Mehir

Arkadaslar imam nikahi sirasinda mehir olarak damattan ne istenilmeli sizce?
Bence oturun konuşun.Erkek ne ödemek ister ödeyebilir.Ve sizin beklentiniz nedir ?
İslam hukukunda nafaka yok çünkü.Yarin bosandiginizda mehir kadının hakkı yani kendini gecindirebilecek para olması lazım.
Kimi hocalar yüksek tutun diyor.Kimisi erkeği zorlamayın diyor.

Eğer ki ben zaten bosandigimda nafaka talep ederim diyorsanız.Mehir olarak bir bilezik isteyebilirsiniz.Yok talep etmem mehir diyorsanız erkeğin maddi durumuna göre ister 5 10 bilezik hatta ev bile isteyebilirsiniz.
Bunu 10 20 sene sonrada alabilirsiniz.

Ben imam nikahı kıydırmadım ama bir şey de istemeyecektim. Size kalmış eşiniz hassassa ne istiyorsanız söyleyin de hassas değilse zaten yerine getirmeyecektir.

Ben imam nikahı kıydırmadım ama bir şey de istemeyecektim. Size kalmış eşiniz hassassa ne istiyorsanız söyleyin de hassas değilse zaten yerine getirmeyecektir.
Imam nikahi kiydirmadiysaniz birbirinize namahremsiniz hanimefendi tuhafmis neyse hassas cok sukur

Eşimin amcası kıydı nikahımızı. Ben bişey istemeyecektim zaten çok da bilgim yoktu o zamanlar bu konuda. 100 tane ata lira yazıyorum, uygun mu dedi ikimiz de okeyledik. 😀 Evliliğin 7. Yılındayım eşim mehir borcunu bitirdi helalliğini aldı. Adamın içine dert olmuştu bitirene kadar. 😀

Eşimin amcası kıydı nikahımızı. Ben bişey istemeyecektim zaten çok da bilgim yoktu o zamanlar bu konuda. 100 tane ata lira yazıyorum, uygun mu dedi ikimiz de okeyledik. 😀 Evliliğin 7. Yılındayım eşim mehir borcunu bitirdi helalliğini aldı. Adamın içine dert olmuştu bitirene kadar. 😀
Hahaha onden vermis verecegini oda iyiymis 😀 ata lira iyi ama

Aslına bakarsanız nikahın duyurulması en büyük şarttır. Biz de düğün yaptık yani duyurduk dinen de geçerli bu durum namahrem değiliz :)
Imam nikahi sarttir dugunun duyurulmasi degil dinen bu sekilde aslinda yinede bilemiyorum

Imam nikahi sarttir dugunun duyurulmasi degil dinen bu sekilde aslinda yinede bilemiyorum

İslamiyette imam nikahı diye bir şey yok aslında. Nikah akdi mevzusunun ilanı söz konusu, arkadaş yanlış bişey söylememiş. Nikahlanmak şart kuranı kerimde geçen şey bu. Ve bunu duyurmak gerekiyor.

İslamiyette imam nikahı diye bir şey yok aslında. Nikah akdi mevzusunun ilanı söz konusu, arkadaş yanlış bişey söylememiş. Nikahlanmak şart kuranı kerimde geçen şey bu. Ve bunu duyurmak gerekiyor.
Ya ben oyle biliyorum yanlista biliyo olabilirim

mehir dediğimiz şey boşanma ve ölüm sonrası kadının kendini geçindirmesi gereken miktar ve evlilik içinde verilir. ama bizim medeni kanunumuz olduğu için bizim ona ihtiyacımız yok ayrıca çoğumuz meslek sahibiyiz olabiliriz de. bu yüzden abartı bir şeylere gerek yok. yani 2 bilezik mehir de olması gereken mehir değil. sembolik oluyor. 2 bilezik dediğimiz şey 40 Gram olsa boşanma ölüm sonrası kaç ay geçindirecek sanki benim annem zamanında 1 kilo altın istemiş ve babam evlilik içinde yapmış ona ev alarak. ben de evleneceğim ve istemeyi düşünmüyorum. dini nikahı kadın bozamaz talak hakkını isteyebiliriz ayrıca belirtilmesi gereken bir şey. benim bi arkadaşım da bir öğrenciye burs ver demişti. çünkü medeni kanunla evliliğimiz korunuyor

Adet yerini bulsun diye 10 gram altın demiştim. Hoca da emin misin diye sormuştu, emindim hala da öyle. Yani karşı tarafı ekonomik açıdan zora sokmayacak bi şey istenebilir bence. Sizin ekonomik özgürlüğünüz varsa adet terini bulsun diye cüzi bi şey istenebilir. Bunlar şahsi düşüncelerim, kimileri için çok çok önemli bir konu bu

Konusu açılmışken bende sorayım 50 gram evlilik sürecinde 300 gramda boşanırsak diye şarta bağlayabiliyor muyum bilgisi olan cevap verirse sevinirimm

X