Montessori Anneleri ve Minikleri

Montessori eğitimi seminerlerine katılmış anneler yada miniklerine uzun zamandır montesoori eğitimi veren anneler;
Montessori eğitimine yeni başlamış yada sadece duymuş başlıyacak olan,yada bılgı edınmek isteyen anneler

Haydi buyrun bilgilerinizi,deneyimlerinizi,bu yoldaki aşamalarımızı paylaşalım.anlatalım ,ögretelim,öğrenelim,resimleyelim...miniklerimizi montessori eğitimi ile buyuturken bırbırımıze destek olalım paylaşalım...
Birbirimizin fikirlerine yaratıcılığına ihtiyacımız var...
Çocuk buyutmek ,ona zaman ayırmak keyiftir...keyifler paylaştıkca artar...
Bol ve yaratıcı aktiviteli gunler bizim ve miniklerimizin olsun....

montessori eğitimini ve materyalleerini çok başarılı buluyorum. çok güzel bir konu olmuş teşekkürler..

Aslında alibabadan alışverıs eden bulunsa o sıtede hersey var ve fıyatlar tr gore cok cok uygun

tüm yorumları okudum, takip edildiğini bilmek çok güzel. katılımlarınızıda bekliyorum.

Montessori yapmak Türkiyede çok zor. dün bunlunduğum şehirde kızıma kitabı bile zor buldum. buldum derken olanla idare ediyorum. koca kitapçıda bir kitap bulamadım ayına uygun, çıktım ordan. bi tane kırtasiyede kavramlar şekiller sayılar şeklinde 10 lu bi seri buldum, hafif kalın 4 yapraklı hepsi. çok beğenmesemde hemen kaptım. bi defteride kitaba çevirmeyede başladım. böyle böyle idare ederim artık.

bu arada okulların açılmasına çok sevindim, kızıma üzerinde geometrik şekiller olan bi cetvel aldım. şekillerin içini boyatıp öğretmek için :) pomponda bulduk, onlarıda nar ayıklamak için üstü petek şeklinde plastik bir kap var onun içinden attırıyorum.kulak pamuklarını pet şişeden attırmak çok zor oluyordu. çünkü pamuklarını dişleriyle ayıklıyor :KK53: sayı çubuk ve fasülyeleri vardı onuda aldım. fasülyeleri yutar diye kaldırdım. bol bol mukavva aldım. yüz ifadeleri çıkartıp oyun yapıcam. şimdilik üzül-şaşır(gülçin ögretmenin atlar şarkısındaki gibi şaşırıyor)-gül dedğimde yapıyor. öksürüp horluyorda :)
$AHM_4605.jpg

Hem renkli hemde siyah beyaz hazırlıyorum. defterimize siyah beyaz çıktısını yapıştırıyorum. sonrada ondan söylediğim nesneyi bulmasını isticem.
BANYO GEREÇLERİ
$banyo.jpg $banyo1.jpg
MUTFAK GEREÇLERİ
$mutfak.jpg $mutfak1.jpg

birde şöyle bir oyun var. odanın birinden bi nesne alınıyor ve o nesnenin hangi odaya yada nereye ait olduğu soruluyor. ilerleyen zamanlarda bu şekilde devam ederiz artık..

Birde köpük tabagın üstüne küçük bi kare çizdim CD kalemiyle, çizginin üstüne kürdan batırmasını istedim, iyi gidiyor.

2 yaş ve üzeri çocuklara uydugunu tahmın ettiğim birazda bilim içeren etkinliği sizinle paylaşmak istiyorum.

malzemeler. lahana yada kerevezi
2 cam bardak veya kavanoz
2 farklı gıda boyası ve su

cam bardak veya kavanoza biraz su ve gıda boyası koyuyoruz içine lahana yı koyuyoruz 8 saatın sonunda lahanadaki farkı gözlemliyorsunuz

Sizi de aktıf olarak gormek isteriz:KK66:
2012 mayıs annelerinden beni hatırlamamanıza sevındım doğrusu...amiyane tabirle salak bı gecmişim var tabı hepsi değilll haşaaa cok guzel anılarım gecmişim coğunlukta...

o konuları hatırlıyorum ama onun sen olduğunu bile unutmuşum.önemli olan şimdiki paylaşımlarımız bence böyle düşünme.mesela burayı bulmama yardımcı olan köşeminderi arkadaşıda göremiyorum ne zamandır.oysaki oda bu konularda çok ilgiliydi.

tüm yorumları okudum, takip edildiğini bilmek çok güzel. katılımlarınızıda bekliyorum.

