Migren ve ağrısı hakkında her şey...Paylaşalım...

ay çok geçmiş olsun canım. Ben doktora gitmedim ama benimde başım ağırınca gözlerim görmüyor, bazen beynimden kurşun yemiş gibi yerimden fırlıyorum acaba bendedemi var yaa... Bu ağrı her olduğunda apranax alıyorum o bir süre sonra geçiriyor...

Migrenin genel özellikleri
*Ağrı orta şiddetli/çok şiddetlidir, zonklayıcı tiptedir
*Tek taraflıdır.
*Fonofobi=Sese duyarlılık, Fotofobi=Işığa duyarlılık vardır.
*Günlük fiziksel aktiviteler ile ağrı şiddetlenir
*Bulantı,kusma söz konusudur.
*Ataklar 30dk'dan birkaç saate kadar sürebilir.

Bu özelliklerden yola çıkarak az çok tahminde bulunabilirsin; ancak en kısa zamanda bir nöroloğa gitmeni, durumuna bir teşhis koydurmanı tavsiye ederim. Normal bir başağrısından öte bir durum olabilir...a.s.

Bu arada migrende kullanılan ilaçlar sadece ağrı kesiciler değildir. Migren olayının kaynağı beyin damarlarındaki genişlemedir, migrende çoğunlukla reçetelenen ilaçlar bu damarları daraltmaya yöneliktir. (normal zamanda, migreni olmayanlarında kullandığı ağrı kesicileri demiyorum, sadece migren teşhisinde kullanılan ilaçları söylüyorum) Bilgin olsun canım...

Son düzenleme:
canım öncelikle geçmiş olsun, bende migren hastasıyım ve 15 yıldır çekiyorum bu illeti. arkadaşlarında dedikleri gibi yiyeceklerime ve strese dikkat ederek kriz sürelerini uzatmaya çalışıyorum az da olsa faydası var. geçen aylarda yurt dışından bir haber dikkatimi çekmişti, migrenin kesin tedavisi bulundu diye. bildiği kadarıyla malesef türkiyede uygulanmaya başlanmamış henüz. tedavi şöyle; kulak arkası, göz-kaş-burun birleşimindeki nokta ve kulak yanında saçların başladığı bölgeye lazerle müdahale ediliyor buradaki damarlarda bulunan sinirler alınıyor böylelikle migrendeki acı hissini alıyorlar. İnşallah tez zamanda türkiyede de uygulanmaya başlarda bizde rahatlarız.

Migreni tetikleyen gıdalar
250 gıdayı inceleyip migreni tetikleyen gıdaları belirlediler.
Türkiye Nörolojik Bilimler Vakfı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Ertaş, Türkiye olarak dünyada ilk kez yaptıkları bir çalışmayla 250 gıdayı incelediklerini ve migreni tetikleyen gıdaları belirlediklerini söyledi.

Ertaş, çalışmanın sonuçlarıyla ilgili şunları anlattı:

"Örneğin peynir, deniz ürünleri ve baklagillerin insanlarda baş ağrısını tetiklediğini bulduk. Tabi insandan insana bu durum değişiyor. Kimi insanın inek sütü içtiğinde, kimi insanın, tuz yediğinde migreni tetikleniyor. Bunu tespit edebilmek için artık gıda testi uyguluyoruz. Bu testle kişinin gıdalara olan duyarlılığını buluyoruz ve o yiyeceklerden kişiyi uzak tutuyoruz. Migren ağrısı başlamaya yakın kişide tatlı yeme isteği doğurur ve kişi çikolata ya da diğer tatlı türlerinden yer. Birkaç saat sonra ise başı ağrımaya başlar. Bu da sanki çikolata, tatlı, migreni tetikliyormuş izlenimi yaratır. Oysa bu doğru değil."

alıntıdır.

Migrenin başlamasına sebep olabilen başlıca faktörler;
Stres
Hormonal Değişiklikler: Migrenli kadınların büyük bir kısmında ataklar adet döneminde sıklaşır ve şiddetleri artar. Bazı kadınlarda ise migren krizleri sadece adet dönemlerinde olur.
Beslenme ve Bazı İlaçlar: Çeşitli yiyecekler (eski peynir, çerez, çikolata, tütsülenmiş ya da salamura balık/et), içecekler (kırmızı şarap gibi), çeşitli katkı maddeleri içeren yiyecekler (Sodyum nitrit; sosis, salam, işlenmiş etler. Monosodyum glutamat; çin yemekleri ve birçok restoran yemekleri. Aspartam; sakızlar, diyet içecekler. Tiramin; eski peynir, bakla, salamura edilmiş veya işlenmiş yiyecekler), çeşitli ilaçlar (doğum kontrol hapı gibi) ağrıyı tetikleyebilir.
Uyku: Fazla uyku ve uykusuzluk migren krizini başlatabilir.
İklim Değişiklikleri: Bazı migren hastaları iklim ve hava değişikliklerinden etkilenebilirler.
Kokular: Bazı ağır kokular migreni provoke edebilir, bu durumlardan kaçınılmalıdır.

