yine uygun fiyatli o markalardan. Kahverengi bi fari uygularsin goz kapagina maskara gecersin oldu bitti. Likit mat rujlar var pastelde falan 20 liraya dusuyor indirimde indirim zamani ordan 15 ya da 20 numara alirsin oldu bitti :)
Kaslarini 24 yasinda alan birisi olarak kaş konusunda bir sey diyemiyorum rahatsizsan alabilirsin incecik yapmamak kaydiyla ama cok sekil verme daginiklari topla derim

İyi akşamlar hayırlı ramazanlar
Dert değil aslında sadece soru.
Sizce 16-17 yaşlarında lise sona geçen bir kız ne kadar makyaj yapmalı ?
Genelde çevremde,arkadaşlarımda gördüğüm kadarıyla herkes fondöten,far,allık vs 1 çanta dolusu makyaj malzemesine sahip.
Bende sadece 2 ruj 1 rimel 1 göz altı kapatıcısı var.
Rimeli annemden aldım onda alerji yaptığı için ben kullanıyorum.Rujlardan birinin rengi bana hiç yakışmadı (sütlü kahve-bej tonlarındaydı) o yüzden kullanmıyorum.
Göz altı kapatıcısını annemle ortak kullanıyoruz aslında onun.
Yani bana ait kullandığım tek makyaj malzemem wet n wild'dan koyu pembemsi bir likit ruj.
Bugün kuzenlerimle görüştüm benimle aynı yaştalar.Biri küçük bir el çantası dolusu malzeme getirmişti.Highlighter,pudra,fondöten,göz kalemi,max factor far paleti vs.
Bir an kendimde eksiklik hissettim.Ben o kadar makyaj malzemesini üniversitede almayı düşünüyordum.Çünkü şimdi gerek duymuyorum.Vakit kaybı olarak görüyorum bazen üşeniyorum.
Ama herkes dışarı makyajlı çıkıyor,en azından ruj kalem rimel sürüyor.
Ben sadece göz altlarım çok morarmışsa rimel ve göz altı kapatıcısı sürüyorum.
Arkadaşlarla avmye falan gidince de ruj.
Onlar da avmye giderken bile kalem,rimel,ruj,fondöten,far felan sürüyorlar.Bana göre çok fazla makyaj malzemeleri var.
Ben yılda en fazla 3-4 kere ruj sürüyorumdur onda da hep aynı ruj.Wet n wild pembe likit ruj.
Kuzenlerime baktım max factor far paleti,the balm göz kalemi falan kullanıyorlar.
Bunlar normalde uygun fiyatlı gelebilir size ama öğrenciyiz biz,harçlığımız anca bir yerde yeme içme ihtiyacımıza yetiyor.
Ailelerimiz de (en azından benim ailem) 17 yaşında bir kızın parasını makyaj malzemelerine harcamasını istemiyor doğal olarak.
Bir de benim yaşımdakilerin kaşları hep alınmış oluyor.
Ben sadece ortasını alıyorum.Frida Kahlo gibi kaşlarım yok ama düzensiz duruyor.Annem de izin vermiyor etrafını temizletmeme.
Saçma bir konu farkındayım ama etrafımdakiler makyajlı ve bakımlı güzel gezerken ben sıfır makyaj yüz yıkanmış halde geziyorum.
Çirkin değilim bence ama diğerlerinden çok daha sade durunca insan kendini biraz tipsiz hissediyor.
Şimdi git ders çalış diyeceksiniz zaten çalışıyorum seneye sınavım var.Bu yıl derslerim gerçekten iyiydi.Harçlıklarımı soru bankalarına yatırdım zaten.
Ama şu an ramazandayız dışarı çıkıp yemek yiyemiyorum okula gitmiyorum.Biraz makyaj malzemesi alacak param var.Sizce gratise felan gidip baksam mı bir şeylere ? Yoksa gerek yok mu ? Onun yerine matemmatik fasikülü daha mı iyi olur :KK70:

Daha 17 yasindasin, neden yuzune o kadar kimsayali surmek isteyesin ki? Neden simdiden cildini mahvedesin? Benim kuzenlerim var. Biri 18 biri 25 yasinda. Yanyana gelsek benim cildim daha iyi durumda. Benim yasima geldiklerinde ciltlerinin hallerini dusunemiyorum. Onlar 13 14 yasindan beri makyaj yaptilar. Ben 34 yasindayim nerdeyse hic kullanmadim. Ben dugunlere, ozel gunlere bile kullanmam.

