Mikrosefali

Çocuk gelişimi açısından 4 ay çok uzun bir süre. Bence hızlı bir şekilde mr cektirmeniz gerek bir şekilde dışarıda yaptırın hazirana kdr nasıl bekleyeceksiniz
Dil gelişimi ekran ile orantılı olabilir yada yaşıtları ile ne kdr bir arada kaldığı ile ilgili
Size net bilgi verecek olan mr, oda 4 ay sonra çocuk icin geç bir tarih.
Çocuk nöroloji profa sordum Medicalpark çekiyormuş çektireyim mi Akdeniz çok geçe verdi dedim çektir dedi haftaya cumaya randevu aldım medikalparktan.

Eşiniz ve sizin kafanız nasıl? Büyük mü küçük mü? Mesela benimkilerin de kafası büyüktü. Çocuk doktorumuz genetik sizlerin de büyük bence demişti. Ek bir şey yapmadık şükür bir şey de çıkmadı zaten. Benim bildiğim persentilin dışına çıkarsa sorun. Zaten persentil içerisinde bu durumda. İstanbula gelme imkanınız varsa gelip burada baktırmanızı tavsiye ederim.
Komut almıyor diyorsunuz peki ekran hiç verdiniz mi? Gelişimi ondan geri olabilir mi acaba?
Eşimin kafası kocaman benim kafam 53 cm. Zaten %3 persantil çok sınırda dedi doktorlar ondan telaş yaptık. İstanbul’a maalesef gelemem. Ekran verdim ben Almanya’da tek olduğumdan iş yaparken ekran mecbur verdim. Son 1 haftadır 0 ekran. Hiç izlemiyor.

Merhaba biz normalde Almanya’da yaşıyoruz kızımın çocuk doktoru şu zamana kadar Almanya’da kafa ölçümünü 2 kere yaptı ve bir problemden bahsetmemişti. Bıngıldağının ne zaman kapandığını da söylememişti. Kızımın kulağında sıvı biriktiği için Türkiye’ye geldik kbbye muayene olması için. Çocuk doktoruna da bir gösterelim dedik. Çocuk doktoru 45.5 cm ölçtü çok küçük %3-%10 persantil arası kafası çocuk nörolojisi görsün dedi. Çocuk nörolojisine götürdük profa özel muayenehanesine. Kafası küçük dedi çocuk genetik, çocuk metabolizma ve çocuk psikiyatrisi görsün dedi. Anestezili MR çektirin dedi. Hepsi için Akdeniz Üniversitesi hastanesinden randevu aldık. MR için hazirana randevu verdiler. Metabolizmaya bugün götürdük kan ve idrar verdik. Yarın genetikte muayene olacak. Ben hamileyken nipt testi yaptırmıştım. 80 tane genetik hastalığa zaten bakılmıştı. Genetikte napacaklar bilmiyorum. Psikiyatriye haftaya gideceğiz. Kızım şimdi kulaktaki sıvı için antibiyotik kullanıyor. Doktor kulaktaki sıvı sorununu acilen çözün dedi. Gerekirse sıvıyı küçük bir operasyon ile alacaklar. Ama bu mikrosefali durumu aşırı sinirlerimi bozuyor psikoloji falan kalmadı. Kızım 22 aylık asla komut almıyor 4-5 kelime (baba dede mama gel gitti bir) başka bir şey söylemiyor. İşaret etmiyor. Bay bay yapar alkış yapar bir derken parmakla 1 yapar. Şekilleri küpe sokar eline kalem boya alıp boyar kitap getirir oku der gibi kitap okutur. Elimden tutar merdiven iner çıkar. Yüksek bir yerden bir şey alacak mesela sandalyeyi oraya iter üstüne çıkar alır. Kapı açar kapatır. Işıkları açar. Bilmiyorum bizi baya bi korkuttular.
Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun . Herşeyden önce anne ve baba olarak sizin daha pozitif olmanız gerekiyor bu durumlarda üzüntüye moral çöküşüne yer vermeyin. Miniğinizin en çok ihtiyacı olan şey sizsiniz.Doktorlar herzaman en kötüsünü düşünür bunu tecrübe edindik anne baba olarak biz.Her Bebeğin gelişimi kendine özgüdür çevremizde hep şu bunu yapıyor sizinki yapmıyormu diye hep karşılaştırmalara maruz kaliyoruz. Bu ekran vs. Hiç alakası yok kesinlikle bebeğe özgü birşey her bebek farklidir.Çocuk Endokrinoloji lazım olursa istanbulda önerebileceğim bir drmuz var . Çok geçmiş olsun hayirli akşamlar

