Mikrosefali

Öncelikle geçmiş olsun. Tıbbi kontrollerini/ muayenelerini yaptırırken, gelişimsel değerlendirme yaptırmanızı da öneririm. Zaten gelişimsel değerlendirme yaptırdığınızda uzman sizyönlendirecektir. Zaman kaybetmemiş olursunuz.
Çocuk nöroloğu psikometrik analiz istedi randevu aldık onun için de.

Merhaba biz normalde Almanya’da yaşıyoruz kızımın çocuk doktoru şu zamana kadar Almanya’da kafa ölçümünü 2 kere yaptı ve bir problemden bahsetmemişti. Bıngıldağının ne zaman kapandığını da söylememişti. Kızımın kulağında sıvı biriktiği için Türkiye’ye geldik kbbye muayene olması için. Çocuk doktoruna da bir gösterelim dedik. Çocuk doktoru 45.5 cm ölçtü çok küçük %3-%10 persantil arası kafası çocuk nörolojisi görsün dedi. Çocuk nörolojisine götürdük profa özel muayenehanesine. Kafası küçük dedi çocuk genetik, çocuk metabolizma ve çocuk psikiyatrisi görsün dedi. Anestezili MR çektirin dedi. Hepsi için Akdeniz Üniversitesi hastanesinden randevu aldık. MR için hazirana randevu verdiler. Metabolizmaya bugün götürdük kan ve idrar verdik. Yarın genetikte muayene olacak. Ben hamileyken nipt testi yaptırmıştım. 80 tane genetik hastalığa zaten bakılmıştı. Genetikte napacaklar bilmiyorum. Psikiyatriye haftaya gideceğiz. Kızım şimdi kulaktaki sıvı için antibiyotik kullanıyor. Doktor kulaktaki sıvı sorununu acilen çözün dedi. Gerekirse sıvıyı küçük bir operasyon ile alacaklar. Ama bu mikrosefali durumu aşırı sinirlerimi bozuyor psikoloji falan kalmadı. Kızım 22 aylık asla komut almıyor 4-5 kelime (baba dede mama gel gitti bir) başka bir şey söylemiyor. İşaret etmiyor. Bay bay yapar alkış yapar bir derken parmakla 1 yapar. Şekilleri küpe sokar eline kalem boya alıp boyar kitap getirir oku der gibi kitap okutur. Elimden tutar merdiven iner çıkar. Yüksek bir yerden bir şey alacak mesela sandalyeyi oraya iter üstüne çıkar alır. Kapı açar kapatır. Işıkları açar. Bilmiyorum bizi baya bi korkuttular.
Hiçbir şeyi yok. Garanti ederim. Korkmayın. Beni de hamilelikte hidrosefali diye korkuttular. Kafası siizn aksinize hem doğumdan önce hem sonra %90 persentilde gidiyordu. Biraz koca kafalı. Ama başka bir şeyciği yok elhaödülillah. Yanarım o hamilelik ve yeni doğan dönemini zehir edişime yanarım. Şu an 15 aylık. 14 aylıkken yürüdü. Birkaç basit komut alıyor. Baba, dede, hadi, mama diyor filan. He çocuk tornadan çıkmış gibi olsun istiyorlar. Hepsi hikaye. Siz rahat olun. O mikrosefali çooooook belirgin bir sorun. O hastalar nefes bile almıyor. Cihaza bağlanıyorlar sonunda. Böyle bir şey olmaz çocuk sandalyeyi bile çekiyorsa

Benim torunum 1 yaşına girdi bıngıl açık olduğu için doktor D vitamini ağızdan vermiş doğdu doğalı kızım veriyor size D vitamin verilmedimi

