lohusalik ve kayinvalide

myoody

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2023
15
13
30
Merhaba hanimlar,

Benim de bir derdim var ve objektif yorumlariniza ihtiyacim var. Simdiden vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim.
5 aylik hamileyim ve yurtdisinda yasiyorum. Esimle cok iyi anlasiriz ailelerimize karsi da birbirimizi iyi tutariz ve idare ederiz. O benim ailemi bilir ve idare eder ben de ayni sekilde onun ailesini idare ederim. Kayinvalidemle de cok sukur bugune kadar hic bir sorun yasamadik kendisi kayinvalidesinden cok cekmis o yuzden bana karsi hep mesafesini bilir yardimci olur burnunu hic bir seye sokmaz. Fakat simdi hamilelik hormonlarindan midir bilmiyorum garip garip dusuncelere giriyorum. Ailemle ayni sehirde yasiyoruz, kayinvalidem ise sik sik Turkiye ye gider gelir geldiginde ise buradaki akrabalarinin evinde kalir kendisi yillar once esinden ayrilmis. Kendisi daha ben hamile kalmadan dogumdan once de buraya gelip 6 ay kalacak sekilde biletini almisti. Bebek haberini ailelerimizle 1 ay once paylastik ve o gun bugundur asiri heyecanli. Torunu icin siir bile yazmis ve surekli bir seyler almak ordurmek istiyor yaptiriyor da ben de bir yandan heyecanli olmasina sevinirken bir yandan da onun bu hallerinden stres oluyorum bebege cok mu karisacak hayatimiza cok mu dahil olmaya baslayacak diye. Dogum yapinca yanimizda kalmak isteyecek biliyorum ve ben kesinlikle bizim evimizde kalmasini istemiyorum. Yaptiklari soyledikleri gozume batar mi diye korkuyorum. Ben tabii hic birsey ne kendisine ne disari belli etmiyorum, sen gonlune gore sec al anne diyorum gonderdiklerine cok guzel olmus diyorum ama icten ice bu kadar dahil olmasi beni dedigim gibi strese sokuyor.

Bir de cokca sacmasapan sosyal medyada herkesi dinleyen her videoya inanan birisi surekli kur yapar degisik seyler icer degisik ilaclar kullanir bize de kullandirtmaya calisir. Biz gormeden gizli gizli bebege bilmem ne otu ivir zivir surubu icirebilecek kapasitesi de var.
Bana surekli ne aldin ne aldin diye souryor ben de aliyorum bir seyler yavastan diyorum en son fotograf at ben de goreyim diye israr etti. Aldiklarimi gonderdim artik mecbur bu sefer bana artik bir sey alma biraz da ben alayim dedi. Bu soylemi bana asiri batti mesela ne demek alma ben ilk kez anne oluyorum sonucta hevesliyim diledigimi alirim, sen alacaksin diye ben bu kucuk mutlulugumdan neden mahrum oluyorum. Sen begendigini al anne kiyafet ziyan olmaz merak etme dedim. Tabii ki alacakonun da ilk torunu ama sen alma ben alayim nedir?

Kendi kendime bir yandan kiziyorum iyilikten anlamiyorsun kadincagiizin kotu bir niyeti yok sacmaliyorsun diye ama dedigim gibi bize cok mu karisacak bebegin yanindan ayrilmayacak mi bebege bana surekli mudahale eder mi diye endiselenmekten de kendimi alamiyorum onu boyle gordukce. Bir de okuyorum dogumda kayinvalideler degisik davranislar tutumlar icerisine giriyor bizimki de oyle olur mu? Sizce bu endiselerim yersiz mi? Bu tur durumlarla nasil basa cikabilirim ?

Ikincisi ise dogumdan sonra yuzde yuz bizimle kalmak isteyecek biliyorum. Ben yardim istemiyorum, gerek de gormuyorum gencim baska cocugum yok esimle idare edebiliriz cok rahat bir sekilde. Ne annem ne kardesim kalsin istemem kendi alanima rahatligima ihtiyac duyarim evde. Fakat arkadaslarim insanin cok yardima ihtiyaci oluyor, biri mutlaka kalmali diyor ama ben hic istemiyorum. Zaten hamilelik hormonlariyla bile yeteri kadar gerginim ufacik seyleri buyutuyorum lohusayken de iyice gicik olur muyum sizce dogumdan sonra evde biri kalmali bu kisi kayinvalide olmali mi? Sizin bu konudaki tecrubeleriniz nelerdir? Kirmadan incitmeden yardim istemedigimi nasil dile getirebilirim? Ya da yardima ihtiyac oluyor mu gercekten?
Tesekkurler!