Montessori yapmak Türkiyede çok zor. dün bunlunduğum şehirde kızıma kitabı bile zor buldum. buldum derken olanla idare ediyorum. koca kitapçıda bir kitap bulamadım ayına uygun, çıktım ordan. bi tane kırtasiyede kavramlar şekiller sayılar şeklinde 10 lu bi seri buldum, hafif kalın 4 yapraklı hepsi. çok beğenmesemde hemen kaptım. bi defteride kitaba çevirmeyede başladım. böyle böyle idare ederim artık.

bu arada okulların açılmasına çok sevindim, kızıma üzerinde geometrik şekiller olan bi cetvel aldım. şekillerin içini boyatıp öğretmek için :) pomponda bulduk, onlarıda nar ayıklamak için üstü petek şeklinde plastik bir kap var onun içinden attırıyorum.kulak pamuklarını pet şişeden attırmak çok zor oluyordu. çünkü pamuklarını dişleriyle ayıklıyor :KK53: sayı çubuk ve fasülyeleri vardı onuda aldım. fasülyeleri yutar diye kaldırdım. bol bol mukavva aldım. yüz ifadeleri çıkartıp oyun yapıcam. şimdilik üzül-şaşır(gülçin ögretmenin atlar şarkısındaki gibi şaşırıyor)-gül dedğimde yapıyor. öksürüp horluyorda :)
Eki Görüntüle 795276

Hem renkli hemde siyah beyaz hazırlıyorum. defterimize siyah beyaz çıktısını yapıştırıyorum. sonrada ondan söylediğim nesneyi bulmasını isticem.
BANYO GEREÇLERİ
Eki Görüntüle 795271 Eki Görüntüle 795272
MUTFAK GEREÇLERİ
Eki Görüntüle 795273 Eki Görüntüle 795274

birde şöyle bir oyun var. odanın birinden bi nesne alınıyor ve o nesnenin hangi odaya yada nereye ait olduğu soruluyor. ilerleyen zamanlarda bu şekilde devam ederiz artık..

Birde köpük tabagın üstüne küçük bi kare çizdim CD kalemiyle, çizginin üstüne kürdan batırmasını istedim, iyi gidiyor.

Henuz cok erken oldugunu bılmeme ragmen okul oncesı kavramlar kıtabını aldım.onun içinde bu yuzlerden var.suan taklıt yeteneklerı ust sevıyede oldugundan ışe yarıycanı kullanabılcegını duşunuyorum.

Bı ara ıstanbula gıderken yada donerken afyonda sana ugrayıp defterının fotokopisini cektireyım barı:KK53:

Dun akşam babaannesı geldı bıze.ve bı baktım bızımkı tum yaptıgım oyuncaklarını tek tek gosterıp onlara nasıl oynancagını oğrettı:KK55:demekkiiii yaptıklarımı cok sevmış:KK16:

o konuları hatırlıyorum ama onun sen olduğunu bile unutmuşum.önemli olan şimdiki paylaşımlarımız bence böyle düşünme.mesela burayı bulmama yardımcı olan köşeminderi arkadaşıda göremiyorum ne zamandır.oysaki oda bu konularda çok ilgiliydi.