Geçmiş olsun ama

Merhaba geçmiş olsun. Benim anlamadığım minyon bir çocuk olamaz mı yani kimilerinin de kafası çok kocaman oluyor özellikle erkek çocuklarında koca kafalı falan diye severiz hatta. Sizin kızınız da hiç başka sorun yokken tek kafası biraz küçük diye mi bu kadar ortalığı alevlendirdi doktorlar ? Nift testi zaten yaptırıp tüm genetik hastalıklara baktırmışsınızda. Siz görünüşe kendiniz baktığınız da kafası anormal derecede ufak mi duruyor peki ? Kimi çocuk minyon olur kimisi kaba saba etli butlu kimisi cidden koca kafalı kimisine de kaşık suratlı minnak yüzlü vs vs deriz yani öyle olamaz mı
Aslında konu sadece kafa küçüklüğü değil neredeyse 4-5 kelime konuşması ve komut almaması. Hepsi birleşince sorun oluyor sanırım doktorlar için.

Merhaba benim oğlumunda kafası küçüktü genetik dediler birde tıp fakültesi aşırı araştırıyo sürekli biyerlere yönlendirirler sizi mr I çok geç tarihe vermişler ücretli oluyo orda öne çekiyorlar diye biliyorum bi sorun isterseniz yada özele yaptırın
Anestezili mrda ücretle öne alınmıyormuş. Medicalparktan mr için randevu aldım.

Sizin kafa yapınız da önemli ufak mi buyuk mu benim tanıdığım bir ailenin kafa yapısı küçüktü ve cocuklarda hep.kucuktu misal benim kafa yapım büyüktür oğluma hamileyken hidrosefaliden suphelenip delirttiler beni şükür ki şu an 5 yaşında sağlıklı bir çocuk başka bir uzmana gittiğinde de sen kendi kafana bakmıyor musun senden nasıl bir çocuk bekliyorsun demişti mesela
Eşimin büyük benim küçük

Eğer maddi olarak imkanınız varsa bir özel eğitim öğretmeninden destek alın.
Benim gözlemlediğim aileler tanı almaya çalışırken malesef çok zaman kaybı oluyor.
Çok kritik dönemler vakit kaybetmemek lazım.
İşte şu an kısa süreliğine buradayız dönünce konuşma terapisi alacağız.

Doğduğunda kaç cm idi kafa çapı? Yani doğduğunda ki persentil ile şuan ki dengeli mi? Benim bebeğimin de küçük kafası, ama benim ve babasının da küçük doktorumuz genetiktir dedi. Hamileyken benimde kafami çok karıştırmıştı bu konu bi hayli araştırma yaptım bende.. Bir de sadece kafa çapı küçük diye mi bu kadar test istendi? bilemiyorum ama biraz pimpirikli bi doktora mı denk geldiniz acaba? Siz gönlünüzü ferah tutun baska doktorlarında fikrini alin
Doğduğunda 33 cmdi şu an 45.5 cm. Kafa çapı küçük konuşmuyor ve komut almıyor diye istendi.

Öncelikle cok gecmis olsun. Sakin olmaya calisin lütfen. Ben de almanya da yaşıyorum. Eger bebeginizin gelsimimde bir sikinti olsaydi u-untersuchung larinda mutlaka anlasilirdi.
Bence daha cok kulaktaki sorun yüzünden belki iyi duymuOrdur diye düsündüm.
Benim büyük kizim da 3 yasindan sonra konusmaya başladı , inanin bana herseyi kayt etmis birden bire herseyi konustu. Hatta konusamadigi zamandaki zamanlari bile anlatiyordu ben cok sasiriyordum. Bence bosu bosuna cocugunuzu hastanelere götürüp strese sokmayin.
Kizim bir bucuk yasindayken tr ye gitmistik. Atesi düsmeyince hastane ye gittik özele.
Hemen röntgen cekmek istediler. Cocugu kaptigim gibi ordan ciktim. Bir bucuk yasinda ki cocugun daha iki gün atesli diye ne röntgeni bana cok mantiksiz gelmisti.
Almanya’da kızım 8 aydan bu yana kontrol ediliyor. O U kontrollerinden 1 kere yapıldı onun harici genelde aşı vuruldu hastalık muayenesi yapıldı.

Benim kızımın bingildagı 4 aylık olmadan kapandi düzenli ölçüm yapmak gerekiyordu gelişimi guzeldi bir sorun yoktu bende bıraktım..şimdi zehir gibi elhamdülillah..masaAllah berakAllah..siz in genetiginiz nasıl kafa yapınız bunlar etken noktalar

Kulağı sıvıdan dolayı duymuyor, komutları ondan dolayı almıyor olabilir. Çocuklarımın birinin kafası biraz büyük çıkardı ötekinin küçük. Tamamen genetik, çünkü benim ufak eşimin büyük. Bizi de ölçtü doktor. Gelişim olarak işaret parmağını kullanmaması dışında diğerleri endişe verici değil. Siz bol bol nesneleri işaret edip gösteriyor musunuz? Çünkü benimkiler ben gösterdikçe yapmaya başladılar. Ekrandan da uzak tutmaya bakın derim.