Duzenleme : Sanirim konumda yanlis anlasilan bir kisim var. Kayinvalidemin buraya geldigi zaman kaldigi ev bizim mahllemizde. Geldigi zamanlar burada 6 ay akrabalariyla birlikte kaliyor biz de isten firsat buldukca kendisini agirliyoruz yediriyoruz iciriyoruz aramizda bir sikinti yok cok sukur. Ben sadece dogumdan sonra kendi evinde dgil ayni mahallede yasiyor olmamiza ragmen bizimle kalmak isteyecegini dusunuyorum ama lohusayken onu idare edemem diye korkuyorum. Karisir eder bir laf soyler bu tarz durumlarin onunu bastan kesmek istiyorum sadece. Normalde boyle birisi degildir ama bebekle ilgili cok hevesli olunca bebege cok karisir mi gibi endiselerim olustu. bununla ilgili dusuncelerinizi merak etmistim o kadar.

Son düzenleme:
Merhaba hanimlar,

Benim de bir derdim var ve objektif yorumlariniza ihtiyacim var. Simdiden vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim.
5 aylik hamileyim ve yurtdisinda yasiyorum. Esimle cok iyi anlasiriz ailelerimize karsi da birbirimizi iyi tutariz ve idare ederiz. O benim ailemi bilir ve idare eder ben de ayni sekilde onun ailesini idare ederim. Kayinvalidemle de cok sukur bugune kadar hic bir sorun yasamadik kendisi kayinvalidesinden cok cekmis o yuzden bana karsi hep mesafesini bilir yardimci olur burnunu hic bir seye sokmaz. Fakat simdi hamilelik hormonlarindan midir bilmiyorum garip garip dusuncelere giriyorum. Ailemle ayni sehirde yasiyoruz, kayinvalidem ise sik sik Turkiye ye gider gelir geldiginde ise buradaki akrabalarinin evinde kalir kendisi yillar once esinden ayrilmis. Kendisi daha ben hamile kalmadan dogumdan once de buraya gelip 6 ay kalacak sekilde biletini almisti. Bebek haberini ailelerimizle 1 ay once paylastik ve o gun bugundur asiri heyecanli. Torunu icin siir bile yazmis ve surekli bir seyler almak ordurmek istiyor yaptiriyor da ben de bir yandan heyecanli olmasina sevinirken bir yandan da onun bu hallerinden stres oluyorum bebege cok mu karisacak hayatimiza cok mu dahil olmaya baslayacak diye. Dogum yapinca yanimizda kalmak isteyecek biliyorum ve ben kesinlikle bizim evimizde kalmasini istemiyorum. Yaptiklari soyledikleri gozume batar mi diye korkuyorum. Ben tabii hic birsey ne kendisine ne disari belli etmiyorum, sen gonlune gore sec al anne diyorum gonderdiklerine cok guzel olmus diyorum ama icten ice bu kadar dahil olmasi beni dedigim gibi strese sokuyor.

Bir de cokca sacmasapan sosyal medyada herkesi dinleyen her videoya inanan birisi surekli kur yapar degisik seyler icer degisik ilaclar kullanir bize de kullandirtmaya calisir. Biz gormeden gizli gizli bebege bilmem ne otu ivir zivir surubu icirebilecek kapasitesi de var.
Bana surekli ne aldin ne aldin diye souryor ben de aliyorum bir seyler yavastan diyorum en son fotograf at ben de goreyim diye israr etti. Aldiklarimi gonderdim artik mecbur bu sefer bana artik bir sey alma biraz da ben alayim dedi. Bu soylemi bana asiri batti mesela ne demek alma ben ilk kez anne oluyorum sonucta hevesliyim diledigimi alirim, sen alacaksin diye ben bu kucuk mutlulugumdan neden mahrum oluyorum. Sen begendigini al anne kiyafet ziyan olmaz merak etme dedim. Tabii ki alacakonun da ilk torunu ama sen alma ben alayim nedir?

Kendi kendime bir yandan kiziyorum iyilikten anlamiyorsun kadincagiizin kotu bir niyeti yok sacmaliyorsun diye ama dedigim gibi bize cok mu karisacak bebegin yanindan ayrilmayacak mi bebege bana surekli mudahale eder mi diye endiselenmekten de kendimi alamiyorum onu boyle gordukce. Bir de okuyorum dogumda kayinvalideler degisik davranislar tutumlar icerisine giriyor bizimki de oyle olur mu? Sizce bu endiselerim yersiz mi? Bu tur durumlarla nasil basa cikabilirim ?

