lohusalik ve kayinvalide

Saygisizlik demek yerine o senin kayinvaliden soyle bakmak gerekir boyle dusunebilirsin boyle yardim eder boyle kalmasi gereklidir hic yardim etmese de gelip kalmali gibi yapici ve yonlendirici yorumlari bekliyorum ben elestiri ve saldirmayi degil. Gercekten bu forumu hic anlayamiyorum. Kayinvalidem kaldi soyle karisti desem niye kalmasina izin verdiniz der heerrrrrkeessss ama bu sekilde napmak gerekir diye sorunca ne saygisizliginiz kaliyor ne vicdansizliginiz. Yurtdisinda da bir iki kadin forumuna uyeyim bu kadar birbirini elestiren kucumseyen yaftalayan zanda bulunan kesin hukumler veren baska bir kadin topluluguna sahit olmadim.

Eleştiri kaldıramıyorsanız forum sitesinde işiniz ne? Siz gelmesini istediğiniz yorumları belirtin isterseniz ona göre yazalım. Eleştirileceksiniz ki oturup bi düşünün hatalarınızı farkedin. Size pembe tabloyu oturup çay içtiğiniz arkadaşınız çizer, burada amaç zaten insanlara en gerçekçi şekliyle olanı söylemek.

Kayınvalideniz için bugüne kadar sorun yaşamadık, mesafesini bilir yazan sizsiniz. Böyle bir kadının ne yapıp ne yapmayacağı az çok bellidir. Anlattıklarınızda kayınvalidenizin tek bir yanlışı yok. Rahatsız olanak bir şey illa bulmuşsunuz ama. Daha ortada olmayan şeylere kurulmuşsunuz.

Ha bu arada forumdan memnun değilseniz niye konu açıyorsunuz? Sizi zorlamadık neticede illa konu açın bizden yorum isteyin diye

Eleştiri kaldıramıyorsanız forum sitesinde işiniz ne? Siz gelmesini istediğiniz yorumları belirtin isterseniz ona göre yazalım. Eleştirileceksiniz ki oturup bi düşünün hatalarınızı farkedin. Size pembe tabloyu oturup çay içtiğiniz arkadaşınız çizer, burada amaç zaten insanlara en gerçekçi şekliyle olanı söylemek.

Kayınvalideniz için bugüne kadar sorun yaşamadık, mesafesini bilir yazan sizsiniz. Böyle bir kadının ne yapıp ne yapmayacağı az çok bellidir. Anlattıklarınızda kayınvalidenizin tek bir yanlışı yok. Rahatsız olanak bir şey illa bulmuşsunuz ama. Daha ortada olmayan şeylere kurulmuşsunuz.

Ha bu arada forumdan memnun değilseniz niye konu açıyorsunuz? Sizi zorlamadık neticede illa konu açın bizden yorum isteyin diye
Daha ikinci mesajınızda tavırlarınızı açıklardım ama onu da anlamazsınız siz şeklinde cevap vererek mi oturup düşünüp hatalarımı fark edeceğimi düşünüyorsunuz anlamadım ki😂 Yanlış buluyorsanız yanlış buldum şundan şundan ötürü dersiniz ama yok illa bir laf sokmalar bir sen onu da anlamazsın demeden içi rahat etmez sizin gibilerin

Daha ikinci mesajınızda tavırlarınızı açıklardım ama onu da anlamazsınız siz şeklinde cevap vererek mi oturup düşünüp hatalarımı fark edeceğimi düşünüyorsunuz anlamadım ki😂 Yanlış buluyorsanız yanlış buldum şundan şundan ötürü dersiniz ama yok illa bir laf sokmalar bir sen onu da anlamazsın demeden içi rahat etmez sizin gibilerin

İlk mesajımda nerelerde hata gördüğümü zaten yazmıştım siz bana tavırlarımda ne var anlamadım yazdınız. Neyini anlamadıysanız artık. Olmayan şeylere kurulmuşsunuz işte. O kadar eleştiriye kapalısınız, kendinizi o kadar haklı görüyorsunuz ki evet uzun uzun yazardım ama anlayabileceğinizi düşünmüyorum mesajımı gayet hak ettiniz. Sen onu da anlamazsın gibi bir mesaj yazmadım, yazmam tarzım değil çünkü.

