Metformin (glukofaj, glifor, glukofen) kullanımı ne zaman gereklidir?

Arkadaslar, PKO lu olup, saglikli hamilelik geciren kimse yok mu?? Birileri iyi birseyler yazsin.. Korkuyorum..

Arkadaslar, PKO lu olup, saglikli hamilelik geciren kimse yok mu?? Birileri iyi birseyler yazsin.. Korkuyorum..
canim merhaba sana diger topigede mesaj atmistim dedigim gibi pkoluyum bende ama aklina kötü seyleri getirme iyi bir doktor bulup muhakka gerekli ilaclari kullanmaya bak ins hic bisey olmadan bebegini kucaklarsin

canim merhaba sana diger topigede mesaj atmistim dedigim gibi pkoluyum bende ama aklina kötü seyleri getirme iyi bir doktor bulup muhakka gerekli ilaclari kullanmaya bak ins hic bisey olmadan bebegini kucaklarsin

Tesekkur ederim canimm.. Cok iyisin. Icimi rahatlattin

Merhaba hanımlar. ben 20 yaşındayım ve ilk defa 15 yaşında adet gördüm onda da ilk adetim 1 aya yakın sürdü daha sonra jasmine içtim ve o gün bugündür hiç adet görmedim. polikistik over sendromum var ama inanın bana adetim 3-5 ay gecikse ben yine gam yemicem ben 2 sene ilaç içmeyeyim 2 sene adet görmüyorum. adet gördüğünüzde şişkinlik hissedersiniz kötü hissedenler olur rahat hissedemezler falan ,inanın ben bunlara hasretim. yani 9 ayda bir adet olsam yine gam yemicem psikolojileri bozuluyor insanların ama bide şöyle düşünün ben kadın gibi hissedemiyorum kendimi eksik hissediyorum. Gögsümde kitle oluşuyor 3 kez kitle aldırdım o yüzden doğum kontrol hapları veremiyorlar 2 haftadır glukofaj içiyorum sizce işe yarar mı. lütfen yardım edebilecek birileri varsa inanılmaz kötü hissediyorum ya da doğal yollardan halletmenin bi çaresini bilen varsa. lütfen yazın bana

Selamlar bende pcos var gizli şeker var doktor diaformin verdi onu kullanıyorum 10 gün oldu 1 kilo verdim diyette yapıyorum ama adet olmadım geçen ay 9 unda olmuştum bu ay olmadım çok şişkinlik var .. adetin 3. günü diane35 başla dedi doktor ama kilo aldırıyor diye başlamak istemiyrum ona sanırım yasmin alacağım..

Kızlar suda eriyen metfull vermişti doktorum ama midem bulanıyor içerken ve saatlerce kokusu gitmiyor...Kocaman bir kutu aldım çabuk bitmezki ilacı değiştireyim ya...:KK43:(( bu ilacı kullanıpta benimle aynı sıkıntıyı yaşayan varmı?

26 yaşındayım, 5 yıllık evliyim, kızlar başta hiç istemedik çocuk , hatta korktuk. şimdi istiyoruz 9 aydır doğum kontrol hapını bıraktık ama düzenli çalışmadık, zaten 4 ay iş nedeniyle ayrı kaldık, 2 haftada bir görüşebiliyorduk o zaman tutturmamız mümkün değildi zaten, ama son 5 aydır uğraştık olmadı. doktora kontrole gittim dediki sen de pko var, ultrasonda tabak gibi çıktı zaten hepsi ben bile gördüm ekranda, yumurtalar tam olgulaşmadan atılıyormuş. zaten son adetim bir hafta erken oldu.
Genç kızken her şey normaldi ne adet sancısı çekerdim ne düzensizlik vardı, evlendik eşim korunmak istemedi ben d.k. hapı kullandım şimdi bırakınca bir baktık düzensizlik var 25-35 aralığında ama yine de düzensiz, bir de bu süre zarfında azar azar kilo almaz mıyım 57 den 84 leri gördüm şimdi 81 im. 75 kilo olunca bir de o yıl oruç tutarken feci baş ağrım olmaya başlamıştı bir diyabet merkezine gittim sen de hipoglisemi (insülin direnci) var dediler. perhizle uzun süre 75 de kaldım ama kilo veremedim asla 75 kabus olmuştu ki yavaş yavaş 80 i en son 84 ü gördüm. eşimle ayrı kaldığımız o 4 ayda acayip spor yaptım günde 2 saat , bir de kahvaltı her sabah (normalde yapamam uyurum) ama sadece 4 kilo verebildim.
şimdi pko teşhisi kondu doktor adetliyken yapmam için bir dizi hormaon testi verdi ama insülin direnci ile pko birbiriyle ilişkili dedi 10 kilo ver dedi ama işte ben zaten kilo veremiyorum acaba testleri beklesem mi yoksa hemen gulikofaj alıp içsem mi kilo vermeye yardımcı oluyormuş bir keresinde bir dahiliye uzmanı vermişti bana ama bulantı yapıyor diye yarım bırakmıştım.

geçen gün saba tümerde bi doktor bu ilacın zayıflamada kullanıldığını söylemişti, doğrumudur acaba ? evli falan değilim amacım çocuğumun olmasıda değil ama adet düzensizliği ve fazla kilo var , sizce kullanmalımıyım bu ilacı arkadaşlar?

geçen gün saba tümerde bi doktor bu ilacın zayıflamada kullanıldığını söylemişti, doğrumudur acaba ? evli falan değilim amacım çocuğumun olmasıda değil ama adet düzensizliği ve fazla kilo var , sizce kullanmalımıyım bu ilacı arkadaşlar?