Bu da başka bir alıntıdır. Gıda konusunda biraz farklı ifadeler (çikolata konusunda) yer alıyor, ama ben bu 2 haberi de sizle paylaşmak istedim.

Bu arada;

*Eczanelerde migrenin hemen başlangıcında uygulayabileceğin migren bantları var, ama sen çok şiddetli bir ağrıdan bahsediyorsun işe yaramayabilir.

*Bir de hiçbir tedaviye yanıt vermeyen migrene cerrahi yöntemle de çözüm getirilebiliyor, bu ameliyatı olmanın kriterleri nelerdir, hangi koşullarda ve yaş aralığında uygundur, onu bilemiyorum ama bu yöntem de mevcut, bu konuda istersen beyin cerrahına danış.

Ayrıca sana bir sorum olacak canım:
Nöroloğa gittin mi? Sana belli bir ilaç reçetelendi mi?O işe yaramıyorsa tekrar başvurdun mu?

Çok geçmiş olsuna.s.

tşk edioruma.s.nöroloğa henüz gitmedim..3 yıldır çekiorum bu ağrıyı..bi gün yine aynı şekilde oldu..önce gözlerde tuhaflıklar 15 dk sonra şiddetli baş ağrısı anneme dayanamıorum bi dr a götürün dedim..sağlık ocağına götürdüler tansiyonum mu düştü acaba die..dr a anlattım büyük ihtimalle migren dedi..ama gerekli tetkikleri yapmadan bu teşhis ne kadar doğrudur bilmiyorum..o zaman bi ağrı kesici yazmıştı..pek işe yaradığını söyleyemem..int.ten araştırdım büyük ihtimalle migrendir..çünkü adet dönemlerinin öncesi ya da sonrası olan bi ağrı bendeki de..sanırım en kısa zamanda bi nöroloğa görünmek en mantıklısı:eek:

canım öncelikle geçmiş olsun, bende migren hastasıyım ve 15 yıldır çekiyorum bu illeti. arkadaşlarında dedikleri gibi yiyeceklerime ve strese dikkat ederek kriz sürelerini uzatmaya çalışıyorum az da olsa faydası var. geçen aylarda yurt dışından bir haber dikkatimi çekmişti, migrenin kesin tedavisi bulundu diye. bildiği kadarıyla malesef türkiyede uygulanmaya başlanmamış henüz. tedavi şöyle; kulak arkası, göz-kaş-burun birleşimindeki nokta ve kulak yanında saçların başladığı bölgeye lazerle müdahale ediliyor buradaki damarlarda bulunan sinirler alınıyor böylelikle migrendeki acı hissini alıyorlar. İnşallah tez zamanda türkiyede de uygulanmaya başlarda bizde rahatlarız.

tşk ediorum size de geçmiş olsuna.s.umarım türkiyede de uygulanır..ben de derslerime veririm kendimisenağlama

ölüm istemek zulum istemektir canım, lütfen şükret
düşün migren değil de çok başka hastalıgın olsaydı?
Allah korusun sakat olsaydın hiç bi işini tek başına göremiyo olsaydın o zaman ne hissederdin?
ben de migren hastasiyim
öyle ki su son zamanlarda adet sancımla beraber yakalıyo hep beni
tek basına adet sancısı bile bayilma raddesine getiriyoken ikisine birlikte katlanmak zorundayım arti ilaç da kullanamıyorum kolay kolay bünyem kabul etmiyo
ama buna da şükür, elim kolum tutuyo başka bi problemim yok
ayrıca butun bu cekilen acilar günahlarımızdan da arinmamizi saglıyomuş

tedavisi konusunda kesin bir teknolojik gelişme söz konusu değil
fakat akupunkturun buyuk olcude migreni tedavi ettigini soyluyorlar
sayet imkanın varsa dene derim. kaydirigubbakcemile5

çok doğru söylüosunuz..şükrretmek lazım tabiki.ama o ağrı esnasında gözüm hiçbşeyi görmüo çıldırcaak gibi oluorum..allah herkesin yardımcısı olsun..

geçmiş olsun canım
biliyorum çok zor miğrenle yaşamak

genede şükür etmek lazım
çok şükür bu halimize.