Hoşgörune tesekkur ederım:KK16:
Evet kçşemınderı çok ılgılıydı onunla guzel şeyler yapıcağımızı duşunuyodum ama hıç onlıne goremıyorum:26:eek: da sızın gruptandı?oralarda da mı yok,nıye kı acaba:18:

Eğitici Ahşap Oyuncaklar | unnado kızlar burada güzel oyuncaklar var.hatta ferezya nın paylaştığı ayakkabı bağlamayı öğreten bi oyuncak da var.ilgilenenler için duyrulur.ben bir iki parça bişey aldım

Şimdi baktım unnadoya.guzel oyuncaklar var.ben ahşap oyuncaklarımızı oyuncakannesınden alıyorum.burdakı oyuncakların bıçoğu var onda da ve sankı daha uygun fıyata...oraya da bakmanı tavsıye ederım

2 yaş ve üzeri çocuklara uydugunu tahmın ettiğim birazda bilim içeren etkinliği sizinle paylaşmak istiyorum.

malzemeler. lahana yada kerevezi
2 cam bardak veya kavanoz
2 farklı gıda boyası ve su

cam bardak veya kavanoza biraz su ve gıda boyası koyuyoruz içine lahana yı koyuyoruz 8 saatın sonunda lahanadaki farkı gözlemliyorsunuz

şimdiden kaydettim, güzel bir deneye benziyor :)

Eğitici Ahşap Oyuncaklar | unnado kızlar burada güzel oyuncaklar var.hatta ferezya nın paylaştığı ayakkabı bağlamayı öğreten bi oyuncak da var.ilgilenenler için duyrulur.ben bir iki parça bişey aldım
çok çok çok teşşekkür ederim. ne zamandır aradığım selefon oyuncagını buldum :)

Henuz cok erken oldugunu bılmeme ragmen okul oncesı kavramlar kıtabını aldım.onun içinde bu yuzlerden var.suan taklıt yeteneklerı ust sevıyede oldugundan ışe yarıycanı kullanabılcegını duşunuyorum.

Bı ara ıstanbula gıderken yada donerken afyonda sana ugrayıp defterının fotokopisini cektireyım barı:KK53:

Dun akşam babaannesı geldı bıze.ve bı baktım bızımkı tum yaptıgım oyuncaklarını tek tek gosterıp onlara nasıl oynancagını oğrettı:KK55:demekkiiii yaptıklarımı cok sevmış:KK16:

buyur gel herzaman beklerim :)

herşeyi taklit ediyorlar, herkesi uyarıyorum yaptığınıza söylediğinize dikkat edin diye :KK9:

dediğin gibi o kadar ugraşıyorum hadi şunu yap diye, o gidiyor şovunu başkalarına sergiliyor :KK9:

çok güzel olmuş çokta başarılı şeyler var ben pek takip edemiyorum ama edecem...başarılı buldum paylaşım yapanların da ellerine sağlık bende yakında yaptığım düzenlemeelri paylaşırımm ..:KK34:

[video=youtube;tSvWQJPhaQU]http://www.youtube.com/watch?v=tSvWQJPhaQU[/video]

ev yapımı montessori programı bi izleyin isterseniz. dil bilmesemde görsel anlatım oldukça başarılı..

çok güzel olmuş çokta başarılı şeyler var ben pek takip edemiyorum ama edecem...başarılı buldum paylaşım yapanların da ellerine sağlık bende yakında yaptığım düzenlemeelri paylaşırımm ..:KK34:

Seni gordugume coook sevindim:KK9::KK9::KK54:
Hoşgeldin iyiki geldin:KK42:

[video=youtube;tSvWQJPhaQU]http://www.youtube.com/watch?v=tSvWQJPhaQU[/video]

ev yapımı montessori programı bi izleyin isterseniz. dil bilmesemde görsel anlatım oldukça başarılı..