İlk mesajımda nerelerde hata gördüğümü zaten yazmıştım siz bana tavırlarımda ne var anlamadım yazdınız. Neyini anlamadıysanız artık. Olmayan şeylere kurulmuşsunuz işte. O kadar eleştiriye kapalısınız, kendinizi o kadar haklı görüyorsunuz ki evet uzun uzun yazardım ama anlayabileceğinizi düşünmüyorum mesajımı gayet hak ettiniz. Sen onu da anlamazsın gibi bir mesaj yazmadım, yazmam tarzım değil çünkü.
Olmayan seylere kurulmadim. Bu tur dusuncelere kapiliyorum elimde olmadan bunlarla nasil basa cikabilirim diye sordum. Takildigim sey de sizin uslubunuz burada baska uyeler de gelip kalsin dert etmeyin yazdilar tesekkur ettim icimi ferahlattiniz dedim. Sizin gibi bir tavirla saygisiz anlayissiz gibi ifadelerde bulunmadilar.

Bazen insan elinde olmadan bu şekilde düşünebilir. Benim de ilk gebeliğim. Biz 2 aydan haber verdik. Şuan hem benim annem hemde kayınvalidem bir çaba içindeler ki sorma. Boşver sen anın keyfine bak. Belki fe hiç bir şey düşündüğün gibi olmayacak. Belki de gerçekten yardıma ihtiyacın olacak. Bu yüzden endişelenme.

Onların da hevesleri kırılmamış olur. İlerde bizde onlar gibi olacağız. Ben kayınvalide ile ilgili kötü bir şey düşünürsem kendime hep bunu hatırlatıyorum. Rabbim sağlıkla kucağınıza almayı nasip eylesin 🤲🏻

Bazen insan elinde olmadan bu şekilde düşünebilir. Benim de ilk gebeliğim. Biz 2 aydan haber verdik. Şuan hem benim annem hemde kayınvalidem bir çaba içindeler ki sorma. Boşver sen anın keyfine bak. Belki fe hiç bir şey düşündüğün gibi olmayacak. Belki de gerçekten yardıma ihtiyacın olacak. Bu yüzden endişelenme.

Onların da hevesleri kırılmamış olur. İlerde bizde onlar gibi olacağız. Ben kayınvalide ile ilgili kötü bir şey düşünürsem kendime hep bunu hatırlatıyorum. Rabbim sağlıkla kucağınıza almayı nasip eylesin 🤲🏻
Tesekkur ederim , amin :)

Olmayan seylere kurulmadim. Bu tur dusuncelere kapiliyorum elimde olmadan bunlarla nasil basa cikabilirim diye sordum. Takildigim sey de sizin uslubunuz burada baska uyeler de gelip kalsin dert etmeyin yazdilar tesekkur ettim icimi ferahlattiniz dedim. Sizin gibi bir tavirla saygisiz anlayissiz gibi ifadelerde bulunmadilar.

Ben size saygısız, anlayışsız demedim ki😅O kelimeyi yazmadığım halde siz herhangi bir saygısızlık içinde değilim yazdınız ben de kullandığınız cümle saygısızlık dedim. Olmayan şeyleri oldu sanmanız sadece kayınvalidenize özel değilmiş demek. Neyse belli ki anlaşamıyoruz, iyi forumlar size