Henüz 18 yaşındayım.Migren hastasıyım.15 yaşından beri bu ağrıyı çekiyorum.Duyanlar bu yaşta ne migreni diyorlar.Bu ağrı beni öldürüyor.Bazen kafamı duvarlara vuruyorum.Derslerim aksıyor.Ne yapacağımı şaşırdım.ölene kadar bu sancıyı çekecek miyim ben.Bu lanet olası hastalığın bi çaresi yok mu? hele o ağrıdan önce gözlerimin önünde oluşan çizgilerden nefret ediorum..senağlamabu konuda bilgisi olan herkesden yardım istiorum:KK43:
Bu yazıyı okuyunca inan ilk öncelikle isyan etmene üzüldüm.
Haklısın sıkıntılar kolay değildir güzelim .Migren zor gerçekten yaşayan anlar ama yinede neler var hayatta.
Henüz çok gençsin sabırlı olman lazım,başka türlü çok zor bir hastalığında olabilirdi.
Gençliğine sığınarak önce bunları belirtmek istedim,umarım kırmamışımdır.
Öncelikle yapman gereken bir uzmana giderek gereken teşhisin konulup,ilaçlarını kullanmandır.Henüz senin teşhisin konmamış
,BenİM lise yıllarımda başlamıştı hala devam ediyor.Öğrencilik hayatımda olsun çalışma hayatımda olsun özel hayatta olsun çok zorlamıştır beni.Yinede Allah beterinden esirgesin diyorum
Migrenin yaşı yoktur.Genetik oluyor genelde,benim anneannemde var.
Üstelik kızım 10 yaşında ,2 yıldır çocuk migreni var.Onun adına üzülüyorum tabiki.
Geçmiş olsun , bir an önce bir nörologa görünmeni öneriyorum.
Sevgiler....

arkadaşım öncelikle geçmiş olsun ama migren demansız dert değil artık bende çok çektim ama sonra bir nörologun yazdığı ilaçlar iyi geldi 6 senedir rahatım hayatımda migren yok başla bir arkadaşımada bir agrı uzmanı yardımcı oldu geçti şimdi dr anestezistler yani bunlar tıp okumuş ve anestezi konusunda uzmanlaşmış kimseler ya ağrı merkezleri açıyorlar yada tek başına muayne hane açıyorlar bunu netten araştırbilirsiniz ve gerçekten migreni geri döniş ihtimali bırakmadan hayatınızdan çıkarıyorlar bence doktora gitmeyi düşünün çünkü migrenle hayat gerçekten zor hepinize geçmiş olsun

geçmiş olsun canım.sanırım bende geleceğin migren hastası adaylarından biri olabilirim.bu yaşıma kadar baş ağrısı nedir bilmezdim ama son bir haftadır çok şiddetli olmasada hemen hemen hergün başım ağrır oldu bide genetik olabiliyomuş sanırım migren netten araştırmıştım.annemde de var migren.inşallah bende olmam ya çok zor gerçekten o ağrı annemden biliyorum

Bu yazıyı okuyunca inan ilk öncelikle isyan etmene üzüldüm.
Haklısın sıkıntılar kolay değildir güzelim .Migren zor gerçekten yaşayan anlar ama yinede neler var hayatta.
Henüz çok gençsin sabırlı olman lazım,başka türlü çok zor bir hastalığında olabilirdi.
Gençliğine sığınarak önce bunları belirtmek istedim,umarım kırmamışımdır.
Öncelikle yapman gereken bir uzmana giderek gereken teşhisin konulup,ilaçlarını kullanmandır.Henüz senin teşhisin konmamış
,BenİM lise yıllarımda başlamıştı hala devam ediyor.Öğrencilik hayatımda olsun çalışma hayatımda olsun özel hayatta olsun çok zorlamıştır beni.Yinede Allah beterinden esirgesin diyorum
Migrenin yaşı yoktur.Genetik oluyor genelde,benim anneannemde var.
Üstelik kızım 10 yaşında ,2 yıldır çocuk migreni var.Onun adına üzülüyorum tabiki.
Geçmiş olsun , bir an önce bir nörologa görünmeni öneriyorum.
Sevgiler....

ne demek tabiki kırılmadıma.s.çok haklısınız..

tşk edioruma.s.nöroloğa henüz gitmedim..3 yıldır çekiorum bu ağrıyı..bi gün yine aynı şekilde oldu..önce gözlerde tuhaflıklar 15 dk sonra şiddetli baş ağrısı anneme dayanamıorum bi dr a götürün dedim..sağlık ocağına götürdüler tansiyonum mu düştü acaba die..dr a anlattım büyük ihtimalle migren dedi..ama gerekli tetkikleri yapmadan bu teşhis ne kadar doğrudur bilmiyorum..o zaman bi ağrı kesici yazmıştı..pek işe yaradığını söyleyemem..int.ten araştırdım büyük ihtimalle migrendir..çünkü adet dönemlerinin öncesi ya da sonrası olan bi ağrı bendeki de..sanırım en kısa zamanda bi nöroloğa görünmek en mantıklısı:eek:

ah canım benim .aynı dert bende de var gitmediğim yer kalmadı çapa tıp fakültesinden tut nerelere gitmedim adet öncesi ve sonrası olan birşey .çaresini bulamadım migren de deniliyor,damar kasılması da.allahım sana ve bütün hastalara şifa versin .isyan etme allah daha büyük dert verir.:teselli:

Gecmis olsun canim,
bol su icmen ise yariya bilir, ve tabiiki kesinlikle sigara icme.