Merhaba biz normalde Almanya’da yaşıyoruz kızımın çocuk doktoru şu zamana kadar Almanya’da kafa ölçümünü 2 kere yaptı ve bir problemden bahsetmemişti. Bıngıldağının ne zaman kapandığını da söylememişti. Kızımın kulağında sıvı biriktiği için Türkiye’ye geldik kbbye muayene olması için. Çocuk doktoruna da bir gösterelim dedik. Çocuk doktoru 45.5 cm ölçtü çok küçük %3-%10 persantil arası kafası çocuk nörolojisi görsün dedi. Çocuk nörolojisine götürdük profa özel muayenehanesine. Kafası küçük dedi çocuk genetik, çocuk metabolizma ve çocuk psikiyatrisi görsün dedi. Anestezili MR çektirin dedi. Hepsi için Akdeniz Üniversitesi hastanesinden randevu aldık. MR için hazirana randevu verdiler. Metabolizmaya bugün götürdük kan ve idrar verdik. Yarın genetikte muayene olacak. Ben hamileyken nipt testi yaptırmıştım. 80 tane genetik hastalığa zaten bakılmıştı. Genetikte napacaklar bilmiyorum. Psikiyatriye haftaya gideceğiz. Kızım şimdi kulaktaki sıvı için antibiyotik kullanıyor. Doktor kulaktaki sıvı sorununu acilen çözün dedi. Gerekirse sıvıyı küçük bir operasyon ile alacaklar. Ama bu mikrosefali durumu aşırı sinirlerimi bozuyor psikoloji falan kalmadı. Kızım 22 aylık asla komut almıyor 4-5 kelime (baba dede mama gel gitti bir) başka bir şey söylemiyor. İşaret etmiyor. Bay bay yapar alkış yapar bir derken parmakla 1 yapar. Şekilleri küpe sokar eline kalem boya alıp boyar kitap getirir oku der gibi kitap okutur. Elimden tutar merdiven iner çıkar. Yüksek bir yerden bir şey alacak mesela sandalyeyi oraya iter üstüne çıkar alır. Kapı açar kapatır. Işıkları açar. Bilmiyorum bizi baya bi korkuttular.
Canım kulakta sıvı varsa oda işitme de sıkıntı oluyor ondan komut almıyor olabilir. Baş ölçümüne gelince anne baba olarak sizlerin baş ölçümü nasıl yani bazı kişiler daha küçük kafalı olur kimi de büyük kafalı

Canım kulakta sıvı varsa oda işitme de sıkıntı oluyor ondan komut almıyor olabilir. Baş ölçümüne gelince anne baba olarak sizlerin baş ölçümü nasıl yani bazı kişiler daha küçük kafalı olur kimi de büyük kafalı
Evet o yüzden nörolog da ilk olarak sıvıyı çözün dedi. Antibiyotik kullanıyordu bugün bitti. Salı günü kbb tekrar bakacak kontrol edecek. Benim kafam küçük eşimin büyük.

Evet o yüzden nörolog da ilk olarak sıvıyı çözün dedi. Antibiyotik kullanıyordu bugün bitti. Salı günü kbb tekrar bakacak kontrol edecek. Benim kafam küçük eşimin büyük.
Sabırla herkese yazmışsınız kusura bakmayın bende yeni okudum sizin kafa ölçümü cevaplarınızı. Sıvı geçince bera işitme testi ister muhtemelen konuşmada o çok etkili Bi test ne kadar duyuyor diye daha önce yapıldı mı konuşma frekansı farklıymış sesleri duymak farklıymış arkasından ismine seslenince bakıyor mu?

Sabırla herkese yazmışsınız kusura bakmayın bende yeni okudum sizin kafa ölçümü cevaplarınızı. Sıvı geçince bera işitme testi ister muhtemelen konuşmada o çok etkili Bi test ne kadar duyuyor diye daha önce yapıldı mı konuşma frekansı farklıymış sesleri duymak farklıymış arkasından ismine seslenince bakıyor mu?
İşitme testi yenidoğanken yapıldı başka da yapılmadı. Kbb doktoru işitme testini sıvı varken yapmayalım bir anlamı yok dedi bakalım antibiyotik ile geçtiyse yapacak. Adına bazen tepki veriyor bazen vermiyor. Ama %30 duyma kaybı var dedi kbb doktoru. Bi de ben artık eminim bizim hatun bazen beni takmıyor ya da bir şeye odaklandığında duysa da duymazdan geliyor. Ben de küçükken öyleymişim terelellim der annem bana. Işine geldiği gibi davranıyor.