Doğumdan sonra bebeğine tek bakan cok kadın var isteğiniz çok uç nokta birşey değil bende baktım hemde eşimde bende hiç bebek bakmamıştık. Herşeyini kendimiz yaptık banyosu sünneti göbek bağı bile dertli düştü ayrıyetten 45 günlükken ciğerlerine inen iltihaplanma dönemi cildinin hassaslığı yüzünden olan kabarmaları geçmeyen konağı hastaneden eve geçtik ve başbaşa kaldık. Annem kayınvalidem ablam kardeşim gelebilecek insanda vardı gönüllülerdide ama başedebildik zora girseydik gelin derdik. Doğurun ben sizi görcem yardıma gelen olsun diye bekliceksiniz diyenlerede benim yaptığım tercihede körü körüne inanmak olmaz şimdilik tercihim yalnız olmamız hastaneden sonra fikrim değişirse söylerim diceksiniz.
Ve gerçekten evet kayınvalidem kalcak ben istemiyorum ama diyene neden kalıyor neden koştur koştur geliyor 2 hafta sonra gel gör bebeği bu kvler neden böyle diyen büyük kısım var, kalmasını istemiyorum ve kalmıcak diyene ne demek istemiyorum diyen var. Birde yardıma gelenim yok diyene başkalarına güvenip mi cocuk yapıyorsunuz diyen kesim var. Hepsinin karşıtı var Yardım isteyen yoksa kayınvalide gelir görür gider isterse melek olsun,bu kendi annesi içinde geçerli he biri kalacaksa tercih kendi annesinden yanaysa bununda sorgulanacak yanı yok. Düşünüp kurduğunuz şeyleride düşünmeye devam edin kendinize dert etmeden çözüme odaklanın bi anda karşı karşıya kalınca hazırlıklı oluyorsunuz vereceğiniz tepki için veya karşınıza hiç böyle sorunlar cıkmazsada birşey kaybetmiş olmuyorsunuz.

Merhaba hanimlar,

Benim de bir derdim var ve objektif yorumlariniza ihtiyacim var. Simdiden vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim.
5 aylik hamileyim ve yurtdisinda yasiyorum. Esimle cok iyi anlasiriz ailelerimize karsi da birbirimizi iyi tutariz ve idare ederiz. O benim ailemi bilir ve idare eder ben de ayni sekilde onun ailesini idare ederim. Kayinvalidemle de cok sukur bugune kadar hic bir sorun yasamadik kendisi kayinvalidesinden cok cekmis o yuzden bana karsi hep mesafesini bilir yardimci olur burnunu hic bir seye sokmaz. Fakat simdi hamilelik hormonlarindan midir bilmiyorum garip garip dusuncelere giriyorum. Ailemle ayni sehirde yasiyoruz, kayinvalidem ise sik sik Turkiye ye gider gelir geldiginde ise buradaki akrabalarinin evinde kalir kendisi yillar once esinden ayrilmis. Kendisi daha ben hamile kalmadan dogumdan once de buraya gelip 6 ay kalacak sekilde biletini almisti. Bebek haberini ailelerimizle 1 ay once paylastik ve o gun bugundur asiri heyecanli. Torunu icin siir bile yazmis ve surekli bir seyler almak ordurmek istiyor yaptiriyor da ben de bir yandan heyecanli olmasina sevinirken bir yandan da onun bu hallerinden stres oluyorum bebege cok mu karisacak hayatimiza cok mu dahil olmaya baslayacak diye. Dogum yapinca yanimizda kalmak isteyecek biliyorum ve ben kesinlikle bizim evimizde kalmasini istemiyorum. Yaptiklari soyledikleri gozume batar mi diye korkuyorum. Ben tabii hic birsey ne kendisine ne disari belli etmiyorum, sen gonlune gore sec al anne diyorum gonderdiklerine cok guzel olmus diyorum ama icten ice bu kadar dahil olmasi beni dedigim gibi strese sokuyor.

Bir de cokca sacmasapan sosyal medyada herkesi dinleyen her videoya inanan birisi surekli kur yapar degisik seyler icer degisik ilaclar kullanir bize de kullandirtmaya calisir. Biz gormeden gizli gizli bebege bilmem ne otu ivir zivir surubu icirebilecek kapasitesi de var.
Bana surekli ne aldin ne aldin diye souryor ben de aliyorum bir seyler yavastan diyorum en son fotograf at ben de goreyim diye israr etti. Aldiklarimi gonderdim artik mecbur bu sefer bana artik bir sey alma biraz da ben alayim dedi. Bu soylemi bana asiri batti mesela ne demek alma ben ilk kez anne oluyorum sonucta hevesliyim diledigimi alirim, sen alacaksin diye ben bu kucuk mutlulugumdan neden mahrum oluyorum. Sen begendigini al anne kiyafet ziyan olmaz merak etme dedim. Tabii ki alacakonun da ilk torunu ama sen alma ben alayim nedir?