Cok guzel bı paylaşım olmuş cok tesekkurler

$image.jpg

Hangı yasta olursa olsun her cocuk ıtmeyı cekmeyı suruklemeyı sever özellikle kendınden buyuk eşyaları:KK66:bu esyaları tasımak ıçın ona yardımcı bı araba yaptırdım.
Benım kÜçüklük resımlerımde de var aynısı ve favori oyuncağımmış...simdi de kızımın var...evı bu arabayı cekiştirerek gezıyo...henuz ustunde esya taşımayı kesfetmedı:KK66:

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 796302

Hangı yasta olursa olsun her cocuk ıtmeyı cekmeyı suruklemeyı sever özellikle kendınden buyuk eşyaları:KK66:bu esyaları tasımak ıçın ona yardımcı bı araba yaptırdım.
Benım kÜçüklük resımlerımde de var aynısı ve favori oyuncağımmış...simdi de kızımın var...evı bu arabayı cekiştirerek gezıyo...henuz ustunde esya taşımayı kesfetmedı:KK66:

bizdede plastik alış veriş sepeti var. içine duyu şişelerini koyuyorum, ağır olunca sanki daha çok sevdi itmeyi :) koltuğun etrafında dönüp duruyor, tabi showunu izlemeniz karşılığında :)

$Ev 1.jpg $Ev 2.jpg $Ev 3.jpg $Ev 4.jpg $Ev 5.jpg $Ev 6.jpg $Ev 7.jpg

ben siyah beyaz çıkartıyorum büyük bir defterimiz var ona yapıştırıyorum. yapıştırmadan once kuru boyayla boyuyorum. sonrada kızımdan ismini söylediğimi bulmasını istiyorum.
$evimiz1.jpg $evimiz2.jpg $evimiz3.jpg $evimiz4.jpg $evimiz5.jpg $evimiz6.jpg $evimiz7.jpg

kızım parmak oyunlarını çok seviyor. bunlar ezberleyip kızımla oynayacağım parmak oyunları. biraz yaşına uygun olanları seçmeye çalıştım :KK16:

* DEDEMİN GÖZLÜKLERİ *

Dedem uyurken
(Uyuma öykünmesi yapılır)
Gözlüklerini yitirmiş
(Baş ve işaret parmaklarıyla gözlük yapılır)
Aramış taramış
(Sağa sola bakılır)
Birde bakmış
(Eller başın üstüne götürülür)
Başının üstünde
(Başın üzerinde gözlük yapılır)

BİR KUŞ VARMIŞ

Bir kuş varmış.
Baş parmak tutmuş. (Sağ elin baş ve işaret parmağı ile sol elin baş parmağı tutulur.)
İşaret parmağı kesmiş. (Aynı hareket yapılarak işaret parmağı tutulur.)
Orta parmak pişirmiş. (Orta parmak tutulur, daha sonra yemek karıştırma hareketi yapılır.)
Yüzük parmak yemiş. (Yüzük parmak tutulur, sonrasında yeme hareketi yapılır.)
Serçe parmak gelmiş. (Serçe parmak tutularak sallanır.)
Hani bana, hani bana demiş.

SAĞ EL, SOL EL

İşte sağ elim, havaya kaldırırım (Sağ el yukarı kaldırılır.)
Bu da sol elim gökyüzünü tutarım. (Sol el yukarı kaldırılır.)
Sağ el, sol elime bakar, (Eller karşılıklı tutulur.)
İşte böyle şap şap? yapar. (İki kez alkışlanır.)

BEDENİM PARMAK OYUNU

El çırpmak için iki elim var, (iki el çırpılır.)
Koklamak için burnum, (koklama hareketi yapılır.)
Düşünmek için başım, (baş sallanır.)
Nefes almak için ciğerlerim, (nefes alınır.)
Görmek için gözlerim, (gözler gösterilir.)
İşitmek için kulaklarım var, (kulaklar gösterilir.)
Benim işte böyle,
Güzel bir bedenim var. (beden gösterilir.)

* MAKARA *

Sar sar sar makarayı
(Kollar öne doğru sarılır)
Çöz çöz çöz makarayı
(Kollar geriye doğru sarılır)
Şöylede böyle şak şak şak
(Eller çırpılır)
Komşu komşu tak tak tak
(Kapıya vuruyormuş öykünmesi yapılır)
Aslan geliyor kaplan geliyor
(Ayaklar her iki yana açılarak zıplanır)
Tıp
(Herkes susar)

TIRTIL

Birgün bir tırtıl ağaca tırmanmış
Tıkır da mıkır(2)
Bir yaprak koparmış başlamış yemeye
Şapur da şupur(2)
Keyfi yerine gelmiş oynamaya başlamış
Şıkır da mıkır(2)