Akupunkturun kesinlikle ise yaradigini biliyorum, yaptiripda kurtulan arkadaslar var.
Tavsiye ederim 10 seans yetiyor heralde.

Migren ağrısı çeken arkadaşlara biberiye çayını öneriyorum, aktardan biberiye alın sabah akşam birer bardak biberiye çayı için, zamanla ağrıların azaldığını farkedeceksiniz, bende de migren var 1 aydır rahatım ALLAHA şükür.

lütfen birazdaha düşünceli ol canım senın hastalığından daha kotu hastalıklar var ben kanser uzerine olan bı arastırma hastanesınde calısıyorum ınan 7 aylık çocuktan tut 70 yasına kadar bır suru kanserli hasta var kucuk yasta ne ameliyatlar oluyolar ne ilaçlar alıyolar sükret lütfen

Aramızda doktor falan var mı bilmiyorum ama yinede sormak istiyorum..
Yaklaşık 2 haftadır annemin başı ağrıyor.Daha öncede sık sık agrırdı ama 2 haftadır hiç geçmedi.Tatildeyken başladı,2 kez acile kaldırdık doktora sikayetini söyledi migren olabilir dedi,bir igne yaptı yolladı. hava değişimindendir belki dedik ama tatilden döneli 10 gün oldu hala aynı..Bazen başının tümü agrıyor bazende sadece sol kısmı..Mide bulantısı oluyor..Birde geçenlerde 2-3gün bogazı agrıdı..Bir olay olmuştu tatildeyken,ona sinirlendi,stres yaptı aniden girdi baş ağrısı.o gün bu gündür geçmedi.Bazen agrısı diniyor biraz ama sinirlendigi zaman hemen şiddetleniyor.Tansiyon ilacı kullanıyor.suan tansiyonu normal ama bazen düşedebiliyor.Halsizligi oluyor.49 yaşında.. Işıklı ve sesli ortamda imkanı yok uyuyamaz..bunları söylüyorum migren belirtilerinde gördüm o yüzden..biraz internetten arastırdım migren olabilir ama baska korktugum baska birşeyde çıktı karsıma.O yüzden emin olmak,içimi rahatlatmak istiyorum,bilgisi olan varsa bu konuda yazsın birşeyler lütfen.. Doktora gidelim diyorum gitmiyor.Sürekli gittigi doktoru var 1 ay izin almıs,Ekimde iş başı yapıcakmıs annemde Ekim'i bekliyor..Bende böyle kendi kendimi yiyorum :çok üzgünüm:

geçmiş olsun canım annene acil şifalar diliyorum.bence doktora gitmelisiniz fazla geciktirmeyin.migren olabilir benim annemde de migren var belirli dönemlerde başı ağrır ve birkaç gün geçmez.mide bulantısı da yapıyor bazen ağrı şiddetli olduğu için.bence teşhis konulması için doktora gitmeniz şart hem içiniz rahatlamış olur.

Çok sağol canım...işte dr olayı yazdıgım gibi illede o dr'a gidicek,sanki başka dr yok gibi..o tanıdıkmıs özel ilgileniyormus,haklı tabii de ama bu şekilde içim içimi yiyor...Sizin annenizde de mide bulantısı oluyor demek,annemin tüm belirtileri migrene uyuyor ama su bogaz agrısı kafamı karıstıran,işin içine o girdi mi başka birşey cıkıyor ortaya..beni korkutan o...
çok tsk ederim,sizin annenize de cok cok gecmiş olsun...

Migrende ağrı tek taraflıdır, zonklama şeklindedir, orta şiddetli veya çok şiddetlidir, fiziksel aktivite ile artar, ışığa ve ses duyarlılık vardır, bulantı-kusma görülebilir. Bu belirtiler sana bir fikir verse de en doğrusu uzmana gitmektir.
Bence bir algoloji merkezine gitmeli annen...
Aklına kötü şeyler getirme şimdiden; çünkü ağrı çok geniş bir konudur, tek bir yere odaklanma canım...

yaklaşık 7-8 senedir migrenim var feci boyutlarda
anlattıkların migrene benziyor mide bulantısı ışığa ve sese aşırı tepki en kısa zamanda bi nöroloji uzmanına gösterin anneni canım bunlar normal olmayan boyutta ağrılar en azından tanısı konulup bi ilaçla daha rahat atlatabilir ağrılarını
Allah acil şifalar versin canıma.s.

X