Kendi kendime bir yandan kiziyorum iyilikten anlamiyorsun kadincagiizin kotu bir niyeti yok sacmaliyorsun diye ama dedigim gibi bize cok mu karisacak bebegin yanindan ayrilmayacak mi bebege bana surekli mudahale eder mi diye endiselenmekten de kendimi alamiyorum onu boyle gordukce. Bir de okuyorum dogumda kayinvalideler degisik davranislar tutumlar icerisine giriyor bizimki de oyle olur mu? Sizce bu endiselerim yersiz mi? Bu tur durumlarla nasil basa cikabilirim ?

Ikincisi ise dogumdan sonra yuzde yuz bizimle kalmak isteyecek biliyorum. Ben yardim istemiyorum, gerek de gormuyorum gencim baska cocugum yok esimle idare edebiliriz cok rahat bir sekilde. Ne annem ne kardesim kalsin istemem kendi alanima rahatligima ihtiyac duyarim evde. Fakat arkadaslarim insanin cok yardima ihtiyaci oluyor, biri mutlaka kalmali diyor ama ben hic istemiyorum. Zaten hamilelik hormonlariyla bile yeteri kadar gerginim ufacik seyleri buyutuyorum lohusayken de iyice gicik olur muyum sizce dogumdan sonra evde biri kalmali bu kisi kayinvalide olmali mi? Sizin bu konudaki tecrubeleriniz nelerdir? Kirmadan incitmeden yardim istemedigimi nasil dile getirebilirim? Ya da yardima ihtiyac oluyor mu gercekten?
Tesekkurler!

Duzenleme : Sanirim konumda yanlis anlasilan bir kisim var. Kayinvalidemin buraya geldigi zaman kaldigi ev bizim mahllemizde. Geldigi zamanlar burada 6 ay akrabalariyla birlikte kaliyor biz de isten firsat buldukca kendisini agirliyoruz yediriyoruz iciriyoruz aramizda bir sikinti yok cok sukur. Ben sadece dogumdan sonra kendi evinde dgil ayni mahallede yasiyor olmamiza ragmen bizimle kalmak isteyecegini dusunuyorum ama lohusayken onu idare edemem diye korkuyorum. Karisir eder bir laf soyler bu tarz durumlarin onunu bastan kesmek istiyorum sadece. Normalde boyle birisi degildir ama bebekle ilgili cok hevesli olunca bebege cok karisir mi gibi endiselerim olustu. bununla ilgili dusuncelerinizi merak etmistim o kadar.
kayinvaliden cok kotu birine benzemiyor, klasik yasli turk kadini ama sen acemiysen, o da nasil davranacagini bilmezse sorun yasarsiniz

Ayyy cidden bu kayınvalideler.... Nedir bu gelip kalma merakı anlamıyorum ya gerçekten benim de derdim bu. Eşinizle açık açık konuşun. Benimki gelip senede 2-3 ay kalmak istiyordu. Eşime senede 1 kere 1,5 aydan fazla istemediğimi (yani evi yakın olsa git-gel haftada istediği kadar gelsin sıkıntı değil ama aynı evde 2-3 ay boğuluyorum kendi annem de olsa inanın rahat edemem, sonuç olarak artık ayrı aileleriz) vs söyledim. Biz de henüz çözemedik, anne sonuçta yeter bu kadar git de denmiyor. Benimki de gayet iyidir ama annemin bir sözü var 'kayınvalide melek de olsa kanadı geline batarmış' :)))) İlk torun evet o da belki hevesli evet ama cidden boğucu oluyor bazen, kendi çocuğuymuş gibi muamele etmesi can sıkar. Peki eşiniz bu kalma konusuna ne diyor?
Emin olki senin gelininde sana öyle söylecek