Kullanma demiyorum ama başkaları suruyor benim niye az diye asla dusunme. En iyisi zaten az kullanmak. Cildin temizse ne kullanacaksin fondoteni canim ya? Hele gozalti kapaticisi? 17 yasinda ne gozalti kapaticisi? Yapma lutfen.

Makyaj esittir bakımlı olmak demek degildir bunu unutma. Temiz olmak, temiz gorunmek en iyisi. Makyaj yapmamak eksiklik degildir. Kendini buna asla mecbur hissetme. Istemiyorsan hic yapma. Kendin nasil istiyorsan oyle davran, baskalari yapiyor diye degil yapacaksan da sen istedigin icin yap.

Liseye gidip bizde staj yapan kızlar var bazıları sadece eyeliner ve rimelden ibaret bazıları da boya küpüne batmış kadın gibi (Bülent Ersoy’un yüzünde ne varsa onlarda da var) lensle de tamamlıyorlar makyajlarını bence iğrenç görünüyor Emin’im bende okadar makyaj maşzemesi yoktur
Bence kaç yaşında olursan ol doğal ol en güzel makyaj bence o, İnan bana çevredeki kadın ve erkekler de öyle düşünüyor kahve rujlar wamp makyajlar değişik lensler herkesin ilgisini şu şekilde çekiyot “kendine bu kötülüğü nasıl yapmış”

Okulda yok gibi duran bir makyaj yapabilirsin. Kusurlarını kapatacak şekilde yani. Mesela benim gözaltı morluklarım var sivilce lekelerim var doğal durmak istediğim zaman sadece göz altımı kapatıp lekelerimi kapatıyorum. Sen de öyle yapabilirsin hafif bir ruj hafif bir allık okulda o kadar abartıya kaçma. Ama kesinlikle dışarda daha fazla ürün kullan. Şimdi yanlış anlaşılmasın sen makyaj yapmayı kafana koymuşsun o yüzden böyle söylüyorum :) ve annenin ürünlerini değil kendi tenine uygun ürünleri almalısın

