Mide bulantısı, dışkılama isteği ile baş dönmesi, fenalaşma hissi yaşıyorum, hep mutsuz hissediyorum kendimi bunları yaşayan var mı?

simasl35

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Mart 2024
8
4
38
Merhaba, 3. Doğumumu yaptıktan sonra yaklaşık 9 aydır dışkılama isteği ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı hissi yaşıyorum. Aniden atak gibi geliyor, önce başım bir tuhaf oluyor kaynar su dökülmüş gibi, sonra içim tuhaf oluyor bayılacak gibi oluyorum. Sonra 5-10 sn içinde ya gaz, ya dışkı baskısı hissediyorum. Yaparsam eğer geçici rahatlıyorum. Ama sonra 10 dk içinde yeniden başlıyor. Bağırsaklarım yatışmadan yani dışkılama hissi ortadan kalkmadan da geçmiyor. Yakın zamanda bu belirtilere bir de mide yanması, mide ağrısı eklendi. Üstüne de mide bulantım çok arttı. Bunu yaşarken hiçbir şey yiyemiyorum. Yediklerime dikkat ediyorum. Süt ürünlerini kestim. Gluten sınırlı alıyorum. Probiyotik kullanıyorum. Bir sürü tahlil tetkik yapıldı hepsi temiz çıktı. Gastro doktoru endoskopi kolonoskopi yapalım diyor korkuyorum :KK43: bir de çarpıntı, sık nefes alma vs de aralarda oluyor. Kendimi bu atakları yaşarken çok mutsuz hissediyorum. Hiçbir şey yapmak istemiyorum. İçim patlayacak gibi oluyor beynim bulanıklaşıyor çok kötü durumdaymışım gibi hissediyorum. İşin içinde anksiyete sıkıntısı da var ama emzirdiğim için ilaç kullanmak istemiyorum. 2 tane daha büyük evladım var ev işleri vs hiçbir şeye yetişemiyorum. Ne yapacağım ben nolur yaşayan var mı böyle benim gibi bir yol gösterin Allah rızası için :KK43:

Merhaba. Tamamen anksiyete atakları yaşıyorsunuz.psikiyatriye gorunmelisiniz
Anksiyete de işin içinde biliyorum ama bu kadar problemin sadece antidepresan içerek geçeceğine emin değilim. Farklı bir hastalık çıkacak diye düşünüyorum. Bu beni daha çok korkutuyor kısır bir döngüde dönüp duruyorum :KK43: benzer şikayet yaşayıp psikiyatri ile çözüm bulamamış bir sürü de hikaye okudum. Keşke çözümü bu olsa dediğiniz gibi hiçbir şey bulamazsam gideceğim tabi mecbur.

Merhaba işlere yetişemiyorum demişsiniz
Tamamen bu yetişememe duygusundan olduğunu düşündüm çünkü bende de aynı şey var
Bendeki de ev işi değil, akademik hayat, doktora tezi, makaleler vs vs hiçbirine yetişemediğimi düşünüyorum ve sizinle benzer belirtiler yaşıyorum. Sanırım öncelikle kendimize değer vermemiz ve yeterli olduğumuzu hissetmemiz gerekiyor.

Merhaba işlere yetişemiyorum demişsiniz
Tamamen bu yetişememe duygusundan olduğunu düşündüm çünkü bende de aynı şey var
Bendeki de ev işi değil, akademik hayat, doktora tezi, makaleler vs vs hiçbirine yetişemediğimi düşünüyorum ve sizinle benzer belirtiler yaşıyorum. Sanırım öncelikle kendimize değer vermemiz ve yeterli olduğumuzu hissetmemiz gerekiyor.
Mesela nasıl belirtiler? Bende aniden geliyor ani bir fenalaşma baş dönmesi oluyor. Bunun arkasından ama mutlaka gaz ya da dışkılama isteğinin olması normal mi? Tamamen anksiyete kaynaklı mı yani bu durum gerçekten dayanılır gibi değil

Bendede aynıları oluyor ara ara . Hatta sanki tansiyonum yukseldı gıbı hıssedıyorum başımdada basınc ve arkasına fenalaşma hissi ile tuv hıssı oluyosuyor
Tuv gıdıyorum bıraz rahatlıyorum .
Sonra hemen kendımı kusturuyorum oyle gecıyor🥹
Sankı o an kusmasam fenalık gecırcem yada tansıyonum fırlıyacak gıbı hıssedıyorum

Mesela bıkac saat once oldu hamurısı yemıstım
Birden tansıyonum cıktı dıyorum basımda yanlarda arkada basınc agrı . Tansıyonumu olcuyorum normal yada 12/8 o bana yuksek oluyor aslında
Tuv hıssı
Ama gıdıyorum bısey yok
Dısarı cıkalım dedım cocuklara caktırmıyorum bıraz yuruduk geldık yok gecmedı
En son eve geldık az once kendı kendımı kusturdum rahatladım

Benımkıde anksıyete ve panık atak suan ılac kullanıyorum eskısıne gore cok ıyıyım
Ama arada yıne yokluyor ıste

Onceden bu durumlarda panık olur bu sefer carpıntı fılan tutrdı acıle kosardım
Sımdı bıraz bekleyınce sakın kalabılıyorum

Mesela nasıl belirtiler? Bende aniden geliyor ani bir fenalaşma baş dönmesi oluyor. Bunun arkasından ama mutlaka gaz ya da dışkılama isteğinin olması normal mi? Tamamen anksiyete kaynaklı mı yani bu durum gerçekten dayanılır gibi değil

Bana da aniden geliyor içim sıkılıyor nefesim sıkışıyor. Bazen çarpıntı soğuk terleme. Hiçbi yere sığamıyormuşum gibi, koşsam sanki rahatlayacağım ama kolumu kaldıracak dermanım yokmuş gibi. Sonra mideme veya karnıma sancı geliyor. Gaz veya dışkılama olursa anlık rahatlama geliyor ama devamında sancı devam ediyor. Ben doktora gittim daha önce. Önce çölyaktan şüphelenildi sonra birkaç farklı hastalık daha. Hepsine bakıldı hiçbiri çıkmayınca irratable bağırsak sendromu olduğu söylendi. Çok stresli üzüntülü zamanlarda geliyor uzun süre devam ediyor. Ama çok stresim yoksa birden bire ortadan kayboluyor.