Açıkçası ilgisiz olsa hiç umrumda olmaz 😁 Ben çocukken çok kontrol altında yetiştirildim o yüzden kontrol ve müdahaleye karşı çok savunmacıyım mesafemiz ne kadar uzak olursa o kadar kendimi rahat hissediyorum. Bu anlattıklarımın tabii bana bakan bir tarafı var normalde olumsuz düşünen birisi değilim aklı başındayımdır sakinimdir ama hamileliğimin başından beri duygularım kontrolden çıkmış durumda kendimi bazen sakinleştiremiyorum bunu bir şımarıklık olarak değil bir semptom olarak dile getirmiştim. Teşekkürler yorumunuz için
Öf siz ve sizin gibiler hiç bir iyiliği haketmiyor. Üzüldüm kadına. Hormon adı altında simariklik nankörlük yapıyorsunuz. İnsanoğlu o kadar nankör ki siz canlı ornegisiniz.

Abartiyorsunuz kdin heycanli ne var bunda? Kv ile iliskiniz duzgunse bozulmaz merak etmeyin zaten normalde dikkat eden biriymis cpcuk olunca ilk heycan abartsa bile siz mudahale edersiniz anne boyle yapmayalim falan gibi. Ayrica bebek bakiminda cok yardima ihtiyaciniz olacak gunlerce uykusuzluk hicbirseye yetisememe ve tecrubesizlik herkes bu sekilde geciriyor ilk zamanlarini nekadar yardimci olsalar oladar iyi insan kafa dinlemek istiyor hava almak istiyor bebek oyle disardan gorundugu gibi herzman sevimli sempatik bisey degil nice insanlar depresyonlara giriyor dogumdan sonra kolau degil. Hormon bahanesine siginip kadina karsi kendinizi doldurmayin ayrica olmayan seyler icin ya soyle olursa ya boyle olursa bunlar bos vesvese dua edin akliniza bu dusunceler geldikce dusunmemeye calisin

Yanlis anladiniz sanirim. Gelmesi ve kalmasi ile ilgili tabii ki bir problemim yok. Cogu zaman esim degil ben davet ederim cay icelim gel yemek yiyelim gel suraya gidelim gonlunu yapmaya calisirim. Ben sadece dogumdan sonra iki-uc hafta bizimle kalmasini istemedigimi dile getirmeye calisiyordum. Suna da saskinim acikcasi bu platformda bir suru konuda lohusayken sikinti yasayan herkese niye cagirdiniz gibi yorumlar yapilirken endiseleri olan insana da dogumdan sonra gorurum sizi denmesi. Siz dediniz demiyoruma am genel yaklasim bu sekilde oluyor
valla ilk mesajınızda kesinlikle gelmesin istemiyorum diye anlaşılıyor
doğumda insana çok ihtiyaç var ne derseniz diyin
kendi anneniz gelecekse amenna
lohusa iken sıkıntı yaşayana tabii neden çağırdın denilir ama sıkıntı yaşayana
sizin yaşayıp yaşamayacağınız bile belli değil

Emin olki senin gelininde sana öyle söylecek
Emin ol ki kendime bunu söyletecek kadar düşüncesiz olup gelinimi daraltmam.. Koloni halinde yaşamaya alışmışsınız sanıyorum. Evlilik 2 kişi arasında olur ve herhangi bir mağduriyet olmadıkça (hastalık vs) kayınvalide,anne, baba vs gelip aylarca kalması anormaldir. İlla ki gelecekler gideceğiz ama ayarında. Evde karı-koca dışında (çocuklar hariç elbette) başka birinin olması aradaki ilişkiyi bile etkiliyor tecrübeyle sabit..

Ben lohusalık zamanında annenin olması gerektiğini düşünüyorum. Ben 10 gün önce doğum yaptım ,kv deme sezeryan olduğu için doğum tarihini demek için aradım. Anne doğuma gelmek isterseniz dedim aramiz 50 km tabi dedi. Annem gelmişti bir gün önce kalmayı planlıyordu neyse eve geldik sütüm.yok ve sürekli tepemde süt var.mi? Sütun geldin mi diye sordu.emzirirken önüme geldi memi tuttu ve mama verirken bi damla süt mamadan iyidir dedi. Bebek sussuz kalmıştı hastaneden çıkarken. Sürekli kendimi yetersiz hissettim. Ağladım . Annem başıma dikilmedi, sütun lafıni etmedi. En iyi kv de olsa lohusalıkta batıyor.insallah sizinki böyle yapmaz