Ikincisi ise dogumdan sonra yuzde yuz bizimle kalmak isteyecek biliyorum. Ben yardim istemiyorum, gerek de gormuyorum gencim baska cocugum yok esimle idare edebiliriz cok rahat bir sekilde. Ne annem ne kardesim kalsin istemem kendi alanima rahatligima ihtiyac duyarim evde. Fakat arkadaslarim insanin cok yardima ihtiyaci oluyor, biri mutlaka kalmali diyor ama ben hic istemiyorum. Zaten hamilelik hormonlariyla bile yeteri kadar gerginim ufacik seyleri buyutuyorum lohusayken de iyice gicik olur muyum sizce dogumdan sonra evde biri kalmali bu kisi kayinvalide olmali mi? Sizin bu konudaki tecrubeleriniz nelerdir? Kirmadan incitmeden yardim istemedigimi nasil dile getirebilirim? Ya da yardima ihtiyac oluyor mu gercekten?
Tesekkurler!
Kadının ilk torunu sanırım?Tabi ki heveslenecek ve kendince bir şeyler alacak.Aradaki dengeyi ve mesafeyi ise siz belirleyeceksiniz ama bana gereksiz yere kuruntu ve evham yapıyor muşsunuz gibi geldi.Buradaki kayinvalide konularını biraz okuyun isterseniz,belki fikriniz değişir.Sağlıkla alın bebeğinizi kucağınıza insallah🙂.

Merhaba öncelikle sizin kayınvalidenizin torununu için yaptıklarını bana da annem yapıyor ve çok hoşuma gidiyor. Evet çocuklarımizi kendimiz buyutmeliyiz ama doğum ve sonrasında insanı bekleyen Zorlu bir süreç var bırakın gelip kalsın kendinizi toparlayinca belki daha erken bile kendi kalkıp gider lütfen bunları stres yapmak yerine durumunuz tadını çıkarın

Kadın hamileliğinize sevinmese, bir şeyler almak istemese,ilgisiz olup yine kötü olur.
Bir hormondur tutturup her şeyi kafanızda
büyütecek gibisiniz. Kötü örnekler kadar iyi örnekler de var ama siz şimdiden olumsuz düşündüğünüz için kayinvalide ne dese rahatsız olacaksınız belli ki, kendinizi ona hazirlıyorsunuz resmen. Kadıncağız gelip kalmasa keşke kendi iyiliği için. Eşinize söyleyin annesinin gelip kalmasını istemediğinizi, rahat edemeyeceğinizi çünkü her türlü sorun yaşayacaksınız, baştan olsun bir şey olacaksa.

Son düzenleme:
Bana biraz abartiyorsun gibi geldi, bırak ne almak istiyorsa alsın hediye sonuçta teşekkür eder geçersin, beğendiğini giydirirsin...aldıklarını merak etmesi de normal benim annem de foto at bakayım derdi, kv eve gelip bakardı arada bunlar güzel hevesler, kendini şimdiden doldurma sen mutsuz olursun, kv şimdiye kadar zararı dokunmamış mesafeli davranmış, şuan torun heyecanı içerisinde sen saygını bozmadan doğumdan sonra da biraz gözlemle mesafeni koru zmaanla oturur taşlar yerine

Gelecekle ilgili düşüncelerinizi evham bence. Hele gizlice bitkisel ilaç vermek filan. Onları şu an düşünmeyin. Şu anki tavırlarına gelecek olursak anneniz yapsa rahatsız olmayacağınız şeyleri toplumun yarattığı kayınvalide önyargısı yüzünden abartmayın lütfen. Kadın torunu için heyecanlanmış sadece.

Bana kötü niyetli gelmedi, ilk torun heyecanlı almak istiyor alsın, siz de alın. İkinci çocuk isterseniz ona saklarsınız küçülenleri yada ihtiyacı olana verirsiniz.

İki oğlum var, ilkinde annem 2 aya yakın kaldı, bir süre sonra kendim bakabiliyordum ihtiyaç kalmadı ama bebeği yıkama tecrübem yoktu hep annem yıkadı, annem gittikten sonra ben yıkadım. Ki benim çocuklar 4 kilo üzeri doğdu küçük değildiler. Bu arada bebek küveti ve filemiz de var ama o kadar kolay değil. İkinci çocuğumda, hep ben yıkadım tecrübeliydim. Ama oğlum gece uyanırdı, emerdi, sabaha kadar uyumazdı, altını değiştirirdim ağlamıyordu da, sütüm de var uyumak istemezdi. Ninni açardım, Kuran açardım, ilahi açardım. Sabah namazına annem kalkardı, namazdan sonra annem alırdı ben uyurdum. Annem bebek uyuyunca kahvaltı hazırlardı, ben hazır kahvaltıya kalkardım. Yeni doğum yapınca eve kapanıyorsun bir kaç ay, insan dışarı çıkmak istiyor, annem bebekle kalıyordu. Ah ah hakkını ödeyemem. Demem o ki, eğer yardımcı olacaklarsa çok ihtiyaç oluyor, evde yemek yapılması özellikle harika, bebeği bırakıp uyumak, dışarı çıkmak.