Tamamen normal. Eskiden panik atak hastasıydım her atak krizinden sonra mutlaka dışkılama isteği gelirdi. Hala daha çok stres yaşasam olay esnasında bağırsakşarım çalışır. Tamamen psikolojik vucudun verdiği bi tepki

Gerçekten psikolojik olmasını bile tercih edeceğim. Sürekli aynı şeyleri yaşamaktan çok yoruldum çünkü. Hep farklı birşey varmış gibi hissediyorum hangi doktora gitsem diye düşünüp duruyorum :KK43: emzirdiğim için psikiyatrik ilaç kullanamıyorum. Rhodiola diye bir bitkisel takviye verdi Eczacı. Emzirirken kullanılır mı emin değilim ama onu içiyorum, biraz daha iyi gibiyim sanki. Atak sıklıkları azaldı ama geldi mi de fena geliyor namuzsuz. Bir de fonksiyonel tıp doktoru önerdiler ona gideceğim. Bitkisel takviyeler fln. Buradan güncelleme yaparım inşallah iyi gelir 🌸

Gerçekten psikolojik olmasını bile tercih edeceğim. Sürekli aynı şeyleri yaşamaktan çok yoruldum çünkü. Hep farklı birşey varmış gibi hissediyorum hangi doktora gitsem diye düşünüp duruyorum :KK43: emzirdiğim için psikiyatrik ilaç kullanamıyorum. Rhodiola diye bir bitkisel takviye verdi Eczacı. Emzirirken kullanılır mı emin değilim ama onu içiyorum, biraz daha iyi gibiyim sanki. Atak sıklıkları azaldı ama geldi mi de fena geliyor namuzsuz. Bir de fonksiyonel tıp doktoru önerdiler ona gideceğim. Bitkisel takviyeler fln. Buradan güncelleme yaparım inşallah iyi gelir 🌸
Emzirirken kullanılan psikiyatrik ilaçlar var aslında. Vakit kaybetmeden psikiyatriye gidin. Anksiyete bu nerde görsem tanırım. Allah şifa versin hepimize

Merhaba arkadaşım ben de varım 🤚 ben de kendimi bu konuda tek sanırdım .. hep eşime diyorum yahu her insan tuvalet ihtiyacı gelince bunları yaşamaz ben de bi tuhaflık var diye , yalnız olmadığımı bilmek bir nebze teselli etti:) öncelikle başımda gözümde bi dengesizlik dönme vs yaşıyorum ben peşine mide bulantısı çift görme vs soğuk terleme korku sonrasında bi bağırsak hareketliliği…. İnanın bunla yaşamak çok zor varsa tavsiye ben de alırım

6 ay önce doğum yapmış biri olarak aynı şikayetleri yaşıyorum, yalnız değilsiniz. Felaket düzeyde anksiyetem tetiklenmiş durumda. Hastalık hastalığım var kontrol edemiyorum kendimi.:KK43:

Biraz bu konuda araştırma yaptım, bende boyun düzleşmesi de var. Teknik olarak çok bilgim yok sağlıkçı değilim ama boyundan bağırsaklara uzanan vagus siniri varmış. Bu sinirin aktif olmaması ya da belki de gerilmesi ile bilmiyorum bilen biri yönlendirebilir, baş dönmesi ile bağırsakların etkilendiği şeklinde yazılan araştırmalar var. Bu siniri aktif eden de doğru diyafram nefesiymiş. Biraz nefes terapisi de çalıştım, bana iyi geldi. Özellikle atak geldiğinde daha düzenli ve güzel nefes almaya çalışıyorum. Anksiyete için de iyi geliyor bence. Bütün vücudun birbiri ile koordineli sorun çıkarması sanırım bizim gibi seçili insanlara denk geliyor :)
Son 2-3 gündür adet öncesi dönemdeyim stres ve gerginliğim arttı, şikayetlerim de arttı ve ataklar sıklaştı. 3 gün içinde daha normalleşmeyi umuyorum 🙏 bir de d vit, b12 vit, demir, probiyotik takviyeleri de almaya başladım.

Asıl şunu söylemeyi unutmuşum, bizim yaşadığımız bu problemlerin candida mantarı çoğalması ile de ilişkisi olabilirmiş. Basit bir tükürük testi var sabah yapılan ben yaptığımda pozitif çıktı:KK43: burada beslenme alışkanlığını düzeltmek gerekiyor o yüzden aslında takviyelere başladım, süt ve ürünlerini azalttım. Şekeri minimuma çektim. Gluteni sıfırlayamadım henüz ama gözle görülür şekilde iyi geldi. Birbirini tetikleyen şeyler bunlar bence, illa bu dönemlerde sağlıklı beslenmek, şekeri azaltmak vs de iyi gelmiş olabilir. Biraz araştırın derim. Hem stresi azaltmak, hem sağlıklı beslenmek vs kendimizi hatırlamamız ve iyi bakmamız lazım vücudumuz bağırıyor artık.

X