Merhaba hanimlar,

Benim de bir derdim var ve objektif yorumlariniza ihtiyacim var. Simdiden vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim.
5 aylik hamileyim ve yurtdisinda yasiyorum. Esimle cok iyi anlasiriz ailelerimize karsi da birbirimizi iyi tutariz ve idare ederiz. O benim ailemi bilir ve idare eder ben de ayni sekilde onun ailesini idare ederim. Kayinvalidemle de cok sukur bugune kadar hic bir sorun yasamadik kendisi kayinvalidesinden cok cekmis o yuzden bana karsi hep mesafesini bilir yardimci olur burnunu hic bir seye sokmaz. Fakat simdi hamilelik hormonlarindan midir bilmiyorum garip garip dusuncelere giriyorum. Ailemle ayni sehirde yasiyoruz, kayinvalidem ise sik sik Turkiye ye gider gelir geldiginde ise buradaki akrabalarinin evinde kalir kendisi yillar once esinden ayrilmis. Kendisi daha ben hamile kalmadan dogumdan once de buraya gelip 6 ay kalacak sekilde biletini almisti. Bebek haberini ailelerimizle 1 ay once paylastik ve o gun bugundur asiri heyecanli. Torunu icin siir bile yazmis ve surekli bir seyler almak ordurmek istiyor yaptiriyor da ben de bir yandan heyecanli olmasina sevinirken bir yandan da onun bu hallerinden stres oluyorum bebege cok mu karisacak hayatimiza cok mu dahil olmaya baslayacak diye. Dogum yapinca yanimizda kalmak isteyecek biliyorum ve ben kesinlikle bizim evimizde kalmasini istemiyorum. Yaptiklari soyledikleri gozume batar mi diye korkuyorum. Ben tabii hic birsey ne kendisine ne disari belli etmiyorum, sen gonlune gore sec al anne diyorum gonderdiklerine cok guzel olmus diyorum ama icten ice bu kadar dahil olmasi beni dedigim gibi strese sokuyor.

Bir de cokca sacmasapan sosyal medyada herkesi dinleyen her videoya inanan birisi surekli kur yapar degisik seyler icer degisik ilaclar kullanir bize de kullandirtmaya calisir. Biz gormeden gizli gizli bebege bilmem ne otu ivir zivir surubu icirebilecek kapasitesi de var.
Bana surekli ne aldin ne aldin diye souryor ben de aliyorum bir seyler yavastan diyorum en son fotograf at ben de goreyim diye israr etti. Aldiklarimi gonderdim artik mecbur bu sefer bana artik bir sey alma biraz da ben alayim dedi. Bu soylemi bana asiri batti mesela ne demek alma ben ilk kez anne oluyorum sonucta hevesliyim diledigimi alirim, sen alacaksin diye ben bu kucuk mutlulugumdan neden mahrum oluyorum. Sen begendigini al anne kiyafet ziyan olmaz merak etme dedim. Tabii ki alacakonun da ilk torunu ama sen alma ben alayim nedir?

Kendi kendime bir yandan kiziyorum iyilikten anlamiyorsun kadincagiizin kotu bir niyeti yok sacmaliyorsun diye ama dedigim gibi bize cok mu karisacak bebegin yanindan ayrilmayacak mi bebege bana surekli mudahale eder mi diye endiselenmekten de kendimi alamiyorum onu boyle gordukce. Bir de okuyorum dogumda kayinvalideler degisik davranislar tutumlar icerisine giriyor bizimki de oyle olur mu? Sizce bu endiselerim yersiz mi? Bu tur durumlarla nasil basa cikabilirim ?