Merhaba,ukalalık etmek için değil ama dinlersen bir önerim olur sana arkadaşım,Şöyleki:bu ilacı 7 yıldan beri kullanan bir insan olarak evet hemde çok zayıflatıyor cevabını sana veririm ancak sen bu ilacı kullanmak için rabbim vermesin şeker hastası değilsin sadece zayııflama aracı olarak görüyorsan eğer spor yapmanı öneririm.eğer bu ilacı kullanırsan hiç düşündünmü pankreasın nasıl etkileneceğini yada insülin seviyenin ne olacağını?kafadan işler yapmayın önce bir DOKTOR a görünün daha sonra onlar karar versin olurmu lütfen.az sonra sana vereceğim rep te sadece ve sadece dikkatini çekmek için olacaktır soruna bayıldığımdan değil :) ben zaten 52 kiloydum yani hap kadar bir hatunken şimdi kibrit çöpüne döndüm dikkatli ol tatlım:KK34: sevgilerimle..

Kızlar suda eriyen metfull vermişti doktorum ama midem bulanıyor içerken ve saatlerce kokusu gitmiyor...Kocaman bir kutu aldım çabuk bitmezki ilacı değiştireyim ya...:KK43:(( bu ilacı kullanıpta benimle aynı sıkıntıyı yaşayan varmı?
bende aynı ilacı kullanıyorum 10 günü geçti bulantı oluyor ama şimdi geçti

glifor 850 mg ilacını adetin 2. günü başlasak ne olur?Veya herhangi başlama zamanı var mıdır?Hamile kalabilmek için kullanacağım. Acil cevap bilgisi olanlar yardım.

arkadaslar bende pcosluyum yaklasık9 yıldır diane 35 kullandım kullanmayınca adet olmuyorum.bırakalı 5 ay oldu ve simdi tarlusal kullanıyorum.evlenmeyi düsünüyorum ve sözlüm hemen cocuk istiyor.bende sorun yasamak istemiyorum cok korkuyorum cünkü 2.evliliğim. sorun yasamak istemiyorum.kilo sorunum yok.organlarımdada sorun yok sadece adet görmüyorum tüylenme var.ilacı kullanınca adet oluyorum.vücudumu hamilekalmak için hazırlamak istiyorum ne yapmam gerek yardım edin lütfen :KK43:

kızlar bende aksamları 1 tane glifor 1000 mg içiyorum baslayalı 5 gün oldu.zayıfım ama adet olamıyorum kendi kendime pcos var adet söktürücü içyom.ve tüylenme.hayıt içtim prolaktinimi yükseltti.bıraktım sogan kürü yapıcam bu ay insallah.

merhaba kızlar. 18 yaşındayım pcos bende de var maalesef. yaklaşık bir ay önce doktora gittim ve bana glukofen verdi. 28 gündür bu hapı kullanıyorum. hapı kullanmaya başladıktan 5 gün sonra regl oldum ve tam 28 günde olmuş oldum :). yani sanıyorum ki adetim düzene girdi ama sivilcelere hiçbir faydası olmuyor. yüzümde kırmızı kırmızı sivilceler var oysa doktora sivilcelere de faydası olacak mı bu hapın, dermatoloğa gitmeme gerek var mı dediğimde hayır gerek yok bu haplar geçirecek dedi. ben gerçekten kendimle çok barışık bi insandım ama bu hastalık yüzünden paranoyak oldum çıktım. hala da halime şükrediyorum ama şu hani çok bilmiş gereksiz insanlar vardır ya işte onlar canımı çok sıkıyor. mesela dün bize misafirliğe gelen kadınlardan biri kızım sen çok ayçekirdeği yeme bak sivilcelerin çok kötü olmuş dedi. gel de moralini bozma işte :) diyeceğim o ki sizce erken mi davranıyorum biraz daha mı sabretmeliyim dermatoloğa gitmek için, sizce faydası olacak mı bu hapın, faydasını gören var mı? bir de iğneli epilasyona başlayacağım arkadaşlar sivilceler engel olur dimi? :KK43:

Son düzenleme:
Evet benimde ilk bebeğim 3 yalına geldikten sonra tekrar bebeğim olsun istedim fakat 5 ay uğraştık olmadı.sonrasında adanada özgür kayaselçuk var ki mükemmel bir doktordur.ona gittim ve bana polikistik over olmuşsun dedi ve aşırı kilo almıştım ilk dogumumda 79 kiloya çıkmış 9 kilo almıştım bu hastalıktan sonra 85 kiloya çıktım sonrasında glukofen kullandım ve bir ay sonra hamile kaldım inanılacak gibi deil ama doguma hidrken 79 kiloydum dogumdan sonra 70 e kadar düştüm yani bebek sahibi olunabiliyo umutsuzluga kapılmayın kızlar.

Bende pcosluyum. Bu ay adetim çok gecikti tarlusal aldım daha olmadım tabi test yaptım negatif çıkmıştı. Dr.umu değiştirdim. Bana metformin önerdi. Ancak bende kilo artışı yada tüylenme yok sadece adet düzensizliği var. Bir de prolaktin biraz yüksek çıktığı için başka bir ilaç başlatacağız dedi ama bakacağım artık. Bindik bir alamete hayır olur inşallah

X