* ON KİTAP *

Bir kitap
(Ellerin ikiside kapalı iken sağ elin serçe parmağı açılır)
İki kitap
(Yüzük parmağı açılır)
Üç kitap
(Orta parmak açılır)
Dört kitap
(İşaret parmağı açılır)
Beş kitap
(Baş parmak açılır)
Beş de burda kitap
(Sol elin beş parmağı açılır)
Oldu sana on kitap
(İki elin parmakları açık öne doğru uzatılır)

* BENİM KİTAPLARIM *

Büyük kitaplar
(İki el havaya doğru kaldırılır)
Küçük kitaplar
(İki el karşılıklı tutulur)
Çok yapraklılar
(İki elin bütün parmakları sallanır)
Az yapraklılar
(Bir elin parmakları sallanır)
Benim kitaplarım var
(Eller göğse kapatılır)

* KEDİ *

Bir kedi varmış
(Baş parmak gösterilir)
Sepette yaşarmış
(Sol el sepet gibi bükülür)
Bir fare görünce peşinden koşarmış
(Ayakları yere vurarak koşma hareketi yapılır)

* KÖPEĞİM *

Köpeğimin iki kulağı var
(İki elin işaret parmağı başa götürülür)
Birde komik bir burnu
(Bir elin işaret parmağı buruna götürülür)
Kemik yemeyi sever
(Bir elle yeme hareketi yapılır)
Her yere koşarak gider
(İki el diz üzerinde hareket ettirilir)

bunlarda tekerlemelerimiz. bizi uzun bi süre idare eder artık :KK16: daha öncedende oynadığımız parmak oyunları ve tekerlemeler vardı onlarıda gülçin öğretmenin bloğundan ögrenmiştim. (şiddetle tavsiye ederim) ..

SAYILAR
1 , gelde cebime gir
2 , nerde çorabımın teki
3 , bu okuldan ayrılması güç
4 , gelde üzerimi ört
5 , oynayalım kardeş kardeş
6 , nerde kaldı kahvaltı
7 , yemeğimi kimler yedi
8 , bu okulda kimler ikiz
9 , alsana kocaman topuz
10 , gelde başıma kon

RENKLER TEKERLEMESİ
kırmızı , tanımıyorum o kızı
sarı , senin dişlerin darı
mavi , yaramazlığın kafi
yeşil , bu terlik benim değil
lacivert , şu çocuk başımıza dert
mor , bilmediklerini sor
pembe , benim gönlüm sende
eflatun , kahve piştimi hatun
kahverengi , kim şu oğlanın dengi
kavuniçi , ne dersin canımın içi
turuncu , yarışta oldum sonuncu
bordo , oynayalım bilardo
gri , yürüme geri geri
beyaz , bugün hava çok ayaz
siyah , babam geliyor eyvah

ŞİRİNLER
Biz küçük şirinleriz.
El yıkamayı çok severiz.
Sessizce sıra olur,lavaboya gideriz.
Musluğu çok açmayız.
Fazla da ses çıkarmayız.
Ellerimiz olur tertemiz.
Mutluluktan gülümseriz.

SAĞ SOL EL TEKERLEMESİ
sağına tak sarımsak
soluna tak soğan
kim o minderde uyuyan?
kara kedi olmasın
başına kuş konmasın
konan kuşu kovalarız
aman kedicik uyanmasın

Gunaydin
Bu haftanin konudu olan hayvanlar ve besinleri ivin haftasonu hayvanlarimi yaptim.kimi sirin kimi komik oldu ama neticede olve bu konu beni cok heyecanlandiriyo.
Bugun ilk konumuz ari ve ball ile basliycaktik lakin gece Eylul cok ateslendi bu kadar yuksek atese daga dogrusu atese bike alisik degiliz.geceyi hastanede gecirdik.dolayisiyla ben cok yorgunum kiximsa cok huysuz...oyuzden bu hafta sanirim aktif gecmicek ve yeni aktivitelerimiz olamicak...

X