Kulağı sıvıdan dolayı duymuyor, komutları ondan dolayı almıyor olabilir. Çocuklarımın birinin kafası biraz büyük çıkardı ötekinin küçük. Tamamen genetik, çünkü benim ufak eşimin büyük. Bizi de ölçtü doktor. Gelişim olarak işaret parmağını kullanmaması dışında diğerleri endişe verici değil. Siz bol bol nesneleri işaret edip gösteriyor musunuz? Çünkü benimkiler ben gösterdikçe yapmaya başladılar. Ekrandan da uzak tutmaya bakın derim.
Ben kitap okurken işaret edip gösteriyorum onun dışında ben de çok işaret etmiyorum.

Merhaba biz normalde Almanya’da yaşıyoruz kızımın çocuk doktoru şu zamana kadar Almanya’da kafa ölçümünü 2 kere yaptı ve bir problemden bahsetmemişti. Bıngıldağının ne zaman kapandığını da söylememişti. Kızımın kulağında sıvı biriktiği için Türkiye’ye geldik kbbye muayene olması için. Çocuk doktoruna da bir gösterelim dedik. Çocuk doktoru 45.5 cm ölçtü çok küçük %3-%10 persantil arası kafası çocuk nörolojisi görsün dedi. Çocuk nörolojisine götürdük profa özel muayenehanesine. Kafası küçük dedi çocuk genetik, çocuk metabolizma ve çocuk psikiyatrisi görsün dedi. Anestezili MR çektirin dedi. Hepsi için Akdeniz Üniversitesi hastanesinden randevu aldık. MR için hazirana randevu verdiler. Metabolizmaya bugün götürdük kan ve idrar verdik. Yarın genetikte muayene olacak. Ben hamileyken nipt testi yaptırmıştım. 80 tane genetik hastalığa zaten bakılmıştı. Genetikte napacaklar bilmiyorum. Psikiyatriye haftaya gideceğiz. Kızım şimdi kulaktaki sıvı için antibiyotik kullanıyor. Doktor kulaktaki sıvı sorununu acilen çözün dedi. Gerekirse sıvıyı küçük bir operasyon ile alacaklar. Ama bu mikrosefali durumu aşırı sinirlerimi bozuyor psikoloji falan kalmadı. Kızım 22 aylık asla komut almıyor 4-5 kelime (baba dede mama gel gitti bir) başka bir şey söylemiyor. İşaret etmiyor. Bay bay yapar alkış yapar bir derken parmakla 1 yapar. Şekilleri küpe sokar eline kalem boya alıp boyar kitap getirir oku der gibi kitap okutur. Elimden tutar merdiven iner çıkar. Yüksek bir yerden bir şey alacak mesela sandalyeyi oraya iter üstüne çıkar alır. Kapı açar kapatır. Işıkları açar. Bilmiyorum bizi baya bi korkuttular.
Öncelikle geçmiş olsun annesi genetik faktörlerde etkilidr anne babanında tipi minyonsa oda sebep olur … gerekli tetkikler yapılınca netleşir şuan üzülme lütfen..
Antalyadaysanız şuan değerli meslektaşım Apl tunç abimi tavsiye ederim kendisinin larada özel bi kliniği var hem çok iyi bir hekim hemde bir baba olarak yaklaşır herzaman eşlere yardımcı olur bi görünün isterseniz

Ben kitap okurken işaret edip gösteriyorum onun dışında ben de çok işaret etmiyorum.
Lambayı gösterin, saati gösterin, arabaları gösterin vb. Dikkatini ne çekiyorsa. Seslerini çıkararak ve nesnenin ismini söyleyerek. Yurt dışındaysanız Birden fazla dil de çocukların kafasını karıştırıyor. Bir süre sonra göstermeye başlıyorlar. Aslında işaret etmeyi de bizden görüp yapıyorlar. Kimi çocuk geç yapar kimi erken. Biraz deneyin sabırla.

Genetik bölümü Prof.dr Ercan Mıhçı hocamıza mutlaka danışın. Akdeniz üniversitesi bölüm başkanı, çocuk takibi yapıyor. Benim oğlum için de küçük kafalı ve mikrosefali olabilir diye bir sürü test yapıldı. Ercan hoca, kafa ölçüsüyle değil icindekiyle ilgileniyorum diyerek konuyu kapattı. 5 yaş olacak, bir sorun yok çok şükür ki ama kafası hala küçük akranlarına göre.. Geçmiş olsun..

X