Lütfen fikrinizi esirgemeyin…

Kendini şimdiden çok belli etmiş,bir antlaşma imzalatmadığı kalmış.Biz herşey yarı yarıya ortaktı, tüm masrafları ikiye böldük sadece TV yi kayinpederim kendisi almıştı.O yüzden sen bunu aldın almadın konusu hiç geçmedi arada.Masallah herşeyi örfe adete uygun istiyor ama altına gelince bende istiyorum diyor.Biz eşime bı saat almıştık, altın kolye filan takmam dedi onun yerine babam yatırımlık bilezik yaptı mesela bana.Şartpi koşullu evlilikler hem huzursuz ediyor hemde şüphe ettiriyor insana,umarım hayırlı kararlara varırsınız

Ben Mersinliyim biz de böyle bütün akrablarimda yada aile dostlarimda filan gördüklerim,bag-bahce vs çeyiz olarak veren de var .
Şaşırdım açıkçası. Biz karadenizde sadece mutfak ve nevresim yatak örtüsü gibi şeylerle beraber yatak odası takımını alırız. Gerisi erkek tarafına ait

Şaşırdım açıkçası. Biz karadenizde sadece mutfak ve nevresim yatak örtüsü gibi şeylerle beraber yatak odası takımını alırız. Gerisi erkek tarafına ait

Beyaz eşyaların tümü, halı, perde, yatak odası ve mutfak eşyaları kız tarafına aittir egenin bazı illerinde ama erkek tarafı da dolu dolu altın yapar kalan eşyalarla beraber. Tamamen bu adete göre evlenen arkadaşlarımın içinde en az altını olanın bile 10 tane bileziği var kalın olanlardan.

Konu sahibinin nişanlısı çok çakal, işine gelince gelenek, işine gelmeyince görmeyek 😒

Diğer eşyaları kim alacak peki?
Bunların birbirini seven, değer veren, birbirine güvenen iki insan arasında lafının olacağını da düşünmüyorum açıkçası. Aileler ne kadar yardımcı olacaksa olur, gerisini bizz hallederiz diyebimeniz lazim karşılıklı olarak. Ablaniza alınana kadar lafının edilmesi çirkin bence.

Her şey ağlayarak oldu demişsiniz, ağlamaya devam edeceksiniz belli ki. Yarı yolsa bırakmayıp ağlamaya devam.

Adam memur sanırım siz de memursunuz. Neden herşeyi kendimiz yapalım diye çıkmadınız yola? Şuan böyle ince hesaplar yapıyorsa evlendikten sonra da aldıklarını kafanıza kakabilir 🤷🏻‍♀️ ya da işte düğünde altın az oldu sizinkiler bişey takmadı bile diyebilir 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ hiçbir zaman çaresiz bir durum yoktur zararın neresinden dönseniz kârdasınız unutmayın

1 hafta sonra nikahım var. İnanın ne yapacağımı bilemiyorum… fakat ablaları bile onunla bir konuyu konuşmadan önce azarlanmaktan korkuyor. Ama ona ayrılarak kötülük de yapmak istemiyorum. Normalde sevgiliyken asla üçün beşin fiyatını yapan biri değildi. Ama şimdi evlenmek kolay değil masraf cok… ben bu yönden rahatım açıkçası. Ama o evini ve arabasını yeni almıs o yüzden de yüklenmek istemedim… Ailesine kendinize ne yakıştırıyorsanız alın dedik sırf ev taksidi ödedikleri icin. aldığımız gelinliğin borcunu dahi ilerde o ve ben ödeyeceğiz. Ben daha ne yapabilirim bilmiyorum. Millet 7 bilezik istemiş dediğimde onların hepsi sahtedir artık öyle bir ekonomi yok diyor?
Anlamadım???

Devam ederek kendinize mi kötülük yapmak istiyorsunuz?

1 hafta sonra nikahım var. İnanın ne yapacağımı bilemiyorum… fakat ablaları bile onunla bir konuyu konuşmadan önce azarlanmaktan korkuyor. Ama ona ayrılarak kötülük de yapmak istemiyorum. Normalde sevgiliyken asla üçün beşin fiyatını yapan biri değildi. Ama şimdi evlenmek kolay değil masraf cok… ben bu yönden rahatım açıkçası. Ama o evini ve arabasını yeni almıs o yüzden de yüklenmek istemedim… Ailesine kendinize ne yakıştırıyorsanız alın dedik sırf ev taksidi ödedikleri icin. aldığımız gelinliğin borcunu dahi ilerde o ve ben ödeyeceğiz. Ben daha ne yapabilirim bilmiyorum. Millet 7 bilezik istemiş dediğimde onların hepsi sahtedir artık öyle bir ekonomi yok diyor?

Aldığınız eşyaları siz ödeyeceksiniz ama aileniz de gelenekten olanları alacak.
Olur mu böyle şey ya.
Ya hepsini çocuklar alsın yada aileler tam bölüşsün
Ayrıca ona niye kötülük yapacaksınız?
Abla lafının bile konuşmaktan çekindiği, bu kadar hesapçı bile boşanmak mı şimdiden ayrılmak mı?
Kendinize olan iyiliği düşünün ilk.