Ikincisi ise dogumdan sonra yuzde yuz bizimle kalmak isteyecek biliyorum. Ben yardim istemiyorum, gerek de gormuyorum gencim baska cocugum yok esimle idare edebiliriz cok rahat bir sekilde. Ne annem ne kardesim kalsin istemem kendi alanima rahatligima ihtiyac duyarim evde.
doğumdan sonra yine konuşalım😂

Kendi anneniz heyecanınıza bu şekilde ortak olsa hoşunuza gider mi gitmez mi genel bi yargı var bizlerde kayınvalide yazıları okuyarak bile kendinizi doldurabiliyorsunuz bu dönem herşeyden uzak durun okumayın gerçekten iyi kötü herkesin hikayesi farklı belki korktuğunuz gibi olmayacak ve siz evham yaptığınızda ve stresinizle kalacaksınız en güzel zamanlarınızın tadını çıkarın . Normal Doğum yaptım ve buna rağmen ihtıyacım oldu annelere zaten düzen oturana kadar eliniz ayağınız olurlar sonrasında herkes dağılır sonsuza dek sizinle yaşamayacaklar ,kurallarınızı belirleyin önemli olan bu belirlediğinizden tatlılıkla ifade ederseniz sizi anlayacaklarını düşünüyorum kıyafet alma dedi diye almayacak değilsiniz şakayla karışık alacağınızı söyleyip kapatın konuyu ilk zamanlar heyecanlar olur sonra sular durulur İnan’ın herkes gider evine

Merhaba öncelikle sizin kayınvalidenizin torununu için yaptıklarını bana da annem yapıyor ve çok hoşuma gidiyor. Evet çocuklarımizi kendimiz buyutmeliyiz ama doğum ve sonrasında insanı bekleyen Zorlu bir süreç var bırakın gelip kalsın kendinizi toparlayinca belki daha erken bile kendi kalkıp gider lütfen bunları stres yapmak yerine durumunuz tadını çıkarın
Haklısınız fakat insanın annesiyle kayınvalidesi bir değil. Ben annemle çok tartışsam birbirimizi üzsek bile birbirimizin canı kanıyız, tabii ki annemin de aldıkları beni mutlu eder. Kayınvalidemin de bu heyecanı dediğim gibi bir yandan güzelken bir yandan beni endişelendiriyor sadece. Yorumunuz için teşekkür ederim

Kadın hamileliğinize sevinmese, bir şeyler almak istemese,ilgisiz olup yine kötü olur.
Bir hormondur tutturup her şeyi kafanızda
büyütecek gibisiniz. Kötü örnekler kadar iyi örnekler de var ama siz şimdiden olumsuz düşündüğünüz için kayinvalide ne dese rahatsız olacaksınız belli ki, kendinizi ona hazirlıyorsunuz resmen. Kadıncağız gelip kalmasa keşke kendi iyiliği için. Eşinize söyleyin annesinin gelip kalmasını istemediğinizi, rahat edemeyeceğinizi çünkü her türlü sorun yaşayacaksınız, baştan olsun bir şey olacaksa.
Açıkçası ilgisiz olsa hiç umrumda olmaz 😁 Ben çocukken çok kontrol altında yetiştirildim o yüzden kontrol ve müdahaleye karşı çok savunmacıyım mesafemiz ne kadar uzak olursa o kadar kendimi rahat hissediyorum. Bu anlattıklarımın tabii bana bakan bir tarafı var normalde olumsuz düşünen birisi değilim aklı başındayımdır sakinimdir ama hamileliğimin başından beri duygularım kontrolden çıkmış durumda kendimi bazen sakinleştiremiyorum bunu bir şımarıklık olarak değil bir semptom olarak dile getirmiştim. Teşekkürler yorumunuz için