Ikincisi ise dogumdan sonra yuzde yuz bizimle kalmak isteyecek biliyorum. Ben yardim istemiyorum, gerek de gormuyorum gencim baska cocugum yok esimle idare edebiliriz cok rahat bir sekilde. Ne annem ne kardesim kalsin istemem kendi alanima rahatligima ihtiyac duyarim evde. Fakat arkadaslarim insanin cok yardima ihtiyaci oluyor, biri mutlaka kalmali diyor ama ben hic istemiyorum. Zaten hamilelik hormonlariyla bile yeteri kadar gerginim ufacik seyleri buyutuyorum lohusayken de iyice gicik olur muyum sizce dogumdan sonra evde biri kalmali bu kisi kayinvalide olmali mi? Sizin bu konudaki tecrubeleriniz nelerdir? Kirmadan incitmeden yardim istemedigimi nasil dile getirebilirim? Ya da yardima ihtiyac oluyor mu gercekten?
Tesekkurler!

Duzenleme : Sanirim konumda yanlis anlasilan bir kisim var. Kayinvalidemin buraya geldigi zaman kaldigi ev bizim mahllemizde. Geldigi zamanlar burada 6 ay akrabalariyla birlikte kaliyor biz de isten firsat buldukca kendisini agirliyoruz yediriyoruz iciriyoruz aramizda bir sikinti yok cok sukur. Ben sadece dogumdan sonra kendi evinde dgil ayni mahallede yasiyor olmamiza ragmen bizimle kalmak isteyecegini dusunuyorum ama lohusayken onu idare edemem diye korkuyorum. Karisir eder bir laf soyler bu tarz durumlarin onunu bastan kesmek istiyorum sadece. Normalde boyle birisi degildir ama bebekle ilgili cok hevesli olunca bebege cok karisir mi gibi endiselerim olustu. bununla ilgili dusuncelerinizi merak etmistim o kadar.
Ben kendi annemi bile rahat edemem deyip bi hafta sonra yolladim. Kopek gibi pisman oldum. Simdi biri gelse de cocugu bi saat ustumden alsa da sacimi boyayabilsem,bi kahve icebilsem veya en basiti uyuyabilsem diyorum. Sinirlarinizi cizin ve ne konuda yardim istediginizle ilgili net olun. O zaman karisamaz ama yardimi olur inanin. Ya esiniz isteyken ayni evin icinde bir ses bile o kadar iyi oluyormus ki:KK43: tum gun bebekle muhatap olacaginiz icin kafayi yemenize ramak kalacak. Benden soylemesi. Net olun ve kaynanadan faydalanin:) benimki yasli. Ilk basta sadece kucaginda otururken uyutuyordu o bile bana oyle iyi geliyordu ki. Dus alabiliyordum dus:KK43: emzirme terlemesi yuzunden les gibi oluyo insan. Gecen annem geldi sabah uyaninca cocugu ona kitleyip esimle guzel guzel kahvalti ettik. Bunlar lazim olacak. 6 aylik bi anneden nacizane tavsiyeler. Ben hem kendi anneme hem kayinvalideme net oldum. Benim cocugum ben doktor tavsiye ve gozetiminde buyutuyorum dert etmeyin siz torun sevin tadini cikarin deyip kapatiyordum konuyu bisey demek isterlerse.

Kv zaten ben cektim sana karismam imajini vermis , bence bisiler almasida cok tatli .gelince belki ilk gunler size iyilik sun diye kalmak isteyenibilir ama ben uzun uzaduya kalacagini sanmiyorum.velev mi kaldi esinizie soylersiniz ben cok duygusalim anneni kirmak istemem hamilelik bormonlari uzerimde sen usulunce konus dersiniz olur biter .bence evham yapiyorsunuz .

Canim öyle biz bakarız olmuyor. Sütunün gelmesi lazım, sürekli temiz zıbın, yemek vs biri mutlaka en az 10 gün de olsa kalsın. İnan sen isteyeceksin daha fazla kalmalarını. Yeni doğan bakarsın sabaha kadar uyumaz. Süt için uyuman lazım vs vs.

Kv dünyanın en iyi kvde de olsa anne varsa ben annenin kalmasini daha uygun buluyorum.