Bizde genelde mutfak ve yatak odasini falan kadın alır gerisi erkek tarafında olur. He biz eşimle öyle yapmadık sadece düğünü falan erkek tarafı yaptı mobilyaları eşimle biz aldık çalışıp biz ikimiz ödedik kimse kimseyle de tartismak zorunda kalmadı 😊
Ama sizin balık baştan kokmuş gerçekten, hayatınızı mahvetmeyin kendinizi kullandirmayin, bunlar git gide size baya şeyleri kitlicekler gibi görünüyor.

Kızlar merhaba…
Anlatacağım ve canımı sıkan konu sözlümle alakalı.
Sözlüm memur ve biz şark görevine gideceğimizden her şeyimizi sıkıştırmak zorunda kaldık… ilk başlardan beri düğün istemediğimi ve olsa bile yemekli, modern bir tören tarzında bir şey istediğimi söyledim. Bunun en temel sebebi oyun havalarını sevmiyor oluşum açıkçası hiçbir şeyi başıma geleceği şekilde hayal etmemiştim. Sözlüm durumlarının bu tarz bir şeye yetemeyeceğini ve annesinin de bir oğlu olduğundan bu tarz bir arzusu olduğunu söyledi ve ben de kabul ettim… Anneme dahi arayıp sormadan salonu tuttular ama konumuz bu değil. Herhangi bir altın talebim olmadı, hos istemeye kalktıysam bile kendisi bana “sen istersen benim de isteme hakkım doğar, o halde ben de şunu istiyorum” diyerek beni vazgeçirmeye çalıştı bunda başarılı da oldu. Biz aramızda yatak odasını, halı ve perdeyi ve bir tane beyaz eşyayı benim alacağım konusunda biraz konuşup belirlemiştik. Ama ben kendisine de söylemiştim benim açıkçası bu tarz konularda pek bilgim yok bunların aileler arasında konuşulup anlaşılacağını belirtmiştim. Bugün annemle konuştuğumda sadece yatak odasının halı ve perdelerinin bizim alacağımızı söyledi bunu da ben sözlüme ilettim. Fakat o bana bunları senin alman gerekiyor, benim ablam evlenirken tüm perdeleri halıları, yatak odasını ve bir oturma grubunu ona biz aldık, hatta sen bana halı ve perdeleri sizin alacağınızı söylemiştin dedi. Ben zaten söylediğimi kabul ettim fakat yanlış biliyormuşum dememe rağmen bu konuda ısrarını sürdürüyor. Bende en sonunda üçün beşin lafını yapmam tamam alırım deyip geçtim. Annemi aradım, sözlümün annesini arayıp bu konuyu konuşacaklarını söyledi. Tüm bu ciddiyet sürecine girdiğimden beri büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum ve maddi konulardan dolayı asla mutlu olamıyorum. Kendisi her şey yolunda olduğu zamanlarda “aileler ellerinden geleni yapsın geri kalanını biz halletmeye çalışırız” diyen bir insan ve perde, halı konusunda benim gibi tamam, hesabını yapmam alırız diyememesi ve her maddi konuda bu şekilde karakterinden uzak, sanki o değilmiş gibi davranmasına dayanamıyorum, bir dediği diğerini tutmuyor kısacası.
Şu güne kadar ne alacaksak sürekli ağlayıp da oldu hepsi. Onu yarı yolda bırakmak istemiyorum ama zamanında babaannemin bizim adımıza bazı şeyleri yapıp yapmayacağından emin olmadığımı söylediğimde “kendine güvenmiyorsa neden sözlenin diye tutturdu” deyişini de unutamıyorum.
Kısacası hiçbir şey hayal ettiğim gibi olmuyor ve her maddi konu söz konusu olunca karşı taraftan dolayı o kadar üzülüyorum ki mutsuzum da. Ben nasıl hesabını yapmıyorsam aynı şekilde bir karşılık bekliyorum ama olmuyor, böyle olunca ben de hesabını yapmak durumunda kalıyorum cünkü sindiremiyorum… ona kalsa yemek odasını da ben alırım. İşler ciddiye binmeden önce ondan cok emindim, bu süreçle birlikte beni her şeyden soğuttu.
Senin yerinde olsam assslaaaaa evlenmem bu kişiyle. Hayır durumunuz olmasa ne yapacak. Biz evlenirken de eşimin annesi yatak odasını kız tarafi alır dedi. Bende kız tarafı erkek tarafı diye bişey yok kimin gücü neye yetiyorsa onu alır ben sizden 20 bilezikte isteyebilirdim ama gücün neye yetiyorsa onu yap kendi cocuguna takiyormussun gibi yap dedim diyince sustu. eşime ben kendi ailemin gücünün yetecegi eşyaları belirttim bunun dışında alamazlar dedim. Siz alacaksınız da demiyorm zamanla evlendikten sonrada alabiliriz diyip şart kosmadim. Ne bu pazarlık yani dangalaga bak ablası evlenirken almismistaaa. Bu evlenince ablam şöyleydi anam böyleydi diye seni yer bitirir bak yol yakınken dön

X