Abartmiyor musunuz :KK51: Kadin sadece hevesli geldi bana, kotu niyetli veya fesat bir insan degil ki. Gelmesini neden kesinlikle istemiyorsunuz? bence ayip ediyorsunuz, kadin heveslenmis sizinle ve torunuyla vakit gecirmek istiyor. Etrafta ne cadi kaynanalar var, su kadina ayip ediyorsunuz cidden.
Abartıyor muyum inanın kestiremiyorum. İnsan üç paragrafla büyük resmi çok çizemiyor tabii çok küçük bir açıdan anlatıyorum mecbur. Eşimin omzu kırıldığında ben çalıştığım için rica etmiştim anne gelip ilgilenir misin diye sağolsun gelip kalmıştı bizimle fakat eşim kendini bir hafta boyunca çalışma odasına kapatmıştı dayanamayıp 😂 kayınvalidem bütün gün mikrofonda akrabalarıyla konuşur yani o kaldığı zaman salon iptal gibi bir durum oluyor bizde ben de bunları idare edemem diye korkuyorum. Yoksa kötü birisi değil asla

Abartıyor muyum inanın kestiremiyorum. İnsan üç paragrafla büyük resmi çok çizemiyor tabii çok küçük bir açıdan anlatıyorum mecbur. Eşimin omzu kırıldığında ben çalıştığım için rica etmiştim anne gelip ilgilenir misin diye sağolsun gelip kalmıştı bizimle fakat eşim kendini bir hafta boyunca çalışma odasına kapatmıştı dayanamayıp 😂 kayınvalidem bütün gün mikrofonda akrabalarıyla konuşur yani o kaldığı zaman salon iptal gibi bir durum oluyor bizde ben de bunları idare edemem diye korkuyorum. Yoksa kötü birisi değil asla

Benim annem de tatilde deniz kenarında bütün gün abuk subuk, bağrış çağrış facebook videoları izler , kulaklık takarım bazen:olamaz: Anneannem bütün gün Müge Anlı izliyor zaten TV son seste:halay:
yaşlılar böyle bazen bağrış çağrış takılıyorlar çok da takılmazdım ben olsam. Yani yazdıklarınızdan kadın öyle fesat, berbat gibi birizlenim almadım klasik yaşlı gibi geldi. bence gelsin, hediyelerini de versin hem lohusayken uykusuz olucaksınız kadının ayptığı yardımlar aşırı makbule geçebilir önyargılı olmayın derim.

Son düzenleme:
Merhaba hanimlar,

Tesekkurler!

Eşinizle konuşun, kayınvalidenizin yaşlı olduğundan, bebekle çok yorulup, kendisinin hırpalanmasını istemediğini söyleyin. Önce bebekle çekirdek ailenizin bir düzen oturtması gerekiyor. Lohusa dönemi hassas olurum, onu da kırmak istemem, çekiniyorum vs diyebilirsiniz. Haftanın 2-3 günü kalsın diye konuşun eşinizle. Diğer günler gezer, dinlenir kayınvalide sizde sürekli görüşmemiş olursunuz. Ama siz değil eşiniz konuşsun annesiyle. Birde belli olmaz kayınvalide belli şirin, orjinal bir karakter. Size ve bebeğe çok iyi gelebilir. En azından evin neşesi olur, size az çok yardımı olur. Zaten o da bunca yıl sonra kucağına bebek alınca bir affallayacaktır.

Bebek olunca yüksek sesle konuşmaz dikkat eder, o düşünce var bence kayınvalidenizde. Fotoğrafını çekip sosyal medyada yayınlamasın onu yapabilir.

Ayyy cidden bu kayınvalideler.... Nedir bu gelip kalma merakı anlamıyorum ya gerçekten benim de derdim bu. Eşinizle açık açık konuşun. Benimki gelip senede 2-3 ay kalmak istiyordu. Eşime senede 1 kere 1,5 aydan fazla istemediğimi (yani evi yakın olsa git-gel haftada istediği kadar gelsin sıkıntı değil ama aynı evde 2-3 ay boğuluyorum kendi annem de olsa inanın rahat edemem, sonuç olarak artık ayrı aileleriz) vs söyledim. Biz de henüz çözemedik, anne sonuçta yeter bu kadar git de denmiyor. Benimki de gayet iyidir ama annemin bir sözü var 'kayınvalide melek de olsa kanadı geline batarmış' :)))) İlk torun evet o da belki hevesli evet ama cidden boğucu oluyor bazen, kendi çocuğuymuş gibi muamele etmesi can sıkar. Peki eşiniz bu kalma konusuna ne diyor?

Ozaman gelsin duruma bakarsınız ama ben kaynana kadının üstünde gözün vae durumuna karşıyım annem dese sorun yok kaynanam dedi ooooo yapmayın kendinizi doldurmayın zaten hormonlar mahvediyor insanı ne güzel işte seviyor hevesleniyo benimki görmeye gelmedi bak bir buçuk yaşında oldu oğlum. Laf sokma huzursuzluk yoksa kırgınlık çıkarmayın

X