Kv iyi biri, kıymetini bil. benimki dahil ne bencil, ne korkunç insanlar var şükredin. Benimki biz 5 gün hiç uyumamisken aramayip, foto çektirmek için kardeşine misafir giderken eşek kadar kızıyla bize de uğramaya kalkismisti. Kek, börek yapmamıza gerek yokmuş!!!! Tabi gelme dedik, yorgunuz dedik diye kıyameti koparmisti. Şimdi hiç giremiyor evimden :)

Onun dışında halledilir ama bu bitkisel ilaç işi önemli. Sakın sakın ya. Yenidoğan bebek iyice tembihleyin, anne sütü dışında su bile verilmiyor.

Benimde kayınvalidem çok iyi bir insan ama benzer tedirginlikleri bende hamileyken sizin gibi yaşamıştım. Şimdi oğlum 10 aylık, çok şükür hala kayınvalidem ile aramız iyi. Bende sizin gibi yalnız bakmak istiyordum, 18 günlükken aileleri eve gönderdim, o günden beri 9 aylığa kadar kendim baktım geçen ay bakıcımız başladı :) artık işe döneceğim. ilk 1 hafta annem kaldı 2. Hafta kayınvalidem kaldı, sonra herkesi evine gönderdik ama dedik ki gündüzleri iki güne bir gelin torununuzu görün ve bize yemek getirin, onlar da sağolsun kabul etti arada uğradılar ben hiç mutfağa girmedim ama yatılıda kimse kalmadı. Biz bu tarz iletişimleri hep eşimle kendi aramızda yapıp ailelerimize deklere etme şeklinde ilerlettik. Bilmiyorum siz ne düşünürsünüz. Benim şahsi düşüncem bebeğin sakin olup olmaması da evdeki sakin iklim ile alakalı o nedenle çekirdek aile yapısını korumaya özen gösterdim. Sütün varlığı bol bol bebek ile temas eden ve dinlenmeye vakit bulabilen anne ile alakalı. Oğlum çok şükür sakin bir bebek, 1,5 aylıktan beri bütün gece uyuyor 2 defa yatarken emziriyorum uykusuna devam ediyor. Bebeğinizi bol bol kucaklayıp ilk aylardan güvenli bağlanma için adımlar atabilirseniz ağladığında susturması daha kolay olur kendiniz bakabilirsiniz. Bana bunu eve gelen emzirme danışmanı söylemişti. Ben slinge bağlıyordum oğlumu sabah erkenden, akşama kadar sanki hala hamileymişim gibi üzerimde duruyordu. Herkes sürekli kucağa alıştı diye baskı yapıyordu bana emzirme danışmanı bırak kucağında kalsın ilerde çok rahat edip bana teşekkür edeceksin demişti. Öyle de oldu, bize güvenen kolay sakinleşen bir bebeğim var. Bence ilk dönemlerde anne ve baba dışında başkalarıyla fazla temas yenidoğanlar için ekstra uyarıcı oluyor. Şimdiden tebrik ederim :)

Merhaba hanimlar,

Tesekkurler!

6 ay çok uzun bir süre evet. Ama onun dışında ilgilenip heyecanlanması benim hoşuma gider açıkçası. Kimisi torunu hiç önemsemez sevgi de göstermez en azından böyle biri değil. Tabi abartıya kaçtığı durumlarda kibarca müdehale edersiniz. Almak istediğini istediği zaman alsın sizde alın bunlar küçük takıntılar bana göre. Siz ihtiyaç duymuyorsunuz anlıyorum kimi kadın kendi başına hamileliği atlatabilir. Ama kuzenimde aksine çok ağlamıştı kendi annesi ve eşinin annesi hiç gelmedi diye. Onlarda hiç gitmemiş :KK70: Eşi bile '' bende aileme hakkımı helal etmiyorum '' diyordu çünkü erken doğum yaptı kuzenim aynı şehirde değiller ama 3.5 saat uzaklıktalar. İkisi de çok zorlandı ben gitsemde bir annenin yerini tutamıyordum. Bana değil ailesine nazı geçer diye düşünüyor ister istemez. Ama 6 ay kalmasına da gerek yok bence. Belli bir süre sonra da bunalır insan. Oda tabi sık gelemeyeceğinden ve yeni doğacağı için daha çok vakit geçirmek istiyordur. Bu durumu eşinizle konuşun bence. En azından süreyi kısaltma konusunda :)

Son düzenleme:
X