Çok sevindim tam tahmin ettiğim gibi :) Gözünüz aydın
Ay inşallah şu testler de bi akça pakça çıksa gönül rahatlığıyla kendim için endoskopi çektiricem. Ya söylerken utanıyorum 1 senedir mide hastasıyım Türkiye’ye gelince doktora giderim demiştim. Çocuğun durumuna o kadar korktum ki bütün randevuları iptal ettim. Ameliyat olmam lazım saldım artık. Yeter ki kızım iyi olsun bir dahaki geldiğimde olcam.

Merhaba arkadaşlar da belirtmiş özelde para ile bahsedilen mr I çektirin ve içiniz rahatlasın bazı arkadaşların da belirttiği gibi üniversite hastaneleri araştırma hastanesi pek çok şey söylüyorlar fakat sonuçta birşey olmayabilir temiz çıkar ise rahat edersiniz.Sorun var ise tedavi olursunuz.

Size şöyle bir örnek vereyim mesela göbek dışarıda üniversite hastanesinde hemen takibe alıyorlar oysa ki kendiliğinden geçebilecek de bir durum muş ama hemen gidin kayıt olun diyorlar ters bir durum olursa hemen müdahale edip ameliyat ile duzeltebilsinler diye.Antalyadaki hastaneleri bilmiyorum ama İzmir'de güzel özel donanımlı özel jastaneler var iyi de davranıyorlar.Maalesef ulkemizde tıp çok gelişmiş olmasina rağmen devlet ve üniversite hastanelerinde hastaya ustten bakıp sert davranıyorlar.Dil gelişimi 2 yaş sonrası birden çok arttı bizde sizde Almanya da yaşadığınız için iki dil duyması konuşmayı sonraya atabilir.Ama komut almama için önemli diyorlar.insallah sonuclariniz tertemiz çıkar içiniz bir an önce ferahlar.

Size şöyle bir örnek vereyim mesela göbek dışarıda üniversite hastanesinde hemen takibe alıyorlar oysa ki kendiliğinden geçebilecek de bir durum muş ama hemen gidin kayıt olun diyorlar ters bir durum olursa hemen müdahale edip ameliyat ile duzeltebilsinler diye.Antalyadaki hastaneleri bilmiyorum ama İzmir'de güzel özel donanımlı özel jastaneler var iyi de davranıyorlar.Maalesef ulkemizde tıp çok gelişmiş olmasina rağmen devlet ve üniversite hastanelerinde hastaya ustten bakıp sert davranıyorlar.Dil gelişimi 2 yaş sonrası birden çok arttı bizde sizde Almanya da yaşadığınız için iki dil duyması konuşmayı sonraya atabilir.Ama komut almama için önemli diyorlar.insallah sonuclariniz tertemiz çıkar içiniz bir an önce ferahlar.
Dün özel genetik laboratuvarında array ve kromozom için kan verdik 1 aya çıkacak sonucu. Yarın akdeniz Üni de mr çekilecek. Normalde medicalparkta çektirecektik ama babam araya birilerini soktu erkene aldırdı mr’ı. Perşembe günü psikometrik analize gideceğiz cuma da kbb. Haftaya çar günü psikiyatri randevumuz var. Haftaya cuma Almanya’ya dönmek zorundayız. Sonuçları annemler çıkınca doktora gösterecek gerekirse bir daha geleceğiz Almanya’dan.

Arkadaşlar sonuçlarımız çıktı size de haber vermek istedim. Kan ve idrar değerleri gayet normal. MR çekildi gayet iyi çıktı sonucu. Sadece geniz eti var. Genetik sonucu daha çıkmadı 3 haftası var ondan da bir şey çıkacağını sanmıyorum. Haftaya Çar. Günü psikiyatri görecek perşembe günü nöroloğa tekrar bi görüneceğiz. Cuma günü Almanya’ya geri dönüyoruz. Genetik sonuçlarını annemler doktora gösterecek. Bi kulak enfeksiyonu yüzünden 2 haftadır nelerle uğraştık cidden şaşırıyorum. Allah’a şükür sonuç iyi. Cevap yazan herkese teşekkür ederim. 🙏