İyi akşamlar hayırlı ramazanlar
Dert değil aslında sadece soru.
Sizce 16-17 yaşlarında lise sona geçen bir kız ne kadar makyaj yapmalı ?
Genelde çevremde,arkadaşlarımda gördüğüm kadarıyla herkes fondöten,far,allık vs 1 çanta dolusu makyaj malzemesine sahip.
Bende sadece 2 ruj 1 rimel 1 göz altı kapatıcısı var.
Rimeli annemden aldım onda alerji yaptığı için ben kullanıyorum.Rujlardan birinin rengi bana hiç yakışmadı (sütlü kahve-bej tonlarındaydı) o yüzden kullanmıyorum.
Göz altı kapatıcısını annemle ortak kullanıyoruz aslında onun.
Yani bana ait kullandığım tek makyaj malzemem wet n wild'dan koyu pembemsi bir likit ruj.
Bugün kuzenlerimle görüştüm benimle aynı yaştalar.Biri küçük bir el çantası dolusu malzeme getirmişti.Highlighter,pudra,fondöten,göz kalemi,max factor far paleti vs.
Bir an kendimde eksiklik hissettim.Ben o kadar makyaj malzemesini üniversitede almayı düşünüyordum.Çünkü şimdi gerek duymuyorum.Vakit kaybı olarak görüyorum bazen üşeniyorum.
Ama herkes dışarı makyajlı çıkıyor,en azından ruj kalem rimel sürüyor.
Ben sadece göz altlarım çok morarmışsa rimel ve göz altı kapatıcısı sürüyorum.
Arkadaşlarla avmye falan gidince de ruj.
Onlar da avmye giderken bile kalem,rimel,ruj,fondöten,far felan sürüyorlar.Bana göre çok fazla makyaj malzemeleri var.
Ben yılda en fazla 3-4 kere ruj sürüyorumdur onda da hep aynı ruj.Wet n wild pembe likit ruj.
Kuzenlerime baktım max factor far paleti,the balm göz kalemi falan kullanıyorlar.
Bunlar normalde uygun fiyatlı gelebilir size ama öğrenciyiz biz,harçlığımız anca bir yerde yeme içme ihtiyacımıza yetiyor.
Ailelerimiz de (en azından benim ailem) 17 yaşında bir kızın parasını makyaj malzemelerine harcamasını istemiyor doğal olarak.
Bir de benim yaşımdakilerin kaşları hep alınmış oluyor.
Ben sadece ortasını alıyorum.Frida Kahlo gibi kaşlarım yok ama düzensiz duruyor.Annem de izin vermiyor etrafını temizletmeme.
Saçma bir konu farkındayım ama etrafımdakiler makyajlı ve bakımlı güzel gezerken ben sıfır makyaj yüz yıkanmış halde geziyorum.
Çirkin değilim bence ama diğerlerinden çok daha sade durunca insan kendini biraz tipsiz hissediyor.
Şimdi git ders çalış diyeceksiniz zaten çalışıyorum seneye sınavım var.Bu yıl derslerim gerçekten iyiydi.Harçlıklarımı soru bankalarına yatırdım zaten.
Ama şu an ramazandayız dışarı çıkıp yemek yiyemiyorum okula gitmiyorum.Biraz makyaj malzemesi alacak param var.Sizce gratise felan gidip baksam mı bir şeylere ? Yoksa gerek yok mu ? Onun yerine matemmatik fasikülü daha mı iyi olur :KK70:
Aman ha gözünü seveyim arkadaşlarına uyup cildini mahvetme... Daha şimdiden kat kat kimyasallar sürünce 10 sene sonra ne olur o cilt öyle :oha: sen sadece cilt bakımını yap arada, yağlı ise ise çay ağacı yağı tarzı bitkisel özlü temizleme jelleri kullan hafif nemlendirir sonra cildin kuruysa ara sıra hafif nemlendirici kullan yeter cnm. O yaşta temiz yüz gibisi var mı. Ben 29 yaşımdayım hala çoğunlukla bir rimel bir eyeliner sürer çıkarım, cildim güzel ve kimyasallarla mahfedemem. Sen de millete bakma illa makyaj dersen bir rimel bir eyeliner hafif de ruj yeter, güzel temiz giyinip saçını da bakımlı olursa fıstık gibi olursun :KK66:

29 yaşındayım.. Özel günler hariç makyaj yapmam.. Makyaj yapan arkadaşlarımın suratları tamamen soluk.. Çok zarar veriyor.. Zaten makyaj yapmadıkları gün, herkes hasta mısın diye soruyor.. Gerek yok bence makyaja Vs.. Hele gözaltı kapatıcısına ihtiyacın olduğunu hiç sanmıyorum.. Normal markadan aldığın o kapatıcı ne kadar zarar verir göz altlarına.. Yüzdeki en hassas deri kısmı orası.. Doğru olduğunu düşünüyorum..

lise zamaninda ben senin gibiydim.
ne güzeldi ya makyajimi özel günlerde kullaniyorum.
hiç gerek yok makyajsiz daha mutluyum..
eşimle hep makyajsiz buluştum. beni öle sevdi:KK70:
makyajli halimi daha hoş buluyordu. ama eşim makyajsiza yana:)
daha 17 yaşindasin..
birak makyaji en önemlisi dersine çalış:)
bende göz kalem sürerdim gözüne lisedeydim ama silmeyi hiç sevmezdim çok kötü oluyor ya.:KK43:

Şeffaf rimel diye bir şey vardı ben lisedeyken, heves edip ondan sürerdik.
Hiç bir işe de yaramazdı ama sürerdik nedense ne saçma şeymiş:KK53:

X