Benim oğlum da doğduğundan beri kafa ölçümü sınırın altında çıkıyor oğlum doğumsal kalp hastası olduğu için sürekli kontrol halinde zaten 3 nörolog gördü mr çekildi eeg çekiliyor düzenli olarak . Bir tanesi küçük kafası ama ayına göre büyüme devam ederse sorun yok dedi büyüme devam etti birisi teste sokmak lazım dedi birisi kafasını normal buldu 😂 çocuk doktorumuz çocuğu ben doğduğundan beri takip ediyorum sorun olduğunu düşünmüyorum dedi derken 2.5 yaşına geldik gayet normal gidiyor şuan hala kafa çapı sınırın altında ama babasının kafası da dar genetik olarak olduğuna karar verdik bunca korku ve kontrol sonrasında . Siz yine de gereken testleri verin ama anlattığınıza göre bilişsel gelişimi normal gibi içinizi ferah tutun ailede kafa yapısı dar biri varsa ona da çekmiş olabilir

Arkadaşlar sonuçlarımız çıktı size de haber vermek istedim. Kan ve idrar değerleri gayet normal. MR çekildi gayet iyi çıktı sonucu. Sadece geniz eti var. Genetik sonucu daha çıkmadı 3 haftası var ondan da bir şey çıkacağını sanmıyorum. Haftaya Çar. Günü psikiyatri görecek perşembe günü nöroloğa tekrar bi görüneceğiz. Cuma günü Almanya’ya geri dönüyoruz. Genetik sonuçlarını annemler doktora gösterecek. Bi kulak enfeksiyonu yüzünden 2 haftadır nelerle uğraştık cidden şaşırıyorum. Allah’a şükür sonuç iyi. Cevap yazan herkese teşekkür ederim. 🙏
Masallah subhanallah elhamdülillah. Şaşıracak birsey yok aslında. Sonuçların iyi çıkacağını burda büyük kısmımız yazdı.
Sizi bosyere strese sokmuşlar. Yavrucakta bosyere bu kadar strese girdi.
Kulakları tedavi olunca sorun çözülecektir.
Rabbim bizi korktuklarımızdan emin umut ettiklerimizi nail eylesin inşallah.
Size anne olarak kendi tecrübemi anlatmak istiyorum. Doktorların her dediğini hemen uygulamayın. Almanya da sağlık sistemi çok iyi. Cok emin olmadan küçük bebekleri, mrt ye röntgene almiyorlar. Bosyere zarar görmesin diye.
Keşke bizim ülkemizde çok iyi olsaydı....

Gözünüz aydın üniversite hastaneleri insanı stres sahibi yapıyor ama en iyi imkanlar da onlarda küvoz gibi.Gecmis olsun.

Çocuk nöroloğu psikometrik analiz istedi randevu aldık onun için de.
Merhaba benim oglum mikrosefali sizin çocuğunuz bence mikrosefali degil gelisimi de iyi görünüyor maşallah bence kafasi küçük olabilir ama bu gelisimine etki etmemis birde mikrosefali olan bazı çocuklar normal gelişim gösterir sizinkide öyle bence

Evet kızım 34. Haftada büyümesi durmuş anne karnında 37. Haftada sezaryene aldılar. Doğduğunda 33 cm baş çevresi 2500 gramdı.
Sonuclariniz cikti mi ne dedi doktorlar?
Benimde kizim 38 haftada 2530 kg 33 bas cevresiyle dogdu. Suan 8 bucuk aylik 7300 kg 40 cm bas cevresi. Bize de kafasi cok kucuk minyon bi cocuk diyorlar ama mikrosefali mi diye arastirirken sizin yazinizi gordum. Siz kac ayliksiniz suan.

Merhaba benim oglum mikrosefali sizin çocuğunuz bence mikrosefali degil gelisimi de iyi görünüyor maşallah bence kafasi küçük olabilir ama bu gelisimine etki etmemis birde mikrosefali olan bazı çocuklar normal gelişim gösterir sizinkide öyle bence
Mikrosefali oldugunu nasil anladiniz doktor mu teshis koydu? Nasil belirtileri var

X